Οι Slayer έρχονται για τελευταία φορά στη χώρα μας για το AthensRocks Festival!

Ενώ οι Rotting Christ και Leprous ήρθαν πριν καμιά 20αρια χρόνια… άστοχο αυτό το κομμάτι. Με τα υπόλοιπα δεν διαφωνώ πάντως

1 Like

Ναι αλλά αν εφερνάν 5fdp θα ζήταγαν άλλα τόσα. δεν παίζει. Κλασσικά οι Ελληνές προμότερς βαριούνται να ασχοληθούν. Μονο μεγάλα και μόνο αν νιώθουν σιγουριά βάζωντας κάποιο πολυφορεμένο Ελληνικό.

“…Η μόνη γκρίνια είναι που δεν έχουμε λεφτά να πάμε σε όλες. Θα πάμε μόνο σε μερικές…”

δεν λες καλυτερα μονο σε μια…
Θα μοιραστει τόσο το πραγμα που θα κλαινε οι διοργανωτες αλλά θα ειναι αργά… Του χρόνου ελπιζω να βαλουν μυαλο μιας και , οσο αφορά τον πληθυσμο, δεν ειμαστε κεντρικη Ευρωπη ή Αγγλία για να φερνουν ενα-ενα γκρουπ με ενα εισιτηριο 30-40€…
Εδω το μεγαθηριο Μaiden ειδαμε περσι και ειδαμε αλλες 10 γκρουπαρες!

1 Like

Το μόνο γραφικό είναι να μην μπορείς να καταλάβεις ότι κάποιοι άλλοι έχουν διαφορετική γνώμη από εσένα. Όταν θα πρεπει να παρουμε την άδεια σου για το τι θα γράψουμε θα σου τη ζητήσουμε. Το «line up”, ο Θεός να το κάνει, της εμφανισης των Slayer στην Ελλάδα είναι γελοίο. Εγώ τουλάχιστον ΓΡΑΦΩ για το live των slayer, για το ότι φέρνουν κάποια rap μπάντα στο release δεν με ενδιαφερει καθόλου, ούτε και οι υπόλοιπες συναυλίες. Αυτό το τοπικ είναι αποκλειστικά για το live των Slayer. Θα ήθελα να δω Overkill και Sacred Reich αντί για τις ελληνικες μπάντες, ποσο πια ακριβοί είναι ?

1 Like

Ο θεος μας φυλαξε και δεν ειδαμε 2η φορα γκοτζιρα μεσα σε 2 χρονια, ειτε σαππορτ ειτε μονους τους, τετοια τυχη που θα ξαναβρουμε

2 Likes

Και καλά κάνεις και έχεις διαφορετική γνώμη. Απλά δεν ωφελεί να ανακυκλώνουμε κάθε 3 και λίγο τα ίδια και τα ίδια. Είπαν οι μεν την γνώμη τους, είπαν και οι άλλοι τη γνώμη τους. Ως πόσο να ξανασυζητάμε τα ίδια και τα ίδια;

Για Leprous δεν είμαι φαν, όπως είπα και πιο πάνω, και δεν ήξερα ότι έχουν ξαναέρθει. Οι Rotting Christ είναι ελληνική μπάντα, λογικό να τους βλέπουμε συχνά, προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου. Και είναι πιο εύκολο να τους κλείσεις σε σχέση με ένα ξένο συγκρότημα.

Rotting Christ και Suicidal Angels δεν έχουν κάτι να ζηλέψουν από αντίστοιχες μπάντες του εξωτερικού. Δεν με χαλάει καθόλου που θα τους δω κάτω από Slayer. Φυσικά άλλους τους χαλάει αλλά ντάξει γνώμες και γούστα είναι αυτά.

Στην Ιταλία έχουν και τα αντίστοιχα τοπικά συγκροτήματα (και εγώ προτιμώ necrodeath από τις ελληνικές μπάντες αλλά γούστα είναι αυτά) συν ένα καρο ξένες μπάντες με όχι ιδιατερα πιο ακριβό εισιτήριο και μάλιστα μπάντες με πραγματική ποικιλία για το fanbase των Slayer δηλαδή και ποιο μοντέρνες και ποιο παραδοσιακές κ.λ.π. Γενικώς το νέο βιολί των εδώ διοργανωτών μετά την μείωση του ΦΠΑ είναι πολύ άσχημο, από exodus/obituary/heathen/morgoth για παράδειγμα που βλέπαμε το 2012 , η ακόμα και at the gates/unleashed/memorial που είδαμε φέτος έχουμε πάει σε πολύ καρμίρικα πράγματα που βγάζουν μάτι.

Για εμάς που μένουμε επαρχία τα έξοδα είναι πολλαπλάσια γιατί εκτός από εισιτήριο είναι και τα μεταφορικά.Επίσης, πρέπει να κανονίσεις και ρεπό απ΄την δουλειά σου και αυτό δεν είναι εύκολο να το κάνεις πολλές φορές καλοκαιριάτικα.Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι π.χ. Voivod που είναι Αύγουστο το έκλαψα, όπως και Lamp of God που είναι κοντά με Slayer… Δεν με χαλάνε καθόλου τα ελληνικά συγκροτήματα αλλά όπως και να το κάνουμε τα ξένα δεν έρχονται και τόσο συχνά στην Ελλάδα…

4 Likes

Εμεις που μενουμε επαρχια πρεπει να κανουμε επιλογη. Ειδικα φετος που τα ‘‘φεστιβαλ’’ της αθηνας ειναι της πλακας. Ουτε 9 μερες διασπαρτες ειναι φεστιβαλ, ουτε σλειερ με 3 σαπορτ ειναι φεστιβαλ. Δε θα ανεβοκατεβαινω εγω αθηνα καθε λιγο για να κανω την καυλα τους επειδη η φορολογια επεσε στο 6% χωρις αυτο να φαινεται στην τιμη των εισιτηριων.
Περσι δυο μερες κολλητα ειδα maiden,priest,saxon,accept,sabbaton,volbeat. Αυτο ηταν φεστιβαλ.
Φετος θα αρκεστω σε dream theater, skid row και manowar. Αν μπορουσα αλλη μια θα ηταν οι jethro tull.

