Sludge δίσκοι

??? ψήνεσαι?

Συμφωνω για Conan οτι ειναι οτι βαρυτερο αλλα οχι οτι καλυτερο εχω ακουσει στο 2010…

Απο την πανεμορφη Τσεχια μας ερχονται οι Gospel Of The Future κυκλοφορωντας τον δευτερο δισκο τους ονοματι ‘The Eclipse’.
Ο πρωτος ομωνυμος δισκος τους κυκλοφορησε το 2007 ο οποιος ειχε καποια στοιχεια απο Doom-Sludge-Death(λιγα πραγματα μην περιμενετε τις Death ταχυτητες) και black metal ατμοσφαιρα και καταφεραν να βγαλουν ενα ομορφο αλμπουμ…
Τωρα το ‘The Eclipse’ διαφερει λιγο απο το ομωνυμο,εδω εχουμε περισσοτερες High On Fire επιρροες(ακουστε το ‘Children of Chaos’ και θα καταλαβετε).
O δισκος εχει πολλες γαματες και βαριες ριφαρες(ακουστε την κομματαρα Witchbone Dust Overdose’)
Ακομα εχουμε και Drone στιγμες…
Να μην ξεχασω οτι υπαρχει και διασκευη στο ‘Geniove’ των Master’s Hammer.
Πραγματικα το ‘The Eclipse’ ακουγεται ευχαριστα και αξιζει να τον τσεκαρετε οπως και το ομωνυμο ντεπουτο τους

http://www.myspace.com/gospelofthefuture

Tους αποπάνω κάπου τους είχα πετύχει, αλλά δεν είχα εστιάσει ιδιαίτερα. Ε είναι απο την ομορφότερη_χώρα_του_κόσμου, τους προτείνει κι ο δεβόιντ, θα τσεκάρω. :smiley:


Και λίγο σκάουτινγκ έτσι για να έχουμε να λέμε οτι εδώ τα διαβάσατε πρώτα, μέσα στη χρονιά (λογικά) βγαίνει αυτό εδώ το ντεμπούτο σπλιτάκι μεταξύ [B]Usurpress [/B]και [B]Nekros[/B], σουηδοί αμφότεροι, τους πρώτους δεν τους έχω ακούσει, αλλά οι δεύτεροι είναι η χαρά του Φροστάκια, μεγαθεριον/μονοθέιστ καταστάσεις και άγιος ο θεός.
Ίσως αυτά να πρέπει πια να τα βάζω στα μπλακμέταλς όμως. :-k

Ένας από τους (λίγους) δίσκους του ιδιώματος που με έκανε να τον ξανακούσω αρκετές φορές φέτος είναι το “Throned In Blood” των Jucifer.

Το ζευγάρι (!) που αποτελεί το γκρουπ αν και ξεκίνησε βασιζόμενο στην παράδοση των noise rock ντουέτων και των τσαμπουκαλεμένων γυναικείων φωνητικών του 90’s alternative rock (βλ. L7, Babes in Toyland) στη συνέχεια βάρυνε τον ήχο του, και κινείται πλέον σε καθαρά sludge μονοπάτια. Και εννοείται είναι από τις μπάντες που θα ήθελα να δω live! :roll:

Δείγματα:

[U]Throned in Blood[/U]

[U]Work Will Make Us Free[/U]

[U]Myspace[/U]

Bonus δύο αγαπημένα κομμάτια από άλλους δίσκους με ωραία βίντεο:

[U]Superman[/U]

[U]Hennin Hardine[/U]

Απορώ πώς δεν τους έχουν ανακαλύψει ακόμα οι φίλων των Kylesa! Ποτέ δεν είναι αργά!

Jucifer πάντα μου ήταν συμπαθείς για κάποιο λόγο, παρότι δεν έχω πολυ-ασχοληθεί.

Σ’άλλα νέα:

[B]Tombs[/B] - Fear Is The Weapon (2010)

14 track collection of early material, tracks from their split with PLANKS, and previously unreleased demos.

Available exclusively through Relapse Mailorder. Limited to 1,000 copies!

9 Νοέμβρη βγαίνει στο Αμέρικα.

9 Νοεμβρη εχουμε και το καινουργιο απο Salome ονοματι “Terminal” απο την Profound Lore Records

  1. The Message
  2. Terminal
  3. Master Failure
  4. Epidemic
  5. An Accident Of History
  6. The Witness
  7. The Unbeliever

Τσεκαρετε τα Master Failure και Terminal
http://soundcloud.com/brooklynvegan/sets/brooklynvegan-com-presents-salome-selections-from-terminal

Τους Batillus απο την Νεα Υορκη τους ειχα τσεκαρει περσι με το ομωνυμο ΕΡ και μου ειχαν αφησει θετικες(οχι οτι τρελαθηκα) εντυπωσεις και σημερα ενημερωθηκα οτι εχουν υπογραψει στη Seventh Rule Recordings(Indian, Coffinworm, Buried at Sea Plague Bringer) και ετοιμαζουν τον ντεπουτο τους ονοματι Furnace.
Παιζουν Sludge-Doom,πολυ heavy ριφαρες,σε καποια σημεια γκρουβαρουν μονο instrumental κομματια και σε καποιες στιγμες κουραζουν λιγο.
Το ΕΡ ειναι free εδω

http://batillusdoom.com/batillus_ep.html
Ακουστε το Gravel Chime

Εχουν βγαλει και ενα split Hallowed Butchery με 3 τραγουδια με τη μονη διαφορα οτι εδω εχουν προσθεσει φωνητικα(λιγα)

Πω… νέκρα έχει πέσει.
Έτσι κι αλλιώς δεν πολυπρολαβαίνω τελευταία, καινούριο [B]Salome [/B]λέει κιόλας, πω… το άκουσε κανείς? Γνώμες?
Και οι [B]batillus [/B]παίζουν πολύ τώρα τελευταία αλλά δεν έχω ακούσει… και έχω αμελήσει και τους [B]Eibon[/B] πιο πριν… σκατά.

Λίγα πραματάκια που παίξανε το τελευταίο δίμηνο περίπου.

[B]LUCKY FUNERAL[/B] - “The Dirty History of Mankind” (2010)

Το πρώτο τους μου άρεσε. Αλλά όχι πολύ. Γενικά τις μπαφοστονεροσλάτζ μπάντες που προσκυνάνε τους [B]Down [/B]τις ψιλοβαριέμαι, αν και το “stay away” μου θύμιζε τα νιάτα μου που πορωνόμουν με Raging Speedhorn. Τα δύο φετινά εφτάρια σπλιτ τους ήταν τρομερά και μου’χαν ανοίξει την όρεξη. Στο δεύτερο δίσκο τους οι αθηναίοι ακούγονται περισσότερο μεταλλάδες και έχουν κάμποσα pantera/megadeth riffs μέσα. Κρίμα όμως οι 3-4 πραγματικά κομματάρες του δίσκου να θάβονται ανάμεσα σε down/pantera rip-offs.

[B]Tombs [/B]- Fear Is The Weapon (2010)

Για το τρομερό “Winter Hours” τα 'χαμε πει πέρσι που βγήκε. Κάποιοι λίγοι τους είδαμε και λάιβ στο Αν. Αυτό δεν είναι νέα κυκλοφορία, είναι μια συλλογή που μαζεύει τα κομμάτια από το σπλιτ με [B]Planks[/B] καθώς και demo εκτελέσεις κομματιών του “Winter Hours”. Στα παλιά κομμάτια φαίνεται η μεγάλη εξέλιξή τους, μιας και δε θυμίζουν τόσο το sludgepostblackdoom κτήνος του περσινού άλμπουμ, αλλά την προηγούμενη μπάντα του ηγέτη Mike Hill, τους death/mathcore θεούς [B]Anodyne[/B] με τους “σπαστικούς” ρυθμούς και τη μουντίλα. CD περιορισμένο στα 1000 αντίτυπα.

[B]Buzzov?en[/B] - Violence from the Vault (2010)

Οι Buzzov*en είναι από τις παλιότερες μπάντες της αμερικάνικης σκηνής. Τα πρώτα λάιβ των πιτσιρικάδων [B]Eyehategod[/B] και [B]Crowbar[/B] ήταν σαπόρτ σε αυτή τη μπάντα. Το ΕΡ αυτό δεν είναι καινούριο, πρόκειται για τις τελευταίες ηχογραφήσεις (του 1995) της σύνθεσης που ηχογράφησε το κλασικό “Sore” στη roadrunner ένα χρόνο νωρίτερα.
Αυθεντικό 90s NOLA sludge κατ’ευθείαν από την πηγή, πηγμένο στην φούντα, την αλητεία και την απόγνωση. Τα liner-notes του Kirk σε φάση “όσοι είστε στα ναρκωτικά να προσέχετε” ίσως και να εξηγούν πολλά.

To Salome το ακουσα.Σε καμια περιπτωση οσο θα ηθελα και δεν ειμαι σε θεση να εκφερω πληρη αποψη παντως η πρωτη μου εντυπωση ειναι καλη.Αρκετα Deathoφωνητικα αλλα νομιζω οχι τοσα οσο στο ομωνημο.Επισης καμια τεραστια διαφορα στον ηχο τους σε σχεση με το Split τους με τους Thou και με το Salome.Εχει καποια καλα κομματια…αλλα θελει κι αλλες ακροασεις.

Το Ep Buzzoven και το Eibon θελω να τα ακουσω…Οπως επεισης κι ενα σωρο αλλα απο Βuzzoven που θελω να ακουσω αλλα δεν εχω χρονο…

Οι [B]Buzov*en[/B] είναι από τις μπάντες που παρότι τις ξέρω και σέβομαι από πάντα, δεν έχω ψάξει εις βάθος απλά επειδή οι δίσκοι τους δεν βρίσκονται εύκολα. Το ότι είχαν διαλύσει από το '99 μέχρι το 2007 περίπου δε βοηθούσε ιδιαίτερα την κατάσταση, τέλοσπάντων ο κόσμος λέει ότι το “at a loss” του '98 είναι το καλύτερό τους, εγώ το “Sore” ξέρω αυτό εμπιστεύομαι, πάντως ευκαιρία να ψάξω λίγο παραπέρα τις κυκλοφορίες τους.

btw και οι 3 κυκλοφορίες τους που βγήκαν στα 00ς αποτελούνται από παλιό υλικό, ο Kirk λέει ότι ετοιμάζει νέο buzzov*en άλμπουμ (“Watch for BUZZOV-EN 2.0” γράφει στο EP), πάντως περιοδεύει με το “at a loss” line-up.

Πολύ καλό στο ύφος του πρώτου, ίσως και καλύτερο. Δεν έχω ακούσει το σπλιτ με Thou, αλλά εάν σε κάποιον άρεσε το πρώτο, το Terminal το ακούει άμεσα.

Δεν με αγγιξε καποιο απο τα 5 τραγουδια του Violence from the Vault αν και δεν ειμαι φαν των Buzzov*en απο τους οποιους μονο το “Sore”(Sore, Hollow, Broken και I Don’t Like You,αυτα ειχα ξεχωρισει) με ειχε συγκινησει αν και πρεπει καποια στιγμη να ακουσω καλυτερα το …At a Loss

(Tο Terminal δεν το εχω ακουσει-ενα απο τα πολλα που περιμενουν-)

To Buzzov*en έχει “Paintake” και “Breed” αλλά βασικά “Paintake”.
Ήταν και album of the day στο roadburn.com όταν βγήκε.
http://www.roadburn.com/2010/01/album-of-the-day-buzzov-en-violence-from-the-vault/

Έπιασα τη δισκογραφία τους από την αρχή αλλά ακόμα είναι πολύ λίγες οι ακροάσεις για να πω περισσότερα. Πάντως το πρώτο τους ΕΡ “hatebox” του 1992 μου φάνηκε πανίσχυρο.

Παντως ειμαι περιεργος να δω τι θα κυκλοφορησουν.
ειχα ακουσει παλια wound και hatebox απο ενα μπλογκ και οντως μου αρεσε περισσοτερο το δευτερο με λιγοτερα punk στοιχεια
αυτα εχω ακουσει κυριως απο Buzzov*en

[B]Laudanum[/B] - The Apotheker (2004)

μπαμπ γιατί αυτό είναι γαμάτο.

κλου 1) Στα φωνητικά ο Nathan Misterek των [B]Graves at Sea[/B]
κλου 2) Το σεπτέμβρη παίξανε στην Ιαπωνία και είχαν για σαπόρτ τους [B]Corrupted[/B]
κλου 3) Τους προτείνει ο Δεβόιντ (=εγγύηση)
Συμπέρασμα: Υπεργαμάτο sludgecore (όπως το λέγαμε παλιά) με βαριά riffs και τσιμεντομπετατζήδικο hardcore groove, κάπου ανάμεσα σε [B]Graves at Sea[/B] (φυσικά), [B]Cavity[/B], [B]Ramesses[/B], [B]Cursed[/B], με “ευαγγελικά” samples, και πανωαπόλλα κομματάρες. Δεν ξέρω γιατί δεν ξεχώρισε, είχε τα φόντα. Ένιγουέι, γαμάτο άλμπουμ.

[B]Unearthly Trance / Suma[/B] - Collaboration EP (2010)

  1. Sleepwalking Through a Maze 12:30
  2. Victim No 581 03:58
  3. Six Months of Treatment 04:24
    Total playing time 20:52

Μην μπερδευτείτε με το τρομερό “Psychological Operations” split 10" EP του 2008, αυτό δεν έχει καμία σχέση.

Το καλοκαίρι του 2010 οι δύο μπάντες έγραψαν από ένα instrumental κομμάτι έκαστη και τα αντάλλαξαν. Οι τραγουδιστές έγραψαν τα φωνητικά. Έχουμε δηλαδή τους Suma με Lipinsky και τους UT με Jovan στα φωνητικά. Το τελευταίο κομμάτι είναι μια συρραφή από noise layers από τις δύο μπάντες μαζί. Η Throne Records το κυκλοφόρησε σε 12" μαζί με CD για να στηρίξει την co-headline περιοδεία των δυο μπαντών στις ΗΠΑ το φθινόπωρο.
Δε φτάνει τα απίστευτα επίπεδα του “[I]Psychological Operations[/I]”, αλλά το δωδεκάλεπτο “[I]Sleepwalking Through A Maze[/I]” (Suma w/ Lipinsky) είναι εφιαλτικό.

500 αντίτυπα συνολικά, νομίζω κάποιο distro που έχει και αγγελια στο φόρουμ θα το έφερνε.

To “[I]Sleepwalking Through A Maze[/I]” παίζει streaming εδώ:
http://www.myspace.com/thronerecords/music/playlists/my-playlist-35676

distroball.
και ναι, κάποια στιγμή θα το φέρει.και ναι, όταν το φέρει είμαστε οι πρώτοι που θα το πάρουμε. 8)
και ναι, το “sleepwalking through a maze” είναι ένας εφιάλτης που βίωσες μέσα από παραισθήσεις, και κάθε λίγο επανέρχεται για α σε στοιχειώσει.

Γεια χαρα! Εγω το πηρα απο relapse.Βεβαια νομιζα οτι παρηγγειλα το Psychological Operations γιατι ετσι ελεγε στο σαιτ αλλα για καλη μου τυχη μου εστειλαν αυτο το οποιο το ηθελα αλλα μετα τους 2,5 μηνες που εκανε η Throne Records να μου στειλει το ashes (επειδη ειχε προβλημα με το δισκο των fleshpress???) δε το ρισκαρα.(Γεροπαραξενος).
Γυρω στα 17-20$το εχει-ειχε η relapse οποτε συμφερει αν το συνδιασεις με κατι αλλο.

Τωρα ον τοπι δε νομιζω οτι μπορει να γινει συγκριση στα δυο σπλιτ.Γουσταρα πολυ να ακουσω το παντρεμα αυτο (η μια μπαντα με τον τραγουδιστη της αλλης) αλλα το αποτελεσμα μου φανηκε λιγο διεκπεραιωτικο.

Τωρα που το ξαναδιαβαζω πολυ γκρινια για πρωτο ποστ(ο τυπος εκανε login γιατι τις τρωει απο τη γυναικα του) οποτε το παγωνω για λιγο …

α) Καλωσήρθες φίλε.

β) Το misprint στο βινύλιο των Fleshpress πήγε πίσω την throne απ’ότι μου’πε ο UG, αν και δεν ξέρω γιατί σε καθυστέρησε εσένα αν δεν το’χες παραγγείλει. Γενικά τους τελευταίους μήνες ο UG είναι λίγο άφαντος και κρίμα γιατί ήταν από τις πιο αξιόπιστες μούρες της φάσης. Εν τέλει πάντως με τα πολλά και το δικό μου έφτασε (το περιορισμένο στα 100 γκρι-άσπρο βινύλιο χεχε 8)).

γ) Α τελικά αυτό ήταν στο site της relapse? Γιατί έβριζα που δεν το παρείγγελα, αλλά τελικά θα μου’ρχόταν 2 φορές. :smiley:
Γενικότερα το σάιτ της relapse βγάζει συχνά-πυκνά όμορφες προσφορές στο άσχετο οπότε καλό είναι να το κοιτάμε τακτικά.

δ) Ποια γκρίνια μωρέ? Νο προμπ άμα το βρήκες διεκπεραιωτικό και εμένα με ‘πάγωσε’ λίγο στην αρχή, αλλά με τις ακροάσεις το Sleepwalking με κέρδισε. Τα άλλα δυο ναι δεν είναι και τίποτα το σπουδαίο.

Ξεπαγωμα on a.k.a. δωσε θαρρος στο χωριατη…
Το διεκπεραιωτικο το λεω για τους εξης λογους
Για τη μετρια παραγωγη στα ορια του flat και μαλιστα απο την ομαδα που εβγαλε το V που σπερνει
Γιατι εναι οι πρωτες δουλειες μετα το V (δισκαρα) και ASHES( Αριστουργημα)(ενταξει δεyτερη για suma split pyramido) και δε νομιζω οτι στεκεται κανενα απο τα δυο στο υψος των δισκων.
Και τελος επειδη im too old for this shit και δε το πιανω το υποννοουμενο ευκολα δε βρισκω το λογο να ηχογραφουν και να στελνουν απο Σουηδια Αμερικη και τουμπαλιν μικροφωνισμους και θορυβο για το θορυβο διαρκειας 5 λεπτων και να το βαζουν στο δισκο.αυτο.

σορρυ για το οφφ τοπικ
για τον UG που λες bleeding(επειδη δε ξερω να χειριζομαι τα quotes) σεβομαι τρελλα αυτο που κανει αλλα αυτο το τριμηνο της αναμονης αναπτυξαμε τρελλη σχεση αγαπης-μισους με απειλες(προσφυγες στα δικαστηρισ,στις καλπες,στο αρθρο44)υβριστικα συνθηματα κτλ,και με κουρασε λιγο οποτε αφου μπορεσα να το αποφυγω καλως!

οκ, κατανοητός σε όλα, απλά μια παρατήρηση, την παραγωγή του “Collaboration” την έκαναν οι Unearthly Trance (Lipinsky & Newman) μόνοι τους, ενώ το “V” (έπος) είχε παραγωγή από Sanford Parker και το “Ashes” (ακόμα πιο έπος) από Billy Anderson.