Νεκρός σε συναυλία των Smashing Pumpkins

Δεν ηξερα που να το παραθεσω και ανοιξα νεο thread. Αν κρινετε πως πρεπει να μετακινηθει αλλου καντε το.

Απο contra.gr:

[I]Σε τραγωδία κατέληξε η συναυλία των Smashing Pumpkins στο Βανκούβερ που πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα. Ένας οπαδός της μπάντας άφησε την τελευταία του πνοή, πέφτοντας θύμα του ενθουσιασμού του αλλά και των υπολοίπων.

Πιο συγκεκριμένα και μετά από έρευνα της αστυνομίας, ο νεκρός συμμετείχε στο επικίνδυνο mosh pit που εμφανίζεται συχνά σε rock συναυλίες. Όσοι αναρωτιέστε για το mosh pit είναι ο «χορός» στον οποίο συμμετέχουν αρκετά άτομα και κατά κύριο λόγο σπρώχνουν και χτυπούν ο ένας τον άλλο.

Ανάλογο περιστατικό έχει ξανασυμβεί σε συναυλία των Smashing Pumpkins. To 1996, ένας 17χρονος στο Δουβλίνο είχε πεθάνει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Μάλιστα ο front man της μπάντας, Billy Corgan έχει ζητήσει πολλές φορές να σταματήσει αυτό το φαινόμενο στις συναυλίες του. [/I]

Θα αρχισουν παλι τωρα οι γνωστες “εξυπναδες” για τις συναυλιες μας? Hope not…:frowning: :frowning: :frowning:

Θ’ αρχισουν. Αλλα δε μασαμε. Επισης, κριμα για το παλικαρι, αλλα δεν πιστευω οτι εγινε απο mosh pit ετσι απλα…

Αυτο ακριβως…

Εδω δεν εχει πεθανει κοσμος σε αλλες συναυλιες, εκει βρηκε να γινει?:-k

Έλα ντε, στους Pumpkins; Δεν έχει πολύ νόημα…

Θελω να πω οτι οντως θα μπηκε στο mosh pit, αλλα πιθανοτατα να ειχε προβλημα καρδιας η κατι τετοιο…

Δεν ξέρω αν διαβάσατε την τελευταία παράγραφο του άρθρου…

Ανάλογο περιστατικό έχει ξανασυμβεί σε συναυλία των Smashing Pumpkins. To 1996, ένας 17χρονος στο Δουβλίνο είχε πεθάνει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Μάλιστα ο front man της μπάντας, Billy Corgan έχει ζητήσει πολλές φορές να σταματήσει αυτό το φαινόμενο στις συναυλίες του.

Δεν είναι θέμα “εξυπνάδων” το να καταλαβαίνει κανείς το αυτονόητο, ότι δηλαδή η καφρίλα του σπρωξιδιού μέσα σε περιορισμένο χώρο και με τέτοιο συνωστισμό μπορεί ανετότατα να οδηγήσει σε τέτοιες καταστάσεις…

Ναι, αλλα ενα mosh pit απο μονο του δε νομιζω οτι μπορει να γινει τοσο επικινδυνο ωστε να σκοτωθει καποιος. Αντε το πολυ πολυ ν’ανοιξει καμια μυτη. Κι εγω πιστευω πως πρεπει να ειχε καποιο προβλημα υγειας και να πεθανε. Οπως και να’χει παντως ειναι κριμα αυτο που συνεβη.

Εδω δεν εχει πεθανει κοσμος σε Carpathian Forest, οπου σκουπιζανε το αιμα απο το δαπεδο…

Πολυ πιθανον να ειχε προβλημα καρδιας και γενικα να μην αντεχε τις συνθηκες…

To “εξυπναδες” που ανεφερα δεν πηγαινε μονο σε αυτο. Πηγαινε σε ολους οσους προσπαθουν να πιαστουν απο το παραμικρο για να χλευασουν με τον πιο ηλιθιο τροπο τη ροκ/μεταλ σκηνη. Τα παραδειγματα μονο λιγα δεν ειναι…

