Sludge δίσκοι

συμφωνα με wikipedia: Sludge metal is a form of heavy metal music that is generally regarded as a fusion of doom metal and hardcore punk often incorporating stoner metal[1] and southern rock influences.

Sludge metal combines the slow-tempos, heavy rhythms and dark atmosphere of doom metal with the shouted vocal delivery and fast-tempos of hardcore punk. The string instruments (electric guitar and bass guitar) are heavily distorted and often use a high level of audio feedback to produce a sludgy sound. Guitar solos are often absent. Drumming bears similarities to the style of drumming present in hardcore punk, although the beats may be slowed considerably. The tempo usually falls somewhere between 50 and 80 beats per minute (bpm).

Vocals are usually shouted as in hardcore, and lyrics are generally blue-collar in nature; reflecting on society, generally in a depressive, cynical or downtrodden manner.

Many sludge metal bands from the Southern United States incorporate southern rock influences and imagery, although it should be noted that not all sludge metal bands share this style. Due to the similarities with stoner metal, there is often a crossover between the two genres, but sludge metal generally avoids stoner metal’s positive atmosphere and its usage of psychedelia. Sludge metal also bears some musical and lyrical resemblance to crust punk (for example Dystopia).

ελπιζω να ξερεις αγγλικα:p

Μπορείς σε παρακαλώ να το μεταφράσεις?

Ευχαριστο κανα χαρακτηριστικο συγκροτημα για να μπω περισσοτερο στο νοημα?

iron monkey,eyehategod,buzzoven(θεοι!!!)

Ευχαριστω για την πληροφορια

Θυμηθηκα κατοπιν φλασιας δισκαρο κι ειπα ν’ αναστησω το τοπικ.

[SIZE=“2”]The Abominable Iron Sloth - The Abominable Iron Sloth[/SIZE]

http://www.rocking.gr/review1151.php

Και

Originally named The Indomitable Iron Sloth, but changed to The Abominable Iron Sloth when the members of Will Haven heard Justin’s material and joined. During AIS’ downtime and financial recuperation from a rough tour of England, Will Haven regrouped, and Justin was joined by members of Vancouver sludge band El Cerdo. Name was changed back to The Indomitable Iron Sloth.

Το βαλα παλι τις προαλλες και γουσταρα. Τσεκ ιφ γιου γουοντ.

Κατι τετοιο, ναι, αλλα δεν νομιζω οτι θα ηταν τρομερο αν το μπερδευες με doom η stoner metal. Ενω πλησιαζει το doom σε συνθεσεις και φωνητικα πχ, οι ρυθμοι βαρανε οπως τα stoner. Αρκετες φορες εχω πετυχει κι εμενα κι αλλους να λενε το ταδε συγκροτημα doom πχ ενω ειναι sludge. Δεν το θεωρω τραγικο (ισως και γιατι δεν το πολυκατεχω το θεμα sludge και γιατι ειμαι της γνωμης οτι η μουσικη ειναι μια).
Αυτα.

Lol, εγω ειχα ποσταρει τελευταια; #-o
Τεσπα.
Ειμαι εδω λεπον και καθομαι κι ακουω το εξης…

Through Silver in Blood - Νeurosis

Πολυ ωραιος δισκος. Οκ δεν ειναι καθαρο sludge και ειναι αμαρτια να τους κατατασεις σ’ ενα ειδος… Ξεχωριζω τα through silver in blood, purify, strenght of fates. Δεν ακουω neurosis πολυ καιρο, σοβαρα τελευταια καθισα και τους εψαξα.

προσκυνω ταπεινα

Το Locust Star οχι ? Αυτος ο δισκος δεν αγγιζει το τελειο,το εχει παρει αγκαλια!

Και το τελευταίο, Given To The Rising δεν πάει πίσω…

Βασικα αυτη η μπαντα δεν εχει βγαλει κατι μετριο,τουλαχιστον απο αυτα που εχω ακουσει εγω.
Εχω ακουσει πολυ ολα εκτος των 2 πρωτων που τα εχω ακουσει ελαχιστα.

Δε ξερω αν εχουν αναφερθει, απ’ οσο θυμαμαι οχι.

[FONT=“Arial Black”][SIZE=“3”]Monarch[/SIZE][/FONT]

http://www.myspace.com/monarchuberalles

Σάπιο doomosludge.

oi lair of the minotaur ειναι sludge?

[SIZE=“2”]Unearthly Trance - Electrocution[/SIZE]

http://www.rocking.gr/review1939.php

Λοιπόν…
Η Βίβλος του συγκεκριμένου ήχου είναι οι συγκεκριμένες μπάντες:

Α) Eyehategod
ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έκαναν 1993-200. Δλδ:
Take as Needed for Pain (1993)
Dopesick (1996 )
Southern Discomfort (2000)
Confederacy of Ruined Lives (2000)
Δισκάρες ΟΛΑ! Το ΑΠΟΛΥΤΟ sludge σχήμα. Οι Θεοί του είδους!

Β) Iron Monkey
Our Problem (1998)
We’ve Learned Nothing (1998, split με Church of Misery)
Βραχύβιο, αλλά καρυφαίο και πολύ επιδραστικό συγκρότημα. Όσοι τυχεροί (κλαψ…) τους είχαν δει το 2000 με pro-pain στην Αθήνα έχουν να λένε και στα εγγόνια τους.

Γ) Grief
Come to Grief (1994)
Δεν τους έχω παρακολουθήσει, αλλά αυτό νομίζω είναι το πιο χαρακτηριστικό τους…

Σε ανάλογο ύφος φοβεροί είναι οι
Cavity (SuperCollider, On The Lam)
Rwake (Hell is a Door to the Sun),
Black Cobra (bestial - είχαν παίξει στην Αθήνα το 2005 περίπου),
Dukes of Nothing (war & wine),
Warhorse και σε πολλά σημεία οι Crowbar.

Όπως όλα τα παρακλάδια του σκληρού ήχου, έτσι κι εδώ υπάρχουν μπάντες που, ενώ “ανήκουν” αλλού, έχουν επηρρεάσει απίστευτα το sludge (όπως περίπου συμβαίνει με τους Venom που, ενώ άνηκαν στο NWOBHM, επηρρέασαν στο μέγιστο το Thrash, το Death και το Black Metal). Χαρακτηριστικά παραδείγματα οι Godflesh, οι Melvins, οι Neurosis και οι Celtic Frost.

Απο κεί και πέρα, το είδος έχει κανει τα cross-overs tου, με αποτέλεσμα πολλοί να αναρωτιούνται, όπως είδα σε προηγούμενα ποστς “μα καλά, sludge οι isis?” κλπ. Σε διαφορετικό ύφος λοιπόν κορυφαίους θεωρώ τους Boris, (Πρώιμους) High on Fire, (επίσης πρώιμους) Cult of Luna και Soilent Green.

Σχετικά με τα πολλά drone [Khanate, SunnO))), Unearthly Trance κλπ.] σχήματα που αναφέρθηκαν, καλό είναι να μην μπερδευόμαστε. Το drone είναι ξεχωριστό παρακλάδι, που ξεπήδησε μέσα από το sludge, όπως το death μέσα από το thrash κατά το παρελθόν.

Μερικα σχολια. :stuck_out_tongue:

Σ’ αρεσουν τοσο οι Warhorse; Καλοι δε λεω, αλλα δε κοβω και φλεβα

Dukes Of Nothing… χμ, ενα τους εχω ακουσει και καθε αλλο παρα sludge μ φανηκε.

Rwake σκιζουν. Το “Voices…” ειναι επος απ τα λιγα.

Ειχα παει στο λαιβ των Black Cobra… ο ηχος θυμαμαι ηταν εκκωφαντικα δυνατα…

χεχε!
Αν παρατήρησες, Warhorse δεν προτείνω κάποιο άλμπουμ, ούτε εγώ κόβω φλέβα, αλλά η σκηνή (που πλέον μετράει 10ετία και βάλε στην καμπούρα) είναι πλέον αρκετά κορεσμένη κατα τη γνώμη μου, οπότε παραμένουν ένα από τα αξιοσέβαστα σχήματα - παρότι έχω χάσει τα ίχνη τους τα τελευταία χρόνια…

Dukes Of Nothing, ίσως να μην είναι sludge με την “μουσικολογική” έννοια (motorhead-ίζουν πολύ), όμως το καρα-σκατόψυχο attitude τους κατατάσσει στη λίστα μου. Η οποία, προφανώς, είναι υποκειμενική.

Ανάλογες περιπτώσεις με DON είναι -κατ’ εμέ πάντα- οι Raging Speedhorn, ακόμα και οι Cursed (σε σημεία και full σε attitude) και οι δικοί μας Sun of Nothing.

Black Cobra είχα πάθει μεγάλη ήττα με τον εκκωφαντικό ήχο τους στο λαιβ! Τσίμπησα και το δισκάκι τους μετά και είναι τσίτα! Σούπερ!

Kοιτα, οσον αφορα τους Warhorse, λογικο να μη προτεινεις καποιο album επειδη εχουν μονο ενα. :stuck_out_tongue:

Νταξ, το sludge θαρρω πως εχει καθαρα μουσικο υποβαθρο. Δλδ μπορει οι Cursed να παιζουν σκατοψυχο core, αλλα παραμενει core. Τελικα διελυσαν ή οχι; Ειχαν πει νομιζω πως θα το ξανασκεφτοντουσαν.

Oπότε έχω την πλήρη δισκογραφία τους??? ΓΟΥΑΟΥ!!! :lol::lol:

Οσο για cursed, η τελευταία ανακοίνωση στο σαιτ τους, μάλλον τα λέει όλα…

“Okay, so it’s a few months later, and nothing new is gonna come of this. No more resolution and no further plans. Thanks to everybody that helped us out. If you wanna keep up on what we’re all up to, there’s still Crux of Aux, Quest For Fire and High Anxiety going on.”

R.I.P.