Οι Slayer έρχονται για τελευταία φορά στη χώρα μας για το AthensRocks Festival!

“Ιφκαριστο πολυ”, μετα απο 5’ “θα μου λειψιτι” και μετα απο αλλα 5’ “αντιο”.

Δεν ειναι και ο πιο επικοινωνιακος τυπος στον κοσμο, αλλα γι’ αυτα που ηθελε να πει δε χρειαζοντουσαν περισσοτερες λεξεις.

4 Likes

Ασταδιαλα πρωί πρωί

12 Likes

ντιμάιο φιλε που χε κανει σοου τρελό με το λόγο χαχα, γκαμάτε, αμα δεν γκουσταρετε τους ελληνες να πα να γκαμηθειτε, ουζο κτλ …

Δεν είναι επικοινωνιακός αλλά σίγουρα είναι από τους πιο ειλικρινείς τύπους στη μουσική και λίγο-πολύ η απόφαση να χαιρετίσουν οι Slayer είναι δική του. Θέλει όπως είπες @@ να φύγεις ενώ γεμίζεις αρένες και είναι κάτι για το οποίο πιέζει να γίνει από τότε που έφυγε ο Hannemman.

10 Likes

Λοιπον ημασταν παρεα 40αρηδων χθες, απο 41 εως 47 (εγω στη μεση 43😀).
Μπηκαμε ομως ολοι σαν τρελοι στα moshpits. Και αυτο γιατι οπως λεγαμε (εαν ισχυει το φαιναλ τουρ), οπως και να το κανουμε για το μεταλ ειναι END OF AN ERA!!!
Εχω δει Slayer το 96 Rock of Gods, 98 Ozzfest Αγγλια, 2000 Λονδινο, 2005 Rockwave Αθηνα, 2010 big4, 2013 Heavy by the Sea και προφανως χθες…
Απο πλευρας αποδοσης της μπαντας η πιο λυσσαλέα εμφανιση τους ηταν το 2005, δειτε βιντεακια απο το ανελεητο headbanging του Araya και ολης της μπαντας.Αλλα και χθες η συναυλια ειχε κατι το ιδιαιτερο.
Το 2013 ειχαμε παει παρεα μαζι και η έγκυος τοτε γυναικα μου οποτε ειχα παρακολουθησει πιο συντηρητικα, αλλα χθες ειχαμε παει ολοι ετοιμοι για μαχη, να αποχαιρετισουμε τους Σφαγεις οπως τους αξιζουν…and they delivered!!
Ειδα μερικα βιντεακια και σε ορισμενα σημεια φαινοταν οτι επεφτε ξυλο σε ολη την αρενα… Ειχε σημασια βεβαια και το σετ λιστ, απο ενα σημειο και μετα ηταν “ουαν χιτ αφτερ εναδα” ενα πραμα!!! Ειπαν ΟΛΑ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ, απο που να αρχισεις και να τελειωσεις:
Raining blood, Black Magic, War Ensemble, Angel of Death, Hell Awaits, South of Heaven, Chemical Warfare, Seasons in the Abyss, …βασικά απο τα κλασικά υπερχιτ δεν ελειπε τιποτα. Βαλε σε αυτα και Mandatory Suicide, Born of fire, Postmortem, Dead skin mask, Evil has no boundaries και καταλαβαινεις για τη σφαγη μιλαμε…
ΥΓ: Στα ευχαριστω και θα μου λειψετε του Araya, παρατριχα να με παρουν τα ζουμια. Ηταν τελος εποχης χθες…ιδιαιτερα για τη γενια μου…

18 Likes

Ισως λοιπον να βρηκαμε και τον πιο ειλικρινη τυπο στη μουσικη βιομηχανια, μετα τον πιο κουλ!

2 Likes

Συγκίνηση. Φεύγουν παίζοντας το καλύτερο live τους, από αυτά που έχω δει (4 στον αριθμό). Όλο το set βγήκε στο moshpit, όπως τους άξιζε. Slayer μόνο.-

4 Likes

Ένα έλειπε μόνο silent scream για να χαμε νεκρούς…

1 Like

Για μένα έλειπε κι ένα από τον πιο αδικημένο δίσκο τους, το Divine Intervention. Ίσως ένα Dittohead ή ένα Sex, Murder, Art. Καλά μιλάμε για λεπτομέρειες τώρα. Το σετλιστ ήταν ονειρικό.

3 Likes

ή ένα bitter peace ίσως

Οι Leprous έκαναν μια πολύ καλή εμφάνιση και είχαν μακράν τον καλύτερο ήχο στο φεστιβάλ.Ο κόσμος αδιαφόρησε γιατί το 99% ήταν extreme metal fans και η μουσική τους δεν είχε να τους πει τίποτα.Δεν είναι κριτήριο αυτό για την μπάντα.Συν ότι πολλοί είχαν πάει προαποφασισμένοι να αδιαφορήσουν λόγω της γνωστής ηλίθιας χαζοκόντρας στα social media με τις επιτροπές και τις διάφορες μαλακίες.Ελπίζουμε σε headline show σύντομα.

Οι RC είχαν κακό ήχο (όχι μέτριο, ΚΑΚΟ) μέτριο σετ και μπόλικη δόση γραφικότητας με τα πάτερ ημών και τα άπειρα προηχογραφημένα.Αποθεώθηκαν γιατί έπαιζαν εντός έδρας και υπάρχει σεβασμός στα όσα έχουν πετύχει, αλλά αν δεν το πάρουν αλλιώς σύντομα θα καταλήξουν ένα tribute ανέκδοτο του παλιού καλού εαυτού τους.Παρόλα αυτά stellar war και non serviam αποδόθηκαν όπως αρμόζει στο μεγαλείο των συνθέσεων αυτών.

Για τους headliners τι να πεις.Οι Slayer βγήκαν με τον αέρα τεράστιας μπάντας και τα χρόνια στο σανίδι φαίνονται.Νομίζω είναι αδύνατο να τους πετύχεις σε κακή μέρα, δεν πιστεύω ότι κάνουν ποτέ άσχημες συναυλίες.Και πως να κάνεις δηλαδή όταν έχεις τέτοιο υλικό, τέτοια riff και τον τεράστιο Araya να είναι ηγέτης και πιθανότατα ο σπουδαιότερος frontman του είδους.Χωρίς πολλά πολλά και λιγομίλητος όπως πάντα, αλλά ισοπεδωτικός σε απόδοση και με την υπόλοιπη μπάντα να μην σε αφήνει να πάρεις ανάσα πετώντας το ένα κομμάτι μετά το άλλο χωρίς διακοπή.Τους είδα λιιιιγο πιο κινητικούς-επικοινωνιακούς από άλλες φορές προφανώς λόγω ‘τελευταίου’ τουρ.Το show τους ήταν κομπλέ.Ποτέ δεν ήταν οι τέρμα θεατρικοί οπότε στηρίχτηκε περισσότερο στο Pyro.Ίσως θα μπορούσαν να το διαφοροποιήσουν λίγο σε μερικά κομμάτια.Α αρνητική εντύπωση ότι δεν έβγαλαν κανένα banner φόρο τιμής στον Hanneman.

Ξεκινώντας το live έιδα αρκετούς να σηκώνουν κινητά και ξενέρωσα λίγο.Ευτυχώς με την πορεία κατάλαβαν ότι κάτι τέτοιο είναι παντελώς άκυρο σε μια συναυλία slayer (και σε συναυλίες γενικά αλλά μεγάλη κουβέντα) και η κατάσταση βελτιώθηκε.Στην αρένα χαμός όπως έπρεπε.Κερκίδα πιο χαλαρά.Είδα το πρώτο μισό από κάτω όπου ο ήχος ήταν γενικά καλός αλλά μετά στο πέταλο ήταν ψιλοχάλι μαύρο.Έχε χάρη που μπήκαν υπερκλασσικούρες δηλαδή.

Η οργάνωση ήταν σχετικά ΟΚ, αν και σε καμία περίπτωση δεν έφτασε επίπεδα Release.

6 Likes

6 Likes

Σε φεστιβάλ είχαν πολλαπλάσια pyro + καποια tribute πανώ + άλλα στο Hanneman … προφανως λόγο χώρου έδω … κοπηκάν καποια πράγματά. Οχι άπειρά, αλλά είχαν κι άλλα.

Κάποια stage props νομίζω δεν τα είδα εδώ.
Λογική η μεταφορά στο κλειστό.
Βάλανε Λεωφόρο από την αρχή λες και θα μάζευαν 20.000 κόσμο ξέρω γω. Λες και είμαστε Donington εδώ.

1 Like

Μεγαλύτερη χωρητικότητα έχει το οακα και για συναυλίες.

Δεν ήταν δυνατόν να παραστώ στο live, αλλά χαίρομαι ιδιαίτερα που ένα από τα πλέον αγαπημένα μου συγκροτήματα φροντίζει για τη υστεροφημία του.
Εγώ θα μείνω - εκτός συγκλονιστικού απροόπτου - με την ανάμνηση εκείνου του live στον Μύλο το '98. Μακρινή ανάμνηση μεν, όμως η επίγνωση ότι ήταν η καλύτερη συναυλία που έχω παρακολουθήσει παραμένει ολοζώντανη!

3 Likes

Οφτοπικ,οποιος ενδιαφερεται στις 19:00 στην ερτ2 εχει την εκπομπη ‘Τα στεκια’ που σημερα εχει θεμα ‘Τα μεταλαδικα’.

4 Likes

Ρε τι ζησαμε χθες

4 Likes

Είδα 4 βιντεακια

Τι ζήσατε ρε παιδιά;; Τι Araya βγήκε στη σκηνή χθες;;; Τι South of heaven ηταν αυτό ;;

Πείτε μου ότι στο Angel of death έβγαλε αληθινή κραυγή γιατί παραήταν ανατριχιαστική;

Τον έχω σε μεγάλη εκτίμηση, ειδικά στο είδος του είναι φοβερός κιθαρίστας…

4 Likes

Araya χθες ειχε χαμογελο ταπετσαρια σ ολο το λαιβ

2 Likes