Sonata Arctica

Φθηνές κόπιες των Stratovarius.

yup κάτι τέτοιο.στο σύνολο να είναι 15 κομμάτια που ακούω,μπορεί και λιγότερα…τεσπα.

Για μερικά τραγούδια καλοί είναι…και πολλά filers στους δίσκους ρε γμτ,σκέτες αντιγραφές stratovarius μα πως υπάρχουν άνθρωποι να τους βάζουν πάνω απο 7/10;; Το προπέρσινο Unia δε μου άρεσε καθόλου πάντως.

Ακομα και να σου αρεσουν οι S.A. εκτος απο το οτι κατι παιζει με σενα (πλακα κανω:p) στο Unia δεν βαζεις πανω απο 5/10

Και πολλα λες.Ποσο ειπαμε οτι εβαλε το Hammer?:lol:

Το μονο κομματι που ξεχωριζω που εχει και riff ξυραφι κι απ ολα ειναι το 8th Commandment…

Και βεβαια τα αγγλικα του τραγουδιστη δε τα καταλαβαινεις με τιποτα…πιο πολλα(για την ακριβεια σχεδον ολα) καταλαβαινω απο τα growls του Hegg παρα απο τα clean του vocalist των Sonata,δηλαδη ελεος:lol: (τα ιδια και για τον τραγουδιστη των Rhapsody,επισης αθλια προφορα…)

καλά όσοι λέτε τους Sonata αντιγραφείς των Stratovarius, μαλλον επιδερμικά έχετε ακούσει.

πραγματικά για το έιδος τους τα Winterheart’s Guild και Reckoning Day είναι μικρά αριστουργήματα. Ο Kakko έχει τρελή φωνή, σαφέστατα καλύτερη του Kotipelto.

Κυριο προσόν τους οι καταπληκτικές μελωδίες τους και η εκφραστικότητα με την οποία τραγουδάει ο Kakko.

Όσο για το Unia όντως δεν είναι στο επίπεδο των 2 προηγουμένων. Είναι αρκετά δύσκολο αλμπουμ με αρκετά πιο progressive κατεύθυνση, πολλές αλλαγές και μελωδίες σε ένα τραγούδι. Δεν είναι όμως τόσο κακό.

Δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερη μπάντα τα τελευταία 5-6 χρόνια στο καθαρά ευρωπαϊκό power. Αν και αυτοί, όπως και οι Edguy έχουν αρχίσει να διαφοροποιούνται για να διατηρηθούν.

To Εcliptica ειναι φοβερο album στο οποίο οι επιρροες απο Stratovarius δεν κανουν τοσο μπαμ οσο τα επομενα album τους…το replica ειναι κομματι once in a lifetime…

Αυτό ακριβώς. Και τα 2 τα έχω λιώσει.

Καλά κάνετε και λέτε την άποψή σας, απλά από τη στιγμή που (δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά βέβαια) κανείς από σας δε έχει την αυθόρμητη διάθεση -αυτήν την εποχή της ζωής του τουλάχιστον- να βάλει από μόνος του ένα σιντι των Stratovarius να παίζει στο στερεοφωνικό του, μην περιμένετε να σας αρέσουν οι Sonata Arctica.

Τώρα για το Unia, λίγες φορές το άκουσα και δε μου έκανε καμία ιδιαίτερη εντύπωση.

Eυτυχως εμενα μου ερχονται καμια 20-αρια μπαντες στο μυαλο… :p:D

Αχρωμοι και αοσμοι.

Οι μελωδιες τους ξεχνιουνται αμεσως.

Μονο το Reckoning Night μου αρεσει πολυ.

Gamma Ray for the win!
και Hammerfall ε…
όσο πιο ίδια τόσο καλύτερα!

Μην συγκρινεις τις κορυφαιες μπαντες ευρωπαικου power metal με το ξενερωτο κακεκτυπο των Stratovarius…

Οσες φορες και να βαλω δισκο απο Sonata Arctica, αν καταφερω και δεν το κλεισω στο 5ο-6ο τραγουδι, στο τελος δεν θυμαμαι τιποτα.
Ουτε ενα riff, ουτε ενα solo, ουτε ενα refrain…
TIΠΟΤΑ !

control+c
control+v

ορίστε έμαθες το μυστικό.
μπορείς κανεις και εσύ την παραγωγή στο επόμενο δίσκο των Gamma Ray!

Οταν αρκετοι ‘‘power-άδες’’ λενε οτι μια μπαντα του ειδους ειναι ανουσια κτλ., μαλλον εχουν βασιμη γνωμη και λογο που το λενε. :wink:

Και αν θεωρησουμε οτι ειναι καλοι σε αυτο που κανουν, για ποιο λογο τοτε αυτοι ειναι stars ενω αλλες ιδιες, ακομα και καλυτερες μπαντες της φινλανδικης σχολης ειναι ασημες ??

Kατι Dreamtale, Excallion και Cryonic Temple μου φαινονται καλυτεροι, αλλα δεν κανουν την καριερα τους.

Ακομα και οι Θεσσαλονικεις Εmerald Sun, με εναν δισκο, εχουν περισσοτερα τραγουδια που γουσταρω να ακουω απ’οτι ολοκληρη η δισκογραφια των S.A. !!

Δεν βρισκω τιποτα που να τους κανει ιδιαιτερους και τετοιο μεγαλο ονομα.
Τελειωνει ο δισκος και δεν βρισκω λογο να πατησω το repeat. :!:

Dreamtale δεν έχω ακούσει αλλά οι Cryonic Temple για μένα είναι πολύ μέτριοι και φυσικά πολύ μεγαλύτεροι αντιγραφείς.

Πάντως οι Hammerfall μ’ αρέσουν περισσότερο από Sonata Arctica και γενικά τους γουστάρω πάρα πολύ.

μετά από έναν ορισμένο αριθμό ποστς αντιδικίας μεταξυ μελών του φόρουμ σχετικά σε συγκροτήματα ή δίσκους, πρέπει να εμφανίζεται ένα bot και να ποστάρει κάθε 10 λεπτά “περι ορέξεως, κολοκυθόπιτα” πιστεύω.

είναι λογικό.
ακούς πολύ περιορισμένα πράγματα με βάση αυτά που γράφεις και τα περισσότερα είναι πανομοιότυπα.
οι S.A. έχουν πολλές μελωδίες και ενορχηστρώσεις.
με τα 2 τελευταία album απομακρύνθηκαν από αυτά που τους κατηγορούσαν περί euro-power και Stratovarius και μάλλον ανεπιστρεπτί.

επειδή ενδεχομένως να είμαι λίγο μεγαλύτερος από εσένα έζησα την καλή εποχή του power στα μέσα των 90’s. Μεγάλωσα με αυτή τη μουσική σε μεγάλο βαθμό και ακόμα λατρεύω συκγροτήματα και δίσκους. Τα μουσικά μου γούστα μπορεί να διαφοροποιήθηκαν, αλλά ξέρω να εκτιμάω όταν ακούω κάτι καλό, αλλά και να κρίνω.

Δυστυχώς, οι Gamma Ray, οι Hammerfall, οι Stratovarius και άλλα συγκροτήματα βάλτωσαν υπερβολικά. Φοβερά αναμασήματα, ολόιδια riff και μελωδίες και πολλά κακώς διατηρούμενα κλισέ.

Δεν θεωρώ ότι έπεσαν σε αυτή την παγίδα οι Helloween γιατί είχαν ένα χαρισματικό Andi Deris, ξεχώρισαν οι 2 πρώτοι δίσκοι των Masterplan (αν και ο 2ος δεν ανήκει στο είδος) και αναδείχθηκαν οι Edguy και οι Sonata Arctica, γιατί εξελίχθηκαν μουσικά και διαφοροποιήθηκαν.

