Sludge δίσκοι

Electric Wizard,Bongzilla,Down(αν και γενικεύεται πολύ το στυλ) σου συστήνω ανεπιφύλακτα…
Βέβαια μπορείς να ψάξεις και στα υπόλοιπα συγγενικά είδη(αν δεν το έχεις κάνει ήδη)…Doom metal,stoner metal και φυσικά την μητέρα όλων stoner rock.

edit/ Βασικά είμαι της άποψης ότι η μουσική είναι μία αλλά τεσπά :wink:

βασικα μεχρι και το oceanic μπορουσες να τους πεις ως atmospheric sludge ως γενικο ορο. μετα ομως βαλαν πολυ post και αλλαξανε. οταν εγω λεω κατι sludge αναφερομαι στα πιο “καθαροαιμα”. τεσπα, αποψεις ειναι αυτα βεβαια. Isis γουσταρω πολυ παντως και στο an ηταν σιγουρα καλυτεροι απο το ροδον…

το νεο pelican ψιλομαπα δυστυχως. δεν ειναι κακο σα δισκος, αλλα συγκρινομενο με τα αλλα μαλλον ειναι το χειροτερο τους. δε το χω ακουσει πολυ παντως και κααααποια στιγμη θα το ξαναβαλω μπας και μου κανει το κλικ…the fire και australasia ομως με τιποτα δε φτανει…

α! ακουστε το νεο neurosis. ολοι. δισκος της χρονιας ως τωρα λεμε.

[CENTER][SIZE=“2”]GREENMACHiNE - The Archive Οf Rotten Blues[/SIZE]

[/CENTER]

Πααααρτααα! Νταξ αυτες τις μερες ξεθαβω οτι εχω καιρο ν΄ακουσω. Σημερα την τιμητικη του ειχε το συγκεκριμενο δισκακι. Sludge εκ Ιαπωνιας (αρα κριτηριο για τσεκαρισμα), με κιθαριες φουλ στο groove και στο παρτα. Και σαπιλα εχει, και αρρωστια, και ροκ εντ ρολλα, και groove, και Ντουμ. Ομορφο γενικως.

Εδιτ: Αγαπαμε το “Hammer And Burner”. Τρελο motorhead-ιστικο feeling.

Ρε mods μιας και είστε πολλοί τώρα κάντε το καλό και μετακινήστε το στις κυκλοφορίες το τόπικ. :slight_smile:

εχεις κανα link γι’αυτο η τιποτα τετοιο??

Απορώ πως δεν το έχετε αναφέρει ακόμη
Halo-Body of light

Μιλάμε για δισκάρα,απο τα πολύ λασπώδη γκρούπ του είδους,με τρομερό μπάσο μέσα στα κομμάτια και ακόμη πιο κορυφαία φωνητικά.Το είχα βρεί με 11 ευρώ παλιότερα στο Metropolis και το προτείνω με τα 1000.

Είναι Ιάπωνες; :expressionless:

Θενκς ρε, θα το τσεκάρω όταν έχω χρόνο. :wink:

Καλα ολα αυτα αλλα sludge oι Isis,Jesu,Neurosis,Cult of Luna ?
Mε ποιο σκεπτικο?

Ε,όχι,δεν είναι Ιάπωνες,βασικά δεν έχω ιδέα τι είναι,ανάθεμα και αν έχουν δώσει ποτέ συνέντευξη.

Αξίζει να τους τσεκάρεις,πίστευσε με:)

οι halo νομιζω ειναι αυστραλοι!
ανηκουν στην relapse

δεν ειναι ακριβως sludge!

εχουν στοιχεια και απο doom,drone,industrial,noise κλπ
στο συγκεκριμενο δισκο ειναι 2 ατομα και παιζουν μοναχα μπασο τυμπανο!!!
φαντασου μια εξελιγμενη εκδοχη του streetcleaner των godflesh!!

λοιπον μια νεα κυκλοφορια!!!
την ακουω τωρα για πρωτη φορα και εχω καταενθουσιαστει!!!

masters of luxury - welcome to opulence

5 τυπαδες απο ohio
blues metal\progressive\stoner\rock\sludge\ οτι σκατα θελετε πειτε το!
τα παλικαρια γαμανε

οι επιρροες τους συμφωνα με το myspace τους (http://www.myspace.com/molband)

black sabbath
dillinger escape plan
mars volta
acid bath
down
sleep
DANZIG
fugazi
tool

και γω θα προσθεσω mastodon και lamb of god (του πρωτου δισκου)

τα μισα κομματια ειναι μεταξυ 3 και 4 λεπτων και τα αλλα μισα μεταξυ 6-7 λεπτων!!
ριφαρες,παραξενες δομες κομματιων,lead-αρες!!!φωνητικα την μια να θυμιζουν danzig και την αλλη sludge-ιζουν!!!

ακουστε το!!!

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Tekhton - “Summon the Core” [FONT=“Arial Narrow”]http://www.myspace.com/tekhton[/FONT]

Band Members

Bert-René - Throat
Dirk - Guitar I
Jurgen - Bass
Marcore - Drums
Ralph - Guitar II

Influences doom, kraut, prog, jazz, Cash
Sounds Like two tectonic plates fucking
[/SIZE][/FONT]

Τώρα με άναψες. Πού το ψάρεψες αυτό; :wink:

[SIZE=“3”]Mahakala - Mahakala[/SIZE]
http://www.rocking.gr/review1334.php

Μιας και αναφερθηκαν στις καλυτερες κυκλοφοριες, στο παραπανω review μπορειτε να τσεκαρετε μια εξαιρετικη sludge δουλεια. Αξιζει μπολικο.

Το παρακατω δε θυμαμαι αν το χω αναφερει. Τεσπα:

[CENTER][SIZE=“3”]Abandon - In Reality We Suffer[/SIZE]

[/CENTER]

A massive album of DEVASTATING doom. These Swedes take the gargantuan riffs of Neurosis, circa Through Silver in Blood, and present them in the raw, desolate, atmosphere of Grief. The only doom / sludge band that compares to Corrupted in sheer ugly heaviness I have ever found.

Συμφωνω με το παραπανω quote. Οι Σουηδοι τελικα βαρανε καλα ΚΑΙ στο sludge.

το Death Is This Communion δεν θυμιζει αρκετα Mastodon??:-k

Οφ τοπικ λιγο σαν ερωτηση (σε sludge τοπικ ειμαστε:p ) αλλα ναι, μου θυμιζει αρκετα το feeling του Leviathan. Ουτως ή αλλως φιλαρακια ειναι και αλληλοεπηρεαζονται…

Τους Rwake τους ανεφερε κανεις?

Μου εξηγει καποιος και εμενα τι ειναι sludge και απο προερχεται?

Είναι μίξη doom-stoner-hardcore.