Sludge~!

σίγουρα δεν είμαι ο καταλληλότερος για να ανοίξω αυτό το πολλ (αν δεν έχει ανοιχτεί ήδη και δεν το πήρα πρέφα) κ περιμένω διορθώσεις από παλαίουρες για να είναι πιο αντιπροσωπευτικό, αλλά μιας και με τρώει ο κώλος μου, ποιός πιστεύετε πως είναι ο καλύτερος sludge δίσκος?

ψ. για ορισμένες επιλογές ευθύνεται και ο σαμαν, να το θυμάστε :stuck_out_tongue:

ψ. άντε, multiple choice. αλλά ψηφίστε 2 ε, μη το παραξηλώσετε, σας βλέπω.

Επειδή είμαι χαζούλης, ζητώ από τους mods να χώσουνε και μια ψήφο στο Oceanic από μένα.

Done.

Δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος sludge δισκος, ούτε μπορώ να προσδιορίσω με ακρίβεια τι είναι sludge.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ποιος είναι ο αγαπημένος μου δίσκος από το poll. Για να το κάνω αυτό όμως πρέπει να ακούσω τα Neurosis, Cult of Luna και Eyehategod, γιατί δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα.

Till then, φυλάω την ψήφο μου…

ναι, κάντην ματς μουτς :stuck_out_tongue:

κι εγώ πάντως τα ίδια, δεν έχω ακούσει 3 δίσκια :-s

Ωχού μωρέ, το διόρθωσα :lol:

Όλα :smiley:

Ειλικρινά δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο, το κάθε ένα απο αυτά είναι ξεχωριστό αριστούργημα. Η μόνη μου ένσταση είναι στον όρο sludge. Μιας και δεν ταιριάζει σε όλα. Σίγουρα έχουν sludge στοιχεία αλλά οι ocean για παράδειγμα δεν μπορείς να πεις οτι παίζουν sludge. Άμα βάζαμε το tag post-metal πάλι θα υπήρχε μπέρδεμα.

Τέσπα, τα gentres είναι για να μας βοηθάνε :slight_smile:

Πειτε οχι στα υποκαταστατα :!:

Acid Bath φυσικά. Οι Ocean γιατί είναι στο πολ?

λοκ.
και ακολουθει το ντεμο γκινιπιγκ.
τ’ αλλα λυπαμαι, αλλα δεν ειναι σλατζ και γνωριζω καλα τον ορο.

εντιτ: ας ψηφιζω Dopesick =ρ

εντιτ2: κανονικα επρεπε να ψηφισω το πινκ που εχει μεχρι και το αηρον μανκι, αλλα ειναι διαφορετικα πραματα.

εντι3: χοχο!

Τσέκαρε το split Graves At Sea/Asunder και γενικότερα τους Graves At Sea. Tέλεια μπάντα

Άντε παλαίουρες, την δεκάδα σας για να αλλάξει το πολλ :slight_smile:

τι είναι αυτά που δεν είναι sludge απ τις επιλογές του πολλ? να μαθαίνουμε κ τπτ…

και ποια είναι τα αντιπροσωπευτικότερα του είδους για σας. ελάτε, δε χρεώνουμε με τη λέξη.

λοιπον, το σλατζ οπως μου το εχουν μαθει πατροπαραδοτα ειναι το σαπιο/το ροκενρολ/το χυμα/το αργο/το βασανιστικο και το γουιντ.
δλδ ειναι μπαντες οπως οι Iron Monkey, οι EyeHateGod(πολυ σωστα, ναι), οι Bongzilla, οι Weedeater, οι Grief(επιμενω), Crowbar(επισης), )τπτ Black Cobra, Graves at Sea, Corrupted (στο φιλιν), Unearthly Trance, Church of Misery, Deadbird(ας με διορθωσει γνωστος user) και απ’ τις δικες μας Guinea Pig και Mahakala μου σκανε στο μυαλο. ειναι πολλα και σιγουρα υπαρχουν ελλειψεις, παντα ομως με τις δικες μου πατροπαραδοτες πηγες και το πως εκλαμβανει κανεις τα πραματα.
αλλα ρε παιδια οι The Ocean;;;;; αυτοι ειναι γουαναμπι μεσουγκα.
οι neurosis ασπουμε δεν μπαινουν σε καλουπι ειναι μια δικια τους κατηγορια. κατι παρομοιο ισχυει και με isis παρολο που στα πρωτα ιπακια αντεγραφαν τους προλαλησαντες με εμφανεστατο τροπο, στην πορεια βαλανε δικια τους σφραγιδα, αλλα οχι σλατζ. πιο κοντα στο ποστ/χαρκορ (αν και ειναι ο πιο σιχαμερος ορος)
για το μπορις δεν. Acid Bath το ιδιο. το Pelican περισσοτερο ταξιδι σου βγαζει παρα σαπiλα =Ρ κτλ κτλ.
παντα ομως με τις δικες μου πατροπαραδοτες πηγες και το πως εκλαμβανει κανεις τα πραματα.

και ξερό ψωμί!!!

Eyehategod βεβαια.

:bow2::bow2::bow2::bow2:

Παρτε εναν ταρανδο. Γδαρτε τον και κοψτε του το κεφαλι. Συρετε το νεκρο αιμοφυρτο κουφαρι παραδιπλα. Ανοιξτε εναν λακο και θαψτε το μεσα. Παρατηρηστε μετα τις ματωμενες προβιες, “στολισμενες” με ολο αυτο το νωπο χωμα, να μαρτυρουν νοερα το μακελειο που προηγηθη.

…ή απλα, ακουστε Rwake. \m/

Edit: Ξερω, ειμαι ποιητης ο ατιμος.

οταν λεμε sludge εννοουμε παραδοσιακο southernιαρικο (crowbar, eyehategod etc.)? stonerosludge (bongzilla, electric wizard etc.)? ή ο,τι να’ναι sludge (neurosis, mastodon etc.)? παντα το’βρισκα δυσκολο να προσδιορισω αυτο το ειδος αλλα νομιζω οτι το πιο αντιπροσωπευτικο του ειναι το southernιλικο…απ’τις επιλογες του poll μαλλον το acid…

E το sludge γενικα εχει μια Southern-ιλα.Οι μπαντες που αναφερεις bongzilla, electric wizard,neurosis,
mastodon εχουν στοιχεια sludge.Αλλος πιο πολυ αλλος λιγοτερο.EyeHateGod for me.

Δεν θα τα έλεγα όλα καθαρό sludge στο poll αλλά όπως και να χει είναι κάποιες δισκάρες. Sludge εγώ λέω την southern σαπίλα, με κύριο χαρακτηριστικό τα φωνητικά. Τεσπά. Μου είχε πει ο Angmar για έναν φοβερό δίσκο από Abandon με τίτλο In reality we suffer. Αυτό θα ψήφιζα αν υπήρχε στο poll :stuck_out_tongue: Προς το παρόν ψηφίζω Cult of Luna… μου έχει προκύψει μεγάλη αγάπη :smiley:

Πραγματικα, αυτο το album αξιζει να το ακουσουν ολοι οσοι ασχολουνται με sludge…

Φοβερο δισκακι ειναι κι αυτο των The Abominable Iron Sloth…

Και φυσικα, απιστευτα αξιολογα ειναι τα Come To Grief οπως και Miserably Ever After των Grief… θεουληδες…