Οι Angra μόνο στο Angels Cry ήταν καθαρά power, οι Kamelot δεν είναι σίγουρα τυπικό παράδειγμα του ήχου, ενώ οι Lost Horizon ήταν αρκετά διαφοροποιημένοι και πολύ ποιοτικοί.

Οι δύο δίσκοι των Avantasia ήταν αναπάντεχα καλοί και έδωσαν κάποιο ενδιαφέρον στο χώρο.

Η μετριότητα πάντως μια εποχή έβγαινε σε συσκευασία ενός τόνου.

Kαθε φορα που καποιος λεει μια γνωμη για ενα συγκροτημα, αυτο γινεται…
Τωρα ρε Outshined δεν νομιζω οσοι τους ακουν να μην τους εχουν ψαξει παρα πολυ…

αν αυτό καταλάβες ενδεχομένως κακώς το εξέφρασα.
όποιος όμως έχει ακούσει τους 2 τελευταίους δίσκους και τους συγκρίνει με Stratovarius δεν έχει ακούσει πολύ καλά. Και στο Winterheart’s Guild οι μελωδίες είναι σχετικά διαφοροποιημένες.
πολλοί τους κρίνουν λίγο εύκολα νομίζω…

Α εννοεις στη συγκριση με Stratovarius??? Τοτε εγω δεν καταλαβα καλα… Σορρυ

Καταρχην,

να πω οτι οντως ισως φενεται σε καποιους οτι ακουω συγκεκριμενα πραγματα, απο αυτα που γραφω, αλλα αυτο γινεται καθαρα γιατι συνηθως προτιμω να στηριζω και να μιλαω για κατι πολυ αγαπημενο, παρα να αναλωνομαι σε παρα πολλα τοπικς και μπαντες κανοντας ανουσια ποστς του τυπου ‘‘χμμ… καλουτσικοι ειναι…’’.
Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.
Αλλωστε δεν ειναι λογικο μετα απο 8 χρονια να εχω ‘‘περιορισμενα ακουσματα’’, ενω εχω τετοιο παθος με τη μουσικη.

Επισης,

ο τροπος με τον οποιον γραφεις το ποστ σου, δινει την εντυπωση οτι οι μπαντες αυτες που αναφερεις ξεχωρισαν μονο και μονο επειδη ‘‘διαφοροποιηθηκαν’’ απο τον τυπικο ηχο του ειδους.

Εδω διαφωνω σε δυο σημεια:

Πρωτον, πιστευω οτι κατα γενικη ομολογια αυτες οι μπαντες που αναφερεις εβγαλαν τους καλυτερους δισκους τους και εγιναν μεγαλα ονοματα οσο επαιζαν power, ασχετα αν υπηρχαν αισθητες διαφορες στον ηχο ακομα και για την ιδια μπαντα ακομα και αναμεσα σε power δισκους της (πχ. Vain Glory Opera, Hellfire Club : και τα δυο των Εdguy και τα δυο power δισκαρες αλλα εντελως διαφορετικα)

Δευτερον, δεν νομιζω οτι λογω προσωπικου στυλ της καθε μπαντας, αυτο σημαινει οτι ‘‘διαφοροποιειται’’ απο το power ειδος. Απλως εχει μια συγκεκριμενη ταυτοτητα και ενα δικο της υφος.
Αμα λεμε δηλαδη οτι καθε εμπνευσμενη μπαντα που βγαινει οπως Kamelot, Angra, Lost Horizon που αναφερεις κι εσυ, δεν παιζει ‘‘κλασσικο power metal’’ τοτε μου φενεται οτι εμεις οι ιδιοι οι fans, κατα καποιον τροπο, αυτοβαλτωνουμε την μουσικη μας !

Ναι, εχουν δικο τους ηχο - ναι, it’s still power metal :!: