Οι Slayer έρχονται για τελευταία φορά στη χώρα μας για το AthensRocks Festival!

Γενικά με χάλασαν τελείως από όταν παρά εβαλαν ελληνικούς στίχους. Εκείνο το πάτερ ημων με σκοτώνει. Επίσης όταν θες να έχεις «μυστικιστικό» ύφος, με προηχογραφημενες ψαλμωδίες και τα ρέστα, εκείνα τα «όλα πουτανα» κ.λ.π καλό θα είναι να λείπουν, κατά την γνώμη μου.

1 Like

Ειδα αρκετο κοσμο να γουστάρει, οποτε δεν μπορω να πω κατι. Παντως η γευση που μου αφησαν ηταν κακιστη. Τα παλικαρια που χουν παρει, ηταν λες και τους περασαν απο οντισιον εμφανισης. Ψηλοι, μπρατσαραδες, με μαυρο αμανικο, να χτυπιουνται διχως αυριο. Δεν λεω ειχαν παθος, αλλα μου εβγαλε τεραστια αποστροφη αυτο που εβλεπα. Ισως εχω μεγαλωσει για τετοια πραγματα, αλλα πραγματικα ηταν απογοητευση. Κομματια μιας νοτας με το μισο κομματι προηχογραφημενο. Αληθεια, γιατι εχουν σταματήσει να χουν πληκτρά εδω και χρονια? Αφαιρει πολυ αυτο.
Και αυτα τα πουτανα ολα και ενα δυο τρια τεσσερα, με εκαναν να γελαω. Τι να πψ, ισως ειμαι περιεργος.

4 Likes

Ειχα πολυ καιρο να παιξω τοσο ξυλο σε πιτ,μου φυγε η ψυχη…σε καποια στιγμη πρεπει να ειχαν σηματιστει 4 κιολας! Για μενα αυτο το λαιβ μπηκε στο πάνθεον των 10καλυτερων λαιβ που εχω δει στη ζωη μου…δεν με ενδιαφερουν οι αλλες μπαντες suicidal και rotting εχω δει απειρες φορες,lerpous γελαω με οποιον θεωρησε οτι ειναι καλη προσθηκη για support στους Slayer,anyway πηγα καθαρα για τους σφαγεις οι οποιοι ΓΑΜΗΣΑΝ ΣΠΙΤΙΑ! Τοσο ξυλο,τετοιος παλμος,καπνογονα στις εξεδρες,σερβικες να σκανε μεσα απτο κλειστο,Araya 20 λεπτα να μας κοιταει ενω εχει τελειωσει το λαιβ,διπλα μου ατομο να χει δακρυσει απτην συγκίνηση, τι να πρωτοπω,μου σηκώθηκε η τρίχα σημερα. Ανάμνηση που θα μένει για παντα

9 Likes

Leprous δεν ήξερα, άραξα κερκίδες και τους ειδα.
Οντως, ο κόσμος δεν πολύσυμμετείχε ενεργά.

Christ έχω δει κοντά στις 10 φορές, δε μου άρεσε η επιλογη του setlist. Εμενα τα «κεφάλια πάνω κάτω, είστε αθάνατοι, Πουτανα ολα, ξύλο» του Σακη δε με ενοχλουν πάντως.

Slayer γαμησαν, οι 50ρηδες δάκρυζαν, οι 40ρηδες έκαναν crowd surfing, οι 30ρηδες έπαιζαν ξύλο.
Τι ριφαρες!

6 Likes

Τελικά τσάμπα η γκρίνια και το κράξιμο για την αλλαγή χώρου… Το ΟΑΚΑ αποδείχθηκε καλή επιλογή: Εύκολη η πρόσβαση με το τραίνο, ο κλιματισμός λειτουργούσε κανονικά, γλιτώσαμε τον ήλιο όσοι πήγαμε από νωρίς και γενικά μάλλον ήταν καλύτερα απ’ ότι αν γινότανε στην Λεωφόρο.

Προσωπικά μου φάνηκε ότι οι Slayer πήραν 100% μπροστά από το War Ensemble και μετά, από εκείνη την στιγμή και πέρα όμως η εμφάνισή τους θα μπορούσε να παρομοιαστεί με τυφώνα που σαρώνει τα πάντα στο πέρασμά του! Γαμάτη η πρωτοβουλία να συμπεριλάβουν στο setlist τις κομματάρες Gemini, Born of Fire, Payback και Temptation. Εξαιρετική απόδοση, πολύ εντυπωσιακό το show με τις φωτιές και ειδικά o παιχταράς Bostaph απολαυστικός - κρίμα που δεν μπορούσαμε να τον βλέπουμε καλύτερα έτσι που ήταν κρυμμένος πίσω από το drumkit.

5 Likes

Αμ τα εγραφα εγώ για το ΟΑΚΑ…Μακαρι και άλλες συναυλίες εκεί με περισσότερες ξένες μπάντες και περισσότερο κόσμο.

1 Like

Τα 'πατε ολα νομιζω. Μεγαλειωδεις Slayer. Τρομερο σετλιστ, εκπληκτικος Μποσταφ, πληρως εγκλιματισμενος και πωρωτικος Χολτ. Αραγια τρομερα φωνητικα, τον ΚΚ τον ξερουμε.

Θελει κοχονες για να φυγεις ακμαιος.

EDIT: Εννοειται καλυτερα σε κλειστο χωρο.

6 Likes

Μέχρι να τα πούμε και πιο αναλυτικά στην ανταπόκριση, κάποια σχόλια για σήμερα:

  1. Επαγγελματικότατη εμφάνιση Suicidal Angels με δυναμική παρουσία του κόσμου. Έμπαινες στο κλίμα.

  2. Αν εξαιρέσει κανείς τα πρώτα 15 λεπτά των Leprous και τα μόνιμα τεχνικά προβλήματα στην μία κιθάρα, υπέροχη εμφάνιση. Βέβαια, τρομακτικά ωμό το άκυρο που φάγανε από την μεγάλη πλειοψηφία. Δεν κρίνω, αλλά δεν υιοθετώ.

  3. Slayer: Πίστευα πως είχα βιώσει το φαινόμενο Slayer. Σήμερα διαψεύσθηκα πανηγυρικά και χαίρομαι για αυτό. Από το War Ensemble πήραν μπρος, από το Born of fire μέχρι το φινάλε η εμφάνιση ήταν ιστορική, μνημειώδης, ισοπεδωτική.

  4. Rotting Christ. Θα τα πούμε και πιο αναλυτικά, αλλά μόνο 2 πράγματα. Πρώτον, άκουσα στις γύρες μου στο στάδιο αρκετό κόσμο να αποθεώνει το Heretics. Σοβαρά. Άρα το σετλιστ ήταν αναμενόμενο, και λόγω προώθησης, όπως ήταν αναμενόμενα κακό. Για να καταλάβετε, όταν μπήκε η συγκλονιστική ατμόσφαιρα του Forest Of N’Gai βούρκωσα. Τόση ήταν η αντίθεση.
    Δεύτερον, πολύ μέτριος ήχος, ο κόσμος βέβαια δεν πτοούταν, οι νέοι είχαν σκηνική παρουσία (leads ξυράφι) αλλά δεν ένιωσα να είναι δεμένη η μπάντα.

Τώρα σε πιο άσχετα, όσο υπάρχει η δισκογραφία των Bathory, αυτά για σπουδαιότερης extreme πάντας οφείλουν να επανεξεταστούν.

Τα περί εκκλησιαστικής ατμόσφαιρας των RC αν και δεν είναι εδώ το thread, τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα καταλαβαίνω από που έρχονται και γιατί δεν δουλεύουν και θα άξιζε ίσως μια γενικότερη συζήτηση. Υπάρχουν διαβαθμίσεις από Ofermod και Deathspell π.χ. μέχρι RC. Δυστυχώς τα καθαρά οι ψαλμωδίες και τα προηχογραφημένα απαιτούν και κατάλληλες κιθάρες.

Satan Laughs As You Eternally Rot.

3 Likes

Ωραία τα λέτε παίδες. Δυστυχώς εκεί που καθόμουν,πέταλο απέναντι από σκηνή,ο ήχος ήταν ψιλοχάλια. Ειδικά στους RC. Καθώς ήταν η 1η, και τελευταία όπως φαίνεται φορά που είδα Slayer, ομολογώ ότι δεν άντεξα. Στην 3άδα South of heaven-raining blood-black magic, με πήραν τα ζουμιά. Το οποίο δεν το χω ξαναπάθει με άλλη μπάντα. Όπως φώναζε κι ένας τύπος πίσω μου απευθυνόμενος στον Araya, με σένα μεγαλώσαμε ρε! από το δικό σου το γάλα πίναμε! Τα 15’-20’ του Araya μόνου στη σκηνή δε θα τα ξεχάσω ποτέ, όπως και τα λόγια του, που ανέφερε κι ένας φίλος πριν. Ευχαριστώ πολύ, θα μου λείψετε, αντίο. Και όντως η συναυλιακή εμπειρία που λέγεται Slayer είναι κάτι μοναδικό.

6 Likes

47 και δεν σταμάτησα λεπτό το κοπάνημα.Δεν θυμάμαι πριν από πόσα χρόνια το ξανάκανα αυτό.Ευχαριστώ όλα τα αδέρφια -έτσι τους είδα όλους όσοι ήταν στη συναυλία-που με παρέσυραν και έζησα τόσο έντονα αυτό το απίστευτο live.

p.s. Τον Σάββα τον Κωφίδη τον πήρατε πρέφα στις πίσω σειρές?Ωραίος τύπος,δε δυσανασχέτησε στιγμή για τις -πάρα πολλές-σέλφι που του ζήτησαν όταν τον πήραν χαμπάρι.

5 Likes

Δεν μπορώ να καταλάβω τις απορίες για το άκυρο στους Leprous. Ήταν συναυλία Slayer/Rotting Christ/Suicidal Angels, οι Leprous ήταν κάτι το τελείως διαφορετικό για το συγκεκριμένο κοινό. Είδατε με τι περιόδευσαν οι Slayer στις Η.Π.Α, με Lamb of God, Cannibal Corpse και Αmon Amarth περιόδευσαν. Εδώ δεν είχαμε ένα τριήμερο φεστιβάλ με καμια πενηνταριά μπάντες , να καλύψουμε όλα τα γούστα , εδώ ήταν συγκεκριμένα πράγματα. Για την πολύ μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου οι Leprous δεν έλεγαν απολύτως τίποτα, μπορει να είναι η καλύτερη μπάντα στον κόσμο αλλά για διαφορετικό κοινό. Σε μια ακραίου μέταλ συναυλία οι τύποι είχαν ελάχιστη σχέση ηχητικά με οτιδήποτε έχει να κάνει με το μέταλ. Εδώ έφαγαν τεράστιο άκυρο στους Maiden οι Volbeat που και πολύ ποιο μεγάλη μπάντα από τους Leprous είναι και πολύ πιο hard rock μπάντα είναι.

Αυτή είναι η αντικειμενική αλήθεια πέρα από προσωπικά γούστα, και το κοινό ήταν πολύ ευγενικό (θετικο αυτό) , καποτε στους τεράστιους Emperor κάποιοι χατζημεταλλαδες πέταγαν μπουκάλια.

Αιώνιες καρδούλες για το σχόλιο για Bathory!

1 Like

LOL ομως ε.

Το σετλιστ τους ηταν απλα ιδανικο. Παιζουν ολα οσα επαιζαν στην περιοδεια, που ειναι ολα κομματαρες.

Για τους Ροτινγκ Κραιστ μιλαει ρε.

2 Likes

Α οκ δεν καταλαβα καλα το context γιατι το αμεσως απο πανω ποστ μιλουσες κυριως για τους Λεπρους, αλλα δεν προσεξα την τελευταια προταση.

Δικαιωση για τους Λεπρους το οτι ο περισσοτερος κοσμος τους αγνοησε.

15 Likes

Επειδή έφυγα όταν τελείωσαν και ξεκίνησε τα θενκ γιου στο κρου, τι έλεγε ο Αραγια μετά?

Τι να πούμε για εχθές… Απλά ισοπεδωτικοί!
Πονάει όλο μου το σώμα αλλά άξιζε 100%!! Από τις τοπ εμπειρίες μου σε συναυλία!

2 Likes

Προσπαθώ να ανασυνταχθώ. Δεν είχα δει ποτέ Slayer, άλλωστε τους είχα εγκαταλείψει πριν από πολλά χρόνια, αλλά ευτυχώς που από τύχη πήγα.

Τρομερή ενέργεια, ισοπεδωτικοί οδοστρωτήρες, τραγούδια-ύμνοι που με επανέφεραν πίσω στο 1990, ιδρώτας, pit, χάος, μάχη. Ισχύει ότι μπήκα(με) στο κλίμα λίγο πριν τα μισά, αλλά όταν έπαιξαν οι νότες από το Mandatory Suicide, ήταν για εμένα το turning point. Όπως ανέφερε κάποιος παραπάνω, οι 40-50αρηδες έβγαλαν δύναμη, είδα 20-25χρονους να φεύγουν τρομαγμένοι (κυριολεκτώ) από τα κτυπήματα που δέχτηκαν, είτε στο μεγάλο είτε σε μικρότερα pit.

RC ακούω ευχάριστα, αλλά ως εκεί. Δεν είμαι οπαδός τους, δεν έχω δίσκους, δεν τους είχα δει ποτέ. Απογοήτευση. Ποζεριά, τραγούδια χωρίς να τραγουδούν, samples, κιθάρα δεν άκουγα στο μεγαλύτερο μέρος του σόου, ποζεριά, λίγη ακόμα ποζεριά και ένας ήχος-μανιέρα. “Αυτό πουλάμε, αυτό παίζουμε, φάτε μία από τα ίδια”. Παρότι δεν γνωρίζω καλά τη μουσική τους, αναγνώρισα πανεύκολα τα παλιά τραγούδια σε σχέση με τα πιο πρόσφατα που είναι πανομοιότυπα. Βάλε και λίγη ποζεριά, βγάλαμε τα έξοδα της χρονιάς. Όταν τα κάνει ο Αρχηγός αυτά, γίνεται χαμός. Χθες ήταν Σάββατο. Το spoiler είναι αστείο, αλλά ταυτόχρονα είναι και σοβαρό, δείγμα των στερεότυπων που ακολουθούμε και εμείς οι υποτίθεται πιο ανοιχτόμυαλοι.

Leprous και SA δεν είδα, δυστυχώς δεν μπορούσα να πάω νωρίτερα και μπήκα οριακά όταν ξεκίνησε το σετ των RC. Συνθήκες καλές, εγώ ένιωσα όμως αρκετή ζέστη στην αρένα (πριν το χάος προφανώς, διότι μετά η θερμοκρασία δεν είχε καμία σημασία πια). Ο ήχος στους RC έτσι-κι-έτσι προς το καλό, ο ήχος στους Slayer πολύ καλός (στο κέντρο της αρένας αρχικά και μέσα στη μαύρη τρύπα μετά τη μέση του σετ).

Καλή οργάνωση, δεν έχω παράπονο, παγωμένο νερό υπήρχε ακόμα και ένα 20λεπτο μετά το τέλος της συναυλίας (ήταν απαραίτητο), γενικά δεν παρατήρησα κάτι άσχημο. Merch στα 35 ευρώ, χμ… πλέον μπλούζες θα αγοράζουμε μόνο αν λατρεύουμε μία μπάντα, τα συγκροτήματα βγάζουν λεφτά από τις συναυλίες και το merch, οπότε μάλλον αρκετά “ενθύμια” που παλιά τα πέρναμε στο πιτς φυτίλι θα γίνουν πλέον δυσπρόσιτα. Τα χώσαμε στους Manowar, αλλά σε Anthrax + Slayer που κοίταξα ήταν 5 ευρώ πιο φτηνά, αλλά still on the expensive side. Ό,τι πουλάνε λοιπόν, θα αγοράζω: τίποτα σε αυτές τις τιμές.

Μετράω αντίστροφα για τελευταία περιοδεία Scorpions, με Slayer co-headliners.

4 Likes

Όταν έπαιξαν το raining blood (όπου νομίζω και ο περισσότερος χαμος) που ήμουν ανάμεσα σε 2 circle pit ! ε δεν είχα και πολλές επιλογές… και ναι είχα να το κάνω 12 χρόνια αυτό. Πάντως δεν μπορώ να φανταστω πως θα ήμασταν έαν πριν είχαμε δει αυτούς που ήταν σε περιοδία με slayer όπως LOG, behemoth, obituary, cannibal, testament , napalm death, anthrax .
Προφανώς δεν ήταν φεστιβαλ αυτο που είδαμε χθες .
Η διοργάνωση από σπόντα μας πήγε στο καλύτερο δυνατό χώρο για slayer. Σε αυτό το χώρο απλά πρέπει να γίνονται περισσότερες συναυλίες

2 Likes