Slayer,Down,Rotting Christ,Napalm Death,Kvelertak 01/07/13 @ Πλατεια Νερου

Στην εποχή μας στα live πηγαίνουν αυτοί που καίγονται να δουν μια μπάντα…
Λογικά όσοι καιγόντουσαν να δουν Slayer, Down κτλ χθες ήταν εκεί… Ακόμα και αυτοί που δεν είχαν λεφτά…θα ήρθαν μήπως μπουν free…
Οπότε ας μην γκρινιάζουμε για τον κόσμο…αυτούς μπόρεσαν να μαζέψουν…

Ένας φίλος παραπάνω ανέφερε σαν παράδειγμα ότι σε ένα live Paradise Lost με την ίδια τιμή εισητηρίου ίσως ήταν sold out… λογικό μου φαίνεται αυτό…
Κάθε μπάντα σε μια χώρα έχει το κοινό της.
Κάποιοι θα προτιμούσαν χθες να δώσουν ξέρω γω 35ε και να δουν μια αγαπημένη τους μπάντα στο Gagarin, παρά να τα δώσουν για να πάνε στην πλατεία νερού να δουν μπάντες που δεν τους ενδιαφέρουν ιδιαίτερα…

@evil
όχι. εσύ έχεις λάθος αντίληψη των πραγμάτων που τους τα δίνεις.
φιλικά

Είναι επαναστάτης ο φακε7 και πάντα εις βάρος των άλλων! Αλλά πρόσεχε γιατί μπορεί να τον σκοτώσεις αλλά τις ιδέες του-να κλέβει τον άλλον-δεν θα του τις πάρεις ποτέ!
Στα της συναυλίας ντάξει γαμήσανε οι [B]Down[/B] τα πάντα όλα μιλάμε για έναν από τους κορυφαίους φροντμεν εβερ! [B]RC[/B] πρέπει να ήταν η χειρότερη από τις πολλές φορές που τους έχω δει, δεν ξέρω, ίσως με χαλάει το line up, ίσως ότι ο τελευταιος τους δίσκος δεν μου αρέσει, μου φάνηκαν λίγο ψόφιοι.
[B]Νapalm Death [/B] δεν είμαι μεγάλος φαν αλλά δεν με χάλασαν κιόλας, τους πρώτους δεν μπορώ να τους κρίνω γιατί δεν έδωσα και πολύ σημασία και ερχόμαστε στους [B]Slayer[/B], που αν και μισοί ήταν σίγουρα καλύτεροι από το 2010, καταλαβαίνω ότι όταν τους βλέπεις στην αρχή νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά όταν αρχίσουν να βαράνε τα κλασικά αγαπημένα οκ είναι οι γαμημένοι Slayer!!! Παίξαν και το Fuckin Hostile με τον Φίλλιπαρα για τα γενέθλια του, ε ας μην είμαστε και αχάριστοι!
Η διοργάνωση δεν με χάλασε κάπου είχε και το θετικό(?) ότι δεν είχε και πολύ κόσμο, μια πεντάρα με το ζόρι, αλλά ο κλασικός ελληνάρας θα πάει να δε Αισ Ντερθ, ξέχασα. #-o

Δεν έπιασαν τόπο τα λεφτά σου, ε;

σωστός. εκεί θα έχουμε jail και τα υπόλοιπα. Πάντως μας παίξανε και ξεχασμένα χθες (There’s Something on My Side)

έλα ρε μαν δεν πειράζει. 30 ευρώ έχασες…

σε 1-2 μέρες θα το’χεις ξεχάσει.

Δεν τα έχασα, μου τα έδωσε ο μπαμπάς μου, δε με απασχόλησε ποτέ!!

5.30 εφτασα και μοοολις ειχαν αρχισει οι Kvelertak. Αδιαφοροι μου ηταν οπως και περσυ με τους megadeth που τους ειδα, οποτε εκατσα δεξια στο υποστεγο με φιλαρακια και τα πιναμε. Απ’οτι επαιρνε παντως το αφτι μου, ο ηχος ηταν χαλια
Napalm Death γενικοτερα δεν τρελαθηκα τους περιμενα καπως καλυτερους, αλλα οπως παρατηρησα και εκει, ο ηχος ηταν και παλι χαλια.
ROtting Christ το μεγαλυτερο μεταλ Ελληνικο συγκροτημα,παραμενει στην θεση που βρισκεται και θα παραμεινει για πολλα χρονια ακομα εκει στα ψηλα. Καλυτερος καπως ο ηχος,οχι τελειος αλλα καπως καλυτερος, με τον Σακη να γουσταρει και τα σπανε γενικοτερα. Ειναι σταθερη αξια στις συναυλιες και θα τους εβλεπα ανετα αλλες 10 φορες.
Down εγω προσωπικα δεν τρελαθηκα, λιγα κομματια ηξερα γιατι δεν ασχολουμαι κι’ολας μαζι τους,το διασκεδασαμε ομως, χτυπηθηκαμε και καναμε ας πουμε ενα μικρο ζεσταμα για τους Slayer. Και εδω ο ηχος ειχε τα προβληματακια του αλλα νταξει, το σωσανε καπως
Παμε τωρα στους Slayer που ηταν η 4 ή 5 φορα που τους εβλεπα ( πρωτη φορα 1995 Rock Of Gods ). Στην αρχη ηταν καπως σφιγμενοι, με τον ηχο για αλλη μια φορα μετριο,αλλα οσο περνουσε η ωρα αρχιζαν να τα σπανε και ο κοσμος να γουσταρει περισσοτερο. Αν δεν κανω λαθος επαιξαν 1 ωρα και 20 λεπτα, παρολο που το προγραμμα της Detox ανεφερε αρχικα οτι θα επαιζαν 1 ωρα και 40 λεπτα. Γενικοτερα δεν με τρελαναν ουτε αυτοι, τα σπασαμε βεβαια, αλλα το γενικοτερο προβλημα με τον ηχο μου αφησε μια πικρια απο την ολη διοργανωση χθες. Δεν κλαιω τα λεφτα μου σε καμια περιπτωση,αλλα και να μην πηγαινα, δεν θα εσκαγα κι’ολας, ετσι οπως εξελιχθηκε η βραδια. Ωραιος χωρος γενικοτερα, το αερακι που ειχε εσωσε την κατασταση απο πολλες λιποθυμιες.
Για το HOSTILE…δεν εχω λογια. RESPECT στον συγκροτημα που επαιζε αυτα τα κομματια καποτε P A N T E R A ! ! !

Εντάξει δεν νομίζω ότι πρέπει να έχεις πικρία για τον ήχο. Πριν πας σε μέταλ συναυλία -και δη σε φεστιβάλ- ξέρεις ότι ο ήχος κατά 95% θα είναι χάλια. Δλδ σε πόσες πρέπει να πάμε για να το πάρουμε απόφαση; Στους slayer και στους christ ήταν ανεκτός πάντως.

Νταξει ειναι σχετικο αυτο που λες. Δεν σημαινει οτι επειδη παω σε μεταλ συναυλια, ο ηχος θα ειναι και χαλια. Εχω παει σε πααααααρα πολλες συναυλιες στην ζωη μου ( να’μαι καλα να παω σε αλλες τοσες ) αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να πω οτι στις περισσοτερες ο ηχος ηταν χαλια. Οταν λοιπον πληρωνω για να παω να δω μια συναυλια, μονο και μονο ο ηχος αν ειναι τελειος, καλυπτει ολα τα αρνητικα που θα μπορουσε να εχει μια συναυλια ή ενα φεστιβαλ.
Σε ποσες πρεπει να παμε θες να πεις για να φτιαξουν επιτελους τον ηχο…
Οσο για Slayer & R.C. ναι το ανεφερα και εγω οτι ο ηχος ηταν καλυτερος…

Ναι. [B]Ξέρω[/B] για τη σπάνια ασθένεια που είχε. Του΄φαγε κυριολεκτικά το χέρι και η υγεία πήρε τη κάτω βόλτα…:-s

Και έχετε δίκιο τα περί κιθάρας οι αποπάνω. Το’χα ξεχάσει :? [I]Μέχρι και το Μέταλ Χάμερ τελευταίο τεύχος, είχε την αφίσσα του με τη χαρακτηριστική στάμπα στη κιθάρα του…[/I]

τέσπα!

Σε όσες και να πάω, δε θα το πάρω απόφαση. Η έλλειψη καλού ήχου είναι σχεδόν πάντα αποτέλεσμα κακών χειρισμών των ανθρώπων. Χέστηκα τι πρέπει να κάνουν για να έχει καλό ήχο η συναυλία, από τη στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα, είναι υποχρέωση ο καλός ήχος. Την κιθάρα του Κινγκ εχτές δεν την άκουσα.

Από τη δεξιά μεριά όπως βλέπεις τη σκηνή πάντως η κιθάρα του King (o οποίος καθότανε εκεί!) ακουγότανε μια χαρά, ενώ δεν ακουγότανε καλά η άλλη!!!

Στην αρχη ειδα 2-3 φορες τον Holt να κανει νοηματα προς τον ηχοληπτη για την κιθαρα του. Οι Slayer ειχαν ρεκορ φετος 20 τραγουδια, σε εμας επαιξαν 16, αλλα αφου ειχαμε την εκπληξη , αξιζε.
Καπου ειχα γραψει οτι περιμενα γυρω στις 5000 κοσμο και καπου εκει ημασταν.
Η πλακα ειναι που καποιος απο εδω μεσα ειχε γραψει οτι ηθελε να παει απο νωρις-νωρις για να πιασει καγκελο, αλλα οποιαδηποτε ωρα ηθελες (ακομα και στους Slayer), μπορουσες να βρεθεις εαν οχι καγκελο, 1-2 σειρα.
Θα τους ξαναδουμε ολους αυτους; Δυσκολα πιστευω, οι Slayer εαν ερθουν ξανα θα παιξουν καπου σε Ιερα Οδο και αμφιβαλω εαν το γεμισουν , ενω οι Down γεμιζουν ενα fuzz;

έχει πλάκα ο τρόπος που χρησιμοποιούν την λέξη επαναστάτης οι μεταλάδες :stuck_out_tongue:

  • my 2cents στο flame

napalm death γαμώτο

Oι Down πρεπει να ερθουν σε κλειστο

Δεν είχα σκοπό να πάω λόγω οικονομικών αλλά τελευταία στιγμή μου έκατσε προσκλησουλα κ πήγα.

αυτό που έχω να πω είναι ΜΟΝΟ SLAYER…

Εγώ τους καταευχαριστήθηκα. Ο ήχος ήταν κομπλέ στη κονσόλα που ήμουν, άκουγα τα πάντα, πολύ καλό σετλιστ, θα ήθελα κ κάνα black magic κ κάνα silent scream, αλλά γενικά ωραίο σετλιστ. Fuckin hostile χαμός! Στη τελευταία τριπλετα, south, rainig κ angel of death χωθηκα κ στο χαμό κ γούσταρα.
Ήταν πολύ καλός τρόπος να αποχαιρετήσω μια από τις αγαπημένες μου μπάντες, γιατί για μενα έχουν τελειώσει πλέον. Επίσης καλός κ άγιος ο Holt αλλά αν έχει σκοπό να μείνει στη μπάντα, θα να μπει στο κόπο να μάθει κ κάνα σόλο κ να μη κάνει τα δικά του.

Οι rotting Christ είχαν καλή απόδοση αλλά όχι καλό ήχο… Ντάξει καλά ήταν αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας.

Με τις άλλες μπάντες δεν έχω επαφή κ ψιλοβαρεθηκα κιόλας να πω την αλήθεια.

Γενικά ωραία ήταν χθες, μια χαρά διοργάνωση, κάποια παράπονα που διάβασα παραπάνω για τα ταμεία δεν τα καταλαβαίνω, εγώ μια χαρά εξυπηρετηθηκα από όλους.

αυτά σε γενικές γραμμές κ μόνο SLAYER.

*πόσο μου λείπουν αυτές οι καυλωτικες τσιριδες του araya ρε πουστη μου, ειδικά στο postmortem χθες μου έκατσε άσχημα. Τεσπα, γεράματα, καιρός για σύνταξη μάγκες!

οι μαλάκες μεταλάδες :stuck_out_tongue:

Αμήν και πότε.