Οι Slayer έρχονται για τελευταία φορά στη χώρα μας για το AthensRocks Festival!

Ο λογος της αλλαγης χωρου ειναι η μεγαλη πιθανοτητα για επεισοδια μεταξυ οπαδων του Παναθηναικου, της ΑΕΚ, πιθανον του Ολυμπιακου, κατι ακουστηκε και για αναρχικους. Τοσο καιρο υπαρχουν φημες για ολα αυτα, ας το αλλαζαν νωριτερα αν φοβοντουσαν και δεν θεωρουσαν ασφαλη χωρο την Λεωφορο, οχι μια εβδομαδα πριν το live. Και να μην προωθουσαν το live σαν επιστροφη στο γηπεδο, συναυλια απο τα παλια κτλ…

Ναι σου εξηγώ ότι ο λόγος δεν είναι αυτός και αν στη λεωφόρο έχεις μία πιθανότητα για οπαδικά μπάχαλα στο ΟΑΚΑ έχεις δέκα.Το ΟΑΚΑ είναι ένας χώρος που δεν μπορεί κανένας να περιφρουρήσει επαρκώς και διαφορετικές ομάδες μπορούν να ανέβουν από όπου θέλουν χωρι΄ς να τους ενοχλήσει κανένας κάτι που στην λεωφόρο δεν παίζει και έχεις και την ΓΑΔΑ απέναντι να πας για relax.Εάν υπήρχε κόσμος που ψαχνόταν θα την έκανε και στο ΟΑΚΑ εύκολα.Ξαναλέω βέβαια ότι αυτά είναι στην σφαίρα της φαντασίας και τουλάχιστον οπαδικά δεν θα γίνει κάτι ούτε στο Μαρούσι όπως δεν θα γινόταν ούτε σε εμάς.Τώρα για αναρχικούς ομολογώ δεν έχω γνώση καθόλου.

Ρε παιδιά το ότι το γράφουν οι όροι σημαίνει ελάχιστα πράγματα! Οι όροι μπορεί να κριθούν καταχρηστικοί, γι’ αυτό μιλάω για Δίκαιο του Καταναλωτή.

Φανταστείτε μια υποθετική περίπτωση όπου αλλάζει ο χώρος διεξαγωγής από Αθήνα σε Αλεξανδρούπολη, εκεί αν τους πας στα δικαστήρια δεν θα δικαιωθείς ας πούμε; Ό, τι κι αν έγραφαν οι όροι.

Οι όροι τίθενται μονομερώς και γι’ αυτό το λόγο κρίνονται αυστηρά για καταχρηστικότητα, διότι ο καταναλωτής δεν μπορεί να διαπραγματευτεί την σύμβαση: ή αγοράζεις το εισιτήριο με τους συμβατικούς όρους της εταιρείας που δεν μπορείς να τους αλλάξεις, ή δεν αγοράζεις. Ε, αν οι όροι αυτοί περιορίζουν υπερβολικά τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σου ως αντισυμβαλλόμενο, έχεις δικαίωμα προστασίας ως καταναλωτή. Αυτά τα γενικά, γιατί εδώ μέσα ακούγονται πολλά ανεδαφικά πράγματα.

4 Likes

Κοίτα που μας κατάντησαν οι αλήτες, σε κάθε συναυλία που ανακοινώνεται, μετά να τον καλιτέχνη να κοιτάμε και τον διοργανωτή για να αποφασίσουμε αν θα πάμε ή όχι…

2 Likes

Ο σεβασμός στο πελάτη κρίνεται από τη τιμή της μπύρας!

9 Likes

οκ, να ξεκολλήσουν όλοι λίγο από τον εαυτούλη τους και την ατομικιστική τους οπτική, δε θα με βρεις αντίθετο φυσικά. Ωστόσο να το λες εσύ αυτό, που προφανώς σε όλο το υπόλοιπο σχόλιο αναφέρεσαι αποκλειστικά με βάση τα δικά σου δεδομένα, είναι τουλάχιστον φαιδρό.

Για παράδειγμα δηλαδή (πραγματικό, με βάση τουλάχιστον σχετικά σχόλια που έγιναν στη σελίδα της διοργάνωσης στο φβ), σου είναι αδιάφορο τι σημαίνει η μεταφορά χώρου για κάποιον που σκάει από επαρχία ή εξωτερικό, έχει κανονίσει τις λεπτομέρειες του ταξιδιού του καιρό τώρα, προνοητικά, για να πετύχει καλύτερες τιμές/προσφορές, έχει νοικιάσει δωμάτιο/σπίτι στην περιοχή εγγύς της λ.α. και τώρα αναγκάζεται είτε να ψάξει για αλλαγή των κρατήσεών του, είτε για το πως/με ποιο κόστος θα μετακινηθεί προς/από τη συναυλία. Και για ποιο λόγο; Γιατί ο διοργανωτής, μια βδομάδα πριν τη διεξαγωγή, αποφασίζει να αλλάξει χώρο, μην ανακοινώνοντας κανένα λόγο επ αυτού, μη ζητώντας καν για τα τυπικά μια συγγνώμη. Αντιθέτως, στα “παιδιά” (όπως αναφέρεται στους πελάτες του) δηλώνει πως οι όροι λένε αυτό και αυτό και δεν είναι υποχρεωμένος να προβεί σε επιστροφές χρημάτων.

Τι ακριβώς να υποθέσω για εσένα λοιπόν; Είτε οτι τρολάρεις, είτε ότι (με τη νοοτροπία αυτή περί ορθής συμπεριφοράς -απέναντι σε ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΟΥ πολλώ δε μάλλον) εργάζεσαι μάλλον σε κανα ΙΚΑ και αδιαφορείς για τους συναλλασσόμενους κοιτώντας μόνο τον υπολογιστή που παίζεις πασιέντζα και τους στέλνεις στο διάολο οταν ζητούν πληροφορίες. Κατά τ άλλα, ας ξεκολλήσουμε λίγο από τον εαυτούλη μας.

5 Likes

και δεν ξέρω και πόσο εύκολη είναι η πρόσβαση στους όρους ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ το εισιτήριο . Άλλο πράγμα να τους διαβάσεις ΑΦΟΥ το αγοράσεις , άρα και έχεις συμφωνήσει αυτομάτως χωρίς να το ξέρεις

1 Like

Όχι, δεν λειτουργεί έτσι. Είναι από τους λόγους που σπουδάζουμε νομική! Κάτι αντίστοιχο πολύς κόσμος δεν καταλαβαίνει είναι με τα εργασιακά δικαιώματα, σου λέει “αφού ο εργαζόμενος συμφώνησε, γιατί είναι παράνομο;”. Δεν πάει έτσι όμως… Τεσπα, αρκετά με το off topic, γαμώ την Τράντου.

1 Like

και πως λειτουργεί δλδ ;;; Εγώ δεν ξέρω τους όρους πριν αγοράσω το εισιτήριο έτσι ;;;; Αφού αγοράσω εισιτήριο και τους διαβάσω στην πίσω όψη του αποκόμματος είναι πλέον αργά ;;; Αν δεν συμφωνώ με κάτι μου επιστρέφουν τα λεφτά ;;;

Δεν είναι η φάση όπως στο ιντενρετ που σου λέει πάτα κλικ αν διάβασες και συμφωνείς με τους όρους για να συνεχίσεις την πλοήγηση … Που μου λένε τους όρους πριν αγοράσω το εισιτήριο ;;

Προφανώς έχεις δικαίωμα να ζητήσεις να ενημερωθείς για τους όρους πριν την αγορά του εισιτηρίου. Δεν έχει σημασία αν αυτοί είναι γραμμένοι πάνω στο εισιτήριο ή όχι!

Το ότι αγόρασες το εισιτήριο, σημαίνει ότι η συναλλαγή ολοκληρώθηκε και η σύμβαση έχει συναφθεί.

Προσπάθησα να δώσω και πριν ένα υποθετικό παράδειγμα, αλλά έπεσε στα ψιλά.

Οι όροι λένε ότι επιτρέπεται να αλλάξει ο χώρος διεξαγωγής της συναυλίας.

Αν το αλλάζανε από Αθήνα σε Αλεξανδρούπολη, δεν θα είχες δικαίωμα να κάνεις τίποτα;

Υ.Γ. Για "Εισαγωγή στην Επιστήμη του Δικαίου και Βασικές Αρχές του Αστικού Κώδικα, χρεώνω 30€/ώρα :rofl::rofl::rofl:

2 Likes

Άρα πούλο όλοι και τραβάτε ΟΑΚΑ , σωστά ;;;

Συμφώνησες κι εσύ δλδ με τον όρο ότι ο διοργανωτής έχει δικαίωμα να αλλάξει χώρο . Και καπάκι μας λες για καταγγελία. Έχω χαθεί, καταλαβαίνω κάτι λάθος ;;;

Αναφέρει εντός Αττικής ;;; Βάζει κάποιο περιορισμό ;;; Υπάρχει κάποιος γενικός περιορισμός κάπου χωμένος στους νόμους που να υποδεικνύει κάποια εύλογη χιλιομετρική απόσταση ;;;

Βρε όχι!!

Εγώ το αντίθετο ακριβώς λέω, ότι ΕΧΕΙΣ δικαίωμα να κάνεις κάτι. Οι όροι, όταν αυτοί τίθενται μονομερώς ειδικά (δηλαδή δεν έχεις δικαίωμα διαπραγμάτευσής τους), κρίνονται αυστηρά για καταχρηστικότητα.

Συνεπώς, μπορείς με καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή ή και κανονικά, αγωγή στα δικαστήρια, να διεκδικήσεις αυτήν την καταχρηστικότητα και να διεκδικήσεις τα λεφτά σου πίσω + αποζημίωση για όποια άλλη υλική ή και ηθική βλάβη.

Στην προκείμενη περίπτωση, δεν θεωρώ πως η καταγγελία που έκανα θα έχει κανένα αποτέλεσμα. Την έκανα περισσότερο σε περίπτωση που ο Συνήγορος του Καταναλωτή λάβει μερικές να διερευνήσει το θέμα και πιθανώς να κρούσει την πόρτα της κ. Τράντου για να διερευνήσει, έστω και σε πρώιμο στάδιο, το περιστατικό. Αυτό λογικά δεν θα έχει κάποιο αποτέλεσμα, αλλά το ότι ενδεχομένως η κ. Τράντου νιώσει την ανάσα της δικαιοσύνης λίγο στον λαιμό της, καλό θα της κάνει. Πάντως, αν είχα χρόνο να ασχοληθώ σοβαρά, θα το κυνηγούσα το θέμα και αυτό το εννοώ. Τώρα έκατσα κι έγραψα μια καταγγελία σε 15 λεπτά, με νομικά μεν επιχειρήματα, αλλά αρκετά πρόχειρη.

2 Likes

οκ ξεκόλλησε το κάρο , έγινες κατανοητός :stuck_out_tongue:

διάβασα τι σημαίνει σύμβαση ( που είναι μια αγορά εισιτηρίου πχ ) και έτσι όπως το ερμηνεύω ( αν το ερμηνεύω σωστά ) , εσύ με την πλευρά του διοργανωτή συμφωνείς με τους όρους που ισχύουν εκείνη την στιγμή που έγινε η συνδιαλλαγή . Άρα εσύ συμφώνησες για λαηβ στη Λεωφόρο . Άρα θεωρητικά και λογικά δικαιούσαι να προβάλλεις αντίρρηση

όπως και να χει τέλος το θέμα γιατί το λες και αφόρητα κουραστικό. Είτε κατάλαβα είτε δεν κατάλαβα Χριστό :grin:

όπως προείπα αυτά εδώ στην ελλάδα γίνονται, συμβαίνουν συνέχεια και αλλαγές χώρου και αλλαγές ημερομηνιών, επίσης αλεξάνδρας με οακα είναι μισή ώρα δρόμος οπότε αυτοί που έχουν κλείσει εκεί κοντά πάλι προλαβαίνουν. Τόσες φορές έχουν γίνει αυτά δεν είναι τίποτα καινούριο…όπως προείπα σε όποιον δεν αρέσει η οργάνωση της ελλάδος στο θέμα των συναυλιών μπορεί κάλλιστα να πάει στο εξωτερικό, ειδικά τώρα με τις φθηνές αεροπορικές εταιρείες ίσως και να σας συμφέρει…αυτό που δε θέλω είναι να πάω σε μια συναυλία και να χω γκρίνια απ τον καθένα, χωρίς να έχει δίκιο, καθώς επαναλαμβάνω μάλλον δεν διαβάζετε τους όρους του εισιτηρίου και της συναυλίας γενικότερα…και επίσης αυτοί που βλέπω να κράζουν στο φβ πέρα από κατι φασαιούς πρωην μεταλλαδες νυν μπουζουκόβιους, και από κάτι γκόμενες που δε θέλει να τις αγγίξει κανείς στη συναυλία, και θέλουν να χουν την άπλα τους , λες και βλεπει μποφιλου στο ροκγουειβ, και απειλεί για δικηγόρους και ιστορίες…για μένα να υποθέσεις λοιπόν ότι προσαρμόζομαι σε όποια αναποδιά τυχαίνει, γιατί έχω συνηθίσει τίποτα να μη πηγαίνει καλά στην ελλάδα, και όχι αυτό δεν αλλάζει ούτε θ αλλάξει, ελπιζω να σε καλυψα

Οχι φιλε. Αυτο πρεπει να αλλαξει. Και θα αλλαξει μονο εαν υπαρχουν καποιοι που θα νιαστουν να αλλαξουν καποια πραγματα. Εαν εσυ εισαι ωχαδερφιστης και δεν σε νοιαζουν που μπορει να σε εμπαιζουν, με γεια σου και χαρα σου. Μακαρι την αλλη φορα στο τριεθνες με τον καρβουνιαρη και μην ακουσουμε κουβεντα γιατι με τις φτηνες αεροπορικες εταιρειες ειναι 30 λεπτα αποσταση και μπλα μπλα μπλα.

εντάξει, εγώ πιστεύω βάσει ιστορικότητας ότι δεν θ αλλάξει κάτι…και για ν αλλάξει κάτι πρέπει να γίνει κάτι πολύ εξτρίμ, όπως το να πεθάνει κάποιος…εδώ πέρσυ στους μέιντεν, είχαν πουληθεί υπεράριθμα εισιτήρια, πολλοί φάγανε ταλαιπωρία 3 και 4 ωρών για να γυρίσουν, κι όμως δεν έγινε τίποτα, έγιναν κάτι καταγγελίες εκεί στην αρχή που πήγαν στο καλάθι των αχρήστων.δηλαδή τα παν, ξεθύμαναν, και μετά οι διοργανωτές τους έγραψαν στ αρχιδάκια τους…αποδεχτείτε κάποια πράγματα δε θ αλλάξουν ποτέ αγωνιστές του πληκτρολογίου, αφού εγώ είμαι ωχαδερφιστής

Τα EULA που αποδεχεσαι γενικα ειτε στο νετ ειτε πριν κανεις install καποιο software συνηθως δεν μπορουν να σταθουν σε δικαστηριο απ’οσο γνωριζω.

Πολυ μπλα μπλα, για το τιποτα. Εγω θα κανω μια διαφορετικη ερωτηση τωρα.
Αν αρχικα η συναυλια ηταν να γινει ΟΑΚΑ και μετα την αλλαζανε σε Λεωφορο, θα λεγατε τα ιδια? Μηπως θα βρισκατε παλι κατι, του τυπου ας πουμε" στο ΟΑΚΑ δεν θα μας ετρωγε ο ηλιος και μας πανε εκει τωρα να λιωσουμε ολη μερα στους 40 βαθμους"? Αν ηταν αρχικα ΟΑΚΑ, δεν θα ειχατε παρει εισιτηριο? Θα ψαχνατε να το πουλησετε αν ειχατε παρει?
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι μουρμουραμε πολυ,αλλα χωρις καποιο αποτελεσμα. Οκ, ετυχε και αλλαξε χωρο η συναυλια για διαφορους λιγο, που λιγο εως πολυ, ολοι τους ξερουμε. Εχει ξανατυχει να αλλαξει χωρος σε συναυλιες, δεν ειναι κατι πρωτοφανες ουτε κατι περιεργο. Οκ, καταλαβαινω οτι καποιοι θελανε Λεωφορο, επειδη ειναι ανοιχτα,επειδη σκεφτονται την ζεστη κτλ κτλ,οπως και καποιοι τωρα προτιμουν Οακα για αλλους λογους. Το να μουρμουραμε, πραγματικα δεν αλλαζει κατι. Τοσα χρονια μουρμουραμε για την Μαλακασα και το RW και τι αλλαξε? Λεγαμε για τις τουαλετες, για το παρκινκ, για τους μαλακες με τις καντινες απ’εξω ακριβως, για για για και τι αλλαξε? ΤΙΠΟΤΑ.
Οποιοι λοιπον γουσταρουν να δουν τους Slayer για τελευταια φορα και θελουν να πανε ακομα και στα Τρικαλα, θα πανε.Οσοι πραγματικα τους χαλαει ο χωρος,ας μην πανε ή αν πανε, ας κατσουν πανω.
Μην μας πιανει η μιρλα ολη την ωρα και κλαιγομαστε. Πραγματικα, παμε να περασουμε ωραια,να γουσταρουμε, να τα μαμησουμε ολα και γυρισουμε ολοι χαρουμενοι.

Υ.Γ. Εμενα προσωπικα δεν με χαλαει,γιατι ειναι και διπλα μου το ΟΑΚΑ,οποτε θα παω με τα ποδια…χοχο!

4 Likes

Οριακά μηδενική καταναλωτική συνείδηση ο Έλληνας. Γνωστά πράγματα. Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου.

4 Likes

Κάτι μου λέει ότι το (δικαιολογημένο) κράξιμο έπιασε τόπο σε ένα βαθμό τουλάχιστον με αποτέλεσμα άλλοι διοργανωτές όπως το Release να δώσουν λίγη παραπάνω σημασία σε θέματα όπως πρόσβαση, ασφάλεια, τιμές, καθαριότητα κτλ.

3 Likes