Και οσο για το συγκεκριμενο περιστατικο, ειμαι πιο κοντα σε αυτο που λενε οι υπολοιποι… Δεν νομιζω να μπαινει κανεις σε μος πιτ με το ζορι. Αν καποιος ξερει οτι εχει σοβαρο προβλημα και παρ’ολα αυτα κανει βλακειουλες για να το παιξει “κακος” τοτε ισως θα επρεπε να ειχε αναλογιστει και τις συνεπειες. Αν παλι δεν το ηξερε οτι εχει καποιο προβλημα τοτε ειναι πραγματικα κριμα και αδικο…:frowning:

Απο την αλλη καποιος που εχει προβλημα με την καρδια του ή ξερω γω κατι σχετικο μπορει να μην αντεξει σε μια συναυλια που θα εχει υπερβολικο συνοστισμο. Το ιδιο ομως δεν μπορει να γινει και σε καποια αλλη μαζικη συγκεντρωση ή ακομα και στο μετρο? Ποδοσφαιριστες πεθαινουν στα γηπεδα επειδη εχουν προβλημα και δεν το ξερουν. Τι σημαινει αυτο, οτι ειναι “καφριλα” να παιζεις μπαλα ή να μπαινεις στο μετρο οταν εχει κοσμο? Ε, ας καταργηθουν ολα τοτε. Δεν φταιει για ολα το μεταλ…

Και για να εξηγουμαι, δεν ειμαι επιθετικος αν και μαλλον ακουγομαι ετσι. Συγγνωμη γι’αυτο. Αλλα εγω ας πουμε, αν νιωθω οτι δεν αντεχω (ή οτι ειμαι πολυ φλωρος κατα αλλους…) πολυ απλα ΔΕΝ συμμετεχω σε μος πιτ. Αυτο δεν θελει πολυ μυαλο. Οποιος δεν το εχει συγγνωμη αλλα εγω δεν μπορω να τον βοηθησω. Παντως δεν ξερω πως χαθηκε το παλικαρι γιάυτο δεν με τιμαει και ιδιαιτερα το να λεω αυτα που λεω. Απλως ειναι οι πρωτες σκεψεις που μου ηρθαν. Αυτα!

QFT έτσι απλά :thumbup: :thumbup:

Αν οι γύρω σου ξαφνικά αρχίσουν να σπρώχνονται δεν υπάρχει περίπτωση να σε πάρει και εσένα η μπάλα? Μου έχει συμβεί γι αυτό το λέω…

Δεν βγάζει κανείς ανακοίνωση: “Προσοχή προσοχή, θα ακολουθήσει μος πιτ, οι εύθραυστοι παρακαλούνται να αποχωρήσουν”…

Οταν βλεπεις να ανοιγει κυκλος, δεν θελει και πολυ για να καταλαβεις τι θα ακολουθησει…

'Εχω αποκτήσει μελανιά στο μάτι από τέτοια μαλακία.Να’ναι καλα το παιδί που με τράβηξε

Συγγνωμη, αλλα οποτε θελω μπαινω και οποτε δεν θελω δεν μπαινω, απλο ειναι…

Εξαλλου, το πιτ ειναι σε μερικα σημεια, δεν ειναι σε ολη την αρενα…

Oι θάνατοι από αυτοκινητικά δυστυχήματα είναι μερικές εκατοντάδες χιλιάδες φορές περισσότεροι…
Ας απαγορέψουμε λοιπόν την οδήγηση!

Σωστός, πολύ καλή παρομοίωση. Έχω δικαίωμα σε μια συναυλία να κάνω ό,τι γουστάρω ώστε να την ευχαριστηθώ, αρκεί να μην παίρνω άλλους πάνω μου (όπως και οπουδήποτε). Οι άλλοι δε φταίνε σε τίποτα. Αν κάτι είναι να συμβεί επειδή ο άλλος έχει προβλήματα υγείας ας πούμε, θα συμβεί. Ο καθένας όμως έχει την ευθύνη των πράξεων του, κάτι που αφορά τόσο τον εαυτό του όσο και τους γύρω του, οι οποίοι δε φταίνε σε τίποτα.

