Solstafir 17/2/15 Κύτταρο, Αθηνα 18/2/15 Eightball, Θεσσαλονίκη

από το rock overdose ( http://www.rockoverdose.gr/news_details.php?id=35574 )

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ: Οι Ισλανδοί SOLSTAFIR για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ στην Ελλάδα!

Το πολυσυζητημένο και σημαντικότερο συγκρότημα της Ισλανδίας -με το τελευταίο άλμπουμ τους να είναι Best-Seller, ψηφισμένο ως το 5ο καλύτερο άλμπουμ του 2014 απ?το Metal Hammer UK και άλμπουμ για το μήνα Δεκέμβρη απ?το Ελληνικό Metal Hammer- θα έχει την ευκαιρία να δει για πρώτη φορά το Ελληνικό κοινό σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη!

Οι Solstafir σχηματίστηκαν το 1995 και ξεκίνησαν αρχικά σαν Black Metal συγκρότημα. Η εξέλιξη της πορείας τους, παρ? όλα αυτά, τους οδήγησε σε νέα μουσικά μονοπάτια κατατάσσοντάς τους σε είδη της progressive, post-metal και Atmospheric Rock 'N Roll. Πολλοί όμως είναι οι κριτικοί, που συμφωνούν στο ότι οι Solstafir έχουν δημιουργήσει ένα δικό τους ιδιαίτερο και μοναδικό μουσικό στυλ! Οι στίχοι των περισσότερων τραγουδιών τους είναι γραμμένοι στη μητρική τους γλώσσα, την Ισλανδική, υπάρχουν όμως κομμάτια και με Αγγλικό στίχο. Οι μουσικές επιρροές τους είναι, όπως οι ίδιοι έχουν δηλώσει σε συνέντευξή τους, οι ίδιες τους οι ζωές! Έχουν συμμετάσχει σε πολύ σημαντικά φεστιβάλ της Ευρώπης, περιλαμβάνοντας τo Wacken Open Air, Summer-Breeze Open Air, Hellfest κ.α καθώς επίσης έχουν κάνει 2 Ευρωπαϊκές περιοδείες το 2009 και 2010.
Μετά την κυκλοφορία του ?Otta?, του τελευταίου τους δίσκου ο οποίος έχει λάβει άριστες κριτικές και έχει προταθεί για το καλύτερο άλμπουμ του 2014 απ?τα Ισλανδικά Music Awards, οι Solstafir ξεκίνησαν νέα Ευρωπαϊκή περιοδεία με τα περισσότερα shows να είναι Sold Out! Επιπλέον για πρώτη φορά περιοδεύουν στη Βόρεια Αμερική ακολουθώντας την ίδια επιτυχία!

Στη χώρα μας έρχονται για δύο συναυλίες τον Φεβρουάριο του 2015!

-ΑΘΗΝΑ, Τρίτη 17 Φεβρουαρίου στο ΚΥΤΤΑΡΟ Live Club.
Doors Open: 21:00 (Η συναυλία ξεκινάει στις 22:00)

-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, Τετάρτη 18 Φεβρουαρίου στο EIGHTBALL Live Stage.
Doors Open: 20:00 (Η συναυλία ξεκινάει στις 21:00)

Τιμές Εισιτηρίων:
-15? (περιορισμένα)
-18? (υπόλοιπη προπώληση)
-20? (στο ταμείο)

Η προπώληση έχει ήδη ξεκινήσει στο ticketarena.gr
Από την επόμενη βδομάδα στα φυσικά σημεία :
-ΑΘΗΝΑ (Monsterville, No Remorse, Sirens)
-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Cafe Bar Diorofo στη Καλαμαριά, Dizzydolls Rockbar, Ticket House, Nephilim)

Μην χάσετε αυτή τη μοναδική ευκαιρία να δείτε ένα απ?τα σπουδαιότερα και πιο ιδιαίτερα συγκροτήματα της εποχής μας που έχουν αναγάγει τη μουσική τους σε τέχνη!

ΕΚΕΙ!! Μετα απο αυτο που ειδα στην Γερμανια, σιγουρα θα τους ξαναδω.
Δεν εχει ακομα εισηρια το ticketarena.

Ήμουν Βερολίνο τις μέρες που έπαιζαν αλλά δεν το πρόλαβα το σολντ άουτ… Αλλά ευτυχώς κάποιος με αγαπάει :slight_smile:

Sold out ηταν και η Στουτγκαρδη που πηγα, και ημουν τυχερος. Ευχομουν και εγω να τους ξαναδω γιατι πραγματικα ειναι απολαυση, ειδικα και με το νεο τους album ειναι πραγματικη εμπειρια.

Τρίτη;;; Wtf - τελευταία στιγμή θα δείξει αν θα μπορέσω να πάω

εκει γαμω το συμπαν :cry::cry:

Εκεί. 13 λάιβ που θέλω να πάω μέχρι τον Μάιο και συνεχίζουμε.

Σε παρόμοια φάση.Ελπίζουμε να συνεχιστεί η κρίση κ τα επόμενα χρόνια για να έρχονται όλο κ περισσότερα συγκροτήματα:p

Εκεί κι εγώ.

οχι καθημερινή ρε σεις. τι να κάνουμε εμείς της επαρχίας

…άλλο ένα γαμάτο live…να δούμε που θα πρωτοπάμε:):!:

that’s good news.

Θελω πολυ να τους δω και εγω, αλλα μεσοβδομαδα ειναι πολυ δυσκολο…

Παιδες μην το χασετε για τιποτα.

Έχει αγοράσει κανείς εισιτήριο από ticketarena.gr ? Παραλαβή θα ‘ναι απ’ το χώρο της συναυλίας γιατί δε βλέπω να σου στέλνουν κανένα e-ticket !

Σου στελνουν εναν αριθμο παραγγελιας, το οποιο γραφει το παρακατω :

Η παραλαβή των εισιτηρίων γίνεται με την επίδειξη του αριθμού παραγγελίας και της αστυνομικής σας ταυτότητας

Εκεί :smiley:

Ελαααα! 10 μερουλες ακομα!

τσιμπήσαμε τικέτο!! αύριο λοιπόν!
support δεν έχει ε?

Αυριο απογευμα ανεβαινουμε Σαλονικα.
Πραγματοποιειται ονειρων ετων!!
Support δεν εχει απο οσο ξερω και εγω.