Οι Slayer έρχονται για τελευταία φορά στη χώρα μας για το AthensRocks Festival!

Οι τιμές για τα live των Slayer είναι ακριβές ούτως ή άλλως. Στην Τσεχία (βάζω επίτηδες χώρα Ανατολικής Ευρώπης) τα εισιτήρια κοστίζουν από 50-70. Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα support. Στη Ρουμανία έχουν από 45 έως 65 με support τους Carthagods.

Κι εγώ θέλω να δω Slayer με 30 ευρώ και LoG με Anthrax να ανοίγουν και να πάρω και το εισιτήριο μου από το εκδοτήριο τη μέρα της συναυλίας. Άλλο τι θέλω και άλλο ποια είναι η πραγματικότητα.

1 Like

Εγώ θέλω να δω Slayer με 55-60€ με anthrax, Testament π.χ. Επίσης άλλο το ταμείο , άλλο η αύξηση 30% της τιμής του εισιτηρίου μήνες πριν γίνει η συναυλία. Γιατί όλοι φέρνουν ακραία παραδείγματα , ποιος είπε για 30€ από ταμείο ? Εμένα το θέμα μου είναι πιο πολύ αυτή η αύξηση μήνες πριν την συναυλία και τα πολύ φτωχά Σαπόρτ. Βάλε 60€ ΦΙΞ εισιτήριο αλλά κάνε μια δυνατή συναυλία με μπάντες που θα αρέσουν στους οπαδούς των Slayer, δηλαδή η Metal ημέρα πέρσι στο χωράφι ήταν κακή ιδέα ?

1 Like

Βρε καμία αντίρρηση, γούστα είναι αυτά. Απλά οι Slayer στο τελευταίο τους τουρ είναι αρκετά ακριβοί και από μόνοι τους (εξ’ ου και τα παραδείγματα για Πράγα κλπ).

Γενικά βρίσκω την όλη κριτική για το περί “φεστιβάλ” σωστή. 4 μπάντες είναι ουσιαστικά Slayer + opening acts.

υγ: το early bird είναι ένας τρόπος να έχουν έσοδα για να δώσουν προκαταβολές κλπ μήνες πριν τη συναυλία. Ειδάλλως όλοι θα έπαιρναν εισιτήριο την τελευταία στιγμή. Στην Αγγλία που μένω δεν έχει early bird αλλά δεν έχει και περίπτωση να δεις live αν δεν κλείσεις εισιτήριο όταν ξεκινήσει η προπώληση. MH πχ δε θα δω γιατί είναι sold out από τώρα για το Νοέμβριο. Oι Έλληνες είμαστε της τελευταίας στιγμής και αν δε σου έδιναν κίνητρο να πάρεις το εισιτήριο νωρίς θα είχαν θέματα ρευστότητας.

1 Like

Τι μουσικα ανωτεροι ρε μαν μου? ολυμπιακος παναθηναικος θα το κανουμε δηλαδη ξεφυγετε απο αυτη τη νοοτροπια

1 Like

Κι ομως, ειναι ακριβως το ιδιο αυτα τα δυο. Αν το παμε σε αντικειμενικες τεχνικες ικανοτητες της καθε μπαντας, τοτε οι Leprous ριχνουν στα αυτια στους Slayer και μαλιστα για πλακα. Αυτο δεν εχει καμια σημασια ομως, απλα οπως ειπες, μην τα μπλεκουμε κιολας.

Μαλλον η ‘μουσικη αξια’ δε σημαινει ακριβως οτι παιζουν περισσοτερες νοτες / λεπτο και εχουν διαβασει μπερκλι ε - αν μετραμε οτι να ναι ρε παιδια, ας πουμε πως οι Slayer ριχνουν στους Leprous στα αυτια στο ποσο καθολικα αποδεκτοι κι αγαπητοι ειναι. ποσος φανατισμος δηλαδη.

Να εχουν ανακοινωθει οι Slayer, να μπαινει μια ανερχομενη μπαντα στο lineup και οι μεν να προσπαθουν να μας αποδειξουν πως ειναι οι Pink Floyd, οι δε οτι ειναι η Μπιγιονσέ. Ας πουμε πως χεστηκαμε για την 4η μπαντα του μπιλλ :stuck_out_tongue:

1 Like

ναι, έχεις δίκιο ως ονομαστικές αξίες. αλλά επειδή συζητήθηκε και παραπάνω, λολ (όχι για σένα αλλά για τους διοργανωτές). 42 είχε για μια (:wink: ώρα, ίσως. πρώτη μέρα δοκίμασα να πάρω εισιτήριο και δεν είχε. άλλωστε ανακοίνωσαν το τέλος των early bird την ακριβώς επόμενη. δηλαδή γελάνε και τα μπετά. γι αυτό άλλωστε δεν πήρα ακόμα και δεν ξέρω αν θα πάρω κιόλας στην τελική.

3 Likes

Είναι μεγάλη μαλακία τους αυτό με τα early bird. Και τελικά πιστεύω πως γυρίζει μπούμερανγκ, όλοι τους βρίζουν στο τέλος. Βγάλτε περισσότερα εισιτήρια. Βάλτε τα 1-2 ευρώ ακριβότερα εν ανάγκη και βγάλτε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ για να πάρουν όλοι όσοι είναι διατεθειμένοι να σας δώσουν τα ωραία τους λεφτά ΜΗΝΕΣ πριν την εκάστοτε συναυλία.

4 Likes

Συμφωνώ σε όλα. απλά δε θα το χαρακτήριζα μαλακία τους. απάτη μόνο μπορεί να χαρακτηριστεί. συνεπώς, ας μην υπολογίζει κανείς την αύξηση της τιμής του εισιτηρίου με δείκτη βάσης τα 42€. τα early bird προφανώς κάναν 48, με την εξαίρεση 50 εισιτηρίων ξέρω γω

Το σχόλιο του μήνα με διαφορά!

Πάντως με όρους ανάλυσης τέχνης (τεχνική κατάρτιση, στράτευση, μουσική μέθεξη κ.ο.κ.) οι Leprous βάζουν ένα γενναίο λιθαράκι στην σκληρή μουσική του σήμερα. Γι’ αυτό δεν “χεστήκαμε” γι’ αυτούς, κάθε άλλο.

Ασφαλώς οι θρύλοι Slayer έβαλαν όχι λιθαράκι, αλλά κοτρόνα στην σκληρή μουσική εν γένει και με κάποια σημαίνουσα σημασία εξωμουσικά, δηλαδή ανθρωπολογικά / κοινωνικοπολιτικά. Εννοώ ότι όπως και να το κάνουμε οι Slayer είναι από τα ορόσημα της σκληρής μουσικής όσον αφορά την επιθετικότητα και την αντιδραστικότητα, δύο από τους βασικότερους πυλώνες της metal μουσικής.

Τέλος, αυτό που εννοοούμε λίγο - πολύ όσοι εκθειάζουμε τους Leprous εδώ είναι ότι είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις που συνυπάρχουν εξωπραγματική τεχνική κατάρτιση με τόσο μεστό songwriting. Οι τύποι γράφουν τραγούδια και όχι κομμάτια. Οι τύποι επίσης έχουν έναν κανονικό τραγουδιστή με φωνάρα, που για πάρα πολύ κόσμο στην metal μετράει και αποτελεί βασικό λόγο να τους προτιμάς από μια άλλη μπάντα που απλά γκαρίζουν (brutal). Σκεφτείτε απλά πόσα σχήματα στην metal γράφουν πολύ καλή μουσική, αλλά δεν μπορούν να πάνε παραπέρα γιατί δεν τραγουδάνε αλλά γκαρίζουν. Μένει να δούμε με τα χρόνια και στην εποχή του streaming και του υπερκορεσμού, σε ένα είδος με 50 χρόνια ιστορία πια, αν θα καταφέρουν κι αυτοί να αποχωρήσουν έχοντας βάλει κοτρόνα…

4 Likes

Δε θα το έλεγα απάτη ρε συ. Είναι μαλακία τους και το μόνο το οποίο προκαλεί είναι αρνητική δημοσιότητα (το οποίο είναι πρόβλημά τους). Δηλαδή, κανένας απολύτως δε λέει “τα εισιτήρια των Slayer έχουν 42 ευρώ” εκτός από τον διοργανωτή. Τα εισιτήρια έχουν 48 ευρώ. Επειδή για μισό απόγευμα πουλήθηκαν λίγα εισιτήρια με 42 από κάποια μαγαζιά, ο καθένας λέει ό,τι θέλει, όμως η πραγματικότητα είναι ότι τα εισιτήρια έχουν 48 ευρώ. Τι να κάνουμε τώρα. Και υπόψη, εγώ που τα λέω αυτά πρόλαβα και πήρα με 42 ε.

1 Like

50 € να δεις slayer και αλλα 3 συγκροτηματα ειναι καλα αν συγκριθει με τις τιμες που παιζουν στις συναυλιες το χειμωνα στα κλειστα. Οπω και αν ονομαζεται το γεγονος, φεστιβαλ ή συναυλια slayer με καποιους ακομα, ειναι καλα -μην τρελαθουμε. Το αν θα επρεπεοι leprous - ποιοι ειναι αυτοι- να ειναι στην συναυλια ειναι αλλη κουβεντα. Στη θεση που εχουν ειναι μια χαρα, δεν ενοχλουν κανενα. Το αν θα επρεπε να ειναι headliners ειναι μια συζητηση που ειναι αστεια απο την γεννηση της. Το αν θα επρεπε να ειναι πανω απο rotting christ το ιδιο.

2 Likes

Το βασικό πρόβλημα πάντως είναι ότι πλασάρεται για φεστιβαλ ένα live των Slayer με 3 support. Ακομα και στο πρώτο rockwave (rock of gods τότε) είχαμε δει 6 μπάντες (την κάθε μέρα), αριθμός ικανοποιητικός για μένα (για φεστιβάλ μίας σκηνής)

Οσο για τους Leprous -οσο και αν τους λατρεύω- μου φάνηκε παράξενη επιλογή, όχι γιατί δεν κολάνε αλλά γιατί είχαν έρθει πρόσφατα. Επίσης νομίζω δύσκολα θα πιάσουν τα vibes ενός κλειστού χώρου (στο fuzz ήταν μαγεία)

2 Likes

Ξερουμε αν θα μπουν αλλα συγκροτηματα στην φεστιβαλαρα??? Ή αυτα ειναι κ τέλος?

Στην Ιταλία με 69€ εισιτήριο έχει Slayer, Phil Anselmo, Gojira, Overkill, Sacred Reich +τοπικές μπάντες (Necrodeath, Carved).

1 Like

Κι εγώ είχα μια ελπίδα ότι τουλάχιστον 2 από αυτά θα ήταν και σε εμάς…Αφού δεν τους έφεραν σε 5 ξεχωριστές συναυλίες πάλι καλά να λέμε…:stuck_out_tongue:

5 Likes

:joy::joy::joy:

1 Like

Βουλγαρία παίζουν με Satyricon…

ε όχι !!!

Το 2015 το support των Judas Priest στην european tour που έκαναν τότε ήταν οι Five Finger Death Punch. Στην Ελλάδα δεν ήρθαν βέβαια στο Rockwave γιατί ο Λώρης έβαλε κλασσικά Rotting Christ.

Μια σχετική γκρίνια τότε θα την καταλάβαινα. Μιλάμε για μια μεγάλη μπάντα της νέας γενιάς που δεν έχει έρθει ποτέ στην Ελλάδα. Την γκρίνια όμως για το line up στους Slayer φέτος την βρίσκω από υπερβολική έως αστεία.

Δηλαδή ποιο είναι το πρόβλημα τώρα; Ότι δεν θα δούμε στη Λεωφόρο Satyricon και Gojira ας πούμε; Μα αφού οι Satyricon ήρθαν πέρσι στο Fuzz. Οι Gojira ήρθαν στο Rockwave του 2017, δηλαδή δεν έχουν ούτε 2 χρόνια που ήρθαν. Όποιος βαρέθηκε να πάει να δει Gojira στο Rockwave είναι δικό του πρόβλημα.

Το line up της Λεωφόρου είναι πολύ καλό. Και οι 4 μπάντες. Δεν είμαι και πολύ fan των Leprous και θα συμφωνήσω ότι είναι λίγο άκυροι με το υπόλοιπο line up αλλά όπως γράφτηκε πιο πάνω, αν μας κερδίσουν στα 30+ λεπτά που θα παίξουν μαγκιά τους.

Φέτος έχει πάρα πολλές συναυλίες το καλοκαίρι και μεγάλα ονόματα. Και για όλα τα γούστα (θα δούμε Cypress Hill στο Release για να μην ξεχνιόμαστε). Λίγο γραφικό να γκρινιάζει κανείς φέτος. Η μόνη γκρίνια είναι που δεν έχουμε λεφτά να πάμε σε όλες. Θα πάμε μόνο σε μερικές.

3 Likes