Social media

Αχά οκ.

Δεν καταλαβαίνω βέβαια, γιατί τον αναφέρεις τον άνθρωπο ή τι βαρύνουσα σημασία έχει η άποψή του. Με το σκεπτικό του τα χαρτιά του και τα phd του και οι έρευνές του είναι αυτές που έδωσαν κύρος στις απόψεις του και όχι η δουλεία του αυτή καθ’αυτή.

Δε θα κάτσω βέβαια να διαβάσω όλη τη δουλειά του για να καταλάβω που αναφέρεσαι, μπορείς να το γράψεις ή έστω ανέφερε ένα medium που θα με κάνει να καταλάβω τι θέλεις να πεις :stuck_out_tongue:

Οπως το καταλαβαινω εγω(που παιζει να ειναι λαθος βεβαια), το μεσο καθοριζει το μηνυμα που θα βγει απο αυτο. Για πάραδειγμα το ρεντιτ λογω του πως λειτουργεί θα βγαλει προς τα εξω το πιο κοινως αποδεκτο μηνυμα, ενω οι αποκλίνουσες αποψεις θα χαντακωθουν.

1 Like

Σε σχετικά νέα η Amazon web services σταματάει σήμερα το hosting του Parler…

Τα ζητήματα εδώ είναι 2. Amazon, Google και Microsoft είναι ουσιαστικά το cloud όποτε μπορούν να κατεβάζουν κάθε τι με το οποίο διαφωνεί με τη πολιτική τους. Σε 2η ανάγνωση βέβαια η Αμαζον έχει στείλει εδώ και ένα μήνα πάνω από 100 ποστ που καλούν σε βία, δολοφονία του αντιπροέδρου των ΗΠΑ κοκ και το Parler δεν τα κατέβασε.

Πολύ γράψιμο, πολύ διάβασμα, πολλή ανάλυση. Όμορφα λόγια και ιδέες, έβαλα καρδούλες σε πολλά ποστ από τα παραπάνω (κυρίως των τριών μελών που μονοπώλησαν την κουβέντα). Ήταν δύσκολο να διαβάσω τα πάντα, κάπου έχασα και την αρχή και το τέλος της κουβέντας…

Είχα όμως μερικές παρατηρήσεις που αφορούν όλους σας (μας).

  • Το μέσο βοήθησε πολλούς να εκλεγούν, να πουλήσουν, να χειραγωγήσουν και να κάνουν πολλά πράγματα που έκαναν κακό. Επίσης, το μέσο βοήθησε και πολλούς άλλους να κάνουν καλό. Φταίει η χρήση του μέσου, αλλά φταίει και το μέσο διότι πλέον η πληροφορία μεταφέρεται σαν αστραπή και αφιλτράριστη.

  • Οι φούσκες στις οποίες επιλέγουμε όλοι να ζούμε, χωρίς αντίλογο και διαφορετική άποψη, θεωρείται confirmation bias. Ίσως υπάρχει κι άλλη ορολογία, δεν την γνωρίζω. Αλλά σε αυτές τις φούσκες απλώς επιβεβαιώνουμε ότι είμαστε ανώτεροι από τους άλλους. Χώρια που κι αυτό ακούγεται “κάπως”…

  • Έχω συνδεθεί με 120 ανθρώπους στο ΦΒ. Οι 60 από αυτούς δεν ξέρω ποιοι είναι, με ακολούθησαν λόγω επαγγελματικής ιδιότητας. Δεν με ενοχλούν, προφανώς δεν τους ενοχλώ. Αλλά ακολουθώ 7-8 σελίδες για να μαθαίνω κανένα νέο κι αν αυτά που διαβάζω ως σχόλια δεν είναι τοξικά, τότε δεν ξέρω τι σημαίνει “τοξικότητα στο ΦΒ/σόσιαλ μίντια γενικώς”. Δεν είναι μομφή για όσα έγραψες Q, απλώς μία προσωπική παρατήρηση κάνω…

  • Είναι αλήθεια ότι δεν μπορείς σε real time να καθαρίζεις όλα τα fake news. Αλλά μπορείς να το κάνεις μετά, αν θέλεις. Για 4 χρόνια τα σόσιαλ δεν ήθελαν. Σε μερικές εβδομάδες, το πέτυχαν σε μεγάλο βαθμό αφού πρώτα κατέρριψαν τις βασίλισσες των κυψελών. Qanon + Trump μεταξύ άλλων.

  • Ρε nnnkkk δεν είναι ελευθερία του λόγου να λες ό,τι θέλεις. Κυρίως όχι να κάνεις ό,τι θέλεις. Ο Αλεχάντρο τα εξήγησε καλά, ούτε εγώ έχω πρόβλημα με τους χμ… πιο συντηρητικούς τύπους, κάποιοι εκ των οποίων βρίσκονται στη δουλειά. Έχω τον τρόπο να τους αποδομήσω. Δεν έχω όμως τον τρόπο να τους σταματήσω όταν αρχίζει το disctimination. Κι φαντάσου (ευτυχώς), στον δικό μου χώρο εργασίας υπάρχει zero tolerance για τέτοια πράγματα… Κι όμως, κάποια στιγμή κάπου κάποιος κάνει το λεκτικό βήμα παραπάνω (χωρίς επιπτώσεις προφανώς, διότι η λογοκρισία είναι διαφορετικό πράγμα).

  • Ο Q έχει δίκιο, ποιο πραξικόπημα; Αν ήταν έτσι τα πραξικοπήματα, θα γινόταν ένα κάθε εβδομάδα σε κάποια χώρα του κόσμου.

  • Κάτω τα χέρια από το ινσταγκραμ.

?

Σε έχασα εδώ.

3 Likes

Δεν το έκανα σαφές, έχεις δίκιο. Η Αμαζον έστειλε στο Parler 98 ποστ που είναι δημοσιευμένα στην πλατφόρμα τους και καλούν σε βία - και άρα είναι αντίθετα στην πολιτική του Amazon Web Services. Το Parler (που ουσιαστικά είναι το alt-right twitter) δεν έλαβε κάποια δράση. Και αυτό έδωσε το πάτημα αν θες στην Αμαζον να μη συνεχίσει να κάνει host.

Είναι στη γενικότερη συζήτηση περί ελευθερίας του λόγου και hateful content. Που μπαίνει το όριο μεταξύ φίμωσης και ελευθερίας; Για μένα είναι σωστή δράση - αλλά βλέπω τέτοιες σωστές δράσεις να έχουν λάβει τη μορφή χιονοστιβάδας την τελευταία εβδομάδα, κάτι που είναι σε πλήρη αντίθεση του τι γινόταν τα τελευταία 4 τουλάχιστον χρόνια. Σαν πιο κυνικός θα πω ότι από τη στιγμή που η Δημοκρατικοί κέρδισαν το Κογκρέσο και άρα ελέγχουν και τα 3 μέρη της κυβέρνησης και θα περάσουν την ατζέντα τους, οι Big Tech πλατφόρμες προβαίνουν σε δράσεις που θα τις δουν με καλό μάτι. Κάτι που δεν έκαναν όσο υπήρχε ο Τραμπ. Πιο αναλυτικά:

The trust and safety team at Amazon’s cloud division, AWS, wrote in a letter to Parler’s chief policy officer Amy Peikoff that while it provided technology to those with political views across the spectrum it had been “troubled by repeated violations” of its terms of service concerning moderation. “We cannot provide services to a customer that is unable to effectively identify and remove content that encourages or incites violence against others,” read the letter, first obtained by BuzzFeed News and verified by the Financial Times. The letter said that AWS had been in touch with the controversial forum for “several weeks”, bringing to its attention 98 instances of posts that “clearly encourage and incite violence”.

2 Likes

Και ξαναγυρίζουμε έτσι στα όσα γράφατε πιο πάνω: έκανε η κότα το αυγό (φταίει το μέσο) ή το αυγό την κότα (φταίει ο άνθρωπος που δημιουργεί ή/και χρησιμοποιεί το μέσο); Δύσκολο να δώσεις απάντηση, διότι αυτά τα δύο είναι tied together. My 2c τέλος πάντων…

4 Likes

Βάζε @ όταν αναφέρεις κάποιον ρε συ :stuck_out_tongue:

Για μένα ελευθερία λόγου είναι να λέει ο καθένας ό,τι θέλει. Το τι ορίζεται ως αποδεκτό ή μη έχει να κάνει καθαρά με το που βρίσκεσαι και πότε το λες. Πιθανώς σε 100 χρόνια να μην είχα τη δυνατότητα να πω αυτή τη φράση. Πριν 200 χρόνια το να πεις οι γυναίκες είναι υποτελείς ήταν κάτι που δε θα ενοχλούσε κανέναν. Το να βάζεις όρια, έχει να κάνει ξεκάθαρα με το πως θέλουμε να οργανώσουμε και να βάλουμε σε καλούπια το πως δομούμε την κοινωνία κάποια χρονική στιγμή. Θεωρώ εθελοτυφλία να θεωρούμε πως αν βάλουμε κάποια όρια τώρα του τι είναι συντηρητικό ή προοδευτικό είναι και σωστό, όταν κατ’επανάληψη μέσα στην ιστορία της οργάνωσης των ανθρώπων βλέπουμε πως όταν πιέζουμε τα όρια υπάρχουν διαφορές.

Αλλά ακόμη και τώρα αυτά τα όρια είναι δυσδιάκριτα. Εδώ στην Ελλάδα, ενοχλούμαστε όταν υπάρχει αναφορά βίας, ή υποκίνηση σε βίαιες πράξεις, όμως όλοι μας ή έστω ένα τεράστιο ποσοστό του ανδρικού πληθυσμού, έχει ή θα εκπληρώσει στρατιωτικές υποχρεώσεις. Σε μια χώρα που η βία από το Σύνταγμα διώκεται ποινικά, κάνουμε λίγο στην άκρη τα όρια για κάποιους λόγους που κάποτε αποφασίστηκε ότι τραβάμε γραμμή.

Εν κατακλείδι, θεωρώ και όλο αυτό με τα social το πόσο είναι διατεθειμένος ο καθένας να καταλάβει πως γενικότερα υπάρχει χάος παντού και πάντα, και κάποιες φορές τυγχάνει να βάζουμε κάποια πολύ πολύ μικρή τάξη και θεωρούμε ότι θα πιάσει και σε μεγαλύτερο επίπεδο. Άλλος βάζει στοπ στο τι σημάινει discrimination, άλλος στα όρια της ελευθερίας του λόγου, άλλος στην υποκίνηση της βίας για κάποιους δικούς του λόγους, άλλος σε κάποια ιδανικά και όλοι μαζί προσπαθούμε να συνυπάρξουμε. Τα social media δώσανε φωνή να φανούν όλα αυτά.

2 Likes

Καλά, σιγα. Γενικό ποστ ήταν, με γενικές απόψεις μου σε όσες χιλιάδες λέξεις γράψατε :stuck_out_tongue:

Να βάλω κι εγώ τον οβολό μου στην κουβέντα.

Γενικά τα θέματα που συζητάμε εδώ, είναι από τα πιο hot θέματα αυτήν την στιγμή στον κόσμο και δεν έχουν λυθεί ακόμα.

Κυρίως γιατί η τεχνολογία τρέχει πάρα πολύ γρήγορα, και δίπλα της τρέχει και η απληστία για χρήμα. Η κοινωνία, η δημοκρατία και ο νόμος τρέχουν πολύ αργά και δεν προλαβαίνουν την τεχνολογία και την απληστία.

Ποιο είναι το πρόβλημα; Ότι με την αρρύθμιστη ανάπτυξη της τεχνολογίας, οι κοινωνίες μας, οι νόμοι μας και οι θεσμοί μας δεν έχουν προλάβει να προσαρμοστούν σε αυτές τις εξελίξεις. Αυτές οι εξελίξεις είναι σε πολλά πράγματα θετικές για τον άνθρωπο, αλλά σε πολλά άλλα πολύ επιβλαβείς για τον άνθρωπο. Ανάμεσα στις βλάβες που προκαλούν, είναι η χειραγώγηση της δημοκρατίας, ο εθισμός των ανθρώπων σε οθόνες, η ασύμμετρη τροφοδότηση του καταναλωτισμού, ο αθέμιτος ανταγωνισμός με αποτέλεσμα την συρρίκνωση της καινοτομίας και της μικρής επιχειρηματικότητας, η ιδωτικοποίηση της ιδιωτικότητας με ό, τι αυτό συνεπάγεται για τις ατομικές ελευθερίες όταν τα προσωπικά δεδομένα είναι στα χέρια ιδιωτών και κυβερνήσεων / μυστικών υπηρεσιών.

Για να το δούμε πιο λαϊκά, δείτε εδώ τα προβλήματα που προκαλεί το facebook στην ανθρωπότητα, και για κάτι πιο άμεσο, δείτε εδώ τις αναμείξεις εταιρειών σαν την Cambridge Analytica στις σύγχρονες δημοκρατίες.

Η κουβέντα για τα social media δεν γίνεται μόνη της, αλλά εντάσσεται εν γένει στην κουβέντα για το internet governance και το regulation of cyberspace. Πως αντιμετωπίζουμε το facial recognition σε δημόσιους χώρους; Πως αντιμετωπίζουμε το θέμα της ιντερνετικής ανωνυμίας στο έγκλημα της συκοφαντικής δυσφήμησης ή στο hate speech που μπορεί να οδηγεί σε εγκλήματα ή Καπιτώλια; Μπορεί ένα ρομπότ να δημιουργήσει ένα έργο τέχνης ή να πατεντάρει μία εφεύρεση.

Υπάρχουν τα κινήματα του cyberlibertarianism και του cyberpaternalism, τα οποία έχουν ξεπεραστεί, και σήμερα η ΕΕ είναι η ηγέτης του cyberpaternalism. Θέλει δηλαδή να ελέγξει αυτούς που ονομάζουμε online intermediaries, δηλαδή τους παρόχους υπηρεσιών τηλεπικοινωνιών και πλατφορμών, αντί να τους αφήσει ξέμπαρκους (The Brussels effect)

Ως τελευταίο στην εισαγωγή, να πω ότι ο έλεγχος αυτός μπορεί να ακούγεται καλός, αλλά μπορεί να είναι και κακός. Π.χ. αν πας να διαλύσεις την ανωνυμία στο διαδίκτυο με data forensics και άλλους τρόπους, θα διακόψεις και κάθε καλή δραστηριότητα όπως τους Anonymous. Ή αν πας να βάλεις υπερβολικά αυστηρά φίλτρα μπορεί να λογοκρίνεται κάτι που δεν είναι hate speech 100% αλλά false alarm. Τέλος, ακόμα και η δύναμη των πλατφορμών κάποιες φορές δημιουργεί απροσδόκητα θετικά για τον καταναλωτή. Το Amazon για παράδειγμα, επειδή είναι απόλυτο μονοπώλιο, μπορεί να έχει πολιτικές καταναλωτή πολύ πιο ευνοικές για τον καταναλωτή απ’ ότι το ίδιο το δίκαιο του καταναλωτή!!! Γι’ αυτό το Amazon σου επιστρέφει τα λεφτά σου σε χρόνο dt, δέχεται κάθε επιστροφή προιόντος σχεδόν αμέσως και επεκτείνει τα χρονικά παράθυρα επιστροφών. Γιατί υπηρετεί το επιχειρηματικό του μοντέλο και καταλήγει να προστατεύει τον καταναλωτή περισσότερο από τον ίδιο τον νόμο (καταστρέφοντας τον ανταγωνισμό, τους εργαζόμενούς του και τις μικρές επιχειρήσεις, αλλά αυτό είναι παράλληλη κουβέντα).

Πως κάνουμε λοιπόν regulation τις big-tech?

Pathetic_dot_theory

Χρησιμοποιούμε ως εργαλείο το νόμο, τις νόρμες, την αρχιτεκτονική και τις αγορές.

Ο νόμος είναι απλό το πως χρησιμοποιείται, βλέπε GDPR κ.λπ.

Οι νόρμες, εννοούμε τις κοινωνικές νόρμες. Πως έχουμε καταφέρει να κάνουμε το τσιγάρο αποδοκιμαστέα συνήθεια;

Οι αγορές μπορούν να ρυθμίσουν με τις τιμές των προιόντων και με πρακτικές θεμιτού ανταγωνισμού. Φορολογήστε τις big-tech ανάλογα με την ποσότητα των δεδομένων που συλλέγουν, να δείτε τι θα γίνει.

Και τέλος, το πιο σημαντικό η αρχιτεκτονική. Αυτό που ονομάζουμε Techno-regulation ή Algorithmic Regulation ή Law 4.0.

Αυτό σημαίνει ότι αναγνωρίζουμε ότι το Cyberspace δεν έχει τους ίδιους κανόνες με το Physical Space. Αλλιώς κλέβεις έναν άνθρωπο στον δρόμο, αλλιώς κλέβεις ηλεκτρονικά τον λογαριασμό κάποιου. Και αλλιώς πιάνεις τον κλέφτη. Παραδείγματα υπάρχουν άπειρα.

Το algorithmic regulation σημαίνει την συνεργασία των νομικών με τους IT για να βάλουν κανόνες στους online intermediaries αναφορικά με το τι μπορούν να κάνουν στα συστήματά τους. Να υπάρχουν εγκεκριμένα μοντέλα natural language processing για το φιλτράρισμα του hate speech. Να πρέπει να εγκρίνεται μία νέα πολιτική απορρήτου όπως αυτή του WhatsApp μέσω ενός επίσημου risk assessment από την αρμόδια επιτροπή προστασίας προσωπικών δεδομένων της χώρας. Να δημοσιεύονται τα impact assessments για να ενημερώνεται ο κόσμος και να αναλάβουν την δουλειά τους οι ειδικοί και οι ακτιβιστές. Να υπάρχει υποχρεωτικό due dilligence στους αλγορίθμους των εταιρειών αυτών. Να υπάρχει υποχρεωτικό due dilligence στα training data των αλγορίθμων. Να υπάρχει υποχρεωτικό audit. Να ιδρυθούν αρχές ethical ΑΙ όπως υπάρχουν αρχέςπροστασίας δεδομένων.

Μην πάτε μακριά και τα θεωρείτε αυτά μη-ρεαλιστικά. Συμβαίνουν εδώ και συμβαίνουν τώρα σε άλλους τομείς. Στα finances ξέρετε τους κανόνες για τα audits. Στα καζίνο και στο online gambling ξέρετε τι απίθανες απαιτήσεις υπάρχουν για να πάρεις άδεια και για να ξεκινήσεις μια νέα πρακτική. Ακόμα και οι ίδιες οι κυβερνήσεις λειτουργούν με τέτοια safeguards: δημοσιεύουν σχέδια νόμου πριν ψηφίσουν τον νόμο, ώστε να συμβάλλει η κοινωνία με τα επιχειρήματά της. Και έχουμε δει πως τέτοια συμβολή έχει πάρει πίσω οικτρά νομοσχέδια (π.χ. net neutrality πριν λίγα χρόνια στην αμερική).

Βγήκε σεντονάρα, αλλά αυτά είναι λίγο πολύ τα trends.

Και θα κλείσω με μια προσωπικά ιστορία του προηγούμενου μήνα. Μας είχαν guest lecturer στο μεταπτυχιακό τον head of legal της Google EMEA. Και τον ρώτησα ‘φάγατε το πρόστιμο από την γαλλική αρχή προστασίας δεδομένων 50 εκατομμύρια για τους Χ και Ψ λόγους (δείτε εδώ ) Τι ενέργειες έχετε κάνει για να συμμορφωθείτε με όσα λέει η απόφαση;’

Η απάντηση ήταν ‘Κάνουμε τις απαραίτητες ενέργειες για να έχει την μικρότερη δυνατή ζημιά το monetization μας’

Μια τέτοια απάντηση σε μεταπτυχιακούς φοιτητές technology law, σε συνδυασμό με όσα κάνει το facebook με το WhatsApp τώρα με αφήνουν μαλάκα. Ίσως είμαι πολύ ρομαντικός. Αλλά μου φαίνεται απίστευτο ότι μας έχουν τόσο, μα τόσο γραμμένους.

8 Likes

Αυτο ιδιως πολυ κακο, παλαιοτερα που υπηρχε η τηλεόραση τουλάχιστον σε ενα σπιτι ασχολουνταν ολοι με την ιδια οθονη, τωρα ειναι ο καθενας στη δικια του

1 Like

Καρδούλα για την υπερπροσπάθεια, έχεις βάλει και αρκετά λινκς αλλά δεν προλαβαίνω να μπω να διαβάσω τώρα, ακόμη είμαι στη σελίδα 112 απ’το review που έβαλες το πρωί :stuck_out_tongue:

Θα συνοψίσω τα point που έχω να κάνω στα υπόλοιπα που λες με μία παρατήρηση και θα απέχω λίγο, μιας και το AI του forum με ενημέρωσε πως έχω γράψει το 32% των posts και μάλλον θα ήταν καλή ιδέα να ακουστεί και κάποιος άλλος.

Δεν πιστεύω πως πρέπει να τις κάνουμε regulate, αλλά να τις κάνουμε embrace. Πολλές φορές έχουμε ακούσει ή και πει πως ο καπιταλισμός και το σύστημα δε δουλεύει αλλά δεν υπάρχει και κάτι άλλο. Ίσως η εξέλιξη της οργάνωσης μας να γίνει μέσα από ιδιωτικές πλατφόρμες σαν τις big tech που συμμετέχουμε όλοι και ξεφύγουμε από τις έννοιες κράτος, έθνος, σύνορα κλπ. Έτσι επιλέγω να το βλέπω εγώ ( και νομίζω πως ίσως κάτι τέτοιο έχουν ως vision-sic-, και όχι το πόσο πλούσιοι θα γίνουν ή μείνουν, αυτά είναι για τις μάζες ) το “πρόβλημα” των social. Ωραία κουβέντα και ενδιαφέροντα αυ΄τα που λες, μόλις διαβάσω και τα link και μιλήσουν και άλλοι θα επανέλθω

1 Like

επειδή είμαι και λίγο άχρηστος σε αυτά τα θέματα . αν και γουστάρω πολύ να σας διαβάζω αυτές τις μέρες , η ελεύθερη μετάφραση σε αυτό είναι ότι " αν καταφέρουμε να βγάζουμε από όλο αυτό Χ00.000.000 εκατομμύρια ( ή και δις ) , γράφουμε στ ’ αρχίδια μας τα 50Μ του εκάστοτε προστίμου ;; "

Κλαίω, κλαίω! Είσαι το απόλυτο παράδειγμα του techno-regulation! Πρέπει να σου βάλουμε χαλινάρι!

1 Like

Και παλιότερα ο καθένας τη δικιά του οθόνη είχε. Ο πατέρας έβλεπε μπάλα στην ΤV στο σαλόνι, η μάνα έβλεπε Βέρα στο Δεξί στην κρεββατοκάμαρα και το παιδί έβλεπε Thundercats στο δωμάτιό του. Τουλάχιστον 3 τηλεοράσεις σε κάθε σπίτι.

Εδώ στα καλά τα χρόνια σε μια τετραμελή οικογένεια είχε ο καθένας το δικό του αμάξι. Στην τηλεόραση θα κολλούσαν;

1 Like

Ναι ε; Στο σπιτι μου ειχαμε μια και βλεπαμε καλημερα ζωη με τον παππού και τη γιαγια

1 Like

Αχ τι μου θύμισες τώρα! Στο χωριό (μόνο μία τηλεόραση) και να έχω καβατζώσει εγώ την τηλεόραση και να βλέπω στις 9 το βράδυ Βότκα Πορτοκάλι. Τότε που υπήρχαν φανταστικές ελληνικές σειρές στην τηλεόραση. Η τελευταία πολύ πετυχημένη κωμική σειρά που βγήκε ήταν το 50-50.

Τζένη Ιωακειμίδου είναι μια θεά!

1 Like

Α στο καλο και μου εχει κολλησει το τραγουδακι τις τελευταιες μερες. Οντως εχει παρα πολλα χρονια να βγει καλη κωμικη σειρα

1 Like

Προσπαθώ να καταλάβω σε σημεία τι λέτε και είμαι έτσι

μπούμερ για πάντα κλπ.

Εάν βάλω τις σκέψεις μου σε τάξη θα κάνω κάνα ρομαντικό σεντόνι χωρίς όλα αυτά τα χρήσιμα τεχνολογικοτέτοια που λέτε σαφώς, μέχρι τότε συνεχίστε ;p

5 Likes

Άμα είσαι σε τέτοια φάση, άκου το Origin of Symmetry ΤΩΡΑ, είσαι στο τέλειο mood, και ο Bellamy κάπως έτσι γράφει στίχους και μουσική ( με λίγο γρασίδι ).

For clarity, ο Bellamy είναι ένας conspiracist με άφθονο μουσικό ταλέντο :stuck_out_tongue:

2 Likes