Slayer

Αυτό περί Λομπαρδο το χω σκεφτει και γω, μακάρι σε 2 χρόνια να βγάλουν ένα αλμπουμ με Λομπαρδο που να γράψει και ο Χολτ,μαζί με King θα ναι άρρωστο το θέμα και να κανουνε ένα τουρ, παρολαυτα τον Αραγια δεν τον βλέπω πολύ ψημένο πλέον, μακάρι το money να του αλλάξει γνωμη

SLAYER’s Kerry King Messes Up “When The Stillness Comes” Intro Four Times Live

Slayer guitarist Kerry King has been doing what he’s doing for close to 40 years now, but everyone has a bad night. During Slayer’s farewell show at Madison Square Garden on November 9, King tries and fails to play the clean intro to “When The Stillness Comes” before skipping it all together.

:joy::rofl::joy: Δεν ξερω αν τρολαρε η δοκιμαζε τη νεα κιθαρα,παντως 4 φορες το intro ειναι wtf φαση.

Η τελευταια συναυλια της αποχαιρετιστηριας περιοδειας των Slayer εγινε το Σαββατο που μας περασε στις 30 Νοεμβριου στο The Forum του Los Angeles. Πλουσιο φωτογραφικο υλικο απο την ιστορικη βραδια στο link

Δηλαδη πλεον ζουμε σε εναν κοσμο χωρις Slayer? Πραγματικα δεν μπορω να το συνειδητοποιησω…

Αν ισχύει ότι θα συνεχίσουν απλά δεν θα βγαίνουν στον δρόμο τότε ζούμε σε έναν κόσμο με slayer χωρίς περιοδείες.

Βέβαια με δηλώσεις τύπου “νομίζω θα τους πείσουμε για ακόμα ένα big 4 tour” δεν μπορείς να είσαι σίγουρος…

1 Like

Για να ειμαι ειλικρινης ειναι απο τις περιπτωσεις που ευχομαι να αθετησουν τον λογο τους. Μου φανταζει τοσο αδιανοητο…

2 Likes

Εγώ πάλι θα ήθελα και εύχομαι οι μπάντες (όλες, όχι κάποια συγκεκριμένη) και τα management τους, να μην καταφεύγουν σε τέτοια μαλακισμένα κόλπα μάρκετινγκ προκειμένου να μαζέψουν περισσότερο κόσμο στα live και να κάνουν ντόρο για μία περιοδεία. Έχει πλέον καταντήσει αηδία για να μην πω γελοίο. Υπό άλλες συνθήκες (τραβηγμένο σενάριο βέβαια, δεν το συζητώ) το λες και εξαπάτηση.

5 Likes

Θεωρώ το “παράθυρο” που άφησε η απουσία του Lombardo στην τελευταία περιοδεία, αφήνει ξεκάθαρο ενδεχόμενο reunion στο όχι πολύ μακρινό μέλλον και προφανώς “κ#λοτουμπες” σε αυτό το θέμα.

Δεν νομίζω, βέβαια, να χαλάσει κανέναν πραγματικά, αλλά όντως αυτή η ιστορία με τα farewell tours που συνήθως δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα εύκολο και πάντα πετυχημένο εμπορικό τρικ, είναι ενοχλητική για ηθικούς λόγους.

1 Like

Στιλ Sabbath με Bill Ward. Ο ίδιος ο Ozzy είπε πως έπρεπε να είναι και οι 4 στην τελευταία περιοδεία και θα ήθελε να κάνει συναυλία με τον Ward. Πλέον όλα είναι πιθανά δυστυχώς ή ευτυχώς.

1 Like

Εμενα το καλοκαιρινό λαιβ θα μεινω χαραγμενο για παντα στη συναυλιακη ζωη,θα ηθελα νατους θυμάμαι ετσι.

5 Likes

Δε νομίζω πως ο ΚΚ δίνει την παραμικρή σημασία στο Lombardo. Δυστυχώς.

Ο λόγος που σταματάνε είναι ο Araya, ξεκάθαρα. Ούτε δύναμη είχε για συνεχείς περιοδείες με τα θέματα στη μέση του, ούτε και θέληση μετά το χαμό του Hanneman.

