Slipknot @Release Athens 23/7/2022

Μιλάω γενικά σαν στάση ζωής… είναι κάπως βολεψάκηδες, δεν το έχουν με τις μετακινήσεις.
Μιλάω για έφηβους και early 20s

Σήμερα όλη μένα χαζεύω βιντεάκια , δεν έχω συνέλθει ακόμα και πονάει ο αυχένας μου , ήδη από Sepultura είχα κοπανηθεί σαν χταπόδι . Θέλω να τους δω με Kisser το συντομότερο γιατί ήμουν και πρωτάρης τους

Ειδικά το κλείσιμο του σετ τους ήταν βγαλμένο από τα πιο υγρα όνειρα . Sepultura du Brasil , uno dos tres quatro και σκάει riff Roots και η πλατεία πάει πέρα δώθε :smiling_face_with_tear: :smiling_face_with_tear: :smiling_face_with_tear:

Jinjer τα είπαμε , η αποκάλυψη του καλοκαιριού . Στουντιακή ποιότητα . Και ο κόσμος τους υποδέχτηκε θερμά

Απόδοση μεγάλης μπάντας οι Slipknot , αλλά όχι και διάρκεια . Θα μπορούσε να μείνει στην ιστορία χθες το λαιβ και ως προσέλευση και ως ανταπόκριση κόσμου και ως απόδοση της μπάντας αλλά δεν μπορώ να παραλείψω ότι οι Manowar 68 χρονών ήταν στο σανίδι 2 ώρες και οι Maiden με όλα αυτά που συζητάμε ειχαν διάρκεια 1:50

τεσπα , δίνω ένα κλικ παραπάνω γαματοσύνης στην εμφάνιση του 2011 , ίσως λόγω ρομαντισμού γιατί ήμουν και 20 χρονών και είναι και μπάντα της γενιάς μου ( σημαντικό ) , με ονειρικό σετλιστ και ίδια διάθεση - απόδοση .

Η συμμετοχή του κόσμου πάντα ανεβάζει την εμπειρία ενός λαιβ , ακόμα και στις γωνίες κάναμε τον χαμό μας , φαντάζομαι και πίσω θα ήταν καλά . Θέλω ένα πανοραμικό jumpdafuckup , όπως πάντα highlight

Τρομερό κλείσιμο φεστιβαλικού καλοκαιριού . Άντε και του χρόνου να ξαναζήσουμε μεγάλες στιγμές

9 Likes

Αν από 20 το κάνεις 10, έχεις ήδη έτοιμη την απάντηση (έχουν περάσει ήδη 7 χρόνια από το Meliora ε…)

image

Μπορεί να ακουστεί χαζό, αλλά όταν τα τελευταία 10-15 χρόνια η mainstream μουσική ήταν/είναι η EDM και ας το πούμε trap/hip hop/rap, που είναι Α Σ Τ Α Μ Α Τ Η Τ Α drops από παντού, δεν θα κάνει αίσθηση σε κανέναν πιτσιρικά ένα heavy breakdown ή σημείο που θερίζει, τα έχουν ακούσει όλα και δεν τους νοιάζει αν θα έχει κιθάρα. Όσοι έχουν την προδιάθεση να ακούσουν ροκ/μεταλ θα πάνε πρώτα σε αυτά τα μεγάλα συγκροτήματα που μοιάζουν στα ακούσματα τους αλλά έχουν να τους προσφέρουν κάτι διαφορετικό και μετά είναι οι δεινόσαυροι.

13 Likes

Προφανως, αλλα και στα 80ς disco ακουγε η πλειοψηφια του κοσμου. Εμενα με εξεπληξε ευχαριστα που ειδα τετοιες ηλικιες. Να τραγουδανε πιο πολυ το all out life που και προσφατο ειναι και ενταξει οκ, μετριο κατ εμε. Ενταξει σε οτι αφορα τη διαρκεια παντα τοσο παιζουν. 14-15 τραγουδια. Δεν βγαινει παραπανω. Εκ των οποιων τα 10 δεν αλλαζουν. Ειναι μπετο. Και ας εχουν βγαλει αλλους δυο δισκους.

1 Like

το είδα γαμάτο , το είχα το πρωί στο repeat

αλλά μας το σκάει απότομα

θενξ anyway :+1:

1 Like

_

Στο σχόλιο για διάρκεια θα έβαζα +ꚙ, αλλά η αλήθεια είναι συγκριτικά με πιο παραδοσιακά heavy ονόματα η ενέργεια που βγάζουν οι Knot (και καταβάλλει ο Taylor κυρίως) είναι κάτι επίπεδα πάνω, οπότε απλό +1

3 Likes

και μια μας τελείωσε το ριλισ - και η συναυλιακή περίοδος - , μπορεί να ξεκινήσει η συζήτηση για τι αναμένουμε (θέλουμε) να δούμε του χρόνου , προσωπικά και με βάση τις επικείμενες κυκλοφορίες θα έλεγα κάποιους από
megadeth-arch enemy-ghost-helloween-gojira-behemoth-nightwish-machine head- “pantera”
και για πιο μεγάλα μεγέθη metallica-gnr-rammstein (μπορεί λες και ozzy)

2 Likes

Μετά τους Slipknot μόνο Limp Bizkit πρέπει να φέρουν.
Γενικά υπήρχε πάντα μια ψιλοκοντρα μεταξύ τους από εποχές mtv.
Ακόμη και τώρα χαζεύω κάποια live που κάνουν στην Αμερική και τα απολαμβάνω. Δυστυχώς δεν είχαν την εξέλιξη των slipknot , αλλά λόγω Wes Borland θα ήθελα πολύ να τους δω live.

2 Likes

Για να ειμαι ειλικρινης πολυ θα γουσταρα κι εγω να δω Limp Bizkit αλλα τα setlist τους τα βρισκω επιεικως απαραδεκτα.
Ον τοπικ, 4η φορα που ερχονται οι μασκοφοροι και ουτε τωρα καταφερα να τους δω. Εχασα τα παντα φετος πλην Evanescence και Ignite.
Ευτυχως που πηρα μια τζουρα απο εξωτερικο και κατι προλαβα να δω και ευτυχως που απο οκτωβρη επιστρεφω ξανα μονιμα Αθηνα. Για αρχη, Saint Asonia.

Και Korn επιβάλλεται να φέρουν (αλλά δεν θα φέρουν).

2 Likes

Ας γράψω και εγώ λίγα λόγια λοιπόν.

Έφτασα στον χώρο κατά τις 5 και είχαν ήδη ξεκινήσει οι Project Renegade κάτω από τρελό καύσωνα. Όσο τους πρόλαβα ήταν πολύ καλοί θα τους ψάξω σίγουρα.

Έπειτα βγήκαν οι Maplerun που δεν μου έκαναν ιδιαίτερο κλικ. Χαμογελαστοί και τα έδωσαν όλα βεβαίως αλλά δεν τρελάθηκα μαζί τους ούτε με την διασκευή στους soad. Κάπου άρχισα να έχω τα πρώτα θέματα μου με την ζέστη και πήγα για νερό κλπ.

Γύρισα ίσα ίσα για τους Vended ή όπως τους λέγαμε κοροϊδευτικά βύσματα. Δεν τρελάθηκα βέβαια αλλά ανακαλώ γιατί πέρασα καλά κυρίως με την ενέργεια του Taylor jr ο οποίος ακούγεται ίδιος ο πατέρας του πιο νέος. Σε κλαμπακι ίσως είναι καλή φάση.

Δεύτερο break για burger (απλό αλλά νόστιμο) και ανάσες γιατί ακολουθούσαν Jinjer μια μπάντα που δεν ακουγα και πολύ αλλά ήμουν σίγουρος ότι θα δω καλό live. Οι τύποι τα είδαν όλα από την ζέστη αλλά παρόλα αυτά ήταν ισοπεδωτικοι και με φανταστικό ήχο. Η Τατιάνα άκρως ερωτευσημη αλλά το σημαντικότερο συγκλονιστική τόσο στα μπρουταλ όσο και στα κλιν βοκαλς. Δεν έλειψαν και τα περί Ουκρανίας αναμενόμενα. Πλέον δηλώνω φανατικός Jinjερας και θα τους περιμένω πως και πως την επόμενη φορά.

Κάπου εκεί άρχισα να σκέφτομαι να αραξω πουθενά πίσω για τους Sepultura γιατί η ζέστη άρχισε να με πειράζει άσχημα αλλά πάνω που πήρα την απόφαση να πάω πίσω βγήκαν οι Βραζιλιάνοι και με παρέσυρε το πλήθος. Γελάω με τα περί tribute band οι τύποι γάμησαν, το κοινό επίσης και για 15 τραγούδια παίχτηκε τρομερό ξύλο. Ο Green έκοβε και έραβε με την εμφάνηση του όπως και ο ντράμερ που ήταν φανταστικός. Όλοι ξέρουμε τι εστί αδέρφια Καβαλερα αλλά η μπάντα απέδειξε χθες όπως και με τις τελευταίες κυκλοφορίες της ότι έχει πράγματα να δώσει.

Και πλέον έφτασε η ώρα για τους Slipknot οι οποίοι έκαναν την πιο καυλέ είσοδο στο φεστιβάλ με το disasterpiece και τελείωσαν με το surfacing κλασικά. Στο ενδιάμεσο είδαμε τα περισσότερα χιτ τους, τον Corey να αποδεικνύει ότι είναι τεράστιος from man, γαμάτα σκηνικά και 40αριδες να κάνουν sing along μαζί με τους εικοσαριδες πράγμα που με συγκίνησε. Προσωπικά άκουω όσα λέτε περί μικρής διάρκειας, μεγάλων κενων ανάμεσα στα κομμάτια και παπαρολογιας από Corey αλλά τίποτα δεν μπορούσε να μου το χαλάσει από την στιγμή που έπιασαν τέτοια απόδοση. Τραγούδια όπως Wait and bleed κ Before I forget περίμενα μια ζωή να τα ακούσω live και έμεινα πλήρως ευχαριστημένος.

Για τα τεχνικά θέματα δεν έχω να πω πολλά ο ήχος μου άρεσε σε όλα τα συγκροτήματα όσο για την διοργάνωση αρκετά καλή (οκ μεγάλες ουρές στην είσοδο αλλά και για ποτα φαι αλλά σε νορμάλ πλαίσια με τέτοιο κόσμο δεν χρειάζεται να γκρινιάζουμε για όλα) αλλά το νερό που τελείωσε ήταν εγκληματικό. Η ζέστη μου φάνηκε μεγάλο ζόρι όπως και σε άλλους φαντάζομαι έπρεπε να είχαν προνοήσει καλύτερα. Βέβαια είμαι σίγουρος πως ήταν λάθος απειρίας και σε αντίθεση με κάποιους άλλους αυτοί θα ακούσουν τα παράπονα μας και του χρόνου δεν θα υπάρχει τέτοιο θέμα.

Bottom line φανταστική απόδοση από τα συγκροτήματα, ώρες καλής μουσικής και φανταστικό κοινό (με τα καπνογόνα του :sweat_smile:) με έκαναν να φύγω πονεμένος και ταλαιπωρημένος αλλά χαρούμενος και ευχαριστημένος. Άντε και του χρόνου.

Υγ Κάποια στιγμή τα ηχεία έπαιξαν το υποτιμημένο lounge act των Nirvana που είναι κομματαρα. Kudos

Υγ2 Δεν ξέρω αν συνυπήρξα με συμφορουμιτες. Ψηλός αδύνατος με γυαλιά και μπλουζάκι Rammstein είχα αν τυχόν με είδε κανένας.

Τι θέλουμε με τι αναμένουμε μεγάλη διαφορά :stuck_out_tongue:. Από Σεπτέμβρη λογικά θα αρχίσουν οι φήμες κλασικά. Πιστεύω μετά από τέτοια επιτυχία slipknot είναι ρεαλιστικό να περιμένουμε κάτι σε Avenged Sevenfold ή Rammstein (αν κάνουν φεστιβάλ) κλπ κλπ.

9 Likes

Ασε να πούμε και εμείς τπτ,τα πες όλα αυτά που θέλω😂
Nightwish(14 χρονια τελευταια εμφανιση)
Metallica(12 χρονια)
Helloween με Kiske,Hansen μέσα(νομίζω ποτέ)
+Arch Enemy που δεν έχω δει ποτέ και θέλω να δω τον μπλε δαίμονα είναι αυτά που θέλω να δω πιο πολύ.Α και Megadeth θα γούσταρα πάρα πολύ.

Χερια ποδια ματια

1 Like

Όλα έχουν ειπωθεί για το φεστιβάλ… Οι μπάντες κορυφαίες, η διοργάνωση και ο χώρος είναι συναυλιακός παράδεισος για τα δεδομένα της χώρας… Αλλά ρε παιδιά κάντε κάτι με την έξοδο… Είμαστε όλοι κουρασμένοι, κάποιοι πρέπει να γυρίσουμε επαρχία και αναγκαζομαστε 25000 νοματαιοι να περνάμε από ένα άνοιγμα 4μ…ανοιξτε ότι έχετε να περάσει ο κόσμος να πάει σπίτια του… Δε θα ξεχάσω ποτέ acdc που είχαν όλες τις πόρτες κλειστές κ είχαν αφήσει μια για 50000 κοσμο

6 Likes

Ειχαν τετοια ενταση οι AC/DC που αυξησαν τα ohms στο μαξιμουμ για να μεγιστοποιηθει η ισχυς λογικα

ΥΓ1. Καλυτερη αποφαση εβερ να φυγω στο τελευταιο τραγουδι τοτε, βγηκα μεσα σε 5 λεπτα ανετιλας
ΥΓ2. Εχοντας δει Sepultura πριν 10 χρονια, ζηλευω μονο για Jinjer ε

Μόλις είδα τη φώτο με το πόδι,εντάξει ο τύπος πρέπει να πέθανε στον πόνο.Απορώ πως δεν εξαφανίστηκε απ τη σκηνή.Το διέλυσε το πόδι.

1 Like

Το χτύπησε στο λαιβ ή ήταν από προηγούμενη φορά?

Και το 2005 δεν είχε πέσει και κούτσαινε μετά?

5 Likes

Νομίζω το ειχε σπάσει ή το στραμπούληξε. Ωραίες εποχές, θεικό live.
Τώρα την έφαγα από covid και έχω πάθει κατάθλιψη που τους έχασα (και τους Hellacopters επίσης).