Sludge δίσκοι

στο σιντί πάντως (και στο μπλουζάκι μου 8)) αυτό του χόρρορ έχει… :-k

Μια από τα ίδια.

μάλλον εδώ υπάρχει η απάντηση

2LP version released by Throne Records and limited to 500 copies (100 on
white/grey splatter and 400 on black vinyl). It also features an exclusive and
unreleased bonus track called “Wornout… Marked For Death… Burn Your Flag!”,
not to be found on the CD release

Μεταξύ μας, μ’αρέσει περισσότερο αυτή η βερσιόν, αλλά και σε περτικαλί να το βγάζανε, πάλι αλμπουμάρα θα παρέμενε!

Πολύ καλό και το ομώνυμο, με πιο έντονο το stoner στοιχείο όμως, σε αντίθεση με το ashes, που προφανώς εκλείπει.

πρεπει να ορισουμε ενα θρεντ
για τις μπαντες που παιζουν στο υφος των mastodon,baroness κλπ κλπ

προς το παρων επειδη
δεν μου κολλαει πουθενα αλλου
το βαζω εδω

Εδώ είναι ντροπή να έχουμε τόπικ για τους ίδιους τους μπαρονές, θα κάνουμε και για τις αντιγραφές τους? :stuck_out_tongue:

οντόπικ, τους Howl τους είχα τσεκάρει επειδή είχαν ανοίξει μερικά λάιβ των Eyehategod πέρσι. Πέρα από την χαριτωμένη ξανθούλα κιθαρίστρια τίποτε το αξιοπρόσεκτο. Χρυσή μετριότης.

οι howl μια χαρά φαίνονται και το artwork δείχνει εξαιρετικό.θα τσεκαριστούν επειγόντως.
τώρα για τους suma μια χαρά είναι και τα δύο εξώφυλλα αλλά για να πω την αλήθεια προτιμώ αυτό που πόσταρα γιατί είναι πιο sludge-οειδές.8)
και επειδή έχω πάθει την πλάκα μου με το ashes άν έχει κανείς λινκ για το ντεμπούτο τους ας μου το στείλει γιατί δεν το βρίσκω πουθενά.

εδιτ:δεν καταλαβαίνω όλο τον ντόρο για τους baroness.καλή μπάντα είναι,δε λέω,αλλά όχι κάτι το συγκλονιστικό.ειδικά το περσινό ήταν μεγάλη μούφα.

ε πρεπει να ανοιξουμε!!!
απο τι φαινεται βγαινουν συνεχεια
πχ βγηκε το νεο bison

οσο αφορα τους howl
βγαζουν καινουργιο με ωραιο εξωφυλλακι
οπωτε δεν ξερεις
μπορει να εχουν βελτιωθει σε σχεση με το ντεμπουτο τους :slight_smile:

επισης βλεεδιν τσεκαρε τους moss giganticum

Νομίζω στα 2 τελευταία βινύλια οι Σούμες έχουν άλλα εξώφυλλα απ΄τα σιδιά. ΒΤW, τα βινύλια πανάκριβα. Ψάχτε πάντως και τα 7αράκια τους, αυτό που πήρα εγώ με τους Maufahr έχει μέσα το Flood, αν και όχι κλασικό sludge μιλάμε για υπερκομματάρα.

λοιπόν:το ντεμπούτο των suma είναι συγκλονιστικό.ακριβώς όπως γουστάρω το stoner.ειδικά το doin nothing είναι μεγάλο έπος.το ακούω στο repeat συνέχεια.τεράστια μπάντα.
και δεν ξέρω αν έχετε πάρει χαμπάρι αυτό εδώ

psychological operations,
split με τους unearthly trance.περιέχει δύο κομμάτια,ένα από κάθε μπάντα τα οποία θερίζουν θύελλες.όσοι δεν το έχετε ακούσει σπεύστε.

:thumbup: Το’ χουμε πάρει…
Σωστός
Μου φαίνεται ότι ήδη έχει αναφερθεί, αλλά δεν κάνει κακό μια επανάληψη.

+1 από μένα στο προηγούμενο

(Ετσι να αυξανομαστε οι Suma-fans:D )

Ας προτεινω κι εγω ενα γκρουπακι το οποιο προερχεται απο την Σλοβενια,τους Elodea και το δισκο Cataclysmic(2006).

αγαπανε τους Neurosis
Σκοτεινη ατμοσφαιρικη μουσικη με αρκετα αργα σημεια και χωρις καθαρα φωνητικα…
ακουγονται ευχαριστα…

Και θα προτεινω ακομα τους Birushanah και το δισκο Akai Yami

Απο την Ιαπωνια με Sludge-Doom και παραδοσιακη ιαπωνικη μουσικη,περιεχει 3 τραγουδια διαρκειας 40 λεπτων…(φοβερο δισκακι)
και ο μπασιστας ειναι πρωην μελος των(τρομερων)Corrupted

έλα μπράβο γιατί είχα ξεχάσει το όνομά τους και δεν τους έβρισκα με τίποτα. Άψογος.
Βασικά οι τύποι είναι οι Sigh του σλατζ. Από τα πιο αλλόκοτα πράματα που βρήκα στο σλατζ αντεργκράουντ τα τελευταία χρόνια. Ομολογώ πως με δυσκολεύουν πολύ. Δεν είναι εύκολο άκουσμα. Ιδιαίτερη περίπτωση.

Aς προτείνω κι εγώ ένα δισκάκι, που βρήκα σε ένα μπλογκ και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση:

Bison B.C. - Dark Ages (2010)

Για όσους δεν τους ξέρουν (βασικά κι εγώ μόλις χθες τους έμαθα), οι κύριοι είναι από τον Καναδά, αυτό είναι το 2ο άλμπουμ τους και οι τύποι παίζουν μια μίξη σλατζ, ντουμ, στόουνερ. ΜΕΤΑΛ με λίγα λόγια.
Το εναρκτήριο κομμάτι του δίσκου, Stressed Elephant, είναι κομματάρα από τις λίγες, με το κυρίως ριφ να ρίχνει ουρανοξύστες!..

Έλα ρε, έβγαλαν καινούριο οι βίσωνες? Το καλό που τους θέλω να μη βρω καμιά αντιγραφή μαστοδοντιάς όπως στο προηγούμενο. Θα το ακούσουμε χωρίς προκατάληψη πάντως.

Τώρα για τους παραπάνω γιαπωνέζους τι να πω, αν δεν τους παλεύει ο μπλίντιν υπάρχει περίπτωση να τους παλέψω εγώ που μαι και πιο φλώρος?:-k

Τους ανέφερα πεταχτά τους Βίσωνες στο θρεντ των χαη ον φαηαρ. Πολύ καλό και αυτό και λιγότερο μάστοντον από το προηγούμενο (το οποίο μέχρι πριν ένα μήνα τουλάχιστον βρισκόταν στα 5 ευρώ στο ροκ σιτυ)

We Lost The Sea - Crimea

οι πιο παρατηρητικοί θα προσέξατε πως το έχω βάλει και στις καλύτερες κυκλοφορίες του 2010 (πάντα ήθελα να το πω αυτό:p).πρόκειται για post/sludge,σε γενικές γραμμές ήρεμο, που σε ταξιδεύει σε μέρη όπως αυτό του εξωφύλλου.τα ξεσπασματά τους όμως είναι εξαιρετικά και to the point.το balaklava cold ας πούμε άνετα μπορεί να σε ξεκάνει.
δισκάρα,ακούστε το.

ΥΓ:να πω μια ακόμα φορά πόσο ΜΠΑΝΤΑΡΑ είναι οι suma…:smiley:

Θέλω να ευχαριστήσω όσους εκθείασαν Suma στις τελευταίες σελίδες!
Η μπάντα τα σπάει πάρα πολύ άσχημα!
Ειδικά το ομώνυμο ντεμπούτο τους είναι εθιστικό μέχρι αηδίας.
Δεν ξέρω αν θα πω βλακεία, αλλά μου φάνηκε ότι το πρώτο τους άλμπουμ είναι η επιτομή του στόουνερ (μάλιστα μου θύμισε λίγο Sleep), το δεύτερο, Let The Churches Burn, ντουμίζει επικίνδυνα, ενώ το τελευταίο (Ashes), σλατζίζει περισσότερο έχοντας μια αποπνικτική ατμόσφαιρα που σπέρνει πανικό.
Μιας και είμαι περισσότερο στοουνεράς, λοιπόν, το ντεμπούτο τους μου άρεσε περισσότερο και ενδέχεται να φάει επικό λιώσιμο. Ήδη έχει ξεκινήσει δηλαδή…

ακριβώς αυτό.έτσι αντιλαμβάνομαι το stoner κι εγώ.καθότι σλατζάς προτιμώ το ashes αλλά οι δίσκοι τους είναι ένας κι ένας.τεράστιοι.

Οντως ειναι απο τα πιο αλλοκοτα που εχω ακουσει,πρεπει να εισαι στη καταλληλη διαθεση,να του αφιερωσεις αμετρητες ακροασεις και στο τελος να εχεις ενα πυροσβεστηρα για να σβησεις την φωτια που εχουν παρει τα εγκεφαλικα σου κυτταρα…:smiley:

Δεν είναι ότι είναι κακοί οι birushanah ή κάτι τέτοιο, είναι απλά… αλλόκοτοι. Είναι και αυτοί οι ιαπωνικοί στίχοι που το δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο. Βάλε και τα ιαπωνικά κρουστά που δεν τα’χουμε συνηθίσει (αν και πιάνουν γαμώ τους ρυθμούς).
Βασικά γαμάνε αλλά με την ίδια έννοια που γαμάνε και τα ντρόουν σχήματα. Άμα δεν είσαι στο μουντ, θα σου σπάσουν τα νεύρα και θα σου γαμήσουν και την ψυχολογία. Βτς βγάλανε και ολοκαίνουργιο σπλιτάκι με Drain the Sky το οποίο για κάποιο λόγο αυτή τη στιγμή μου ακούγεται φανταστικό παρότι το κομμάτι τους “Anagura” είναι 18λεπτο. Έχουν ανοίξει για Καυλέσα στην Ιαπωνία αν θυμάμαι καλά.

Κι έχουν παίξει Αμερική με Wormwood (nomisteraki approved).