Οι Slayer έρχονται για τελευταία φορά στη χώρα μας για το AthensRocks Festival!

Και φυσικό το κυριότερο : απουσία σοβαρών μέτρων ασφαλείας που ίσως κοστίσουν ανθρώπινες ζωές !

1 Like

Αυτό ίσχυε και στη Ριζούπολη. Είναι άλλο το θέμα των υποδομών που είναι αυτό στο οποίο πρέπει να στεκόμαστε και άλλο το “είναι μισή ώρα από το σπίτι μου και τρώω 10 ευρώ βενζίνη + 1 ώρα μποτιλιάρισμα στο φεύγα”.

Εμένα μου τη σπάει το οτι ΔΕΝ υπάρχει βελτιώση. Δλδ εξωτερικό ακόμα και τα μεγαθήρια φεστιβάλ, αλλάξαν χώρο (χωρις όμως να ξεφευγουν συνηθως απο επιπεδό νομού), ανέβασαν τον πήχη οργανωτικά και φυσικά και στα ονόματα. Η αλήθεια είναι οτι στην Ελλάδα το κοινό είναι λιγο σουπερ απροβλεπτό. Πχ πήγαν πιο πολλοι να δούν σκέτους Metallica απο Big 4 - Η είχαν οι KISS το λιγοτερο κοινό σε όλη τους την περιοδεία. Γι αυτά ας μην το αναλύσουμε τι φταίει κτλ. Πάντως και η νοοτροπία των διοργανωτών είναι κακή. Αντί να δινουν value for money και ωραία ομοιογενή πακέτα, ακραία, μελωδικά, κλασσικά - εβλεπές να φτάνουν να βάζουν 1 μεταλ σε κάθε μερα με ποπ (saxon, iced earth κτλ μια χρονιά με αποτέλεσμα φυσικά να πάνε μόνο προσκλησάκηδες και 1000-1200 φανατικούς.) Και όχι 10000 είχε, μπορεί και λιγότερο.

1 Like

Καλά σε θέμα βελτίωσης άστο. Ελληνική νοοτροπία. Ταλαιπωρία έχει σε όλα τα φεστιβάλ του κόσμου, αλλά σε πολλά σου στέλνουν και ένα ερωτηματολόγιο μετά τι οηγε καλά, τι όχι, σε ενημερώνουν για τις αλλαγές και τι επενδύσεις θα κάνουν σε υποδομές κλπ κλπ.

2 Likes

τι εξευτελιστικες τουαλετες λες ρε φιλε, καλες ηταν. Εγω περσι εκανα και μπανακι με ζεστο νερακι, αρχοντας. Σαγιοναρα, ντουζακι, σκηνη, καφες, και χαλαρη μπυριτσα υπο τους ηχους των πρωτων γκρουπ . Ζαχαρη σου λεω περσι στο χωραφι…

Είσαι ο τύπος που πριν τους Accept όταν αναρωτήθηκα τι μυρίζει σαν ψόφιος βίσσωνας γύρισες με χαμόγελο και μου είπες ότι φοράς το ίδιο μπλουζάκι (μανογορ φυσικά), χωρίς να το έχεις πλύνει ποτέ, από την πρώτη τους συναυλία που είδες το 1990κάτι ξέρω γω;

Το δικό μου μπλουζάκι από εκείνη τη συναυλία ευωδιάζει μύρο, δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να έχει του Λέγκολα(ς). Δεν τα πλένουμε για να μην χαλάσουν τα χρώματα, τι δεν καταλαβαίνετε;

4 Likes

Οι kiss εκτός Αμερικής γενικώς δεν…

εχεις δίκιο Αυστραλιά 100.000 χιλιάδες, Ευρωπη διπλές ημερομηνιές στο Λονδίνο, Σουηδία, ενα σταδιάκι 30.000 ατομα, Ολλανδιά 20.000. Ελλάδα 6.000. Ουσιαστικά στην Αμερική έχουν πέσει απο τα 70s που ήταν φαινόμενο και την επανένωση που πήγε εξαιρετικά εμπορικά, αλλά παίζουν μπόλικες ημερομηνίες. Αλλά ας μείνουμε στους Slayer.

2 Likes

Φυσικά και έχω δίκιο. Πιάνεις μερικές μεμονωμένες συναυλίες , διότι εγώ μπορώ έτσι να αρχίσω να αραδιάζω τι κόσμο είχαν σε κάθε συναυλία και πουλάς και μούρη και ειρωνία τρομάρα σου. Ας πιάσουμε λοιπόν την τελευταία περιοδεία των kiss στην Ευρώπη (2017) . Φινλανδία 12.000, Σουηδία 24.000 (εκεί που οι Maiden είχαν 37.500 sold out πέρσι) η μια συναυλία 12.000 η άλλη (φυσικά δεν τόλμησαν για το μεγάλο ποδοσφαιρικό γήπεδο εκεί που πάνε συνήθως Metallica, Maiden κ.λ.π) οσλο/Νορβηγία γύρω στις 9.500, Δανία 10.000(forum horsens) κ.λ.π. Επίσης καθόλου ημερομηνίες σε τεράστιες ευρωπαϊκές αγορές όπως η Γαλλία και η Ισπανία.Λοιπόν αν μαζεύουν 9-12.000 κόσμο σε παρόμοιες πληθυσμιακά χώρες με την Ελλάδα δεν βλέπω και μεγάλη διαφορά με τις 6-7.000 που μάζεψαν εδώ . Άλλωστε μιλάμε για μια νεκρή δισκογραφικά μπάντα εδώ και 20 χρόνια.

Όσο για τους Slayer ε δε παίζουν και σε τίποτα τεράστιες αρένες στο εξωτερικό , εκεί που έχουν Σαπόρτ που μετράνε. Μια χαρά χωρητικότητα έχει η λεωφωρος για να φέρει κάποιος και κάποια αξιοπρεπή Σαπόρτ με τους slayer, το εισιτήριο είναι τσουχτερό , σε συναυλίες όπως αυτή στο Βερολίνο (με lamb of god, anthrax, obituary ) μετά βίας μάζεψαν 9.500 κόσμο. Δεν είναι δηλαδή οτι παίζουν σε τεράστια πλήθη εξω και Ε αφού είναι μικρή η λεωφωρος ας τσιγγουνευτουμε στα Σαπόρτ.

Φίλε έχεις μείνει στο Psycho Circus του 1998. Έχουν εφτά χρόνια να βγάλουν δίσκο και όχι είκοσι. Έβγαλαν το Sonic Boom (2009) και το Monster (2012).
Γενικά απ’ όσο έχω δει, παίζουν παντού headliners στις συναυλίες τους. Εντάξει δεν είναι και Metallica να παίζουν Stade de France αλλά δεν λέει κάτι αυτό. Παραμένουν πολύ δημοφιλείς και μόνο στην Ελλάδα μάζεψαν 6-7 χιλιάδες τότε που είχαν έρθει.

Μια χαρα αλμπουμ εχουν βγαλει οι κιςς μετα το 2000, δεν εβγαζαν απλα για να βγαλουν και τα 70’s κομματια τους οπως και το stage show τους δεν πιανεται. Γι αυτο ειναι headliners παντου αλλα στην ελλαδα μαλλον ειμαστε πολυ true για hard rock συναυλιες. Απειρα τα παραδειγματα

1 Like

Μιλάω για αλμπουμς που να είχαν κάποια εμπορική ανταπόκριση εκτός Η.Π.Α, το ξέρω ότι έβγαλαν 2 ακόμα αλμπουμς μετά το psycho circus. Το ζήτημα είναι ότι σε χώρες σαν την Ελλάδα δεν μαζεύουν και πολλούς περισσότερους από 7.000 ενώ υπάρχουν και μεγάλες αγορές που σπάνια τις επισκέπτονται. Όσο για τους Slayer τα πάντα συνηγορούν (τιμή εισιτηρίου, χωρητικότητα συναυλιακού χώρου κ.λ.π) στο να είχαμε μια κανονική συναυλία με τα αντίστοιχα ξένα Σαπόρτ.

Off topic , ποιοι kiss ρε συντροφοι, απορω πως ενα ποπ γκρουπ εκανε τετοια καριερα στον χωρο της ροκ. Ο Bryan Adams φανταζει κολοσσος μπροστα τους!
Οn topic, η Μαλακασα και καθε Μαλακασα, χωραφι ξεχωραφι εχεις μεγαλυτερο “metal feeling” σε σχεση με οποιοδηποτε απροσωπο σταδιο παρα την ευκολη προσβαση που σου παρεχει το τελευταιο. Εννοειται ο καθε διοργανωτης πρεπει να του επιβαλεται η παροχη των ελαχιστων ανθρωπινων συνθηκων με την εφαρμογη των οποιων το χωραφι θα μπορουσε να ειναι ευκολα ενα απο τα καλυτερα συναυλιακα μερη worldwide

Επισης επειδη ο καθενας γραφει οτι
αρλουμπα του κατεβει, περσι στο χωραφι υπηρχε σιγουρα περιπου 16 χιλ κοσμος την μερα των judas και το θυμαμαι καλα

