Slipknot-All Hope Is Gone

Δε νομίζω οι Slipknot να μην αρέσουν σε μερικούς για το λόγο ότι θεωρούνται nu-metal, απλώς ίσως αυτό να είναι ένας λόγος παραπάνω. Μουσικά δε μπορώ να τους κρίνω, γιατί δεν είναι του στυλ που ακούω, αλλά εμφανισιακά μου τη δίνουν και γενικά φαίνεται ότι η όλη αυτή “κακία” που βγαίνει προς τα έξω έχει γίνει της μόδας. Βέβαια άμα δεν είχαν τις μάσκες θα έχαναν ένα μεγάλο μέρος δημοσιότητας.

…mallon terastio!

Καλά…
Όλοι έχετε γίνει παντογνώστες πάνω στη μουσική και σε σημείο τέτοιο που μιλάτε για κάποιο συγκρότημα λες και είναι ο γειτονάς σας και ξέρεται τα πάντα για αυτόν…
Τρώγεστε με τους Slipknot και τις μάσκες τους ενώ μερικές απο τις σπουδαιότερες και κλασικότατες μπάντες είχαν γίνει με τα “καμώματά” τους γνωστοί… απλά ήταν άλλες εποχές τότε… όλα ήταν αποδεκτά… τώρα όμως κρίνουμε σαν σκληροί δικαστες που έχουμε γίνει (χρόνια ολόκληρα πείρας στη μουσική) τους πάντες και τα πάντα…
Τι να πεί κανείς…
Οτι δεν έχει ρίζα στις 10ετίες πριν το '90 δεν είναι πια metal αλλά ούτε και μουσική με νόημα…

This is what is called …narrow way of thinking…

Είχα ένα χρόνο να μπω στο φόρουμ και τίποτα δεν έχει αλλάξει…
Μην πεί κανένας κάτι για τις καινούργιες μπάντες…τον έφαγε μαρμάγκα…
:frowning:

Wre! O SIC!
ela na polemhsoume mazi enantia stous parakmies!!!

(sfaxteite)

hehe oxi ki etsi!!
kala den empena ke apo persi gia na 3ero, alla re file an mou vris kati oreo ke mou aresi, den me endiaferi apo pion ine i apo pote ine… tora na sou po group pou mou aresi apo ti dekatia tou 9o den nomizo na 3ero kanena[oi nirvana??]…

aplos den katadexome na akouo kapious pou kanoun tous karakiozides ke aplos kanoun “8ORIVO” ke oxi mousiki! a ke kati allo pou vrisko gelio ine na exis 2 drummer 2 basistes, 3 ki8aristes ke 1 dj, alla telospadon!!

oi slipkn0t ke opoiodipote allo sigrotima exi kali mousiki as vgi eki e3o ke na to apodi3i xoris na forane maskes gia na pezoun tous “cool” se pitsirikia pou 8eloun na tin skasoun stou goneis i stous filous tous!

egw pou 8ewrw 8orubo tous nirvana dhladh eimai anideos kai “cool”?

Ποιοί 2 drummer?Ποιοί 2 μπασίστες?Τι λέτε ρε παιδιά?Έχουν 2 κιθαρίστες,1 μπασίστα,1 drummer(ο οποίος κατα τη γνώμη μου παίζει πολύ καλά),2 percussion-ίστες(έχουν απλώς 2 μεγάλα τύμπανα ο καθένας),ο τραγουδιστής,ο σκρατσάς,και ο sampler-άς!Δεν μπορώ να πώ πως μου αρέσουν αλλά κάνουν κάτι αρκετά πρωτότυπο και θεαματικό και δεν θα χαρακτήριζα σε καμία περίπτωση τα τραγούδια τους θόρυβο

Πες τα ρε…Up_The_Irons γιατί μερικοί μιλάνε χωρίς να έχουν ιδέα…(δεν είναι μπιχτή για σένα bigdude , τα ίδια έχουν πεί και άλλοι πιο πρίν από σένα…)

Wre! O SIC!
ela na polemhsoume mazi enantia stous parakmies!!!

Hail UnHoLyMaRtYr…!!! :))

oi slipkn0t ke opoiodipote allo sigrotima exi kali mousiki as vgi eki e3o ke na to apodi3i xoris na forane maskes gia na pezoun tous “cool” se pitsirikia pou 8eloun na tin skasoun stou goneis i stous filous tous!

Δεν είναι έτσι… Η φάση με τις μάσκες ξεκίνησε για να μην ασχολείται το κοινό με το στυλ του καθενός (ενδυματολογικές και εμφανισιακές γενικότερα προτιμίσεις)… άσχετα που αργότερα οδήγησε τους οπαδούς στο να φτιάχνουν και να φοράνε και αυτοί παρόμοιες μάσκες με αυτούς …δεν μπορείς να πίσεις 100άδες χιλιάδες άτομα στον κόσμο να μην εκφραστούν.
Όσο για το εάν έχουν καλή μουσική…το έχουν ήδη αποδείξει στα αυτιά αυτών που μπορούν να τους ακούσουν και που δεν βάζουν ένα τραγούδι να δούν τι παίζουν και μόλις ακούσουν κάποιο σημείο που δεν γουστάρουν …το πούλο και στα σκουπίδια…!
Remember one thing…MUSIC IS EMOTIONS…DO NOT EXCLUDE ANGER…!
Έχουμε πίξει έτσι και αλλιώς απο ερωτοτράγουδα…στην Ελλάδα είμαστε…!

bigdude:

Lete poles mlkies…Giati den pate kalitera na ftiaxete ti dikia sas banda kai na ginete kaliteroi apo tous Slipknot?

Lete poles mlkies…Giati den pate kalitera na ftiaxete ti dikia sas banda kai na ginete kaliteroi apo tous Slipknot?

Μπράβο Heretic…That’s the spirit…!!
Κανένας δεν ξέρει πόσο δύσκολο είναι να φτιάξεις μια μπάντα και να κάθεσαι να βάζεις τον κώλο σου κάτω και να λιώνεις για να βγάλεις ένα song…

αλλά και πάλι κάποιος θα βρεθεί να πεταχτεί και να πει…σιγά τα δύσκολα song που έχουν οι Slipknot για να τα ισοπεδώσει όλα…αυτό είναι η μαγκιά όμως
ας τα έβγαζε κάποιος άλλος νωρίτερα και να μην γινόντουσαν πότε γνωστοί αυτοί…

:wink:

pios ipe pos ise anideos?? :stuck_out_tongue:
oso gia to gia ta meli tou sigrotimatos, signomi pou ekana la8os, alla sas ta ipa opos mou ta xe pi enas taxa fanatikos ton slipknot :twisted:
diaforetika gousta re pedia… ego den tous goustaro, ok to ke nourio tous album itan kalitero apo ta proigoumena apoti akousa alla pali, otan 8elo na 3espaso akouo alla pragmata!!

Δηλαδη εγω που δεν εχω γραψει μουσικη σημαινει οτι δεν μπορω να εκφραζω την αποψη μου για κατι που ακουω???

Heretic, ωραια λογικη ειναι αυτη…αντε να πιασουμε ολοι απο μια κιθαρα και να βαραμε για να γινουμε καλυτεροι απο τους Slipknot.
Τεσπα, το ατου των Slipknot ειναι το show τους και το οτι η μουσικη τους βγαζει ενα θυμο που περιεργως αρεσει σε ατομα συγκεκριμενης ηλικιας (πλην καποιων εξαιρεσεων).
Εμενα δεν μου λενε απολυτως τιποτα, γιατι απλα εχω αλλα ακουσματα.
Και στην ουσια το θεμα με ολα αυτα τα γκρουπ ειναι οτι μοστραρονται σαν οι συνεχιστες του metal και σαν αυτοι που θα το βγαλουν απο το τελμα. Ας μην γελιομαστε, το metal απο τη στιγμη που εχει γερα θεμελια δεν μασαει ουτε μοδες ουυτε τιποτα…δεν θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκροθαφτη…

Τεσπα, το ατου των Slipknot ειναι το show τους και το οτι η μουσικη τους βγαζει ενα θυμο που περιεργως αρεσει σε ατομα συγκεκριμενης ηλικιας (πλην καποιων εξαιρεσεων).

Πάλι καλά που εξαίρεσες και κάποιους…

Δηλαδη εγω που δεν εχω γραψει μουσικη σημαινει οτι δεν μπορω να εκφραζω την αποψη μου για κατι που ακουω???

Δεν νομίζω αυτό να ήταν το νόημα που ήθελε να περάσει ο Heretic …έκανα ένα reply και εγώ αμέσως μετά…το θέμα είναι πως αρκετοί με το που έφτιαξε το topic αυτό ο xristos έπεσαν με τα μούτρα να θάψουν και να κατακρίνουν…(σπυριά βγάζουν μερικοί μόλις ακούσουν slipknot)…
και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι λογική με την οποία κρινει κάποιος με τόσο λάθος τρόπο (είναι και αρκετά άτομα που είπαν την γνώμη τους πολύ σωστά…άσχετα με την προτίμηση τους) μια προσπάθεια 9 ατόμων που έχει αναγνωριστει παγκοσμίως. Μπορεί σε μερικούς να αρέσει και σε μερικούς όχι…Λογικό είναι δεν είναι ανάγκη να μας αρέσουν τα πάντα. Και που στην τελική ποτέ ένα CD δεν φτάνει στα χέρια μας κατευθείαν απο την μπάντα…υπάρχουν τόσα άτομα που εμπλέκονται και εμείς καθόμαστε αραχτοί και με ιδιαίτερη ευκολία λέμε χοντρές κουβέντες…!
Εγώ πιστεύω αυτό είναι το άσχημο στην όλη συζήτηση…και δεν μιλάω συγκεκριμένα για τους slipknot…θα μπορούσε να ήταν οποιαδήποτε μπάντα…

SiC, ασε τα επιχειρηματα του τυπου, ας βγαιναν ολοι πιο πριν για να κανουν οτι εχουν κανει οι Slipknot, κουραζονται για να γραψουν ενα τραγουδι και το οτι εμπλεκονται και αλλοι στην κυκλοφορια ενος αλμπουμ και εμεις λεμε χοντραδες. Αυτα ειναι τοσο γενικα και ισχυουν σε καθε γκρουπ ξεχωριστα. Αφηστε τις γενικοτητες και αν θελετε πειτε κατι σχετικο με τους Slipknot και μην μιζεριαζετε και το παιζετε ολοι αδικημενοι που αλλοι κατακρινουν ενα συγκροτημα που ακουτε.
Απο τη στιγμη που ενα συγκροτημα εχει φανατικους οπαδους και πολεμιους καθισταται θελοντας και μη “αμφιλεγομενο”. Και οι πολεμιοι του γκρουπ δεν ξυπνησαν μια μερα στραβα και ειπαν οτι δεν τους γουσταρουμε τους Slipknot…υπαρχει καποιος λογος.

Φίλε , η μιζέρια είναι όλη δική σου!!
Η μουσική δεν είναι ποδόσφαιρο !! Να έχει οπαδούς και “πολέμιους”…
Εαν δεν σου αρέσει κάτι ποιος ο λόγος να το πολεμήσεις;
Δηλαδή το να μην αγοράσεις το cd καποιου group δεν σημαίνει πολλά ?? Εάν δεν άρεσαν οι Slipknot και εάν θα σταματήσουν κάποια στιγμή να αρέσουν μείνε ήσυχος… θα το πάρουν το μηνυμα απο τις πωλήσεις τους…
Μέχρι τότε όμως ισχύει το αντίθετο…
Οσο για την γενικότητα με την οποία έγραψα πιο πρίν και εσένα σου έκατσε στραβά…δεν βγήκε τυχαία! Δεν ήθελα να αναφερθώ επίτιδες πιο συγκεκριμένα για να μην παρεξηγηθώ αλλά και επειδή εξήγούσα κατι που είχα πεί πιο πριν (με πιο συγκεκριμενα λογια)

Όσο για το εάν το παίζω αδικημένος… :wink: Σιγά μην κλαίω κιόλας!
Και όταν είπα για το backround ενός group και το cd που έχουν βγάλει … τα είπα καθώς τυχαίνει να είμαι στο τέλος της σχολής μου (που ασχολείται με την μουσική) και απο την πρωτη στιγμή που μπήκα δεν ακούω τίποτα άλλο απο το οτι πρέπει να ακούμε όλα τα είδη της μουσικής (οτι περισσότερο μπορούμε να βρούμε) για να μπορούμε να κρίνουμε…και ποτέ να μην κατακρίνουμε…
ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟ TOPIC ΓΙΑ ΤΟΥΣ SLIPKNOT…αλλά περισσότερο για της στενόμυαλες ιδεολογίες πολλών εδώ μέσα…το οποίο είναι και άσχημο…
ελπίζω να μην παρεξηγηθώ…

Κοιτα το να μην μου αρεσουν οι Slipknot δεν σημαινει οτι δεν ειναι ανοιχτομυαλος…γιατι μου αρεσουν χιλια αλλα πραγματα.
Αλλα μαλλον δεν καταλαβες τι ηθελα να πω με αυτα που εγραψα, γι’αυτο μη βιαζεσαι αμεσως να την λες και διαβαζε πιο προσεκτικα…

Κοιτα το να μην μου αρεσουν οι Slipknot δεν σημαινει οτι δεν ειναι ανοιχτομυαλος

Καλά σίγουρα κάτι τέτοιο θα έλεγες

…γιατι μου αρεσουν χιλια αλλα πραγματα.

όπως ?? χααχα…! τα παραλές…χίλια είναι πολλά…

Αλλα μαλλον δεν καταλαβες τι ηθελα να πω με αυτα που εγραψα, γι’αυτο μη βιαζεσαι αμεσως να την λες και διαβαζε πιο προσεκτικα…

XAXA…καλά αφεντικό …ο,τι πεις…

Και εσύ δεν διάβασες καλά αυτά που είχα πει πιο πριν…Τελοσπάντων δεν βγαίνει άκρη…Τα ίδια και τα ίδια και ένα χρονο μετά…
Παύω να ασχολούμε…ναρροουμάιντεντ πίπολ… :smiley: :stuck_out_tongue: :lol: :stuck_out_tongue:

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Δες ρε φιλε την πλειοψηφια του κοινου που απευθυνονται οι Slipknot και ποιοι αγοραζουν τους δισκους τους και τα συμπερασματα δικα σου.
Αλλα με τον τροπο σου, εισαι ακριβως το ιδιο πραγμα με αυτους που κατηγορεις.
Το να βαζεις, πχ, σκρατς και ραπ σημεια δεν ειναι κατι καινουριο…τωρα τι να σου πω, οι Anthrax; Να σου πω το ντεμπουτο των Labyrinth που σε καποια σημεια μοιαζει με trance;
Αμεσως βρηκαμε την ταμπελα ανοιχτομυαλος…Το να εισαι ανοιχτομυαλος ειναι να δεχεσαι τις αποψεις των αλλων οσο και αν δεν σου αρεσουν, και αυτο δεν το κανεις.
Οσο για το πολεμιοι εννοω ατομα που δεν τους αρεσουν οι Slipknot και γενικοτερα ολο αυτο το κινημα. Τωρα δεν θα κατσουμε να αναλυσουμε τις προτιμησεις καθενος…ειναι τελειως θεμα γουστου.
Μπορουν να σου αρεσουν οι Slipknot, που ειναι θεμα δικο σου…αλλα με τον ιδιο τροπο μπορουν και εμενα να μην μου αρεσουν.