Slayer

Έχουμε άλλες προτεραιότητες bro.

Τέσσερα κομμάτια έχει όλα κι όλα διάολε

Εχω να το λέω ότι τους είδα να παίζουν [SPOILER]ολόκληρο το Reign in Blood[/SPOILER] το 2008.

[SPOILER]Και δεν είναι καν το αγαπημένο μου Slayer αλμπουμ.

[SPOILER]Και Live Undead + Ghosts of War, δυο σουπερεκπλήξεις, δυο από τα αγαπημένα μου κομμάτια τους.

[SPOILER][/SPOILER][/SPOILER]http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=8267 θυμήθηκα αυτό[/SPOILER]

Διάολε! Ψάχνω κάτι πράγματα στο Internet, all in good time.

αυτό το γαμημένο το live undead σε κάνει να θέλεις να βγεις στους δρόμους και να ουρλιάζεις ΖΛΑΥΕΡ ΡΕ ΜΟΝΙΑΑΑΑΑΑΑΑ

Seasons In The Abyss
South Of Heaven
Reign In Blood
Hell Awaits
Haunting The Chapel
Show No Mercy
God Hates Us All
Divine Intervention
World Painted Blood
Christ Illusion
Diabolus In Musica

larger than life:
[B]Reign in Blood
South of Heaven[/B]

δισκάρες που παίζω ακόμα στο σπίτι:
[B]Seasons in the Abyss
haunting the chapel
live undead[/B]

δισκάρες που δεν ακούω πια ενώ τα είχα αγοράσει:
[B]Show No Mercy
Hell Awaits
decade of aggression[/B]

δίσκοι που αγόρασα, γούσταρα αλλά δεν τους ακούω πια:
[B]Divine Intervention
Undisputed Attitude
Christ Illusion
World Painted Blood[/B]

δίσκοι που κανονικά δεν έπρεπε να είχα αγοράσει:
[B]God Hates Us All
Diabolus in Musica[/B]

Να κάνω κ γω τη δική μου ταπεινή λίστα γιατί ζήλεψα…

South of heaven
seasons in the abyss
reign in blood
hell awaits
show no mercy/haunting the chapel/live undead
god hate us all
divine intervention

Τους υπόλοιπους δεν τους έχω ακούσει εκτός από το diabolus που το είχα αγοράσει και μου άρεσε τοοοοσο πολύ που το πούλησα!!!

Edit. Ε να κάνουμε κ ένα τοπ τεν, έτσι για το καλό. Πολύ δύσκολη λίστα και φυσικά οι επιλογές μου είναι μέχρι το seasons γιατί εδώ δεν φτάνουν τα έπη, θα βάλουμε τα τραγουδάκια?? :stuck_out_tongue:

  1. South of heaven
  2. Angel of death
  3. Ghosts of war
  4. Silent scream
  5. Dead skin mask
  6. Black magic
  7. Postmortem
  8. Hell awaits
  9. Seasons in the abyss
  10. Crionics ή metal storm/face the slayer

η δικια μου λιστα

Reign in Blood
South of Heaven
Seasons in the Abyss
Hell Awaits
Show No Mercy
God Hates Us All
Diabolus in Musica
Christ Illusion
World Painted Blood
Divine Intervention

Albums

  1. South of Heaven
  2. Season in the Abyss
  3. Reign in Blood
  4. Hell Awaits
  5. Show no Mercy
  6. Haunting the chapel
  7. World painted blood
  8. Undisputted Attitude
  9. Christ Illusion
  10. Divine Intervention
  11. God Hates Us All
  12. Diabolus in musica

Top -10 tracks

  1. Black Magic
  2. Captor of Sin
  3. Chemical Warfare
  4. Necrophiliac
  5. Angel of Death
  6. Raining Blood
  7. South of Heaven
  8. Ghost of War
  9. Hallowed Point
  10. Dead Skin Mask

Unholy Alliance Tour ή σε φεστιβάλ; Είχε και αίματα; Ωραίες συναυλίες τότε, οι τελευταίες του Αραγια πριν πάθει το πρόβλημα στην πλάτη.

