Sludge δίσκοι

[B]Cult Of Occult - Cult Of Occult[/B]

λέγονται Cult Of Occult, είναι γάλλοι , παίζουν sludge, αργά και ψυχεδελικά

http://cultofoccult.bandcamp.com/

Δεν νομίζω να έχουν ξαναποσταριστεί σε κάποιο άλλο θρεντ, άλλωστε δεν ανήκουν ακριβώς εδώ, αλλιώς σχωράτε με.

Κατ’ αρχάς δεν πρόκειται για τους συνονόματους Αμερικάνους funeral-doomάδες.
Ετούτοι είναι νεολαίοι επαρχιώτες Ιταλοί που παίζουν ένα μείγμα sludge/blackened hardcore που doomίζει, για να μην πω dronίζει, ανά φάσεις ναπούμε. Το ομώνυμο ντεμπούτο τους βγήκε προς το τέλος του 2010 και περιέχει 9 κομμάτια εκ των οποίων τα 1, 5, 9 συγκροτούν μια τριλογία με ατμόσφαιρα λειτουργίας (από τις μαύρες όμως) και ενδιάμεσα έξι κομμάτια μπάχαλο. Χωρίς σόλο και φρου φρου κοπανάνε όπως πρέπει με τσαμπουκά και καύλα, ενώ τα φωνητικά είναι οργισμένα, αλλά με βάθος και όχι τσιριχτά.

Ένα γρήγορο κι ένα αργό για δείγμα:
[I][U]Abissus Abissum Invocat[/U][/I]
[I][U]Mother Tiamat[/U][/I] (πωπω καπνός)

Τα παλικάρια βρίσκονται σε τούμπανο περιοδεία με τους Deafheaven στην Ευρώπη, την οποία ήρθε επιτέλους η μέρα να τιμήσω.

[SPOILER][/SPOILER]

Και γαμώ, το πρώτο τραγούδι μου θύμησε The Secret φάση, θα τσεκάρω

[B][SIZE=“4”]Vulgaari - Vulgaari[/SIZE][/B]

Βρώμικο sludge/doom με αρκετή ψυχεδέλεια, βαρβάτα ριφς και βαριά φωνητικά, σόλο δουλειά ενός τύπου ονόματι Zack Kinsey.

[B]Νιώσε τον όλεθρο http://vulgaari.bandcamp.com/ [/B]

Fister - Violence

καινούργιο Fister, το καλύτερό τους μέχρι τώρα με διαφορά, νιώστε http://fister.bandcamp.com/album/violence

ωραιο το φιστερ.γενικα ωραια πραματα τα τελευταια που βαλες drago :wink:

Το νέο fister έχει κατέβει; Δεν μου παίζει κανένα κομμάτι :blow:

[B]Alkerdeel - Morinde (2012)[/B]

Τραχύ, ζόρικο και βαλτώδες sludge συνδυασμένο με lo-fi black metal. Αρρωστημένη, εφιαλτική ατμόσφαιρα, απόκοσμα ουρλιαχτά και πολυεπίπεδες συνθέσεις. Μια συγκλονιστική τελετουργία.

Teaser [B][U]εδώ[/U][/B], αλλά δεν κλάνει τίποτα. Βρείτε το και ακούστε το μέχρι να ματώσουν τ’ αυτιά σας.

Σκεφτόμουν να τ’ αναφέρω αυτό, λίγες μέρες έχει που κυκλοφόρησε.
Σωστός ο Keyser, τελετουργία δεν ξέρω αν είναι, σε μένα θύμισε τις συμπληγάδες, το στενό της Σκύλλας και της Χάρυβδης κι άλλα τέτοια όμορφα ομηρικά.
Δίνει πόνο.

Έσκασε στο άκυρο live των old man gloom στο Brooklyn.
Ελπίζουμε και σε καινούριο δίσκο επιτέλους.

kainourgio Behold! the Monolith

rawk n roll!!!

epishs vgainei neo Black Sheep Wall
No matter where it ends tha legetai kai kykloforei apo season of mist
distyxws den yparxei deigma apo th nea douleia
opwte akoume kati apo to I am God Songs tou 2008 (kykloforia ths shels music)

Για το καινούριο B!TM τα είχαμε πει με enick στο στοουνεροθρέντ. Καλός δίσκος με 3-4 εξαιρετικά κομμάτια αλλά και πολλές στιγμές ύπνου.

Το νέο Black Sheep Wall το έκανα [B][U]κριτική[/U][/B] στην αρχική. Πιο καραμπάμ επανάληψη του πρώτου πολύ καλού δίσκου, δεν θα μπορούσαν να κάνουν. Τρομερά μονοδιάστατη προσέγγιση και απίστευτα μονότονος δίσκος. Για 1-2 ακροάσεις καλό ήταν μιας και αυτό χώνει αρκετά, αλλά μετά το πέταξα στις ρεζέρβες.

[B]Aethyr - Ave A[/B]

Περσινός δίσκος για τους Aethyr οι οποίο μας έρχονται απ τη Ρωσία και παίζουν ένα μείγμα αργόσυρτου drone/doom με αρκετή μελωδία από την κιθάρα. Τσεκάρετε γενικά τη μουσική τους

http://www.metal-archives.com/band/view/id/3540319275

Τελικά κιθάρα στους Hierophant παίζει ο μπασίστας των The Secret και επίσης ο ντράμερ των πρώτων είναι τουρ μάνατζερ στο πακετάκι Rise And Fall - The Secret - Oathbreaker που είδα σήμερα.

Oathbreaker λοιπόν. Νέοι, ωραίοι και καβλωμένοι.
Τετραμελής μπάντα από τη Γάνδη του Βελγίου (εκεί που δεν σήκωσε την κούπα ο Άρης το '88 ) με ένα ομώνυμο ΕP και ένα άλμπουμ που λέγεται [I][U]Maelstrom[/U][/I], για το οποίο κάπου πήρε το μάτι μου ότι την παραγωγή του την έκανε ο Κurt Ballou των Converge.


Επίσης πριν 3-4 μήνες βγάλανε κι ένα σπλιτάκι με τους Amenra οπότε αυτό (και το μπλουζάκι Eyehategod του ντράμερ) τους νομιμοποιεί κάπως να αναφερθούν σε τούτο το θρεντ, αν και παίζουν μεταλ-χαρντκορ/σλατζκορ με έμφαση στο πρώτο. Η μουσική τους είναι αρκετά χαοτική και νευρική και σ’ αυτό συμβάλλουν αρκετά τα γυναικεία φωνητικά της Caro που κάνει κάταθεση ψυχής και λάρυγγα σε κάθε κομμάτι. Για να μην πω ότι ενδιάμεσα στα κομμάτια μιλάει και κουνιέται οργασμικά. Οκ, το λέω, γιατί έτσι είναι.

[U][I]Εδώ[/I][/U] το βίντεο για το Glimpse Of The Unseen
[I][U]Origin - Downfall[/U][/I] κολλητά σε λάιβ εκτέλεση. (Στην αλλαγή στο 2:18 δώστε βάση)
Όπως και τα [U][I]Hierophant - Ashes[/I][/U]
[U][I]Εδώ [/I][/U]και το ταμπλρ της μπάντας.

εντάξει; τους είδες live; χάρηκες;

Ναι, γιατί δεν τους ήξερα κι ενθουσιάστηκα.
Αν μου καθόταν και το μωρό θα ήταν ακόμη καλύτερα πάντως.

δε ξερω αν εχει αναφερθει κατι σχετικο.

horn of the rhino-grengus
φετινο.δεν εχω τοση εμπειρια απτο χωρο.μα μου καθονται γαματα αυτα τα διαφορετικα φωνητικα.+ τα ριφσ που ναι τόνους βαριά.

HELL - HELL

Θανατερό sludge/drone-doom από usa, αυτός είναι ο πρώτος τους δίσκος (2 έχουν βγάλει). Ακούστε [B][U]πρώτο[/U][/B] και [B][U]δεύτερο[/U][/B] κομμάτι και συνεχίστε στον υπόλοιπο δίσκο.

είναι αυθεντικό εξώφυλλο δίσκου τους;
Φ-Ο-Β-Ε-Ρ-Ο-Ο-Ο-Ο-Ο-!!! :smiley:

Τρομερο εξωφυλλο οντως. Το ειχα στα υπ οψη να το τσεκαρω και θενκς που με το θυμησατε. Γενικα τσεκαρω (οσο μπορω) οτιδηποτε βγαινει απο Doomentia, αν και δεν ειναι ολα καλα.

Το δευτερο album τους νομιζω πως μ αρεσε πιο πολυ αλλα και τα δυο ειναι δυνατα. Τη επομενη εβδομαδα κυκλοφορει το split με τους Thou, το οποιο μαλλον αποτελει τη sludge συνεργασια της χρονιας.