Slipknot-All Hope Is Gone

Ησουν και απο πριν ειρωνικος/επιθετικος. Το ποστ μου το εκανα αφου εκανες εσυ ενα ποστ ειρωνευοντας με. Και σου ειπα: ή οντως μιλαγες για μενα, ή απλα ησουν οφ τοπικ. Ακου την λογικη μου. Εγω λεω ας πουμε οτι αν οι σαμπαθ δεν ειχαν τους σταυρους θα τους ακουγα περισσοτερο. Και μου λες οτι δεν ειναι ολοι οι λαοι ουυυυ σατανα 666. Αυτο σημαινει οτι αν και ειναι κακο για μενα δεν ειναι ολοι οι λαοι ουυυ 666 οπως εγω, γι’αυτο και εχουν και τους σταυρους. Δεν βγαζει λογική?

Αν κανω λαθος συγγνωμη

εχει διαφορα το ποστ ευθυμου τυπου απο το ειρωνικο. σου ζηταω και σορυ στο ιδιο ακριβως ποστ για την αντιδραση. αν σε ειρωνευομουν δε θα το λεγα. απλα οντως μου φανηκαν αστεια τα παραδειγματα, και τα εξηγω παρακατω γιατι. ε, αν φερεις στο μυαλο σου τους manowar κουστουμαρισμενους να τραγουδανε το kill with power την ιδια αντιδραση θα ειχες.

η κουβεντα τελειωσε. απλα οταν σου ειπα οτι δεν απευνομουν σε σενα, αντι να με ρωτησεις κατ ευθειαν τι εννοουσα μετα συνεχισες το βιολι σου, και το ειπες τελικα 2 μερες μετα. δεν απανταω αλλο, αν θες κατι απο π.μ. αρκετα ασχοληθηκα δηλαδη.

και για να ερθουμε ον τοπικ.

βασικα το image των slipknot ναι, κολλαει. ειναι μεν λιγο παιδικο, αλλα ισα ισα τους εχει δωσει μια μικρη ωθηση εμπορικα, ειδικα τον πρωτο καιρο που λιγοι ειχαν δει τα προσωπά τους.

θυμαμαι πριν χρονια οταν ειχε γινει μια φωτογραφηση που ηταν χωρις τις μασκες και ολοι τρεχαν να δουν πως ειναι…:lol:

ενιγουέι, το ιματζ αυτο βεβαια πρεπει οντως να το πηραν ως ιδεα απο τους mushroomhead (οι οποιοι ειναι και πιο παλιοι). επεσαν διαφορες κατηγορίες πανω σε αυτο για θεματα “πρωτοτυπιας”…

το μονο αρνητικό με τη μουσική των slipknot (επειδη ο ηλιας ελεγε οτι δε τους ακουνε μεγαλυτεροι) ειναι οτι απο ενα σημειο και επειτα κουραζει. εγω δηλαδη, οκ, ακουω, γουσταρω, αλλα μεχρι ενα σημειο. ισως παιζουν ρολο τα ακουσματα, καθως οταν ημουν πιο απειρος γουσταρα αρκετα περισσοτερο

δεν εννοω βεβαια οτι “ανακαλυψα την αληθινη μουσική” και αλλα παρομοια που (κακως) λενε διαφοροι. απλα όσο πιο πολύ ψαχνομουν, τοσο απομακρυνομουν…δε μπορω να το εξηγησω καλυτερα…:-k

σχετικα με τους slipknot εγω τους θεωρω γ@μ@τους.
εχουν δωσει μια αλλη διασταση στο onstage show.και βεβαια σε μερικα κομματια τους τα σπανε πραγματικα!!!

Πρωτοτυποι δεν ηταν ουτε οι Mushroomhead ουτε οι Slikpnot… Πρωτοτυπος ηταν ο Arthur Brown… Εγω αυτο ηθελα να πω, οτι δηλαδη οσοι κατηγορουν τους Slipknot για τις μασκες θα πρεπε να κατηγορουν κι ενα σωρο αλλα συγκροτηματα για το image…

Νταξει, αυτα ειναι γνωμες και γουστα… Ανθρωποι μεγαλυτεροι των 30 δεν ακουνε τους Slipknot γιατι πολυ απλα οι Slipknot δεν υπαρχουν πανω απο 8 χρονια (οκ θα μου πειτε Mate.Feed.Kill.Repeat αλλα μιλαω για το ποτε εγιναν γνωστοι)… Καθιστε να δουμε σε 10 χρονια αν θα εχουν οπαδους μεγαλυτερης ηλικιας… Απο την αλλη παιζουν και πολυ επιθετικη μουσικη οποτε ειναι δυσκολο να απευθυνονται σε 35αρηδες… Γενικα τα ακραια και πολυ επιθετικα παρακλαδια του μεταλ εχουν κυριως νεαρο κοινο…

καλα ναι, συμφωνοι. αυτο όμως δεν ισχυει τόσο. ο 30ρης δεν είναι απαραίτητα κολλημένος 10 χρόνια πίσω στην ακραία μουσική. ξέρω κόσμο που ακομα ακουει ακραια γκρουπ, αλλά προτιμά τον old-school ήχο. άλλοι πάλι ψαχνονται συνέχεια ακομα…

βασικα κρίνω απο τον εαυτό μου. όσο μεγαλώνω, τόσο απομακρύνομαι από τον ήχο τους. αυτό ίσως συμβαίνει για 2 λόγους.

α) έχουν καιρό να βγάλουν κάτι νέο. 3 κυκλοφορίες δεν ειναι ικανες να κρατησουν για τόσα χρόνια ζωντανο το ενδιαφέρον μου.

β) ίσως απλά δε με εκφράζει πλέον τόσο ο ήχος τους. ίσως αλλάζουν τα γούστα μου.

πιστεύω ότι και οι δύο εξηγήσεις έχουν μία βάση, και είναι λόγοι που μπορεί να ισχύουν και για άλλους σε παρόμοια φάση με μένα. μάλλον όμως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση…αν και πιο πολύ θα ψήφιζα τελικά το λόγο “α)”…

δεν πολυακουω πλεον…στο λυκειο ελιωνα τους δισκους
οποιος μπει στο wikipedia θα δει πολλες πληροφοριες για το νεο που ετοιμαζουν
το λαιβ εμενα δεν μου αρεσε, οχι οτι το θεωρω ανουσιο που το βγαλανε , το σετ λιστ ειναι γαματο, αλλα δεν ξερω ρε γαμωτο σαν να αλλαξε λιγο η φωνη του corey?πολυ βραχνη
οσο για την μεγαλη αποχη τους δικαιολογω απολυτα
δικαιουσαι μια διακοπη μετα απο τοσες περιοδειες και το αξιζουν μετα απο μια τοσο μεγαλη επιτυχια

oυτε εγω πολυακουω πλεον αλλα τους γουσταρω καργα, ειδικα που προχωρανε κι εξελισονται και δεν παραμενουν στα ιδια και τα ιδια οπως κι αλλα συγκροτηματα κανουν. θα μπορουσαν να επαναπαυτουν στις δαφνες τους μετα το δευτερο αλμπουμ, ομως ειδαμε οτι αλλαξαν τον ηχο τους, τον σοβαρεψαν κι ωριμασαν και στο τεταρτο παιζει να προχωρησουν στο thrash metal ακομα περισσοτερο οπως αναφερει η wikipedia. ανυπομονω απλα :yahoo:

εχουν να δωσουν παρα πολλα ακομη οπως και οι system

H βλακεια με τους SoaD ειναι οτι τωρα εχουν ο καθενας δικο του project που ετοιμαζει κι ετσι κινδυνευει να διαλυθει το συγκροτημα, ασε που θα καθυστερισουν να κυκλοφορισουν κατι ολοι μαζι παλι. 2010 και βαλε σιγουρα…

και καπως ετσι ειναι και οι Slipknot, ο καθενας συμμετεχει και σε αλλες bands, με αποκορυφωμα τον Joey Jordison, αλλα οκ αυτοι μαζευονται ευκολοτερα απο τι οι SoaD…

τι εκαναν reunion οι soad???!!!

Sorry για το offtopic της συζήτησης σε ένα ένα thread που αναφέρεται σε ένα απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα, αλλά αληθεύει ότι ο Malakian δήλωσε ότι δεν πρόκειται να γίνει reunion γιατί μου το είπε φίλος αλλά εγω δεν το είδα πουθενά αυτο…:-k

ναι και γω ζητω συγγνωμη αλλα ο μαλακιαν ουδεποτε ειπε οτι διαλυθηκαν οι system

καλα αυτο μην το λες

γιατι οταν βγαινει ενα αλμπουμ δεν ειναι ολοι 15 χρονων
του τεστιν

το ομωνυμο με το οποιο εγινε ο χαμος βγηκε το 99
οπωτε αν καποιος ητανε 18 χρονων τοτε τωρα θα ειναι 27
αν καποιος ητανε 22 χρονων τοτε τωρα θα ειναι 31

και για να εξηγηθω περισσοτερο
προσωπικα εχω φιλο 35 χρονων που τους γουσταρει τρελα και ειχαμε παει μαζι στο λαιβ και χοροπηδουσαμε σαν τρελοι

επισης θα πω και το εξης
η μουσικη τους μπορει να μην ειναι τεχνικη
αλλα ειναι αρκετα πολυπλοκη
δηλαδη ειναι αρκετα challenging

επιπλεον οι slipknot οριμαζουν απο δισκο σε δισκο
φαινεται και απο το τελευταιο τους αλμπουμ που ειναι πιο μελωδικο,πιο “μουσικο”,πιο κοντα στον κλασσικο τροπο δημιουργιας μουσικης.προφανως βοηθησε και ο μεγαλος rick rubin

αυτα
δεν λεω οτι ολοι οι 30αρηδες μπορει να ειναι οπαδοι τους
αλλα σιγουρα υπαρχουν

Aυτο απλα! δεν ακουστηκε ποτε οτι διαλυονται, απλα κανουν δικες τους δουλειες ο καθενας προσωπικα.

και οι μπαντες δικαιολογουνται μετα απο τοση κουραση και επιτυχια ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να κανεις ενα διαλειμμα
δειτε και τους metallica μετα το black album με 5χρονη αποχη…

οπως και να χει οι slipknot θα επιστρεψουν δυναμικα και μολονοτι εχω σταματησει να ακουω θα ειμαι απο τους πρωτους που θα παρουν τον δισκο

ελπιζω το επομενο να μοιασει στο vol3 και απ οτι διαβασα ετσι θα ειναι… ειμαι παντως πολυ περιεργος :?
αληθευει αυτο που λενε για αυγουστο?

to epomeno tha legete metal for 14 year old girls ! i according to them. tha exei kai melh pao anathema kai mydying bride.

Off Topic:

Thnx αν και τα νέα δεν είναι αυτά που λέμε ευχάριστα…Anyway, πιστεύω ότι ο νέος δίσκος θα είναι πολύ καλός και ίσως λίγο πιο πειραματικός από τα όσα έχω διαβάσει…αυτό που με ανυσηχεί είναι σε τι κατάσταση βρίσκεται ο Corey αφού με Stone Sour στα περισσότερα live, η φωνή του ήταν αρκετά μέτρια…πάντως θα κάνουν μερικά live το καλοκαίρι οπότε θα μπορέσουμε να μάθουμε:-k