στο μυαλό σας έχει περάσει ότι μπορεί μέσα σε όλο το σπρωξίδι να έφαγε αγκωνιά στην καρωτίδα? Να του γύρισε η γλώσσα? Να έπεσαν άλλοι επάνω του και να του προκάλεσαν εσωτερική αιμοραγία? Εδώ σε αγώνες ποδοσφαίρου έχουμε δει τραυματισμούς που αν δεν ήταν εκεί ο γιατρός της ομάδας θα είχε σκοτωθεί ο αθλητής…

Το mosh pit, είναι κάτι που το κάνεις με πλήρη επίγνωση. Όμως μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο. Όταν σπρώχνεις - βαράς το δίπλα σου, ασκείς βία σε αυτόν που είναι δίπλα σου. Εσύ, εκτός του ρίσκου του να σε χτυπήσει κάποιος, επιλέγεις και το ρίσκο του να χτυπήσεις σοβαρά κάποιον… Δικαίωμα σου να θες να φας ξύλο, δεν είναι δικαίωμα σου όμως να ρίχνεις…

Άποψη μου: Το mosh pit ή να γίνεται από άτομα που ξέρουν πώς και με προσοχή ή καθόλου…

Εις το επανιδείν… :slight_smile:

Δεν έχεις καθόλου άδικο,αλλά άνετα μπορείς να αποφύγεις το mosh pit όπως είπανε πολλά άτομα.Αν βλέπεις πως ανοίγει κύκλος δεν συμμετέχεις αν θεωρείς πως δεν μπορείς…Εγώ ας πούμε στους Μετάλλικα είχα παντού γύρω μου mosh pit όμως δεν συμμετείχα.Ξέρω οτι αν με πάρει η μπάλα δεν θα μπορέσω να βγω διότι είμαι πολύ κοκαλλιάρης και έτσι θεώρησα καλύτερο να χτυπηθώ αλλιώς.Τα ίδια και σε Guardian,ανοίξανε και μπροστά μου mosh pit αλλά απομακρύνθηκα γρήγορα.Δυστυχώς υπάρχουνε πολλά άτομα που ενώ ξέρουνε πως μπορεί κάτι να γίνει(καλά όχι θάνατος,αλλά τραυματισμός σίγουρα)το θεωρούνε “μαγκία” να μπούνε σε mosh pit…

Πάντως κρίμα το παιδί…

ρε νιωστε λιγο…ενα παλικαρι πεθανε απο μαλακια και εσεις λετε οτι θα πληγωσει την metal rock σκηνη η αμα θελει εβγαινε η αν δεν αντεχε δεν συμμετειχε και τετοια???
Δεν πατε καλα μου φαινεται…rock metal σημαινει οτι παω καπου και βαραω οτι ναναι και οπου ναναι???
Δλδ οταν σκοτωθει καποιος σε αυτοκινητιστικο θα πειτε ας μην οδηγουσε αφου δεν μπορουσε???
[SIZE=“4”]Νιωστε[/SIZE] και σωστε…αν δεν βαλουμε μυαλο κατι τετοιο θα ξαναγινει…κριμα ειναι…#-o

Καλα, εσυ αυτο καταλαβες? Το παληκαρι δεν ξερουμε ακομα απο τι πεθανε, και μαλιστα η αστυνομια ανεφερε οτι δεν εφερε ουτε μολωπες, ουτε τιποτε τραυματα, και σου παραθετω επ’ακριβως το δελτιο:

Όπως δήλωσαν οι αρχές, δε βρέθηκαν τραύματα στο κεφάλι και το σώμα του άτυχου νεαρού, ενώ η αιτία του θανάτου του θα εξακριβωθεί σε λίγες εβδομάδες, όταν και θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της νεκροψίας.

Το πιτ, καλως η κακως γινοταν, γινεται, και θα γινεται σε ολες τις συναυλιες… ΚΑΝΕΙΣ δεν σε βαζει μεσα με το ζορι και μπορεις πολυ καλα να το αποφυγεις, οπως ειπε και ο φιλος πριν… Ατυχηματα μπορει να υπαρξουν, οχι μονο μεσα στο πιτ αλλα και γενικα σε μια συναυλια… Αλλα αυτα συμβαινουν πολυ σπανια…