Sludge δίσκοι

To Black Cobra είναι μάλλον η πιο απαραίτητη σλατζ κυκλοφορία του τελευταίου καιρού.

Πάντως βάλε κι αυτό στο τεφτέρι σου αφού σου άρεσε το Orm, aυτή η σκηνή (όπου ουσιαστικά μιλάμε για πολύ βαρύ και ακραίο ντουμ κατά βάση) μου φαίνεται πως είναι η υγιέστερη στο σημερινό σλατζ, θα δείξει στο μέλλον.

[B]Of Spire & Throne [/B]-The Trial of Failure (2011)

Έχουν κι άλλο ένα (ντέμο? ΕΡ? δεν ξέρω οι έννοιες αυτές σήμερα δεν έχουν και μεγάλη σημασία) το οποίο δεν ακούγεται, αυτό εδώ όμως είναι ΒΑΡΥ και μου’φερε στο νου πρώιμους Ramesses, Warhorse και τέτοια.

(Άμα δεν ψήνεσαι για αντίτιμο, υπάρχει και στο νερό μπίξξξ)

Ωπ, ωραίος ο Bleedin ! <3

Ναι, το Black Cobra είναι ό,τι λέει ο τίτλος του πρώτου τραγουδιού. Χιονοστιβάδα.
Τρελή ηχάρα έχουν βγάλει ! Highly recommended !

Τώρα, η νέα σου πρόταση είναι εξίσου πορωτική με το Orm.
Θα μου κάνουν καλή παρέα αυτά τα δυο. Βέβαια για τους τύπους, πιο πολύ σχέση έχουν με doom όπως είπες, παρά με sludge αλλά who cares…
Πάτησα το play μόλις διάβασα το ποστ σου.
Αυτό είναι ακόμα πιο βαρύ και σάπιο και έχει ομορφούλικα death φωνητικά που μ’αρέσουν. :slight_smile:
Καλή φάση, ευχαριστώ! Έκανα και μια βουτιά στο νερό bix (lol ρε μλκ !)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
[FONT=“Lucida Sans Unicode”]Ευκαιρίας δοθείσης, ας ποστάρω κι εγώ ένα δισκάκι που βρήκα τελευταία.

[B]Summonus - Zeichen Der Hexe[/B] (2011)[/FONT]

[FONT=“Lucida Sans Unicode”]Από Αυστραλία είναι αυτοί και έχουν κυκλοφορήσει άλλο ένα album, το ομώνυμό τους (δεν το έχω ακούσει), το '09.
Σε πιο κλασσικές sludge φόρμες κινούνται αυτοί, με ολίγη από doom και πάλι.
Είναι αρκετά συμπαθητικό, με τσαμπουκαλεμένο, βαρύ ήχο και ζόρικα φωνητικά.
Δοκιμάστε το, μιας και φέτος δεν ήταν και πολύ δυνατή χρονιά για το sludge νομίζω…

Εδώ το ακούτε —>[/FONT] [I]http://summonus.bandcamp.com/album/zeichen-der-hexe[/I]

(Btw, μας έχει βοηθήσει πολύ αυτό το bandcamp, όπως και τις μπάντες φαντάζομαι…)

Και Orm και Of Spire & Throne είναι απίστευτες βαριές κι ασήκωτες ντουμοδισκάρες και παίζουν εναλλάξ εδώ και μέρες.
Το δεύτερο ίσως είναι λίγο καλύτερο του πρώτου, για μένα.

[FONT=“Lucida Sans Unicode”]Σε αυτό το σημείο, επιτρέψτε μου μια παρένθεση από τις τρέχουσες κυκλοφορίες.

[B]Kilslug - Answer The Call[/B] (1986) !

Για δώστε τα φώτα σας οι βετεράνοι του φόρουμ, γιατί τους βρήκα τυχαία αυτούς και πραγματικά εντυπωσιάστηκα.

Δεν ξέρω αν ανήκουν σε αυτό το τόπικ, πάντως στα δικά μου αυτιά ακούγονται κάπως σαν proto-sludge, μια πρώιμη μορφή δηλαδή του sludge με μια punk αλητεία στην ατμόσφαιρα.
Ήταν/είναι (διαλύθηκαν/επανενώθηκαν) από τη Βοστώνη της Μασαχουσέτης, ιδρύθηκαν στις αρχές των 80’s και κυκλοφόρησαν 2 ΕP’s, μια κασέτα και το αποπάνω μοναδικό full-length album.
Απ’ό,τι διαβάζω πρέπει να έχουν cult status στους κύκλους της εποχής (ε και με τέτοιο εξώφυλλο…).
Πρωτοποριακή μουσική για την εποχή θα έλεγα.
Μιλάμε για 1986, δηλαδή όταν ξεκινούσαν οι Melvins, πριν σκάσουν μύτη οι Eyehategod κλπ.

Για βοηθήστε με κανα ινφο να μάθουμε τί τρέχει.

[B]“Into A Hole”[/B]
[B]“Death Squad”[/B][/FONT]

Υπαρχει εξω και αυτο.

Fleshpress-Acid Mouth Strangulation

Serpantine Path

Συνεντευξη και κομματι streaming

Είναι κάποι δίσκοι που λέτε που δεν ταιριάζουν πουθενά στο Rockipedia.
Ξέρετε, αυτό το noise rock που μ’ αρέσει, και είναι πάρα πολύ βαρύ για να μπει στα indie/alternative threads, αλλά όχι τόσο μέταλ για να μπει εδώ. Παρ’ όλ’ αυτά για το συγκεκριμένο δίσκο θα το τολμήσω, γιατί μπορεί να κάνει κάποια αυτάκια να ματώσουν (sic).

