Slipknot - The Gray Chapter

Νέο κομμάτι, “The Negative One”.

Χωρίς Paul, χωρίς Joey…

Ύφος πρώτων δίσκων με πιο industrial ύφος.

iowa

*τα φωνητικά είναι κάπως…

Μ’άρεσε.

Για τον ντράμερ δεν έχουμε κάνα νέο ε;

Και εμένα μου άρεσε. Εξεπλάγην ευχάριστα.

πολυ καλο!!

Και σε μενα το ιδιο ακουγονται… διαφορετικα.
Η μουσικη πολυ δυνατη παντως.

Πάνω που οι προσδοκίες είχαν πέσει σημαντικά, έρχεται αυτό. Και μου αποδεικνύει ότι μάλλον το 'χουν ακόμα. Και χαίρομαι. Και δε νομίζω να 'ναι επειδή είχα χαμηλά τον πήχη.
Καιρός να θυμηθώ γιατί είναι η αγαπημένη μου μέταλ μπάντα.

Γαμησε λίγο. Και παραδόξως πέφτει εντελώς μέσα σε αυτό που λέγανε για ύφος ανάμεσα σε Iowa και Subliminal Verses. Αισθητά περισσότερη σαπίλα από το μεγαλύτερο μέρος του All Hope. Κάποια κοψίματα είναι προβλέψιμα σε φάση πού-σε-ξέρω-εσένα, χωρίς όμως να με χαλάσουν καθόλου.

Τα φωνητικά όντως ακούγονται κάπως διαφορετικά, νομίζω πως είναι πιο κοντά στα “σκληρά” που μπορεί να βγάλει λαηβ ο Taylor πλεον.

Τα ντραμς είναι τόσο Jordison που άνετα θα μπορούσαν να είναι δικά του. Προφανώς παίζει ρόλο και ο ήχος, αλλά πραγματικά.

iowa και το βίντεο

Εντάξει, ποιος να μου το’λεγε ότι θα περίμενα με τέτοια ανυπομονησία τον νέο δίσκο τους.

αρρώστια και το βίντεο

Σκοταδίλα.
Γυμνό σώμα.
Αίμα.
Πύον.
Ψοφίμια.
Τραγιά.
Χαμηλό κούρδισμα.
Σχιζοφρένεια.

ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΓΑΜΩ. HOPE RESTORED.

Λατρεμένη σαπίλα.

6 χρόνια γι’ αυτό;
Μακάρι να είναι από τα fillers του δίσκου.

Πολύ τυπικό για Slipknot.

Πάρτε και καινούργιο Limp Bizkit.

Taylor told the BBC that “The Negative One[U]” is not the official first single [/U]from the album, explaining, “That was just a gift for the fans, like we wanted them to hear a piece of the album. The single [titled ‘[U]The Devil In I’[/U]] comes out in a few weeks and it’s completely different. It’s more melodic, but it’s dark, it’s powerful man, its something different, people are going to lose their minds when they hear that.”

Δεν ακουω σλιπκνοτ ουτε ακουγα, αλλα μονο εμενα μου φαινεται απαραδεκτη αυτη η πλαστικουρα που εχουν για ηχο τα τυμπανα? Παντα ετσι ηταν?

Το YouTube ειναι φιλος σου, μπορεις να ακούσεις οπότε θες

δεν στην λέω γενικά, απλά μου φαίνεται από αισθητικής απόψεως -γιατί από τεχνικής θα κατείχαν την γνώση για κάτι διαφορετικό- μαλακία το τύμπανο και απορούσα αν τους φαν της μπάντας τους έχει απασχολήσει ποτέ κάτι τέτοιο

τεσπα σε τελική ανάλυση μίλησα για αισθητική, οπότε είπα την γνώμη μου. Απλά σίγουρα ακούτε και άλλα πράγματα, γι αυτό και η ερώτηση

Worst ο ήχος τους έτσι ήταν ανέκαθεν. Αρκετή τρίγκα, γυαλισμένος και ψηφιοποιημένος. Σε άλλες περιπτώσεις παρομοίως, έχω πρόβλημα να ακούω τέτοιον ήχο, στο black, το death και οτιδήποτε πανκίζει απορρίπτεται το τόσο ψηφιακό.
Slipknot ακούω 10 χρόνια και αν συνειδητοποιώ κάτι με τον καιρό, αυτό είναι πως δεδομένης και της συνολικής αισθητικής τους, δε θα τους πήγαινε κάποιος άλλος ήχος στα τύμπανα. Και ανέκαθεν θεωρούσα τον Jordison φρικτά υπερεκτιμημένο και άμπαλο, ε. Μα επειδή μου έβγαζαν πάντα ένα συγκεκριμένο βιομηχανικό feeling (δεν το λέω ακριβώς industrial) νομίζω ότι έρχεται και δένει. Πες το και πλαστικούρα, σύμφωνοι, μα όλος ο ήχος τους αυτό βγάζει, και γι’ αυτό ταιριάζει στη συνολική αισθητική. Εξυπηρετεί ένα μέρος του σκοπού.