Sodom - In War And Pieces

?!1

[COLOR=“White”]…[/COLOR]

ναι είναι αλήθεια εγώ το είχα πει,μην έχοντας ακούσει τα τελευταία τους εκτος απο το the final sigh of evil (το αλμουμ),το city of god (το τραγούδι),ουτε καν το code red…

για αυτο η χαρα…

ΟΚ.

Και αυτό που είπες πριν για Kreator, η αλήθεια είναι πως έχουν ξεπέσει πολύ περισσότερο.
Εκτός άμα δεν έχεις ακούσει ούτε αυτονών τα τελευταία 3 τους.

Τέσπα…εγώ άκουσα μόνο ένα κομμάτι και απογοητεύτηκα…βέβαια δεν περίμενα τίποτα, μιας και ούτε το ομώνυμο μου αρέσει, και πάνω κάτω περιμένα πως θα βρίσκεται στα ίδια επίπεδα…

ξέρω οτι είμαι οφ τοπικ,αλλα το τελευταίο που λέω.Τα έχω ακούσει των κρεατορ και δεν νομιζω οτι έχουν πέσει,αντιθετα,με την αλλαγη στον ήχο του συμβαδίζουν με την εποχη 00ς.δηλαδή,το ξαναλέω,κατεμε,χρησιμοποιούν έξυπνα την μελωδια+παραγωγή+καφρίλα

αλεξ τοσο χαλια ειναι?

gγια μενα ναι…αλλα μην με εμπιστευεσαι και ακουσε το:wink:

να σας πώ ότι ήταν το τέλος των sodom για μένα και συγκεκριμένα το τελευταίο τους αλμπουμ τώρα που έφυγε ο μπομπυ; το αλμπουμ είναι μια χαρά μπορεί να έχουν πέσει λίγο αλλά δεύτερο masquare in blood δεν θα βγεί.

OK μιλάτε ότι οι SODOM έγιναν μελωδικοι. Και ρωτάω: το “Better off Dead” δεν είχε μελωδίες? Ε και τι έγινε? Slow the eggs…Ξεκολλάτε το άλμπουμ έχει ωραία στοιχεία. Α και κάτι διάβασα ότι οι KREATOR έχουν παραγίνει μελωδικοί. Μάλιστα, δηλ. τa 3 τελευταία παραείναι μελωδικά?..#-o

οντως το in war and pieces ειναι αρκετα μελωδικο για τα δεδομενα των sodom - ειδικα στο δευτερο μισο του αλμπουμ…
νομιζω συγκρισεις με τα 3 τελευταια αλμπουμ των kreator δεν μπορουν να γινουν - και τα 3 εχουν πολυ περισσοτερη μελωδια και υπερεχουν σε ολες τις συνθεσεις στο συνολο τους…
γενικα τωρα για το in war…μπορω να πω οτι δεν περιμενα 1 τοσο ισοροπημενη κυκλοφορια και σε τετοια επιπεδα μετα απο τοσα χρονια… το αλμπουμ κατ εμε δεν κανει κοιλια πουθενα… εχει τα κλασσικα thrash περασματα (αυτονοητο) καποια πιο “groove” και εχουν προστεθει και καποιες μελωδιες (π.χ.god bless you-the art of killing poetry)…τωρα για τον ηχο γουστα ειναι αυτα - οντως ειναι καλογυαλισμενος…
κομματια που σου μενουν in war and pieces - nothing counts more than blood - storm raging up - styptic parasite…
δεν μιλαμε για την υπερδισκαρα αλλα προσωπικα μενω ευχαριστημενος…:slight_smile:

εγω παιζει να κανω και ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ με το αλμπουμ…:roll:
θα δω μες τις γιορτες και αναλογα θα πω τελικη αποψη.

εμενα το τελευταιο sodom μου αρεσε πολυ ειναι μια πολυ αξιολογη δουλεια απο μια μπαντα που συνεχιζει μια πολυ αξιολογη πορεια. Και ενταξει πιστευω οτι ειναι και θεμα γουστου και νοοτροπιας : αν περιμενεις να ακουσεις θρασ των 80`ς το 2011 δεν γινεται. Οι καιροι αλλαξαν.Αυτο που μετραει για μενα ειναι οτι η μπαντα ειναι αξιοπρεπης και πιστη στις δουλειες της και στο εργο της. Εξαλλου το μεταλ υποτιθεται οτι ειναι και ανανεωτικο ειδος μουσικης δεν μπορεις να περιμενεις απο μια μπαντα να παιζει συνεχεια το ιδιο. Ειναι ομως και θεμα γουστου. Εμενα ας πουμε η γνωμη μου ειναι , οτι ο καλυτερος θρασ δισκος της δεκαετιας ειναι το enemy of god ενας δισκος που συνδυασε και την μελωδια και την γυαλισμενη παραγωγη αλλα και το θρασ ολοκαυτωμα. Απλα ηξεραν πως να το κανουν και να πετυχουν το σωστο αποτελεσμα.Απο κει και περα ολα ειναι σχετικα. Εξαλλου στην ελλαδα ισχυει το πρωτοφανες : “εκαναν καποια αλλαγη ??? ΞΕΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ!!!” και “δεν εκαναν αλλαγη??? ασχετοι , βαρετοι ,παιζουν συνεχεια το ιδιο , τι προσφερουν στην μουσικη κτλ” Η ελλαδα ειναι ανικητη