Τους Νορβηγούς [B]Årabrot[/B] λοιπόν τους είχα ξεχωρίσει από πέρσι με το καταπληκτικό “Revenge” και τους είχα βάλει στα καλύτερα της χρονιάς. Φέτος επανακάμπτουν με το καταπληκτικότερο “[B]Solar Anus[/B]” που παίζει συνεχώς τις τελευταίες μέρες.

Ηχητικά θα τους τοποθετούσα κοντά στους Melvins με τα χαρακτηριστικά αργά ριφφς που σέρνονται σε όλο το δίσκο και σε περικυκλώνουν. Και επειδή δεν είμαι καλός στις περιγραφές, δείγματα παρακάτω:

http://www.myspace.com/arabrot

http://www.youtube.com/watch?v=anUJszs7B3I

Steve Albini approves! And produces.

Ελπιζω να μη γινομαι κουραστικος

http://www.cvltnation.com/dephosphorus-vs-unearthly-trance/

Πραγματικα φοβερη συνεντευξη.Nεο EP το 2012 με τιτλο “Human Lesson”.Τη συνεντευξη παιρνουν οι Ελληνες Dephosphorus.

Ένα ποστ για τον Ριπ_Νοοβ που ξέρω ότι του αρέσουνε.

Rorcal & Solar Flare - 2011

"For this work, we locked ourselves with SOLAR FLARE for 3 days in a humid basement (our practice room actually) to write and record a collaborative track sounding as heavy as it could be with [B]2 basses, 3 guitars[/B] and supported by [B]drums and vocals from the Mordor[/B]. All has been mastered again by Raph Bovey who produced HLGBLS, and we might be even close to make an Uruk-hai cry for mercy.
As concept and guideline, we found inspiration in the poem ?La Ronde sous la Cloche?, taken from the book ?Gaspard de la Nuit? and written by the french poet Aloysius Bertrand? although the legend says that this book was probably written by the devil himself. His text drags you into a world between nightmare, hallucination and darkness which we tried to reproduce musicaly."
τσάμπα πράμα
για λεφτάδες

Δεν έχω ακούσει ακόμα, απλά ενημερώνω.

^μονο για Ανδρες!

Σε ποιο σοβαρο υφος: το εχω κατεβασει αλλα δεν το εχω ακουσει ακομα.

Καμιά βοήθεια εδώ ? :-s

[B]Hull - Beyond The Lightless Sky (2011)[/B]

Ατμοσφαιρικό σλατζ με ποστ-χαρντκορ καταβολές, προγκρέσιβ πινελιές (κάποιες φορές θυμίζει ακόμα και Tool), πολυφωνίες, τρελές στόουνερογκρουβιές ανά σημεία, μπόλικη ψυχεδέλεια και πολύ ντουμ βρωμιά.
Πολυεπίπεδος δίσκος που μερικές φορές φλερτάρει με την εγκεφαλική πολυπλοκότητα, ανώ άλλες τσακίζει με τη χύμα αμέσοτητά του.
Εξωφυλλάρα από Τζος Γκράχαμ (Neurosis).

Δεν πιστεύω να μην έχουν αναφερθει αυτοι οι μάγκες αλλά είμαι γνωστός για το οτι βαριέμαι να ψάχνω συν του οτι εχω πάθει γερη πλάκα μαζι τους…
http://www.youtube.com/watch?v=tFzuTGCbIXQ

απ’ τα καλύτερα sludge άλμπουμ του '11, όποιος δεν έχει τσεκάρει να το κάνει τώρα

Bitcho - Toybox(2009)

‘‘Hailing from the southern Lowlands, this Dutch 6-piece is out to make the universe trip on their hypnotic, droning and monotonous grooves.
Self-released debut double album ‘Toybox’ (2009) sold out 200 copies in no time. In 2011 Bitcho lets itself drown deeper into the ooze to unleash a new chapter of inertness’’

Αργό επαναλαμβανόμενο μονότονο Sludge-Doom και η Παναγιά μαζί σας!!!

Λοιπον αυτο ειναι πολυ καλο αλμπουμ αν και δε το λες 100% sludge ε

ναι αυτο εννοω

ΕΝΤΙΤ: Ξέρετε τι έχω παρατηρήσει; Λέμε λέμε μαλακίτσες για χιλιες 2 σκατομπαντουλες εδω και κανεισ δε μίλησε περσι για το καινουριο CORRUPTED (και ισως και τελευταίο δυστυχως)

Ειχαμε συζητησει για το Corrupted αν δεν κανω λαθος.Ειχαμε εκθειασει το Gekkou No Daichi κτλπ.Εγω ακομα το ακουω αρκετα συχνα,ειδικα οταν διαβαζω.

Οντως παιζει να ηταν το τελευταιο?

Δε νομιζω να ειναι το τελευταιο,ισως να ηταν το τελευταιο στο στυλ που συνηθιζαν να παιζουν καθως εφυγε και ο τραγουδιστης,αλλα απο τη δηλωση του ντραμερ που ειχα διαβασει στο site του δεν προεκυπτε οτι σταματανε.

μακάρι να είναι ετσι γιατι εγω ειχα διαβάσει οτι το πάνε για αγκαλιες σταυροφιληματα και “τα λεμε”