Sludge δίσκοι

Έχει αναφερθεί κανείς σε αυτή τη μπαντάρα?

Ωραιο το The Deep ε. Αν και sludge δεν θα το ελεγα για να μαι ειλικρινης. Εχει απο groove metal, μεχρι tool και stonerιες και λιγο απ’ ολα γενικοτερα. Ωραιες μελωδιες ομως, πειθει να τους τσεκαρω.

@Ριπ: Πανε δυο χρονια περιπου, αλλα ειχα κανει μια λιτη αναφορα εδω: http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=280853&postcount=23

Η Wretch τους αγαπησε απ οσο θυμαμαι. Υπερδισκος για το ειδος.

Edit: Εν τω μεταξυ δυο σελιδες μετα βλεπουμε μερικα απ τα πρωτα ποστ του ΓεροΠαστιτσιου. Πωπω το χα ξεχασει αυτο. Στις πρωτες - πρωτες συζητησεις μας στο φορουμ σου τη ψιλοεμπαινα, επειδη κατι ειχες γραψει, δε θυμαμαι τωρα τι, και λεω μλκ δεν παιζει. Αυτος ειναι fake account σιγουρα!! :razz:

Καλος καραγκιοζης ειμαι του λογου μου. :razz:

το θρεντ ζωντάνεψε ξαφνικά \m/
πράγματι οι greenmachine μου άρεσαν πολύ. ο συγκεκριμένος δίσκος είναι από αυτούς που ξεχωρίζουν στο είδος και προτείνεται ανεπιφύλακτα :thumbup:
απ’ αυτά που προτάθηκαν άκουσα android empire που είπε η βασίλισσα και πολύ μου άρεσαν. και το old bordello που έχουν είναι εξίσου καλό με το deep. φαντάζομαι προτείνεις το ep του 2010 :stuck_out_tongue: άκουσα και το κομμάτι από vault dweller. μου θύμισε buzzoven στις κιθάρες.

ο δίσκος ήδη κατέβηκε :stuck_out_tongue:

να πω και καμια πληροφορια γιατι το πεταξα ξερο#-o

the old bordello on the hill of sold souls


@angmar

ακου και το old bordello, μην βαριεσαι:p

Μεγαλη μπαντα οι Greenmachine…
26 Οκτωβριου σκαει ο καινουργιος δισκος απο τους Cough ονοματι Ritual Abuse

Τ ακουσα, απλα το αλλο ηταν που μ αρεσε πολυ και το σχολιασα. :-s

Οι Cough υπεγραψαν στη Relapse ε. Ποιος να το φανταζοταν. Το προηγουμενο που ειχαν βγαλει ηταν λιγο επος επικων διαστασεων, ακομα λιωνει ανα περιοδους. Χαιρομαι κιολας που τους αναφερεις, επειδη μονο σε μας τους δυο φαινεται πως αρεσαν (απ το φορουμ, γιατι γνκ ξερω κι αλλους που τους ακουνε).

  • Αυτο το solo στο Killing Fields…

Το Sigillum Luciferi ειναι δισκαρα,αντε να δουμε και το καινουργιο το οποιο θα διαφερει λογικα απο το Sigillum Luciferi απο τα 2 τραγουδια που εχω ακουσει Crooked Spine και Crippled Wizard…για να δουμε…

βασικά το sigillum luciferi το είχα προτείνει τις πρώτες μέρες μου στο φόρουμ, αλλά κανείς δεν είχε δώσει σημασία.:stuck_out_tongue:

επίσης δηλώνω υπεύθυνα πως αυτό εδώ είναι δισκάρα:

αν σε κάποια σημεία ήταν λίγο πιο συμπαγές και “πηχτό”, θα έλεγα πως είναι από τους καλύτερους sludge δίσκους που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό.βέβαια, και αυτή η diy αισθητική τους πάει, και πιστεύω πως θα μπορούσε να τους ακούσει και κάποιος οπαδός του hardcore.

Δισκαρα δεν το λεω να πω την αληθεια, αλλα ειναι παρα μα παρα πολυ καλο. Μ εχει κρατησει, εν αντιθεσει με αλλα.

Ε βσκ εχεις πει για διαφορα που δεν εχει δωσει κανεις σημασια, ακριβως επειδη ειχαν προταθει παλιοτερα και συζητηθηκαν γνκ. Πχ για Cough ειχα πρηξει Pot και Θεριό απ οσο θυμαμαι, για λοιπους δε θυμαμαι ποιοι ασχοληθηκαν

Γνκ το καλυτερο ειναι να κανεις ενα search κι αν βρισκεις κατι που σ αρεσει να του κανεις ενα bump. Οι Farsot ας πουμε στα μπλακμεταλς μ αρεσαν, και τους εχουν προτεινει 2-3 ανθρωποι μεχρι τωρα δλδς. Να παω να γραψω κατι καινουργιο, ε δεν βλεπω καποιο νοημα γι αυτο και δεν.

το sigillum luciferi βλέπω όμως πως το είχες προτείνει στις doom κυκλοφορίες.εγώ στις sludge δεν είχα βρεί τίποτα.πέραν του ότι στις πρώτες μου μέρες δεν ήξερα να χρησιμοποιώ το search, και έψαχνα τις σελίδες από την αρχή του κάθε thread…:stuck_out_tongue:

Βσκ δε μ ενδιαφερει καθολου το ποιος προτεινε το τι, σοβαρα, λες και παιρνεις ποντους για κατι τετοιο. Λετς μπι σιριους δλδ, απλα ηθελα να τονισω πως καλο ειναι να χρησιμοποιουμε το search γιατι ειναι λιγο ανουσιο να γραφουμε τα ιδια πανω κατω πραματα. Nothing more than that.

Καλά τα λέτε δω πέρα, αλλά νια παρένθεση γιατί ξέθαψα δισκογραφία και καλό είναι να τα ξαναλέμε:

[SIZE=“4”]BLACK COBRA[/SIZE]

Δημιουργήθηκαν το 2001 απο τον Jason Landrian, κιθαρίστα των σπουδαίων Cavity μετά τη διάλυση των τελευταίων. Στην πορεία προστέθηκε και ο Rafael Martinez των Acid King και 16 στα τύμπανα.

Black Cobra EP (2004)

Τα πρώτα 3 κομμάτια της μπάντας στην αυτοχρηματοδοτούμενη αυτή δουλειά. Μικρά σε διάρκεια και θορυβώδη. Δεν προϊδεάζουν για μεγάλα πράματα, αλλά είναι καλά. Επανακυκλοφόρησε το 2006 σε πράσινο εφτάιντσο. Ο Μαρτίνεζ -σύμφωνα με το αρκάιβς- δεν είχε μπει στη μπάντα ακόμη, αλλά δεν γνωρίζω ποιός ηχογράφησε τα τύμπανα (το εφτάρι δεν έχει καμία πληροφορία).

Bestial (2006)

Nτεμπούτο full-length που γκρεμίζει τα πάντα. Η διμελής μπάντα κοπανάει σαν να μην υπάρχει αύριο, σε έναν παροξυσμό HoF/Βig Business θορύβου με πελώρια riffs και ασταμάτητη πόρωση. Τα τρία τελευταία κομμάτια είναι ο ορισμός της αλητείας.
Η εταιρεία τους, η βελγική Delboy records (επίσης είχε τους Acid King και είχε κόψει και το εφταρι του “Emerald” των Mastodon) τους βγάζει ευρωπαϊκή περιοδεία με Blutch που πέρασε και από την Αθήνα για μια φανταστική εμφάνιση στο Αν.

Feather and Stone (2007)

2ο άλμπουμ με ακόμα πιο πελώριες ριφφάρες και τελειωμένη πόρωση. Το στυλ μένει ίδιο και το άλμπουμ είναι καταιγιστικό. Κυκλοφόρησε -με ένα κομμάτι λιγότερο- και ως σπλιτ-άλμπουμ με τους Eternal Elysium. Λίγο μετά την κυκλοφορία του, η Delboy records κλείνει και μένουν με το πουλί στο χέρι.

[B]Chronomega /B

Η Southern Lord τους μάζεψε και κυκλοφόρησε το μέχρι σήμερα πιο επιτυχημένο και γνωστό δίσκο τους. Tα’χαμε πει κι όταν βγήκε πέρσι, ξαναλέμε λοιπόν ότι είναι 3η δισκάρα σερί, καταιγισμός από κτηνώδη riffs και αλήτικο κοπάνημα στα τύμπανα. Ακούστηκε αρκετά σε μια σπουδαία χρονιά για το ιδίωμα.

Η μπάντα ακόμη δίνει λάιβ για την προώθησή του (παίξανε και Hellfest το καλοκαίρι), και τις προηγούμενες μέρες ένα νέο θεϊκό κομμάτι έσκασε μύτη στη συλλογή metal swim.

πολύ καλός δίσκος, ακριβώς αυτό που έψαχνα…

Εγω περασα στο mp3 μου αρκετα επιπλεον τραγουδια απο Black Cobra απο τα αλμπουμ που δεν εχω ακουσει και θα τα ακουσω αυριο στο σχολειο!

Μετα απο πολυ καιρο εβαλα να ακουσω αυτο το δισκακι και αποφασισα να το παρουσιασω στο θρεντ.
Οι Laudanum με το The Apotheker(2004) μας χαριζουν ενα γαματο Sludge δισκο,θα ακουσετε και crust στοιχεια και Doom και hardcore,καποια κομματια groov-αρουν ασχημα.

εχουν βγαλει ακομα ενα δισκο το 2009 με τιτλο The Coronation,απλα το The Apotheker το γουσταρω περισσοτερο

Ξέθαψα σήμερα από τη δισκοθήκη

The Gersch - s/t

Τους είχα τσεκάρει το 2006 όταν βγήκε το cd επειδή παίζει ο Clifford Meyer των ISIS και είναι στην Tortuga (θυγατρική της hydra head)

Οι Dopefight κυκλοφορουν τον πρωτο δισκο τους ονοματι Buds.
Στα 12 τραγουδια συνολικης διαρκειας 50 λεπτων θα ακουσουμε πολλα sludge-doom-stoner riffs με hardcore και με punk στοιχεια,σε καποια σημεια ακουγονται και φωνητικα(οργισμενα) μιας και ο δισκος ειναι λιγο πολυ instrumental
καλη δουλεια απο το μπασιστα και ντραμιστα
Γενικα ο δισκος ειναι μετριος εχει καποιες καλες στιγμες και ακουγεται ευχαριστα το θεμα ειναι οτι με τοσες πολλες κυκλοφοριες νιωθω οτι θα ξεχαστει…

[B]Conan[/B] - Horseback Battle Hammer (2010)

To άλμπουμ αυτό (ή μήπως είναι EP?) βγήκε τον απρίλιο από τη Throne Records του μερακλή UG. Και είναι ένα μικρό ΣΟΚ. Καταρχήν ηχητικά μιλάμε για [U][B]ό,τι βαρύτερο[/B] [/U]θα ακούσετε μέσα στο 2010. Δε λέω ό,τι καλύτερο αλλά σίγουρα δεν παίζει άλλος τόσο ΒΑΡΥ doom/sludge. Οι τύποι παίζουν doom με drone παραμορφώσεις και ηχητική, φανταστείτε τους SunnO))) σε κάποιο λάιβ να τα παίρνανε και να χώνανε Σεντβαϊτουσίλες. Η φωνή είναι καθαρή αλλά μακρινή και απόκοσμη, ίσως είναι και το πιο αδύναμο σημείο κιόλας μιας και θα μπορούσε να χρωματίζει περισσότερο το βούρκο.
Μουσικά μιλάμε για [U]πραγματικά [/U]θηριώδες ντουμοσλάτζ που σέρνεται απειλητικά, αλλά δεν ξεχνάει να ανεβάσει ταχύτητες όταν χρειάζεται. Κάτι σαν [B]Suma[/B] χωρίς ρίτσουαλ νιουροσίλες, ενώ συγγένειες υπάρχουν και με [B]Sleep[/B], [B]Yob[/B], [B]Burning Witch[/B], [B]Corrupted[/B] και γενικότερα ΒΑΡΙΑ πράματα.
Συστήνεται και σε όσους γουστάρουν Crom και Thulsa Doom για να έχουν ολοκληρωμένο κόνσεπτ.

Δυναμώστε και ακούστε το “Satsumo” εδώ:

Η περιγραφή δε με ψήνει καθόλου, αλλά θα τους ακούσω και θα τους γουστάρω.

χαχαχαχαχ <3<3