SKYCLAD Greek tour 2019

Γαμω τις Κυριακες, ηθελα να μουν μετα στο after party, θα ηταν πολυ ωραια

1 Like

Ε δεν είμαστε και ντιπ χαζοί μωρέ, όταν μια μπάντα σου δίνει τιμιότητα, αυτό εκτιμάται και φαίνεται στις εκδηλώσεις. Το κλίμα χτες ήταν τέλειο, ψιλοπαρεΐστικο, ψιλοφιλικό, ψιλοϊδανικό :smiley:!

1 Like

Με πιο καθαρό μυαλό πλέον:

  • Ο χώρος είναι ωραίος, αλλά για συναυλία με λιγότερο κόσμο, μπυρίτσα και αραλίκι. Πάλι καλά που σκηνή δεν είναι χαμηλότερα από το επίπεδο του κοινού. Δεν βλέπεις τπτ.
  • Η κιθάρα του Ramsey δεν θα ακουγόταν ούτε αν έπαιζε μόνος του στο σαλόνι του.
  • Ο κόσμος ήταν πολύ εκδηλωτικός διότι η μπάντα ανέβασε το επίπεδο, αλλά επίσης (νομίζω) ότι σε μαγαζί με μικρή χωρητικότητα, μαζεύτηκαν περισσότεροι οπαδοί της μπάντας.
  • Ο ήχος -πλην κιθάρας- ήταν αςπούμεκαλός προς καλός. Πρόβλημα του χώρου κι αυτό φυσικά.
  • Δεν έχω μέτρο σύγκρισης, πέρασαν 20-25 χρόνια από τότε που τους είδα τελευταία φορά, αλλά χθες ήταν πολύ καλοί, παθιασμένοι, δεμένοι και έχουν πολύ καλό τελευταίο δίσκο.

Ο κοντός λείπει, αλλά ο ψηλός κρατάει το επίπεδο. Μπράβο του, αν και σε μερικά τραγούδια μόνο ο κοντός μπορεί να τα καταφέρει. Πάντα χάλια τα κάνει αυτός ο τύπος…

8 Likes

Πήγα λίγο στο after party και για δεύτερη φορά που τους είδα από κοντά και μιλήσαμε λίγο δεν πρέπει να έχω γνωρίσει πιο χαμογελαστους ανθρώπους στη ζωή μου. Η Georgina πιστεύω και να την βρίσεις θα χαμογελάει, γλυκύτατος άνθρωπος, έπαιρνε αγκαλιά όλα τα κορίτσια που ερχόντουσαν να της μιλήσουν. Και ο Ramsey ωραίος τύπος και παρά τα προβλήματα υγείας χτυπιοταν σαν χταπόδι, θεος. Θα τα ξαναπούμε σίγουρα.

6 Likes

Πολύ ωραία τα έγραψαν οι παραπάνω, Skyclad μεγάλη αγάπη. Να προσθέσω για τους Dreamrites, είχα καιρό να ευχαριστηθώ ελληνική support μπάντα. Μου άφησαν μια αίσθηση Maiden εποχής Powerslave, έχοντας και μικρά και μεγάλα σε διάρκεια τραγούδια, εξίσου καλά. Σχετικά με την προσέλευση του κόσμου, ο διοργανωτής ανέφερε κοντά στα 400 άτομα.

4 Likes

Eπισης, μπλουζακια ειχε καθολου στην αθηνα, γτ 9 παρα που μπηκα στο live δεν υπηρχε ουτε δειγμα

Λίγο τους είδα, αλλά για τα 2-3 τραγούδια που τους άκουσα νόμιζα ότι άκουγα Βρασίδα!!! Πρέπει να τους τσεκάρω καλύτερα.

Μπα, μαύρα γιοκ, άσπρα λίγα. Όμως θα ξανατυπώσουν και θα τα πουλάνε από το site, είπανε.

Πρόλαβα το τελευταίο…small μαύρο έχουν φαρδιά γραμμή ευτυχώς

1 Like

Είχαν τυπώσει κάμποσα τεμάχια (άκουσα 150), για όλο το τουρ, τα οποία εξαντλήθηκαν. Προφανώς, δεν το περίμεναν.
Λίγες ώρες μετά και είμαι σίγουρος ότι πήγα πλέον σε ένα από τα καλύτερα πάρτι της ζωής μου. Ένα κλαμπ στον αέρα για δύο ώρες. Φάτσες, όχι απλά χαμογελαστές, αλλά τρισευτυχισμένες. Και, ναι, το γαμημένο το βιολί δίνει άλλο αέρα σε τέτοιες φάσεις. Αλλά γενικά υπήρχαν γούστα πάνω και κάτω από τη σκηνή.

Ο @jonkyr τα είπε για το χώρο, τα είχαμε πει και χθες. Δεν είναι χώρος για συναυλίες. Ή, τέλος πάντων, όχι για να είναι τόσος κόσμος παρών.