Οπότε δε νομίζω να είναι θέμα μάρκετινγκ. Τώρα αν μετά από 2-3 χρόνια πειστεί ο Hetfield να κάνουν 10-15 ημερομηνίες Big-4, μακάρι. Δεν το βλέπω ούτε σαν marketing τρικ, ούτε σαν κωλοτούμπα. Ίσα-ίσα που με τα θέματα που κουβαλάνε, ο ένας με καρκίνο, ο άλλος με αλκοολ, ο τρίτος με τη μέση του και με το Hanneman να μας έχει ήδη αφήσει χρόνους, εύχομαι να ξαναβγουν στο δρόμο, έστω και για λίγα φεστιβάλ.

5 Likes

Ομοίως, δεν θα με ενοχλούσε καθόλου οι συγκεκριμένοι να μην “τηρήσουν το λόγο τους” και να ξαναπαιξουν live, ούτε θα τους κρίνω/δω επικριτικά αν το κάνουν.

Το θέμα είναι πως αυτές οι μεγάλες κουβέντες περί τέλους συνήθως δεν τηρούνται, και περιπτώσεις τύπου Scorpions, Motley Crue ή ακόμη και Ozzy (ο οποίος από το '92 αποσύρεται") καταντουν λίγο αστείες καθαρά λόγω αυτών των δηλώσεων, όχι του αποτελέσματος.

5 Likes

Ε και με ποιους θα γελούσαμε μετά αν δεν υπήρχαν οι Motley Crue να ανατινάζουν συμβόλαια και οι Scorpions να κάνουν 15 χρόνια τελευταία περιοδεία :stuck_out_tongue:;

7 Likes

Σχεδόν όλοι μας δεν θα μπορέσουμε να μπούμε πότε στη θέση τους.
Δεν ειναι λίγο να παίρνεις δεκάδες ή και εκατοντάδες χιλιάδες ευρω σε κάθε εμφάνιση και απο κάτω να υπάρχουν δεκάδες χιλιαδες οπαδοί που σε αποθεώνουν. Μετά απο κάποια χρόνια απουσίας σιγουρα υπάρχει στέρηση.
Επειδή εμείς το βλέπουμε κάπως πιο ρομαντικά μας φαίνεται γελοίο. Δεν μπορούμε να απαντήσουμε με σιγουριά τι θα κάναμε αν είμασταν στη θέση τους.
Προσωπικά τα περι τελευταίας περιοδείας όποιο μεγάλο συγκρότημα και αν τη κάνει δεν το παιρνω και πολύ τοις μετρητοίς.

7 Likes

Δεν ξέρω, αλλά από τους Slayer θα με χαλούσε να κάνουν τέτοια κωλοτούμπα. Δεν είναι ούτε ο Ozzy που άγεται και φέρεται από τη σύζυγο/manager κι έχει το ακαταλόγιστο ότι κι αν δηλώνει, ούτε οι Scorpions που εδώ κι αιώνες είναι πλήρως εναρμονισμένοι με τα κελεύσματα του marketing και δεν έχουν κανένα πρόβλημα να λειτουργούν σαν nostalgia act, ούτε οι Motley Crue κλπ κλπ είναι οι Slayer, οι Άρχοντες του ακραίου.

Χωρίς βέβαια να ξεχνάμε ότι κι αυτοί από τη μουσική βιοπορίζονται, δεν πρόκειται για τίποτε “σταυροφόρους του rock ‘n’ roll” (έστω και με… ανάποδο σταυρό!), και πιθανότατα ο King π.χ. δεν θα είχε κανέναν ενδοιασμό, άσε που από μια ηλικία κι έπειτα ψάχνεις και την επιβεβαίωση ότι δεν “ξόφλησες”.

Αν είναι να επιστρέψουν ας το κάνουν με τον μέγιστο δυνατό αυτοσεβασμό!

3 Likes

Μην ξεχνάμε ότι πρώτον οι άνθρωποι αλλάζουν -συμφωνώ δηλαδή με το @Hugin ότι τώρα μπορεί να μπούχτισαν αυτό το σερί στούντιο-περιοδεία και ούτω καθεξής σε 1-2-5 χρόνια μπορεί να τους λείψει.

Το δεύτερο -και σημαντικότερο για μένα- είναι πως η απόσυρση ήταν απόφαση του ενός -του Araya. Ο ΚΚ δεν είπε ποτέ ότι θέλει να βγει στη σύνταξη, μάλλον το αντίθετο. Οπότε, σε αυτή την περίπτωση είναι πιο εύκολο να μεταπεισθεί ο ένας, απ’ ότι θα ήταν στην περίπτωση των Zeppelin λ.χ. που κανείς εκ των τριών δε θέλει, για τους δικούς του διαφορετικούς λόγους, να επανασυνδεθούν. Νομίζω πως η απόσυρση των Slayer είναι απόλυτα ειλικρινής γιατί εδώ και 4-5 χρόνια ο Tom διατυμπανίζει σε κάθε ευκαιρία πως δε θέλει να περιοδεύει για πάντα. Εξίσου ειλικρινής θα είναι και αν το μετανοιώσει. Προσωπική άποψη πάντα.

1 Like

Έχω την αίσθηση ότι την τιμή των Zeppelin την έχει περισώσει ο Plant, ο οποίος είναι και ο μόνος που αρνείται σταθερά την επανένωση. Μετά το show που είχαν παίξει στην O2 Arena το 2007, ο Page και ο Jones τον εκλιπαρούσαν για περιοδεία, αλλά ο Plant έλεγε σταθερά “όχι”. Μάλιστα, είχαν αναζητήσει να βρούνε άλλους τραγουδιστές για να περιοδεύσουν, μεταξύ των οποίων λέγεται ότι είχαν κάνει πρόβες με τον Steven Tyler και τον Myles Kennedy, αλλά τελικά εγκατέλειψαν τα όποια σχέδια είχαν στο μυαλό τους.

Κατά τη γνώμη μου, ευτυχώς.

7 Likes

Δε θυμάμαι κάτι για τον JPJ, για τον Page που λες ναι, είχε κάνει δηλώσεις πριν 6-7 χρόνια ότι ήθελε να περιοδεύσουν ξανά, το ίδιο βέβαια είχε πει και για σόλο περιοδείες. Μάλλον του είχε λείψει το σανίδι.

Ίσως φταίει και το ότι ο Plant είναι ενεργός καλλιτέχνης με έργα που έχουν πράγματα να πουν ακόμα και τώρα, στα 70 του.

Διάβασα πάντως -για να επιστρέψουμε στο θέμα- από 2-3 ανθρώπους κοντά στους Slayer ότι δεν παίζει ενδεχόμενο επανένωσης. Πχ ο Locicero έγραψε το παρακάτω -μη κρύβοντας τη συμπάθεια του για τους M.C. :smile:
PS. You may wanna stop projecting that Slayer will pull a Motley Poö. Tom is done.

3 Likes

Δεκτα ολα αυτα που λετε, αλλα εγω δεν μπορω να συνειδητοποιησω οτι ζω σε εναν κοσμο χωρις Slayer. Απο οταν ειχε ανακοινωθει μου εχει πεσει πολυ βαρυ.

Απο εκει και περα, θεωρω πολυ πιθανο να ισχυουν ολα αυτα περι τελευταιας περιοδειας γιατι ο Araya το εχει παρει αποφαση και τον κουρασε ο κυκλος ηχογραφηση-κυκλοφορια δισκου-περιοδεια. Επισης οπως εχει δηλωσει τα προβληματα με την μεση του και το γεγονος οτι δεν μπορει πια να κανει headbanging του εχουν στερησει ενα τεραστιο κομματι απολαυσης των συναυλιων για τον ιδιο. Συν το γεγονος οτι ειναι αυτος που του λειπει περισσοτερο ο Hanneman…

1 Like

Ωραία νέα. Μπορεί να μην έχουμε Slayer αλλά θα έχουμε την μπάντα του Kerry King. Είμαι περίεργος βέβαια ποιον θα πάρει για τραγουδιστή.

3 Likes

King-Bostaph-Anselmo

2 Likes