7 Likes

Σας καταλαβαίνω απόλυτα , έχετε δίκιο

Κι εγώ που μένω Αθήνα , θεωρώ δύσκολο όπως και ο φίλος αποπάνω στο να ζητάω συνέχεια εξυπηρέτηση στη δουλειά για να πάω σε τόσες πολλές συναυλίες

2 Likes

Οταν ερχοντούσαν Exodus κτλ, ΔΕΝ είχε κόσμο. Ποσο κάνουν τα ξένα ? 10 + πάνω ζητάνε. Συν εξαψήφιο οι μακελάρηδες. (Οι οποιοι όμως φέρνουν 5000 σταθερά όσες φορες εχούν έρθει) Οπότε η σκεψη τους είναι οι ίδιοι οπαδοι θα πάνε ούτως η αλλιώς. Δεν χαλάω +10,20 κτλ και εισητήρια καλοκαιριατικά. Μην βάλουν τπτ κλαριτζίδες που τραβάνε βλαχοκοινό και 5-6 χιλιάδες και κανουν ταμείο κόβω.

Φιλε και μπραβο σου που θα πας και σε τόσες, ποσοι θα το κανουν νομιζεις ? 2 live στην καλυτερη να παει καποιος, ως εκει. Ειδικα απο εκτος Αθηνων ειναι αστειο, ποσες φορες ρε πστ μου να ανεβοκατέβεις? Γελοιο απλά…
Σας το λεω , θα βαράνε το κεφάλι τους οι διοργανωτες, ολα τα live θα εχουν λιγότερο του αναμενόμενου…

2 Likes

Πάντως η περσινή ημέρα με Priest, Accept, Saxon, Sabatton τράβηξε αρκετό κόσμο στο χωράφι. Εγώ βλέπω το αποτέλεσμα να απολογούμαι και να ψάχνω να βρω δικαιολογίες για τους διοργανωτές δεν με ενδιαφερει.

Σκέψου το είχε μεγαλύτερα ονόματα. πολλά. Με τα 3 μεγάλα όμως να παίρνουν ΟΣΑ ζητάνε οι SLAYER μόνοι τους. Μαζεψέ 10.000 (περίπου). Η νεκροψία θα δείξει τι γίνεται. Εγώ δεν ξεκουνάω, μάλλον με βλέπω να τα βλέπω έξω κατα την άδειά μου.

Μάζεψε και 10.000 γιατί η τιμή του διημέρου ήταν κάτσε καλά. Οπότε από τους 36.000 που πλήρωσαν για τους Maiden, ένας στους 3 βρήκε πολύ ελκυστικό το να δώσει ένα εικοσάρικο (η όσο ήταν) παραπάνω και να δει άλλη μια μέρα με 3 μπανταρες.

2 Likes

Είχε σαφώς ΠΟΛΥ παραπάνω από 10.000 κόσμο και επίσης μιλάμε για Μαλακάσα , δηλαδή συν έξοδα μεταφοράς, συν ταλαιπωρία κ.λ.π Τέλος πάντων εδώ βλέπω πολλούς,πρόθυμους να υπερασπιστούν τους διοργανωτές μέχρι τελικής πτώσεως όποτε τζάμπα η κουβέντα.

Από τη μία θέλουμε φεστιβάλ όπως στο εξωτερικό, από την άλλη η Μαλακάσα είναι έξοδα και ταλαιπωρία. Και το γράφει αυτό Αθηναίος.

7 Likes

Αυτό. Η Μαλακάσα είναι όσο κοντά γινόταν

Μεγάλοι χώροι εντός πόλης είναι δύσκολο να βρεις .

Το έγραψα για να τονίσω ότι στην τιμή του εισιτηρίου για τους περισσότερους που πήγαν, που ναι οποία έκπληξης ήταν Αθηναίοι, πρέπει να προστεθούν και έξτρα έξοδα τα οποία δεν υπάρχουν για την ΛΕΩΦΩΡΟ επειδή κάποιοι έθεσαν θέμα φτηνού εισιτηρίου για την επιτυχία της πρώτης ημέρας του περσινού rockwave. Επίσης εγώ ποτέ δεν έγραψα οτι μου αρέσουν φεστιβάλ τύπου wacken κ.λ.π , εγώ μια συναυλία με ωραία Σαπόρτ σαν αυτές που είχαμε καποτε σε Ριζούπολη και ιστορίες ήθελα.

Η Μαλακάσα είναι μια χαρά σαν τοποθεσία. Έχει άλλα μειονεκτήματα, όπως προσβασιμότητα με ΜΜΜ και πάρκινγκ, αλλα κυρίως προβλήματα οργάνωσης σαν αυτά που αναφέρουμε κάθε χρόνο (παντελής απουσία crowd control, απουσία νερού, ΝΕΡΟΥ, απαγόρευση μπουκαλιών ΝΕΡΟΥ σε συναυλία καλοκαιριάτικα στην Ελλάδα, εξευτελιστικές τουαλέτες, εξευτελιστικές τιμές σε φαι, μπύρες κλπ).

2 Likes