ΥΓ. Για το κάπνισμα πλέον, ότι και να πούμε θα είμαστε γραφικοί…

6 Likes

Με λίγο λιγότερο κόσμο, μια χαρά θα ήταν. Ο κόσμος ήταν λίγο περισσότερος από ότι έπρεπε.

Κάπνισμα σε κλειστούς χώρους η μεγαλύτερη απόδειξη παρτακισμού και αδιαφορίας για τον διπλανό στη χώρα.

7 Likes

Και κάτι για τον Μάρτιν. Όλοι Μαρτινικοί είμαστε, παιδιά. Χωρίς αυτόν μπλαμπλα… Αλλά αυτό που είδαμε χθες ξεπερνάει τη σκέψη της απουσίας του κατά πολύ. Τέτοια φάση είναι υπεράνω απόντων και η χθεσινή παραμυθένια ιστορία γράφτηκε από τους παρόντες.

Εκτός από αυτή τη γαμημένη στιγμή που όταν ο κοντός έφτυνε αυτό το “the cry of the land”, το μίσος, η θλίψη και η οργή τρύπαγε κάθε κύτταρο μου. Αχ, το είπα…

5 Likes

Μωρε δεν συγκρινονται. Πχ η χτεσινη εκτελεση του Cry of the land( απο τα πιο αγαπημενα μου) δεν μου αρεσει. Γενικα ο κοντος τοτε ηταν ιστορια μονος του. Και η μπαντα ηταν πιο πολεμικη, καυστικη μεχρι τα μεσα 90ς, αλλα και τωρα σπερνουνε εστω ως πιο αμιγως φολκ μεταλ σκηνικο. Στεκονται πολυ ευκολα σε πολυ υψηλο επιπεδο για λαιβ διασκεδαση

5 Likes

Δεν έχει κανένα νόημα να μιλάμε για τον Martin. Όταν τους είδα πρώτη φορά μετα τη δεκαετία του 90 το 2014 μου φάνηκε περίεργος ο Κέβιν. Τη 2η φορά το 2017 καλός. Ε προχθές μου φάνηκε καταπληκτικός. Δε μιλάω μόνο φωνητικά. Ο τύπος είναι frontman με όλη τη σημασία της λέξης. Έχει την επικοινωνία με το κοινό στο τσεπάκι του. Πετάει ατάκες και έχει το κλασικό βρετανικό χιούμορ. Για το κάπνισμα την πέταξε τη μπηχτή “I guess smoking is still allowed here” και στο καπάκι παίζουν το Thinking Allowed.
Οι αλήθεια είναι ότι από τις συναυλίες στα 90ς λίγα θυμάμαι. Μου έχει μείνει βέβαια το τρελό βλέμα του Μάρτιν. Αλλά πραγματικά αυτό το προχθεσινό ήταν η καλύτερη τους εμφάνιση στην Θεσσαλονίκη.
Ο ορισμός του πηγαίνω σε συναυλία και περνάω καλά.
Τα τελευταία χρόνια το έχω νοιώσει αυτό στα live των Skyclad και των Riot. Συναυλίες με πολύ φτηνό εισητήριο και μπάντες που δεν κάνουν αγγαρεία να παίξουν τα 90 λεπτά και να φύγουν. Δε μπορώ να πιστέψω πως νέες μπάντες έρχονται και παίζουν 90λέπτα και σηκώνονται και φεύγουν.

Υ.Γ. Καιρό είχα να δω μουισικούς να πίνουν τις μπύρες και τα ποτά τους ενώ έπαιζαν. Έλεος με τα νεράκια.

10 Likes

Εμένα το μόνο παράπονο ήταν ότι έπαιξαν ακουστικά το History Lessens, θα το γουσταρα παραπάνω ηλεκτρικό αλλά χαλάλι.

1 Like

Πολύ χαίρομαι που διαβάζω τα σχόλια. Τους έχω δει μια φορά μόνο και θέλω από τότε να τους ξαναδώ και δεν μου κάθεται!

Eλπίζω σε Χανιά ή Ηράκλειο κάποια στιγμή…

5 Likes

Εγώ λόγω ανωτέρας βίας, δεν μπορέσα να πάω χθες.
Το 2017 που τους είδα, ήταν καταπληκτικοί, όντας στην συναυλία τους ξέρωντας μόνο 2 κομμάτια. Από τότε έγινα φαν.

3 Likes

Να παιζαν κ 90 καλα θα ταν. Εχουμε πηξει στα 70λεπτα

Εδω ειδαμε προσφατα μπαντα να παιζει 60’ και να αποθεωνεται απο ολους… anyway

Επίσης κλείνοντας πρέπει να πω ότι και τα καινούρια κομμάτια μια χαρά τα αγκάλιασε ο κόσμος, άλλωστε και τα 2 που έπαιξαν από το τελευταίο τους ειναι εξαιρετικά κομμάτια. Καλά δεν το συζητώ για Another Drinking Song, Parliament of fools που είναι κλασικά πλέον και γίνεται της κακομοίρας. Άντε πότε θα ξανάρθουν είπαμε;

4 Likes