SKYCLAD Greek tour 2019

“next week”

2 Likes

Εδώ έχει μερικά βιντεάκια από χθες

3 Likes

Eκαι στο φoυμπου των Skyclad ολο το Ιnequality street και youtube ειδα και το Spinning Jenny

1 Like

Report με αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλους!

7 Likes

“Δυο μέρες μετά άλλωστε, οι μελωδίες συνεχίζουν να κουδουνίζουν στο κεφάλι μου, και φαντάζομαι στα κεφάλια όσων βρέθηκαν στο Temple, προκαλώντας όχι πονοκέφαλο, αλλά μόνο ευχάριστες αναμνήσεις.”

ακριβώς αυτό

5 Likes

“προς τέρψη των γηραιών οπαδών”

Είναι εγκάθετος, πετάξτε τον έξω.

3 Likes

χαχα

πλάκα πλάκα, άξιζε αναφοράς ότι οι λίγο κατω των 40 ήταν οι μικρότεροι, μας φαίνεται αδιανόητο ότι ελάχιστοι έως καθολου πιτσιρικάδες γουστάρουν skyclad, δεν ξερω αν κάποια στιγμή θα θεωρούνται classic, μπορεί κάποια συγκροτήματα αν δεν τα πέτυχες στην εποχή τους μετά να μην μπορούν να συγκινήσουν.

αυτό που ήθελα να πω, και μου φαίνεται κάπως ανεξήγητο αλλά ωραίο είναι ότι λιγότερος χαμός έγινε προχθες στο “Thinking Allowed” ή προπερσι στο “Skyclad” σε σχέση με κάποια κομμάτια της μετά Pugh εποχής.

Μάλλον εγώ λοιπόν ανήκω στους γηραιότερους και πρωτο-δευτερο-δισκάκηδες, χμ…

1 Like

Να το προσέξεις αυτό, εμείς τα νιάτα γουστάρουμε φρεσκαδούρες :smiley:

Πάντως, μου έκανε θετική εντύπωση ότι υπήρχαν αρκετοί νέοι (<40 όπως λες) στο κοινό και αρκετοί ήταν μπροστά. Το συζητούσα στο γραφείο, ήμασταν (σόρι, ήσασταν) αρκετοί γκριζομαλλιάδες στο κλαμπ, όμως δεν μπορώ να πω ότι ήταν γερουσία.

Όσο για τις μελωδίες που κουδουνίζουν στο κεφάλι δύο μέρες μετά, spot on: ακόμα και σήμερα σφύριζα earth mother, declaration, history lessens και άλλα. Πρέπει να έχω σπάσει μπάλες στο γραφείο.

3 Likes

Χαχα κι εγώ τους έβαλα στο γραφείο, μια χαρά φάνηκε στους άσχετους, μάλλον το βιολί τους φέρνει στο νου κάτι ελληνικό.
Πιστεύω πως αν έβγαζαν λίγο πιο συχνά δίσκους θα τους μάθαινε περισσότερος κόσμος, αλλά δεν είναι προτεραιότητα τους από όσο καταλαβαίνω λόγω άλλων υποχρεώσεων, όλοι έχουν κανονικές δουλειές οπότε ούτε να περιοδεύουν περισσότερο μπορούν. Πάντως έχουν κλείσει για Wacken φέτος.

3 Likes

Το πρόβλημα στο γραφείο δεν είχε να κάνει με τη μουσική ή την μπάντα, άλλωστε πολλοί ακούνε rock/hard rock/heavy metal/nu metal/grunge και άλλα (σχετικά ή λιγότερο σχετικά) είδη. Εντάξει, Skyclad ελάχιστοι ακούνε είναι η αλήθεια. Το πρόβλημα ήταν ότι σφύριζα παντού, πρέπει να ήμουν πολύ σπασα@@ χαχαχαχαχα

1 Like

Εγώ δε σφύριξα. Αλλά δύο μέρες ψιθυρίζω ένα “τα τα ταρα ραραραρα ρατα, τα τα” συνεχώς. Και πρέπει να κουνάω και το κεφάλι δεξιά αριστερά, καταπώς παίζει το βιολί…

4 Likes

Κλαίω γιατί χθες το βράδυ πάω να την πέσω για ύπνο και μου βγαίνει αυθόρμητα η μελωδία του Spinning Jenny, “μπορείς να ξεκολλήσεις το κεφάλι σου ;” μου λέει η δικιά μου … "εεε όχι " της λέω, κοιμήθηκα στο χαλάκι της πόρτας :stuck_out_tongue:

5 Likes

Να συμπληρωσω και γω μια και τα ειπαν ολα τα παιδια πιο πανω οτι οι skyclad εχουν γινει για μενα μπαντα που ξερεις οτι οποτε θα πας να τους δεις θα περασεις υπεροχα.Και αυτο το εχει καταφερει προσωπικα για μενα αλλη μια μπαντα.Οι SAXON.ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!
Να πω εδω οτι οντως οι τυποι ειναι καταπληκτικοι και μαλλον δεν μου κανουν για αγγλοι αλλα για ιρλανδοι η σκοτζεζοι.Πηγα μετα στο rainbow.Tzωρτζινα πολυ επικοινωνιακη και εβλεπες γενικα πολυ χαρα στα προσωπα ολων τους.Σε ερωτηση μας αν εχουν καμμια επαφη με μαρτιν η Τζωρτζινα απαντησε οτι την απομακρυνση του την μαθανε απο ενα email που τους εστειλε και εθετε τον εαυτο του εκτος συγκροτηματος.Απο τοτε δεν εχουν καμμια επαφη.Και ετσι ο Ριντλει ανελαβε να συνεχισει διοτι ειχαν υπογραψει συμβολαια και θα επεφταν μηνυσεις και ποινικες ρητρες για αθετηση συμφωνιας.Ευτυχως για αυτους και για μας που συνεχιστηκε λοιπον η ιστορια των SKYCLAD.Αντε συντομα να μας ξαναρθουν.

4 Likes

Του χρόνου κλείνουν 30 χρόνια… λέω εγώ τώρα

1 Like

1 επετειακό και αμα πέσουν πολλά γκαφρά. Ο τύπος φέρθηκε σκατένια. Απο όταν έφυγε και όσοι περάσανε απο Clan Destined τον κράζανε. Ο τυπος απο Immortal οτι πήγε να κατοχυρώσει τη μουσική στο όνομα του, ενω την είχε γράψει αυτός, μια απο τις γυναίκες της μπάντας οτι της την έπεσε “ατσαλά” κτλ. Δεν κάνουν καριέρα πλέον αλλά το χαβαλέ τους. Και με τους Satan στο προσκήνιο ξανά που τους βγάζουν 3-4 φορές τα φράγκα, ΔΕΝ προκειταί να ασχοληθούν, εκτος αν κανα φεστιβάλ δώσει 5-6 φορές τα λεφτά που δίνουν συνήθως.

1 Like

Δεν εννοούσα με τον Martin, όχι ότι θα με χάλαγε κιόλας, αλλά εννοώ να ξαναρθουν…

1 Like

Ευκολάκι αυτό.

1 Like

Αν κ δυστυχως δεν πηγα να δω τους Αγαπημενους θελω να εκμεταλλευτω την πορωση σας κ να ρωτησω κατι που με τρωει απο τοτε που ακουσα το άλμπουμ κ οσους κ αν εχω ρωτησει ακρη δεν εβγαλα.

Ο στιχος
No method to madness-no reason to rhyme απο το one pice puzzle πως στο διαολο μεταφραζεται; Ή γενικα τι θελει να πει ο ποιητης;

Ειναι μια φραση κολλημενη στο μυαλο μου τοσα χρονια που αν εκανα τατου θα εκανα αυτη αλλα του πουστη να καταλαβω τι σημαινει.

Ξερω εκτος θεματος αλλα τωρα σας βρήκα μαζεμενους

Η έκφραση “method to madness” χρησιμοποιείται όταν θέλουμε να πούμε ότι υπάρχει κάποια εξήγηση/σκοπός πίσω από μια φαινομενικά τρελή/παράλογη συμπεριφορά.

Οπότε στην περίπτωση των, σε πρώτο ενικό, στίχων του One Piece Puzzle, ο αφηγητής αναγνωρίζει ότι δεν υπάρχει λογική πίσω από τη συμπεριφορά του και… δεν υπάρχει και λόγος να ψάχνει ομοιοκαταληξίες (no reason to rhyme) για να περιγράψει μια τέτοια απέλπιδα κατάσταση.

Θεωρώ ότι εδώ μάλλον δεν μπορούσε να βρει κάποια κατάλληλη λέξη για ομοιοκαταληξία ο Martin και προτίμησε, πολύ έξυπνα, να το αντιπαρέλθει έτσι.
Αριστουργηματικοί στίχοι παρεμπιπτόντως, σε ένα αριστουργηματικό τραγούδι, για άλλη μια φορά από τους Skyclad των 90’s.

5 Likes

Θενκς Ιαν σ αγαπαω

2 Likes