Όσον αφορά στη συζήτηση για το Live Undead, με χαλάει αρκετά η κονσέρβα ήχος στο κοινό, δηλαδή δεν το θεωρώ τυπικό λαιβ καν, αλλά όσα ειπώθηκαν για τις εκτελέσεις των κομματιών ισχύουν. Λίγο περίεργη κυκλοφορία πάντως, δεν μπορώ να το συγκρίνω με το Decade Of Aggression που είναι μια ολοκληρώμενη απόδειξη για το τι μπορούν να κάνουν οι σλειερ λαιβ και μάλιστα στην κορύφωση της πορείας τους.

Κατά τ’ άλλα μέγας Λομπαρντο, χωρίς αυτόν δεν ήταν ποτέ ίδιο το συγκρότημα, καλός και τίμιος ο Μποσταφ, αλλά για τους φορμπιντεν και τους τεσταμεντ, οι σλειερ έχουν άλλες απαιτήσεις.

Αυτό το γαμημένο το Μπλακ Ματζικ πρέπει να το εφαρμόσουμε για να το ακούσουμε λαιβ;

Στην Αμβέρσα τον Νοέμβριο του '08 (πέρασαν 4 χρόνια 8O).
Amon Amarth, Mastodon (είχε βγει νοκ αουτ ο Kelliher λόγω προβλήματος υγείας και το παράδοξο ήταν όχι μόνο ότι ήταν η καλύτερη φορά από τις 4 συνολικά που τους είχα δει αλλά είχανε και τον καλύτερο ήχο σε ολόκληρη την συναυλία), Trivium & Slayer.

Παίξανε πριν το Reing in Blood (χωρίς σειρά) Flesh Storm (με αυτό μπήκανε), τα Disciple, Dittohead, Cult, Live Undead, Seasons, Ghosts of War, Psychopathy Red, War Ensemble (XAMOΣ), South of Heaven, και μετά παίζουν το Angel of Death. Και λέω τι αυτό ήταν; γιατί με αυτό τελειώνουν συνήθως. Και μετά αρχίζει το Piece by Piece…:yahoo:
Το κοινό σε όλη την διάρκεια του δίσκου ήταν στατικό, τα χαμε φτύσει προηγουμένως. Μεγάλη εμπειρία. Αίματα δεν είχε βέβαια…

Το Black Magic το παίξανε πρόσφατα σε κάτι περιοδείες χωρίς τον Jeff όμως. Πάντως ο χρόνος είναι εμφανές ότι τους έχει επηρρεάσει και στην απόδοσή τους, όχι μόνο εκτελεστικά αλλά και στο κέφι τους. Βλέπω συναυλίες τους που είναι αρκετά διαδικαστικοί και χωρίς πολλά πολλά (μου το λεγε ένας φίλος που τους είδε στην Βουλγαρία πρόπερσυ και είχε ξενερώσει, δεν ξέρω ίσως ήταν και η μέρα τους). Αλλά φαίνεται και στο youtube, κακά τα ψέματα.

μιας και πιάσατε τα live ας κάνουμε και μια αναφορά στις 4 εμφανίσεις των Slayer στην Ελλάδα:
12/7/96
Στο πρώτο rockwave (τότε Rock of Gods) είχε γίνει στη Δραπετσώνα με τη στεναχώρια μου να βαράει κόκκινο λόγω της ακύρωσης των motorhead αλλά και απίστευτα καλής εμφάνισης των Saxon στη θέση τους. Οι Slayer χωρίς Lombardo μεν αλλά μάλλον κανείς δεν έδινε σημασία απλά και μόνο επειδή ήταν η πρώτη φορά, θυμάμαι μόνο το σπαστικό soundcheck στα τύμπανα για πάνω από 30?! Επίσης το τσιφτετέλι που ρίξαμε στους blind guardian :stuck_out_tongue:

31/10/98
Πάλι χωρίς Lombardo (νταξει τον είχαμε δει ένα χρόνο πριν με Grip Inc) αλλά διαφορετικές συνθήκες με το γυμναστήριο Περιστερίου να βράζει, η αρένα να στάζει αίμα και τον araya να προσπαθεί να ηρεμίσει τον κόσμο. Α ναι, σαπόρτ ήταν κάποιοι system of a down που φάγανε τη γιούχα της ζωής τους, 2 χρόνια μετά όλοι λέγαμε τι μπαντάρα είναι και πως τους εχουμε δει και παπάρια μάντολες, όλα ψέματα…

8/7/05
Ομορφη μέρα στο rockwave με dismember, candlemass, accept και κλείσιμo με slayer, επιτέλους με τον Lombardo στη φυσική του θέση.

24/6/10
Big 4 στη Μαλακάσα, παίζουν όπως πάντα αλλά κάτι έλειπε γαμώτο, δε ξέρω ίσως μου φάνηκε περίεργο να τους βλέπουμε με τα ντάλα ήλιο …

Το ίδιο έπαθα κι εγώ, γιατί δεν ήταν σίγουρο ότι θα το έπαιζαν σε όλη την περιοδεία, μόνο σε επιλεγμένες πόλεις, οπότε όταν άκουσα Ειντζελ Οφ Ντεθ στη μέση του σετ κατάλαβα τι θα γίνει… Ίδιο σετλιστ και σε μας (Βερολίνο, Νοέμβρης 2008 ), χωρίς αίματα πάνω στη σκήνη, αλλά δεν παίρνω όρκο ότι έγινε το ίδιο και κάτω.

Οφ τοπικ: Οι Μαστοντον είναι για κλειστούς χώρους, μέρα με τη νύχτα ο ήχος και η απόδοση έτσι όπως περνάει στο θεατή.

Ελλάδα δεν το έπαιξαν ποτέ όμως σε καμία από τις 4 φορές που έχουν έρθει.
Πέρσι τους είδα με Χολτ και πάλι η ίδια ισοπέδωση. Οκ, μεγαλώσανε, ο Αραγιας πάει για απόσυρση σιγά σιγά, αλλά το 'χουν ακόμα άνετα. Απλά η διαφορά είανι ότι τώρα παίζουν με τη φανέλα, επιβλητικότητα και σταρχιδισμός, σλειερ είσαι.

Πολύ καλά τα λες, κι εγώ τους είδα πέρσι και ήταν και γαμώ.

Τα αλμπουμ των Slayer με σειρα προτιμησης, ε? Αν και δυσκολο, για παμε

1 Seasons In The Abyss
2 Reign In Blood
3 South Of Heaven
4 Show No Mercy
5 World Painted Blood
6 Hell Awaits
7 God Hates Us All
8 Divine Intervention
9 Christ Illusion
10 Haunting The Chapel
11 Undisputed Attitude
12 Diabolus In Musica

Τελικα ηταν πιο δυσκολο απ’ οτι περιμενα…

Σε αυτή την περιοδεία το Live τους στη Θεσσαλονίκη, έλαβε χώρα στην αποθήκη του Μύλου.
Slayer. Σε club. Χορητικότητας 1000 ατόμων. Κόλαση.

*by the way θεωρώ τον Bostaph φοβερό drummer, ακόμα και για τους Slayer.
Όποιος και να προσπαθούσε να γεμίσει τα παπούτσια του Lombardo πάντως, θα αδικούταν από τη σύγκριση.

Τίποτα σπουδαίο, απλά πάντα απολαμβάνω να ποστάρω σε αυτό το τόπικ. :):!:

Όταν γεννήθηκα το '88 λοιπόν, οι Slayer ήτανε σε αυτή τη φάση:

[B]http://www.youtube.com/watch?v=9qERcmKx-50[/B]

Silent Scream !!! Κόλαση. Α ρε Tom…

[SPOILER]Βέβαια το μπλουζάκι του Tom με μπερδεύει ως προς τη χρονολογία αλλά βαριέμαι να ψάχνω…
(edit: [I]σωστό πρέπει ναναι.[/I])

[/SPOILER]

Έτοιμη για στρίψιμο είναι η γενειάδα του.