Smashing Pumpkins

Μαζί με Νιρβάνα και Pearl Jam ίσως ότι καλύτερο είχε βγεί…
Αν και η επιστροφή τους έγινε για καθαρά εμπορικούς σκοπούς…

Πάντως χωρίς d’arcy δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ

ellanor και εγώ τους έχω απωθημένο αλλά με την σημερινή σύνθεση δεν θέλω να τους δώ…
Κάτι άκουσα ότι προετοιμάζουν νέο δίσκο?

Τις τελευταιες μερες εκανα μια αναδρομη και ξαναακουσα μετα απο πολυ καιρο το παλαι-ποτε αγαπημενο μου συγκροτημα(μαζι με Cure)
τους ακουγα απο το γυμνασιο πως ολοι οι αλλοι ακουγαν θυμαμαι στην ταξη μου Iron maiden Metallica κλπ εγω ημουν ο μονος κολλημενος με τους Pumpkins!

και εδω τεραστιο κολλημα και οχι μονο με γνωστα τους κομματια αλλα και με αγνωστα b-sides κλπ οπως το Bye june πχ

Πρωτος δισκος Gish
να πω την αμαρτια μου ποτε δεν ηταν ο αγαπημενος μου γουσταρα τρελα βεβαια “I am one” και κανα δυο ακομα αλλα μεχρι εκει

Δευτερος “Siamese dream” μπουμμ βομβα!κατα την αποψη μου μεσα στους καλυτερους 10 alt-rock δισκους που εχουν γινει που να αρχισεις και που να τελειωσεις??
Cherub rock -today-Geek usa-disarm γενικα πανικος!!

Τριτος “Mellon collie” το επος! τι να λεμε τα παντα ολα που λεει και ο αλεφαντος:lol:
tonight tonight 1979 bullet Και τα ρεστα
παρολα αυτα διπλος δισκος γαρ δεν κατεφερε να εχει το ιδιο υψηλο επιπεδο σε ολη την διαρκεια

τεταρτος “Αva adore” αλλαγη ηχου καναν και αυτοι οπως τα περισσοτερα γκρουπ τον “πειραματισμο” τους και πετυχαν!(σε αντιθεση με τα περισσοτερα γκρουπ)
αγαπημενος δισκος Ava adore tear Κλπ
(αυτη την περιοδο ηταν που μας επισκεφθηκαν και για πρωτη φορα,ο βασιλακης κατα την διαρκεια της συναυλιας δηλωνει "Ο υπευθυνος του τουρ(δεν θυμαμαι τωρα αν ειπε μανατζερ κλπ)μας ειχε πει οτι αν ερθουμε στην Ελλαδα κανεις δεν θα μας ξερει και κανεις δεν θα ερθει να μας δει!οπως καταλαβαινεται δεν θα ειναι πια μανατζερ μας!)

πεμπτος "Machina’ επιστροφη σε ροκ καταστασεις παλι ωραιος δισκος και με ψαγμενες στιγμες βλεπε glass and ghost children αλλα ποτε δεν κολλησα μαζι του…

και μετα ηρθε το τελος
συνεχεια του Corgan και το jimmy με τους Zwan και μετα σολο του billy
για την “νεκρανασταση” δεν θελω καν να μιλησω γιατι ηταν τεραστια αποτυχια
δεν ξερω τι επαθε ο corgan εχασε το αστρο που ειχε?ηταν η χημεια μαζι με τον Iha που τους εφερε τοσο ψηλα?εχασε την εμπνευση του?παντως το χασε…

η ιστορια εγραψε οπως λεει και στο dvd τους με τα Greatest hits

THE
SMASHING PUMPKINS (1991-2000)

Όλες οι μπάντες από την αρχή του κόσμου έχουν μια διάρκεια. Τα τελευταία ψήγματα του μεγαλείου τους ακούστηκαν στο Μachina που έχει αρκετές πολύ καλές στιγμές. Στα άλλα συμφωνώ. Το Αdore όταν είχε κυκλοφορήσει είχε ανοίξει ο Πάτσης τώρα στις 23:30 μόνο και μόνο για να το δώσει πρώτος. Χαμός είχε γίνει και φυσικά το album είναι αριστούργημα.

Δισκάρα το Ava Adore και ειδικά οι live εκτελέσεις των κομματιών του είναι ίσως ότι καλύτερο εχω ακουσει live από μπάντα.

Δισκάρα και πράγματι κορυφαίο στο live. Τους είχα δεί 2 φορές παλιότερα αλλά το live του Λυκαβηττού το '98 το θεωρώ το καλύτερο τους που έχω δεί.

Έχω πάθει πλάκα με το νέο άλμπουμ τους. Το έβαλα πιστεύοντας πως θα το ακούσω 1-2 φορές απλά για να λέω πως το έχω ακούσει και κατέληξα να τον παίζω (το δίσκο ρε :p!) 3 μέρες σερί.

Μεγάλο comeback!

Έμαθε μπαλίτσα στα γεράματα και γουστάρει isis αν κρίνουμε από τους τίτλους.

Το άκουσα χθες. Μεγάλη έκπληξη. Θα το ρίξω μερικές ακόμα ακροάσεις για πιο σίγουρα συμπεράσματα

Και ξανά λοιπόν: ΔΙΣΚΑΡΑ και μεγάλο κόλλημα τις τελευταίς μέρες! Για μένα στα 2-3 καλύτερα της χρονιάς μέχρι τώρα.

Ίσως λίγο “φλωριά” για κάποιους σε σημεία, αλλά και πάλι. Billy Corgan λέμε.

Συμφωνω με cozy. Μεγαλο και ανελπιστο comeback.

Υ.Γ: Και για μενα στα δυο τρια καλυτερα. Ετσι κι αλλιως εχω ακουσει… τεσσερα :slight_smile:

Άλλο ουρανοκατέβατο κι αυτό, είναι τόσο καλό ρε παιδιά;;

Με ψήσατε αγρίως!

Μια ακροαση θα σας πεισει. Ενταξει μην περιμενεις να βρεις μεσα και 1979 ή Disarm. Αλλα σιγουρα θα γουσταρεις. Και η μπαντα που εχει μαζεψει πολυ δυνατη

ναι ρε Billy…ναι ρε άνθρωπε…μετά τα απομεινάρια του Machina (βλ. machina II) μετά το χλιαρό Zwan…μετά το μέτριο Future Embrace…μετά το “7άρι” Zeitgeist (μας έχεις χαρίσει 10άρια, βλέπεις) και μετά τα χαστούκια των 2 ep απο το Teargarden project σου… ναι ρε καριόλη…ΝΑΙ…επιτέλους!!!

Ο δίσκος είναι συγκινητικά όμορφος.-

(πρωην) Pumpkinhead μιας και στα σχολικα μου χρονια ειχα μεγαλο κολλημα το εν λογω γκρουπ
αλλα τα χρονια περασαν
το νεο αλμπουμ αν και ξεκιναει εντυπωσιακα με το “Quasar” που σου δινει ελπιδες για “νεκρανασταση” των Pumpkins μετα ειναι σε μετρια επιπεδα χωρις κατι που να σου μενει
απλα ενα καλο-μετριο αλμπουμ ισως λιγο καλυτερο απο το Zeitgeist που ειχε εναν απιστευτα εκνευριστικο ηχο
αλλα βλεπει με το κυαλι αλμπουμ οπως το Machina Κλπ

υ.γ. Αντι να φερνουν τις σκα πανκ πι πως τις λεγανε στο Rockwave δυσκολο τους ητανε να φερουν του Pumpkins? που εξαλλου οι ντιντιδες μας τους “Χρωστανε” απο το 2005…

http://www.rocking.gr/reviews/album/The_Smashing_Pumpkins_-_Oceania/4302/

Στέλνω υπόμνημα στην Εκκλησία της Ελλάδος για ν’αγιάσει το πληκτρολόγιο του Λουκιανού Κοροβέση.

Προσυπογράφω και επαναλαμβάνω για 2η φορά: Ακούστε το, ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΔΙΣΚΟΣ.

To ακουσα και εγω .

Συμφωνω πως ειναι καλος και γενικα εξεπληξε, γτ κανεις δν το περιμενε να ειναι .

Απο κει και περα εχω την αισθηση καθε φορα που τον ακουω,πως κατι του λειπει .Δν εχει το ξεσπασμα και το νευρο που θα τον ανεβασει επιπεδο .Ισως φταιει που τα κομματια ειναι τα περισσοτερα καλα,ομως κανενα δν κανει το μπαμ.Επισης πολυ χτυπητη αδυναμια ειναι πως τα δυνατα κομματια υστερουν εμφανως των ακουστικων/χαλαρων .

Eν τελει ,οκ καλο ειναι,but still ,oταν θα θελω να ξανακουσω SP καποιο απο τα 4 πρωτα θα επιλεξω και οχι αυτο .

Δεν μας ενδιαφέρει τι λέει η D’Arcy Wretzky. Σημασία έχει ότι η μπαντάρα ενώνεται με τα τρία τέταρτα του line up της για νέο δίσκο (παραγωγός ο Rick Rubin).

2 Likes

Billy Corgan + Courtney Love

1 Like