Smoke The Fuzz Fest 17/09 Gagarin

Το περίμενα κατά τις 7 όχι τόσο νωρίς…
Είχα κάτι μερμέτια να κάνω στο σπίτι το πρωί, θα πρέπει να ξυπνήσω νωρίτερα και να τα επισπεύσω!

Και όπως υπέθετα, ΥΟΒ ή πρώτοι ή τελευταίοι

Από Sons of Otis μέχρι τέλους πρέπει να είμαι οπωσδήποτε , αλλά το θεωρώ απίθανο δυστυχώς

Αν και είχα μεγάλες προσδοκίες για το συγκεκριμένο εγχείρημα, αντικειμενικά μπορώ να πω ότι ήταν μέτρια και πιο προσωπικά ότι απογοητεύτηκα από τα συγκροτήματα και τον ήχο.

Ένα μικρο review:

Πήγα περίπου στη μέση των Suma κατά τις 6 παρά, που σημαίνει ότι το πρόγραμμα ξεκίνησε στην ώρα του.

Suma - Κάκιστος ήχος, η βαβούρα που προκαλούσε το pc που έπαιζε τα διάφορα εφε και noise, κάλυπτε τα πάντα. Με το που μπήκα μέσα, δεν πίστευα πόσο χάλια ήταν ο ήχος. Ειλικρινά δεν μπορώ να κρίνω την απόδοση τους αφού δεν καταλάβαινα τίποτα.

Black Cobra - Αυτούς και αν τους χαντάκωσε ο ήχος, αν σκεφτείς ότι είναι μόνο 2 άτομα, ο κιθαρίστας το πάλευε ο άνθρωπος αλλά από κάποιο σημείο και μετά διαπίστωσα ότι από αυτά που έπαιζε δεν ακούγαμε ούτε τα μισά, ότι χορδή και να πάταγε έβγαινε το ίδιο αποτέλεσμα. Φιλότιμη προσπάθεια… Αλλά και πάλι χέσε μέσα.

Εδώ έγινε μια σχετικά μεγάλη παύση για να αλλάξουν drums και κάποιες να γίνουν αλλαγές στους ενισχυτές στην σκηνή.

Son of Otis - Ξεκίνησαν καλά, με το δεύτερο κομμάτι να θυμίζει Black Sabbath στα αργά κομμάτια τους αλλά με πολλούς πειραματισμούς και ψυχεδέλεια. Ο ήχος πάρα πολύ βελτιωμένος, μπορώ να πω ότι ήταν μια χαρά. Δυστυχώς από το 3ο κομμάτι και μετά άρχισαν τα προβλήματα. Άλλαξε κιθάρα ο τραγουδιστής, 5 λεπτά να την κουρδίσει/ετοιμάσει και στα μέσα του κομματιού μου φάνηκε σαν να την πετάει από τα νεύρα του, αλλά απ’ ότι κατάλαβα μετά, του κόπηκε το λουρί με αποτέλεσμα να φάει μια γερή σαβούρα. Άντε να την ξαναπάρει, να την ξανατσεκάρει (θα μπορούσε άνετα να είχε σπάσει). Έπαιξε 3 κομμάτια με αυτή την κιθάρα αλλά όσο προχώραγε το set αντί να πηγαίνουμε σε πιο δυνατούς ρυθμούς έγινε το αντίθετο. Μεγάλα κομμάτια, σίγουρα πάρα πολύ δύσκολα τεχνικά και καλά παιγμένα, αλλά με την παρέα αναρωτιόμαστε: Τώρα αυτοί θέλουν να μας πάνε για ύπνο. Μόνο παρήγορο ο ικανοποιητικός ήχος και η άρτια τεχνική.

Dopotrhone - Η μόνη μπάντα που με ικανοποίησε, με το γνωστό αλήτικο στυλ, κέφι αλλά και καλό ήχο, ήταν αυτό που περίμενα. Αποκορύφωμα το Scumfuck Blues με τους τραγουδιστές των Yob και Bongzilla. Αστείο: Ο τραγουδιστής είχε στη δεξιά του γάμπα κάποιον ορθοπεδικό νάρθηκα και στο sound check λέγαμε “Ρε το χαϊβάνι, φοράει καουμπόικες μπότες διαφορετικού χρώματος” Αλλά πηγαίνοντας κοντά είδαμε τι ήταν.

Bongzilla - Καλός ήχος αλλά η ώρα ήταν περασμένες 11:00, τα αργά τους riff σε συνδυασμό με την κούραση τόσων ωρών και την πείνα με ώθησαν στο να αποχωρήσω.

Edit: Στην αρχή βγήκε ο τραγουδιστής τους και λέει, “…όποιος έχει λίγη φούντα ή λίγο χασίς, ας μας φέρει γιατί έχουμε ξεμείνει, έχουμε λεφτά να πληρώσουμε… πίνουμε μιάμιση ουγκιά την ημέρα…”. Όταν ξεκίνησαν το live τράβηξε και μια τζούρα από ένα μικρό μπόνγκ. Να σας πω την αλήθεια, μπήκα σε πειρασμό να πάω να τους πουλήσω το λίγο που μου είχε μείνει αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι μάλλον το λέγαν για πλάκα, άσε που δεν είχα κέφι να τους ακούσω μέχρι το τέλος.

Αναρωτιέμαι αν τελικά τους έσπρωξε κάποιος…

Yob - Δεν άκουσα

Αυτά… Όπως είπα και στην αρχή, δεν ικανοποιήθηκα!

Strike one: Δεν είδες καν τη πρώτη μπάντα… Και τη δεύτερη στα μισά.

Πως γίνεται να κατηγορείς τη διοργάνωση για το παραπάνω θέμα; Προφανώς ήταν θέμα της μπάντας αυτό, οπότε άκυρος ο λόγος που δεν ικανοποιήθηκες από το όλο εγχείρημα.

Μόνο και μόνο αυτό μου αρκεί για να μη σχολιάσω κάτι άλλο… Αυτοί ήταν το highlight της βραδιάς, και εσύ απλά έφυγες…

Με τέτοιο approach μη πας σε κανένα φεστιβάλ λοιπόν.

Εγώ δεν πήγα δυστυχώς και στεναχωφεθηκα πολύ γι αυτό…

Το απόπάνω σχόλιο με στεναχωρησε ακόμα περισσότερο γιατί θα ήταν πολύ ωραίο το εγχείρημα να λάβει καλές κριτικές και να στηριχθεί… Από κόσμο πως τα πήγε;;;

Επίσης, τα προβλήματα των Sons of Otis είναι “μην σου τύχει” … Συμβαίνει καμία φορά και χαλάει την διάθεση κυρίως του παίκτη , ειδικά αν έχεις στο μυαλό σου πιθανή ζημιά στο όργανο. Αλλά από την άλλη, το βρίσκω πολύ περίεργο να μην έχει ο μουσικός την backup κιθάρα του καλοσεταρισμενη…

Για τον ήχο , είναι πραγματικά ένα ιδιαίτερο είδος μέταλ που μπορεί ύπουλα να σε προδώσει αν δεν κάνεις καλό soundcheck, αν κάτι πάει στραβά στην αλυσίδα των εφέ σου ή κάνει κακή δουλειά ο ηχολήπτης, ακόμα και ο χώρος μετράει πολύ…Έχει πολύ βρώμα - φαζιλα (σικ)

edit :

αν ο ηχολήπτης ήταν του χώρου, ευθύνονται και οι 2 γιατί αυτά κανονίζονται στο soundcheck. Αν και έγραψε για ικανοποιητικό ήχο, οπότε πάει στη μπάντα

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν είναι εύκολο να ακούσεις Yob, αυτιά θέλει. :lol:

Καταρχας να πω οτι ο συγκεκριμενος ηχος δεν ειναι το φορτε μου και πιο πολυ πηγα απο περιεργεια και επειδη με τραβηξανε οι φιλοι μου

Εγω ειδα τους 4 τελευταιους, σε sons of otis και dopethrone ο ηχος ηταν καμπανα, στους bongzilla πραγματικα βαρεθηκα, στους yob ειδα το μισο σετ και ο ηχος ηταν κακιστος ολα τερμα και δεν εβγαζα ακρη τι ακουγα. Ημουν και πτωμα και αποφασισα να αποχωρησω.

Απο κοσμο δε γεμισε, πισω πισω δηλαδη ειχε αρκετο κενο.

Το φεστιβαλ του οκτωβρη πιστευω θα ναι πολυ ανωτερο

//Θεωρω οτι ειναι υπερβολικο να βγαινει η μειν μπαντα του φεστιβαλ στις 11.45. Θα μπορουσανε να λειπουν 1-2 μπαντες και να ειναι πιο ανθρωπινο το προγραμμα.

Καλά ρε Thanasis… Με είδες πουθενά να κατηγορήσω την διοργάνωση??? Μάλλον δεν διάβασες καλά το ποστ μου. Κάθε άλλο το γεγονός ότι τηρείται το πρόγραμμα είναι προς τιμήν τους. Γενικά έχω πάει σε αρκετά events της Smoke the Fuzz και χαίρομαι που φέρνουν νέες μπάντες, τις οποίες τις περισσότερες φορές δεν έχουμε ξανακούσει στη Αθήνα.

Όσο για την άποψη μου, μπορώ να τους κρίνω όλους επειδή έσκασα τα 35 eur κ ήμουν παρών. Κρίνω και την διοργάνωση και τον ήχο και τον χώρο και άμα λάχει κρίνω και την κατάσταση της τουαλέτας και το γεγονός ότι έχουν Heineken και όχι άλλες μπύρες διότι δεν μου αρέσει η Heineken.
Άλλωστε στα @@ μου αν για τον κακό ήχο έφταιγε:
1)Η διοργάνωση που δεν πλήρωσε για τα ζητούμενα μηχανήματα
2)Ο μηχανικός του χώρου επειδή έβαλε φθηνά υλικά
3)Ο ηχολήπτης γιατί είχε ερωτική απογοήτευση
4)Η μπάντα γιατί είχε γίνει κόκκαλο.

Εγώ το αποτέλεσμα βλέπω και αυτό κρίνω. Κάποιες φορές φταίει ένα μέρος, κάποιες φορές πολλά ΑΛΛΑ και πάλι αδιάφορο είναι, διότι όπως λέει και η γνωστή μας διαφήμιση: “DHI… το αποτέλεσμα μετράει”.

Όσο για το αν έφυγα νωρίς… Δεν είμαι κάτοικος Αθηνών και έχω δρόμο να διανύσω, δεν θα τρακάρω γυρνώντας πίσω. Όταν αισθάνθηκα κούραση και υπνηλιά την κοπάνησα. Συγνώμη αλλά δεν έχω λεφτά ούτε για κόκα και ούτε για ξενοδοχείο.

Όσο για κόσμο, που ρώτησε ο Rebel. θα έλεγα 60%-70% γεμάτο το μαγαζί αν και ο κόσμος μπαινόβγαινε συνεχώς οπότε ποτέ δεν ήταν όλοι μαζί… Λόγω των πολλών ωρών, αρκετός κόσμος την άραζε στο μπαλκόνι.

… Μιας και ήσουν παρών και υποψιάζομαι ότι έχεις και φιλικές σχέσεις με την διοργάνωση, τελικά τους πότισε κανείς???

ααα και την επόμενη φορά που θα κλείσω εισητήριο για φεστιβάλ θα σε πάρω τηλέφωνο για να μου πεις τη γνώμη σου… Μάστερ…

Χθες παντως δε νομιζω οτο εφταιγε ο ηχοληπτης. Στους dopethrone ο ηχος ηταν μια χαρα, τωρα αν μεθυσε μετα η απο τη πολλη φουντα ζαλιστηκε και τα ανεβασε ολα στο θεο στους Yob τι να πω.
Εγω πιστευω οτι εκανε μαλακια η μπαντα

Καρμπόν αυτά που είπα και εγώ:
Συμφωνώ Son of Otis,Dopethrone κ Bongzilla μια χαρά ο ήχος.

Μόνο μια μικρή λεπτομέρεια που με ενοχλούσε στους Son of Otis, μου φάνηκε ότι ήταν πολύ δυνατά τα πιατίνια, σε σημείο που να μου αποσπά την προσοχή.

Yob για μια ακομα φορα εκπληκτικοι. Εσβησαν ολους εκτος των Dopethtone.

Γενικως πολυ καλο το φεστιβαλ, απλως ηθελε να εχει 1-2 μπαντες λιγοτερες. Ημουν απο την αρχη και στο τελος ειχα ψοφησει.

Ο ήχος ήταν ΓΑΜΑΤΟΣ, όπως πρέπει σε τέτοιες μπάντες. Μόνο για τους Black Cobra το δέχομαι ότι δεν ήταν καλός. Άντε και dopethrone που θα ήθελα λίγο πιο χαμηλά το μπάσο γιατί κάλυπτε λίγο την κιθάρα. Yob τεράστια μπάντα, μόνο κλάμα.

Στάλθηκε από το LG-H440n μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνω για τον ηχο, πολυ καλος, στους δε Yob, φανταστικος. Μονο τα πιατινια των Sons of Otis με ενοχλησαν κι εμενα πολυ.

Marrow απο τα μεγαλυτερα επη που εχουν γραφτει ποτε.

Δηλαδή στους Suma μπορούσες να ακούσεις τη φωνή του Thor (έτσι βγάλαμε τον τραγουδιστή διότι ήταν θηρίο); ή μπορούσες να καταλάβεις τι παιζόταν, πέρα από τα ντραμς, μέσα στη γενική βαβούρα που προκαλούσαν τα κομμάτια από το υπολογιστή;

… γιατί αν είναι έτσι θα πάω να σκίσω όλα τα πιστοποιητικά που έχω από τα σεμινάρια που έχω παρακολουθήσει (κάποια και στο εξωτερικό)

Edit: Δεν είμαι ηχολήπτης αλλά ως υπάλληλος σε εταιρεία που οργανώνει συναυλίες και στήνει μαγαζιά, έχω παρακολουθήσει σεμινάρα από πολλές μεγάλες εταιρείες κονσολών (Digidesign, Digico, Midas και επίσης δουλεύω και με innovason και Yamaha) και σεμινάρια για στήσιμο ηχητικών με κορυφαίο στο Παρίσι με όλα τα Levels της L-Acoustic καθώς και εξειδικευμένα για κάποιες από τις σειρές ηχείων τους, έχω κάνει και κάποια μικρότερα στην Γερμανία καθώς κάθε χρόνο σχεδόν επισκεπτόμαστε με όλη την ομάδα την Pro Light and Sound στην Φρνακφούρτη, αλλά αυτά είναι περισσότερο μαρκετίστικα.

Τι θέλω να πω; Ότι έχω πολλή καλή αντίληψη του τι εστί “Καλός live ήχος” και πως επιτυγχάνεται. Φυσικά δεν μπορώ να συγκριθώ με ηχολήπτες… αλλά κάτι ξέρω, ασχολούμενος τόσα χρόνια

ααααα… θυμήθηκα και κάτι άλλο στο οποίο πεθάναμε στα γέλια:
Στο κενό μεταξύ των Black Cobra και Son of Otis ήρθε ένας ψηλός Αμερικάνος με σκουλαρίκια και μας μοίρασε αυτοκόλητα των Bongzilla. Του λέμε "Thank you for the stickers"
Απαντά: “It’s not just a sticker let me show you”

Εμείς περιμέναμε με μεγάλη περιέργεια και τα μάτια ορθάνοικτα να δούμε κανα κόλπο: Π.χ. να κολλάει σε καπέλο ή να έχει UV χρώμα ή κάτι τέτοιο.
Τελικά παίρνει μια μπύρα και την ακουμπά στο πάτωμα, δείχνοντας μας ότι γίνεται και σουβέρ(coaster).

Λες και ήμασταν συγχρονισμένοι, πεθαίναμε στα γέλια κάτι που του προκάλεσε μεγάλη περιέργεια και ακόμα περισσότερα γέλια σε εμάς… Αρχίσαμε και λέγαμε ο καθένας τι περιμέναμε να δούμε και γελάγαμε ακόμα πιο πολύ

Έφυγες στους Yob. Δε χρειάζεται να πεις κάτι άλλο. Κάθησες να δεις την κάθε σαπίλα κι έφυγες εκεί που έπρεπε να είσαι ρε.

Μια χαρά ακουγότανε η φωνή των Suma, όπως ακριβώς στους δίσκους τους, δε νομίζω να περίμενες να ακούσεις φωνή καμπάνα τύπου Dio ξέρω γω. Και ειδικά τους Suma τους καταφχαριστήθηκα και ό,τι έπαιζαν ακουγόταν μια χαρά. Δεν έχουμε την ίδια αντίληψη μάλλον περί ήχου sludge-doom συναυλίας, οπότε δεν έχει νόημα η κουβέντα.

