Sleepin Pillow-Apples on an orange tree

Λοιπόν οι Sleepin Pillow είναι από την Θεσσαλονίκη και είναι μία από τις πιο αξιόλογες μπάντες που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια. Όσες φορές τους έχω δει live μου δίνουν την αίσθηση πως παρακολουθώ μια μπάντα που είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα. Μπλέκουν παραδοσιακούς ήχους με ψυχεδέλεια , ροκ, ατμόσφαιρα, κρουστά, samples και πάει λεγοντας. Το " Apples On An Orange Tree" είναι το ντεμπούτο τους και κυκλοφορεί από την shift records.Τσεκάρετε και www.myspace.com/sleepinpillow, www.sleepinpillow.com

Εκπληκτικός ο δίσκος. Πολύ μπροστά για τα ελληνικά δεδομένα. Η μίξη των ήχων που έχουν κάνει είναι πολύ πρωτότυπη, ενώ οι συνθέσεις ξεχειλίζουν από έμπνευση. Νωχελικές επαναλαμβανόμενες μελωδίες, φοβερή ατμόσφαιρα, πολλά έθνικ κλαδιά μπολιασμένα σε ένα σκοτεινό alternative δέντρο… Όλα μαζί συνθέτουν την ισχυρή προσωπικότητα αυτού του δίσκου. Το amplifier in my heart όπως έχω ματαπεί είναι απίστευτο κομμάτι http://www.youtube.com/watch?v=zgIRP_Ca0T0

Μακάρι τα παλικάρια να την πάνε ακόμα πιο μακριά τη βαλίτσα γιατί έχουν δώσει πολύ μεγάλες υποσχέσεις με τουτη δω την κυκλοφορία.

Καταπληκτικό άλμπουμ. Στα κορυφαία φετινά και με άνεση.
Το “Winter Dreams” φοβερό κομμάτι.

Μετα απο τις προτροπες του ζουγκ για το λαιβ, ειπα και γω προχτες να τσεκαρω το myspace τους. Χωρις να ξερω τι παιζει, απο την ακροαση του Βlack Sea μου ηρθε στο μυαλο οτι αυτη η μπαντα ειναι εξαγωγιμο προϊον! Πολυ μεθοδικα δενουν το παραδοσιακο με το μοντερνο. Πολυ καλη η δουλεια του τραγουδιστη. Επειδη ομως ειμαι και ψειρας, θα ηθελα να τραγουδαει διαφορετικη μελωδια πανω στις κεντρικες μελωδιες του βιολιου/ρεφραιν. Θα τους τσεκαρω σιγουρα. Ξερει κανεις που κυκλοφορει ο δισκος? Οπως επισης και…

…τι/που στο καλο ειναι αυτος ο κηπος με τα καλασνικοφ? :stuck_out_tongue:

Ορίστε και η κριτκή του Πάνου για το cd. Εύγε Πάνο!!! 8)
http://www.rocking.gr/review2123.php

Εμεινα μαλακας λεμε. . . . . . τι δισκαρα ειναι αυτη ρε συμπολίτες ;

Το συγκεκριμένο είναι εντελώς Porcupine Tree meets Radiohead! Πως θα μπορούσε να μην είναι φοβερό με αυτόν το συνδυασμό;

Και το Drop the mask είναι κομματάρα να προσθέσω εγώ!

Aporo pos den to eipes proto proto re Wilsonakia :lol: . Me ekseplikses…

…opos me ekseplikse kai ayto to diskio (arxeio stin periptosi mou). Oraia atmosfaira exoun ta palikaria kai i proti tous douleia einai polla yposxomeni. Mou arese pou mplekoun polla stoixeia xoris na antigrafoun ksera. Oraia pramata kai eis anotera stous Ellinares. Bravo…

Ανυπομονώ να δώ τον ντράμμερ τους live, και όχι αναγκαστηκα με τους Sleepin Pillow…:!:

Που αλλου παιζει ρε συ?

Δεν παίζει! Θα παίξει όμως… όταν ανακοινωθεί επίσημα θα ενημερώσω!

οι sleepin pillow θα εμφανιστουν ζωντανα
στην τηλεοραση του αντ1στην εκπομπη ραδιο αρβυλα
τη δευτερα στις 30 μαρτιου 2009…

Οπ τώρα το είδα το θρέντ…Οι Sleeping Pillow τα σπάνε κανονικά! Πολύ όμορφες μελωδίες και είναι από τα αλμπουμ που αξίζει να τα έχει κανείς αυθεντικά! Αντε να τους δούμε την Δευτέρα Ραδιο-Αρβύλα! :slight_smile:

sleepin pillow/an orange end και σκέφτεσαι μερικές φορές ότι ΥΠΑΡΧΕΙ σωτηρία για την ελληνική μουσική… Μέχρι που ακούς την επόμενη φορά κάτι άθλιο στο ραδιόφωνο και την ξαναχάνεις την ελπίδα…#-o

δλδ με αυτή την λογική περιμένεις πότε θα ακούσεις κάτι καλό στο ραδιόφωνο για να πεις ότι υπάρχει ελπίδα για την σκηνή? μάλλον σε λάθος μέρος ψάχνεις.

Οι Sleepin Pillow είναι στην αφρόκρεμα της ελληνικής σκηνής. Το ραδιόφωνο είναι βαθιά νυχτωμένο βέβαια αλλά τι να κάνεις…Πάντως ο City 99,5 τους είχε φέρει στο Guru για ένα live το φθινόπωρο. 8)

^όχι, βασικά δεν ψάχνω πια… Έχω ακούσει πολλά τραγούδια που αξίζουν στην Ελλάδα, αλλά κανένας δεν τα αναγνωρίζει στο mainstream ραδιόφωνο. Και απλά δεν το ακούω πια :stuck_out_tongue: Απλά έχω ελπίδες ότι ΊΣΩΣ κάποτε ανοίξουν τα μάτια μας (και τα αυτιά μας)… Και πάρουν εύσημα κάποτε αυτοί που τ’αξίζουν… Δεν είναι κακό να ονειρευόμαστε :stuck_out_tongue:

Διαμάντακι…πραγματικά μου έκανε εξαιρετική εντύπωση…Να δω πως θα βγάλουμε και παρά έξω καμμία απο τις μπαντάρες που έχουμε στην επικράτεια…μην ξεχνιόμαστε ράδιο αρβύλα σήμερα…

Απίστευτοι ήταν. Για το συγκρότημα τα έχουμε ξαναπεί, είναι πολυτέλεια να έχουμε μπάντες τέτοιου επιπέδου στην Ελλάδα.
Να ομολογήσω ότι καθώς το έβλεπα, κατά βάθος χαιρόμουν που ο τυχαίος τηλεθεατής που έκανε ζάπινγκ τους άκουσε έστω και για ένα δευτερόλεπτο.

εγώ δυστυχώς δεν μπορούσα να το δω, λόγω δουλειας εκείνη την ώρα. Αλλά είμαι σίγουρος ότι θα ήταν κιε γαμώ. Αμα παίξαν και κανένα black sea!!

Ο ντράμμερ θέλω να μου πείτε σε τι κατάσταση βρισκόταν? Πρέπει να προσέχει τώρα που πλησιάζει το live των ΓΤΧ!! :stuck_out_tongue: