Sludge δίσκοι

Τελευταία έχω αρχίσει να ψάχνω sludge συγκροτήματα. Έχω ακούσει Down, Crowbar, Corrosion of Conformity και Acid Bath. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες ενδικτικές κυκλοφορίες άλλων συγκροτημάτων;

Superjoint Ritual - Use Once And Destroy και A Lethal Dose Of American Hatred

Khanate - Capture & Release

Project του Stephen O’Malley των Sunn0)))… Απολυτο καψιμο!!

ELECTRIC WIZARD - COME MY FANATICS

Aν πιάνονται ως sludge οι Electric Wizard πάρε ότι βρεις από αυτούς.¶σχετα από ταμπέλες είναι κορυφαία μπάντα.

Επισης ριξε μια αυτια και ατο εξης:

Sleep - Jerusalem

1 κομματι διαρκειας 52 λεπτων…

Αυτα ειναι!!!

Πρώτη φορά ακούω τη λέξη Sludge #-o αλλά οι Corrosion of Conformity είναι stoner-άδες του κερατά.

Αυτοί είναι άκρως doom, από που κι ως που Sludge;;; :-k

Ακριβώς stoner/doom παίζουν αλλά ο mamiesblue1 τους ανέφερε και γι`αυτό πρότεινα τη δισκογραφία τους γιατί τα σπάει. Επίσης και τους ΘΕΟΥΣ Sleep εγώ doom τους θεωρώ.

Κι εγω το ιδιο. Απλα επειδη o zaf ανεφερε Down και COC που ουτε κι αυτους τους λες sludge προτεινα Sleep που κινουνται σε αυτο το στυλ…

Και δηλαδή ποιούς λες sludge τότε?:-k :-k

Khanate που προανεφερα…

Iron Monkey, Eyehategod, Soilent Green, Beaten Back To Pure…

ο συγκεκριμενος δισκος ειναι sludge (come my fanatics)
ο πρωτος ειναι καθαρο doom

αν και δεν εχω καταλαβει πληρως του τι επικαλειται το ιδιωμα του sludge, εχω ακουσει μερικους να χαρακτηριζουν ετσι τους Mastodon…

Eγώ τους θεωρώ groove με progressive στοιχεία, πολλά όμως και με την ευρύτερη έννοια του όρου.

εγω θεωρω οτι εχουν καταφερει να συνδυασουν στοιχεια απο progressive/thrash/hardcore/doom…
παντως οτι και να ειναι, ειναι μπανταρα!

Sludge diskous e?
Aneta tha sou proteina:
ISIS - Celestial,Oceanic,Panopticon,In the absence of truth
Pelican - Australasia
Cult of luna - Cult of luna, The beyond, Salvation
Neurosis o,ti vreis
kai…an kai tous thewrw perissotero grunge pioneers
Melvins - Houdini

Arketa einai gia arxi
meta chekare Iron monkey,EyeHateGod,Origo,Jesu klp

Άργησα λίγο αλλά ας ποστάρω τους δύο αγαπημένους μου sludge δίσκους.

Acid Bath - When The Kite String Pops
(1994)

Acid Bath - PaeganTerrorismTactics (1996)

Το συγκρότημα φτιάχτηκε το 1994 στην Λουιζιάνα των Η.Π.Α. και διαλύθηκε μετά το θάνατο του μπασίστα του το 1997. Μια περιγραφή της μουσικής τους από το wikipedia:

Despite only releasing two albums, as well as a number of CDs of radio edits and some label-endorsed bootlegs, Acid Bath have gained a strong underground following owing to the unique, experimental nature of their music. Acid Bath are best known for blending extreme, grindcore influenced sludge metal with a mixture of death metal growls and melancholic goth/grunge-style vocals and acoustic guitar passages, as well as use of sampling and the spoken word. This unique musical blend still gains the band much critical acclaim almost a decade after their untimely demise.

παιδια, μη βαφτιζετε ετσι sludge οτι να ναι. οι Isis πχ εχουν λιγα πλεον ψυγματα sludge.

Iron Monkey, Eyehategod και Cult Of Luna μεχρι και το The Beyond (τρελη δισκαρα, απιστευτο) σωστα αναφερθηκαν. οι Eyehategod και οι Iron Monkey βασικα ειναι το sludge. τελος. αν τους ψαξεις λιγο θα καταλαβεις το γιατι.

εντιτ: αν και πολυ πρωιμοι για sludge δεδομενα, οι acid bath ειναι ενα πραγματικα τεραστιο κεφαλαιο. βασικα ειναι τοσο πολυδιαστατοι που και ο ορος southern sludgecore που ειχαμε βρει και παλι δε τους περιγραφει τοσο.

Thewrw tous ISIS sludge kai eimai sigouros pws kapoioi tha pou oxi einai Doom i post.
O kathenas opws to vlepei…
Pantws einai groupara kai sto AN ta edwsan ola!

Alitheia to kainourgio twn Pelican pws sas fainetai?

Τους Isis doom με την καμμία δεν τους θεωρώ.[-X