οταν ακους Kreator με γυαλισμενες μεν παραγωγες αλλα καπως “στομωμενο” ηχο…πιστευω οτι το κερασακι στην τουρτα ειναι οι μελωδιες.
Δεν εχει να κανει με Ελλαδα, δεν εχει να κανει με νικες και τα ρεστα.
Εχει να κανει με το τι προσφερει το συνολο του δισκου.Τελευταιο καλο για εμενα ηταν Violent Revolution το οποιο ειχε μελωδιες μεσα (τι να λεμε τωρα, απο το Endorama ειχαν μπει).
Δεν τους θεωρω ξεπουλημενους αλλα σιγουρα ισως λιιιιγο “στεγνους” απο εμπνευση.
Το Enemy με ειχε κανει να παω να το παρω και τελικα με τα ακουσματα ,απλα συνειδητοποιησα οτι δεν ειναι και τοσο καλο.Επισης, ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΚΑ ο Μιλε πρεπει να κανει κατι.

ΣΤΟ ΤΟΠΙ ΤΩΡΑ
Οσο αφορα το αλμπουμ, ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να με χαλανε οι μελωδιες…Μπορει το Better off dead να ειναι μεσα στα κορυφαια και να ειναι μελωδικο αλλα μιλαμε ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ προσεγγισεις.
Αυτης της νοοτροπιας η μελωδια με ψιλοχαλαει.
ΚΑι οχι τπτ αλλο…παιζουν κομματια μεσα στα οποια δειχνουν οτι εχουν ακομη ιδεες για να βγουν “φρεσκοι” δισκοι…

O δίσκος είναι από τα πρώτα πράγματα που φρόντισα να βάλω στο mp3 player με την άδεια ορκομωσίας μου. Δεν τον έχω ακούσει ενδελεχώς. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές, όντως θυμίζουν λίγο πιο πρόσφατους Kreator στις κιθάρες (πχ σε ποιόν δεν θυμίζει η κιθάρα στο ρεφραίν του Hellfire το αντίστοιχο ρεφραίν του Enemy of God ή το σόλο του Styptic Parasite τα σόλοζ του Samy των Kreator?). Kατά τα άλλα έχουν δώσει βάση στα βαριά και ωραία ριφφς που σου μένουν. Γενικά, η συνταγή του the Vice of Killing (από το Code Red) με κάτι από Resurrection (του Better off Dead) όσον αφορά στη μελωδία κλπ δίνει μια καλή εικόνα για το τί συμβαίνει στο νέο άλμπουμ. Το Nothing Counts More than Blood είναι το νέο αγαπημένο μου κομμάτι. Περισσότερα εν καιρώ, αυτά ήταν λίγες σκόρπιες εντυπώσεις μόνο.

μπορεί να το παράκαναν με την μελωδικότητα αλλά μετά από αρκετό άκουσμα μπορείς άνετα να καταλάβεις πως είναι οι νέοι [SIZE=“3”]ΣΟΝΤΟΜ[/SIZE]! τι σας χαλάει σε αυτόν τον δίσκο; καλύτερος δεν μπορούσε να βγεί, εγώ μια χαρά τον ακούω και πιστεύω ότι είναι απλά από τους καλύτερους τους.

:thumbup::thumbup::thumbup:
διαβαστε λιγο τι λεει ο φιλος ρε και ξεκολλατε γμτ το κερατο μου απο το παρελθον!!
οτι προσπαθουν να αλλαξουν την μουσικη δε σημαινει οτι ξεπουληθηκαν #-o#-o
τι μαλ…κιες ειναι αυτες περι “γιαλισμενων παραγωγων” ρε γμτ , θα μας τρελανετε!!!8O

Έτσι…αμάν με αυτή την παρελθοντολαγνεία…οι Sodom και έτσι σκοτώνουν:):!: