Smoke The Fuzz Fest 17/09 Gagarin

Στους Dopethrone και στους Sons Of Otis τα πιατίνια τρυπούσαν τα αυτιά. Αυτό ήταν και το βασικό fail του ήχου, το οποίο δεν είναι θέμα ακριβών μηχανημάτων κλπ, είναι θέμα μαλακίας on site. Στους Yob ο ήχος ήταν σεμιναριακός και ανάλογος και της εμφάνισής τους. Στους Bongzilla και Suma ήταν όσο λασπωμένος έπρεπε. Στους Black Cobra, όχι καλός. Στους Love Sex Machine ήταν ΟΚ.

Γενικώς το Gagarin είναι [U]μαγαζάρα[/U] μπροστά στα υπόλοιπα, υπήρχαν ας πούμε σημεία στον χώρο που κρύωνες, το οποίο αν το αντιπαραθέσει κάποιος με την πρόσφατη εμπειρία στους Clutch… άστα να πάνε. Το μόνο του θέμα είναι πιστεύω ότι δεν έχει τόσο καλά φώτα.

Είπαμε, ήθελε 1-2 μπάντες λιγότερες, γιατί εγώ που τα είδα όλα στους Yob ήμουν σχετικά wasted, για να το πω στα αγγλικά.

Πάντως για το θέμα που λες “Μαλακία on site”.
Το Fuzz έχει πάρα πολύ καλό ηχοσύστημα (L-Acoustics dV-Dosc) και την τελευταία φορά που πήγα (Corrosion of conformity) είχα μείνει κυριολεκτικά Νταλάρας. Έλεγα από μέσα μου:

"Πως γίνεται να έχεις ένα τόσο, μα τόσο, αξιόπιστο και τεσταρτισμένο τόσα χρόνια σύστημα (είναι σύστημα 15ετίας+ το οποίο ακόμα αποτελεί από τις πρώτες επιλογές ηχοληπτών) και να ακούγεται τόσο χάλια"
Δεν το πίστευα.

Αντίθετα, μετά από 2 μήνες το ίδιο ακριβώς σύστημα στους Machine Head ήταν μπόμπα (αν και άλλο μαγαζί) και γενικά σε πολλά events (πχ Clutch πρόσφατα) το φέρνουν καλά.

Geek alert: Πολλές φορές τα προβλήματα ξεκινάνε αν δεν σου έχει δώσει σωστό σχέδιο ο μηχανικός του κτιρίου. Μια φορά στήναμε ένα από τα μεγάλα μπουζουξίδικα και βάζαμε για πρώτη φορά στην Ελλάδα, ολοκαίνουργιο ηχοσύστημα τελευταίας τεχνολογίας (δεν είχε ξαναπαίξει Ελλάδα αυτό το ηχείο ούτε οι ενισχυτές) και ότι και να κάναμε, το σύστημα δεν ερχόταν εκεί που θέλαμε, σε σημείο να πάρω τηλέφωνο τον προμηθευτή μας στην Αγγλία και να του πω να ετοιμάζεται τεχνικός να κατέβει.
Ξαναγυρίσαμε πίσω στο software (Soundvision) και αφού κοιτάμε λίγο το σχέδιο διαπιστώνουμε ότι στο σχέδιο δεν υπάρχουν τα τραπέζια και σε κάποια σημεία έχει βάλει λάθος υλικό (αντί ξύλου, μέταλλο). Με αυτές τις αλλαγές, το software έβγαλε εντελώς άλλες ρυθμίσεις για τους ενισυχτές και τις γωνίες του line array.
Έτσι γλυτώσαμε τα έξοδα και το σύστημα έπαιξε.

Αντίθετα μετά από κάποια χρόνια όταν άκουσα τα ίδια ηχεία από άλλη εταιρεία στο ίδιο μαγαζί, ήταν λες και ήμουνα στο πανηγύρι του χωριού.

Επίσης το άλλο θέμα στην Ελλάδα (αν το πεις αυτό στο εξωτερικό θα σε πάρουν με τις κλωτσιές), τα γκάζια:
Παίρνει τηλ ο ηχολήπτης

  • Φιλαράκι θέλω και άλλα sub
  • Μα το σύστημα έτσι το δίνει ο κατασκευαστής 9 δορυφόρους + 4 sub ανά πλευρά
  • Δε ξέρω εγώ από manual και software, θέλω το σύστημα να βαράει
  • Μα ρε καλέ μου άνθρωπε, ο κατασκευαστής που έχει τμήμα R&D και προγραμματιστές και της παναγιάς τα μάτια κάτι θα ξέρει που το δίνει έτσι
  • Καλά καλά, φέρτα ηχεία εσύ, βάλε τα στο software για να μας βγάλει τις κατάλληλες θέσεις και τις ρυθμίσες και θα το φέρω εγώ, μην ανησυχείς.
  • Ότι πεις, τα έξτρα ηχεία ξέρεις κοστίζουν
  • Αφού το αφεντικό πλερώνει, μην ανησυχεις.
  • ΟΚ
  • ΟΚ

Και μετά πας στο μαγαζί και είναι λες και γίνεται σεισμός.

οι Bongzilla γενικως ηταν αδιαφοροι, με εξαιρεση τον ντραμερ που ηταν παικτουρα και τα γαμησε ολα
Ο κοντοστουπης τραγουδιστης τους ηταν λες και ακουγα Ναζγκουλ να ουρλιαζει

//Μου κανει εντυπωση που ολοι λετε για φοβερο ηχο στους YOB, εγω εκει που ημουν ακουγα ενα θορυβο ουσιαστικα μεχρι μια παρα κατι που εφυγα