Οι Slayer έρχονται για τελευταία φορά στη χώρα μας για το AthensRocks Festival!

Καλά για Slayer μιλάμε… Θέλουμε να μάθουμε το πόσο γαμησαν όχι "αν "

1 Like

Αυτη ηταν η τελευταία μεγαλη μαχη στην Αθηνα,απιστευτο λαιβ

3 Likes

Leprous ξεκάρφωτοι, ποιο ξεκαρφωτος πεθαίνεις, για γέλια ιστορία και καλοί για έναν ωραίο υπνάκο. Κάτι ααααα και ουουουου ο τραγουδιστής τους έβγαλαν πολύ γέλιο στο κοινό . Το κοινό ευγενικά αδιάφορα απέναντι τους, ζήτημα να τους χειροκρότησαν καμια εκατοσταρια άτομα . Suicidal Angels φοβεροί, ζέσταναν το κοινό που ανταποκρίθηκε, αμαρτία που τους εβαλαν πρώτους. Rotting Christ ψιλό αδιάφοροι, έπαιξαν και τα παπαδιστικα κ.λ.π, το κοινό τους αποθέωσε . Slayer mega show, κάτι σαν Maiden πέρσι σε μικρογραφία, Araya φοβερός, φωτιές, φωτιστικά εφέ φοβερα. Ο κόσμος για μένα λιγος, άξιζαν παραπάνω οι Slayer στην τελευταία τους συναυλία εν Ελλαδι , ας όψετε ο διοργανωτής με το «φεστιβάλ» που δήθεν διοργάνωσε.

Εντάξει, ήπιος ήσουν με Leprous, περίμενα χειρότερα :smile:

Ήταν ξεκάρφωτοι, συμφωνώ. Και μάλλον δεν έψησαν και τόσο κόσμο να έρθει γι’ αυτούς, εγώ πέρα από εμένα που γαμήθηκα στο κοπάνημα, δεν είδα και πολλούς άλλους αντίστοιχα.

Πάντως, προσπερνάω τα ααα και ουυυ που λες, αλλά νομίζω πως κι εσύ ο καθένας πρέπει να παραδεχτεί τουλάχιστον αυτό το παίξιμο. Κατ’ αρχήν ο ήχος ήταν κρύσταλλο. Άκουγες πεντακάθαρα τα πάντα, με λεπτομέρεια. Και αυτούς τους ρυθμούς, αυτές τις συνθέσεις, αυτό το πολύπλοκο παίξιμο, αυτά τα ντραμς (!) δεν τα ακούς καθόλου συχνά. Εγώ δεν είδα πολλούς να τους ξέρουν, νομίζω ότι είδα όμως πολλούς που έμειναν με ανοιχτό στόμα. Ώστε στο τέλος, όλοι ξέρουμε ότι σε ένα τέτοιο live δεν ήτανε η φάση, αλλά σπίτι αυτή η άγνωστη μπάντα θα γαμάει. Πιστεύω κερδίσαν αρκετούς νέους οπαδούς εδώ. Θα φανεί όταν θα ξαναρθουν με το νέο άλμπουμ (γιατί μια φορά το Fuzz το γεμίσαμε τον Σεπτέμβρη).

4 Likes

Ναι ήχο είχαν καλό, σορρυ για τις υπερβολές μου, σε όσους αρεσουν αρεσουν και μπράβο τους , εμενα δεν μου είπαν τίποτα. Το ΟΑΚΑ τούμπανο, χλιδή, πολιτισμός. Ο δε κλιματισμός , δεν πιστεύω να έχει κανείς παράπονο ,εδώ πολύ κρύωναν στην αρχή. Για μπυρες, κάτι περίεργα λουκάνικα κ.λ.π δεν έχω γνώμη, εγώ πήρα το μπλουζάκι μου, πήρα και ένα cd των suicidal angels και πηγα και έκατσα στην κερκιδα ακριβώς απέναντι από την σκηνή μπροστά μπροστά στο κάγκελο. Ας γράψουν οι υπόλοιποι τις εντυπώσεις τους. Το προγραμμα τηρήθηκε κατά γράμμα.

2 Likes

Διοργάνωση αρκετά καλή, άψογος εξαερισμός/κλιματισμός. ήχος σε όλες τις μπάντες παρα πάνω από ικανοποιητικός. οι suicidal ιδανική μπάντα για ξεκίνημα μίας τέτοιας συναυλίας.οι leprous όντως πιο ξεκάρφωτοι πεθαίνεις, δεν με τρελαίνουν αλλά βρήκα σημεία στη μουσική τους που μου άρεσαν - θα βάλω να τους ξανακούσω κάποια στιγμή.
Οι christ παρά τα 2 νεα μέλη έδειξαν πολύ δεμένοι και ήταν ότι έπρεπε για να μας προετοιμάσουν για αυτό που ακολούθησε (highlights : n gai, stellar, xilbaba και ναι ακόμη και το dies irae μας ταρακούνησε !)
Για slayer δεν έχω λόγια …απλα να πω ότι ήταν το απόλυτο slayer show από κάθε άποψη . Έτσι θα ήθελα να τους θυμάμαι !
ένα παράπονο : 35 ευρώ το μπλουζάκι ?? έλεος όμως

2 Likes

Ρε συ, πήγα στα 3 τελευταία των Slayer στην κερκίδα απέναντι από την σκηνή κι ο ήχος ήταν απαίσιος!!! Στο μεγαλύτερο μέρος του λαιβ ήμουν κέντρο αρένας και ήταν κομπλέ. Δοκίμασες να κάτσεις αλλού;

Ούτε καν μικρογραφία με maiden πέρυσι το πέρυσι δεν νομίζω να το ξαναζήσουμε.

1 Like

Εμενα ο ήχος μου φάνηκε πολύ καλός , δεν είμαι και ειδικός, πάντως δεν είχα κανένα παράπονο. Όσο για το μίνι Maiden εννοώ ως προς το σόου, όχι ως προς τον κόσμο.

Για τους headliners της βραδιάς τι να πει κανείς.

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω να πω είναι ότι θα ήθελα τον ήχο λίγο πιο καθαρό. Την μπότα λίγο πιο μπάσα, τις κιθάρες να διακρίνονται λίγο καθαρότερα και την φωνή του Araya λίγο πιο ψηλά.

Κατά τ’ άλλα ήταν majestic as fuck. Μας ισοπέδωσαν. Και νομίζω πως αυτό που κυριάρχησε είναι η ΜΟΥΣΙΚΗ τους. Εννοώ ούτε το attitude, ούτε η φάση Slaaaaaaaayer, ούτε τίποτα. Αλλά αυτά τα riffs που έχουν γράψει… Αυτές οι γέφυρες… Αυτές οι εισαγωγές… Όταν σε ένα τραγούδι μπορείς να βάζεις 4-5 υπερπωρωτικές ριφφάρες που σείουν βουνά και κολάσεις και μετά πας και τα παίζεις αυτά live γαμιώντας ε, εντάξει. Υπήρχαν στιγμές που φαινόταν πως ακόμα και το κοινό ξεχνούσε ότι στο Χ κομμάτι έχει ακόμα ένα ριφφ που γαμάει (π.χ. Disciple ή War Painted Blood) και πάνω που πήγαινε να πάρει ανάσα, ξανά στα pits.

Μη αναμενόμενα highlights νομίζω το Gemini, το Disciple και το Payback. Μιλάμε για ΒΙΑ και πώρωση. Έπεσε όσο ξύλο έπρεπε να πέσει, δηλαδή πάρα πολύ.

Για μένα, είναι η καλύτερη μπάντα του ακραίου ήχου. Αν οι Slayer δεν υπήρχαν, θα έπρεπε να τους εφεύρουμε, κάπως έτσι. Και παρ’ όλο που πάντα πίστευα ότι μπορούσαν άνετα να κάνουν πάρα πολύ πετυχημένη στροφή σε λιγότερο ακραίες φόρμες, νομίζω έπρεπε να υπάρχει μια μπάντα σε αυτό το φάσμα που ποτέ δεν άλλαξε τον ήχο της. Μόνο ακραίο thrash.

Υ.Γ. Δανείζει κανένας αυχένα για 2-3 μερούλες;

7 Likes

ΓΑΜΗΣΑΝ.
Δεν έμεινε τίποτα όρθιο.

6 Likes

Οι leprous παίζει να είχαν τον καλύτερο ήχο απόψε.
Suicidal τέλειοι όπως πρέπει να παίζεται το thrash.
Rotting τους έχω δει και πολύ καλύτερους.
Slayer ισοπεδωτική εμφάνιση αλλά χωρίς hanneman δεν υπάρχουν slayer…

Μπροστα ειδα 50αριδες να βαρανε στο ψαχνό

7 Likes

Το πέρασε το δεκαχίλιαρο σε κόσμο;

Leprous ήθελα να δω, αλλά δεν κατάφερα να τους δω.
RC δεν είμαι φανμπους, αλλά μου αρέσουν πολύ τουλάχιστον 3 δίσκοι, οπότε επιτέλους θα τους έβλεπα. Αυτό που είδα ήταν τουλάχιστον γελοίο. Κακος ήχος, νταξει πάει στο καλό. Βαρετά τραγούδια κυρίως, 2 μισθοφόροι να χτυπιουνται, προηχογραφενα ντεκαβλε και ακόμα πιο ντεκαβλε ‘πουτανα ολα’. Μηδέν. Και είχα τις καλύτερες προθέσεις.
Slayer. ,Μέτριος ήχος, οι αριστεροί άκουγαν Holt, οι δεξια King. Στην αρχή δεν τρελάθηκα με relentless(παρόλο που μου αρέσει πολύ το κομμάτι), αλλά από world painted blood και μετά η συναυλία απογειώθηκε. Μακελειό. Δεν έχω να πω κάτι άλλο, επιβλητικοί, φοβεροί. Μόνο Slayer.

3 Likes

… Δεν θα υπήρχαν πολλές άλλες μουσικές στο μεταλ… Μπάντα ορόσημο

Κλαίω στη βροχερή Κέρκυρα για πάρτη τους. Για σας χαίρομαι

Ντα Ντα Ντα Ντα Ντα WAAAAAAAARRRRRR

5 Likes

“Θα μου λειψετε. Αντίο.” Α ρε μπαγασα με συγκινησες.

8 Likes

Παίζεται. Πάντως η εικόνα των κερκίδων του ΟΑΚΑ ήταν αποκαρδιωτική αν και ήταν λογικό. Το είχα ΓΡΑΨΕΙ πριν κάτι μήνες και καμια …πεντακοσαριά μυνηματα πιο πάνω, οι Slayer σε σπέσιαλ περίπτωση είναι να μαζεύουν μονοι τους περίπου 10.000 κόσμο στην Ελλάδα και η τελευταία τους εμφάνιση ήταν σπέσιαλ περίπτωση. Μην έχει κανείς αμφιβολία αυτή ήταν μια συναυλία “σκέτο Slayer” οσον αφορά τον πόλο έλξης. Και εξω τόσο μαζεύουν μόνο που δεν παίζουν σε χώρους 20.000. Όταν δε έχεις πριν lamb of God, Cannibal Corpse δηλαδή το πακέτο των Slayer στην Αμερική χωρισμένο σε ξεχωριστές συναυλίες συν φυσικά dream theater, release festival κ.λ.π λογικό να υπάρχει ΚΑΙ οικονομικό πρόβλημα σε πολλούς άσε που οι τιμές των εισιτηρίων για ΜΟΝΟ Slayer ήταν εξωφρενικές. Με όλο τον σεβασμό στις ελληνικες μπάντες αλλά draw στην Ελλάδα δεν είναι οι δε Leprous , και λογικά, δεν τράβηξαν καθόλου κόσμο.

Εκείνα δε τα…,VIP εισιτήρια , τους ΕΒΛΕΠΑ και τους λυπομουν και δεν το παίζω έξυπνος, την έχω πατήσει και εγώ στους Maiden to 2011 με VIP στην…Μαλακάσα.

Γαμησαν οι Slayer, φοβερό σόου φοβερή απόδοση, ο κόσμος πολύ δυνατός, πολύ ξύλο. Πρέπει να είχε γύρω στο 10χιλιαρο. Διοργάνωση πολύ καλή, τελικά το ΟΑΚΑ αποδείχτηκε σούπερ για την φάση αφού όλα δούλεψαν ρολόι. Για RC τα είπα παραπάνω κακο σετλιστ, βαρεμάρα γενικά. Δυστυχώς μιλάμε για συνεχή κατήφορο τα τελευταία χρόνια.
Leprous κάποια κομμάτια ήταν συμπαθητικά, τα θυμόμουν από όταν είχα βάλει παλιότερα να ακούσω το τελευταίο τους… αλλά τώρα τι να λέμε όταν έχει Slayer στην καλύτερη τους εμφάνιση από τις 3 που έχω δει δεν υπάρχουν και πολλά να πεις .
Κι εμάς θα μας λείψεις ρε Τομ ψυχαρα αλλά τουλάχιστον θα έχουμε να θυμόμαστε αυτήν την επιβλητική εμφάνιση.

6 Likes

Κρίμα κρίμα για RC. Κακή περίοδο διανύουν μάλλον

Τους έχω δει πολλές φορές και μάλιστα η μία στο ακαντεμυ 25η Μαρτίου που ήταν και sold out την έχω στην προσωπική 10αδα μου συναυλιών