Τελευταίο ποστ διαμάχης, κρίμα να αναλωνόμαστε σε τέτοιες συζητήσεις…

trunksan, όπως κρίνεις και θες η γνώμη σου να είναι σεβαστή, έτσι θα πρέπει και να δέχεσαι κριτικές. Έσκασες τα λεφτά σου, όπως όλοι μας, οπότε οκ, έχεις το δικαίωμα να πεις τα παράπονά σου. Απλά να ξέρεις ότι δε τα βλέπουν όλοι όπως εσύ. Μου φαίνεται περίεργο μόνο να παραπονιέσαι για όλα αυτά, έχοντας χάσει πρακτικά τη μισή συναυλία (και το εννοώ, γιατί οι yob ήταν πραγματικά η μισή συναυλία). Επίσης αν θες τη γνώμη μου, με μια φιλική τιμή τα βρίσκουμε και σου κλείνω και tour στην Aθήνα :stuck_out_tongue: Να ξέρεις ότι προφανώς αστειεύομαι, γιατί δε θα σου πω εγώ τι να κάνεις με τον χρόνο σου, αλλά και πάλι, όταν δεν έχεις ολοκληρωμένη εικόνα από το φεστιβάλ (έχοντας χάσει 2.5 μπάντες), θα έχεις και μη ολοκληρωμένη άποψη.

Φιλικά πάντα.

P.S. Το αν πότισε κανείς κανέναν, θεωρώ ότι το είδες όταν ανέβηκαν στο stage οι Bongzilla…

Ότι και να πω, εδώ με τάπωσες… και δεν το λέω ειρωνικά…:thumbup::thumbup::thumbup:

Όσο για την γκρίνια μου. Έχω το γνώθι σ’ αυτόν, ξέρω ότι είμαι γκρινιάρης και γουστάρω αντιπαράθεση στα θέματα τα οποία γνωρίζω (στην προκειμένη στήσιμο συναυλιών) και για τα οποία έχω άποψη και εμπειρία, μου αρέσει να τσιγκλάω κόσμο!

Edit:

… Εγώ πάντως γουστάρω

/Edit

Τέλος, θα σας πω και το παράπονο μου (ως επαγγελματίας αυτού του χώρου και ταυτόχρονα συναυλιόφιλος μη συμβατικών ακουσμάτων). Είναι κρίμα τα μπουζούκια να χώνουν τρελά λεφτά για εξοπλισμό και να παίζουν τις παπαριές μουσικές που παίζουν… και για events τα οποία πραγματικά έχουν ανάγκη ποιοτικό εξοπλισμό και πραγματικά υψηλές απαιτήσεις να μην υπάρχει το budget ή ακόμα και διαθεσιμότητα (διότι τα καλά είναι στημένα στα μπουζούκια)… Αλλά τα έχουν πει οι παλαιότεροι “Money makes the world go round” και δυστυχώς στην Ελλάδα στο θέμα του επαγγελματικού ήχου και φωτός τα λεφτά είναι στα μπουζούκια.

Επόμενη συναυλία: 1η ημέρα Dessert fest, τη Δεύτερη έχω γάμο! Ετοιμαστείτε ξανά για περισσότερη γκρίνια!

Sons of Otis καρδούλες. Κρίμα που δεν είχαν merchandise.YOB επίσης συγκίνηση, τρομερός ερμηνευτής ο Scheidt, αλλά προς το τέλος είχα ψοφήσει στην κούραση γιατί έφτασα πριν ξεκινήσουν οι Suma, οι οποίοι, αν και τους σέβομαι πολύ σαν μπάντα, θεωρώ ότι τους χαντάκωσε ο ήχος. Παρ’ όλα αυτά, άπειρα respect στον drummer. Αντιθέτως, μου φάνηκε πολύ καλός ο ήχος στους Dopethrone και τέλος, δεν μου άρεσαν καθόλου οι Bongzilla. Πιστεύω ότι ήταν οι λιγότερο επαγγελματίες. Περιμένουμε το howler edition!