3 Likes

Οταν απλά δείχνεις οτι έχεις τοση επαφή με το θεμα που δεν μπορει να ξεπερνάει επίπεδο ακρόασης best of. Επίσης ο Adams έχει γράψει και με KISS και με Krokus και The Law κομμάτια. Αυτά τα εκμηδενιστικά περι hard rock άνετα μπορούν να αγνοήθουν, καθώς μιλάμε για μια απο τις μπάντες με τις υψηλότερες πωλήσεις ever, ανεξαρτήτως ειδούς. Ειναι σαν να πείς ποιοί ειναί μωρέ οι rolling stones ή οι Beatles. (γιατι μιλάμε για μπάντα που ναι στο τοπ 50 γενικά)
Ας μην πουμέ τη παίζανε και που και ας μην πούμε ποσούς και ποιούς ενεπνευσάν. (dime κτλ.)
Και στο χωράφι υπήρχαν 16000 γιατί ? Επειδή πέταξε κάποιος το νούμερο ; Μεχρι την κονσόλα ειναι περίπου 5-6 κάθε φορά (με μικρές αποκλήσεις. Οσο και αν έχει αλλάξει ο χώρος 16 θα ήταν οι μισοί απο τους maiden πανω κάτω. Ηταν αρκετά λιγοτεροι αφου πίσω απο τις κονσόλες επαιζες και μπάλα. Αλλά επαναλαμβάνω. Slayer. Γιατί δε βάζουν κάτι άλλο. Ακουγά απο γνωστό μου οτι έχουν γειωθεί τουλάχιστο καμια δεκαριά προτάσεις που έχουν γίνει. Ίσως να παίξει και κατι άλλο (αν δεν έκλεισέ) αλλα ποιός ξέρει τι.

1 Like

Μόνο το image των Kiss επηρέασε πολλές μπάντες όχι η μουσική τους. Άλλωστε η μπάντα μουσικά είναι νεκρή εδώ και 40 περίπου χρόνια. Το σόου τους είναι εντυπωσιακό όντως αλλά οι πωλήσεις των άλμπουμ τους παγκοσμίως ουσιαστικά πέθαναν με το τέλος της δεκαετίας του 70. Την δεκαετία του 80 απλώς υπήρχαν περιφέροντας την μιζέρια τους και μετά ξαναέβαλαν το make up και κατάφεραν να κάνουν κάποιες επιτυχημένες περιοδείες παίζοντας βέβαια και σε αρκετούς πολύ μικρούς χώρους (2-3.000 άτομα) ενώ σε αρκετές μεγάλες χώρες ειναι ανύπαρκτοι.

Η metal ημέρα του περσινού rockwave ήταν άκρως πετυχημένη , αυτες οι μπαρούφες τύπου «να μην ερχοντε μπάντες του ίδιου στυλ την ίδια ημέρα αφού δεν τραβάνε παραπάνω κόσμο από ότι θα τράβαγε μόνο του το headline” είναι αυτό, μπαρούφες. Πάντα ένα καλό πακέτο είναι πολύ πιο δελεαστικό, και αυτό πιθανότατα θα φανεί και στους Slayer που προβλέπω σχετική αποτυχια. Είναι μαλακες σε όλα τα υπόλοιπα κράτη που πηγαίνουν πακέτα με μπάντες ίδιου στυλ και είναι οι ΔΙΚΟΙ μας διοργανωτές οι έξυπνοι…

2 Likes

Κατσε ρε φίλε, και όταν έρχονταν πακετά 4άρων με 35ε (κυρίως ακραία) o κοσμος τα ψιλοσνόμπαρε και πάλι. Ερχονταί καλλιτέχνες με νο 1 σε billboard και έχουν 100 άτομα, ερχεταί ένα πρώνη τραγουδιστής Rainbow και έχει 500 και ο άλλος 100. Η νοοτροπία είναι κακή, αλλά και το κοινό δεν στηρίζει αν δεν κάνεις κατι πολύ mainstream. Και έτσι οι διοργανωτές φέρνουν συνέχεια τα ίδια, κατα κύριο κανόνα ή μπασταρδέματα, μπάς και μαζευτεί αρκετός κόσμος.

1 Like

Εδώ οι Ghost κάνουν καριέρα στο χώρο του μέταλ…

1 Like

Το Ν.1 στο billboard δεν σημαίνει τίποτα όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε παρά πολλές χώρες εκτός Η.Π.Α. Οι Disturbed π.χ θα κάνουν μονo μια εμφάνιση στην Γαλλία στην τωρινή ευρωπαϊκή τους περιοδεία σε κλαμπ που χωράει 1300 άτομα ενώ και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες θα εμφανιστούν σε πολύ μικρούς χώρους. Τέλος πάντων η γνώμη μου είναι ότι η απληστία των διοργανωτών θα πληρωθεί και μετά το τέλος του 2019 θα αραιώσουν οι πολλές συναυλίες αφού ήδη από ότι διαβάζω πολλές πάνε άπατες (U.D.O,evergrey κ.λ.π)

Κριμα όμως. ο udo έκανε τίμιο live και οι evergrey, παρότι δεν τρελαίνομαι, παίζουν πάντα καλά.