Sonic Youth

Eνα θρεντ για το μεγαλο αυτο alternative συγκροτημα(που μπορουσε να γινει και μεγαλυτερο αλλα για δικους του λογους δεν το εκανε και μαγκια του)που επηρεασε μια σειρα μεγαλων ονοματων(οπως οι Nirvana)και που μεχρι σημερα κυκλοφορει δισκαρες(Rather Ripped).Ποσοι τους ακουμε εδω μεσα?

Όσο και αν μου αρέσει το Dirty, ποτέ δεν μπήκα στον κόπο (κακώς υποθέτω) να τους ψάξω περαιτέρω. Το ξέρω είμαι απαράδεκτος.

Εχω ακουσει απο δω και απο κει,κ μου αρεσουν τρελα…αλλα μλκια μου,δεν τους εχω ψαξει ακομα οσο πρεπει…αν μπορειτε να μου suggest κανα δισκο-δυναμιτη για να κανω την αρχη???

Κυριο να τους ψαξετε κι αλλο,αξιζουν.Οι 2 παραπανω δισκοι ειναι μια ιδανικη αρχη.
Παρτε και μια τζουρα

Κι εγώ πέρα από το ‘‘Dirty’’ δεν τους έψαξα παραπέρα. Γενικώς ήταν από τους πρώτους rock δίσκους που είχα ακούσει, ακόμα ακούγεται πολύ ευχάριστα.

H τριπλετα Daydream Nation/ Goo/ Dirty ειναι απιστευτη… Η απολυτη αρμονια “θορυβου”, μελωδιων και ροκ τρελας… Εχουν και αλλες αξιολογες στιγμες π.χ. το Murray Street και το Sonic Nurse, αλλα πολλες φορες “φλυαρουν” ακατασχετα σε κουραστικο βαθμο. Το πρωτο αλμπουμ τους, το Confusion Is Sex ειναι τοσο “βρωμικο” που ωρες-ωρες απορεις πως δεχθηκε η δισκογραφικη να το βγαλει:lol:

Μακαρι να ερθουν σε κανα gagarin για συναυλια… το 2005 στο rockwave δεν ειχα παει να τους δω γιατι ηταν support

Εγω δε πηγα απο μαλακια,ακομα χειροτερα.:frowning:

Παντως τα live τους απ’οσο εχω ακουσει/διαβασει απεχουν πολυ απο μια τυπικη συναυλια οπου το ενα τραγουδι διαδεχεται το αλλο κτλ…ι περιλαμβανουν “ατελειωτα” τζαμαρισματα, μπολικο feedback απο ενισχυτες

Δειτε κι αυτο

Μεγαλο χασιμο,οχι αστεια.

Εγώ δυστυχώς δεν μπόρεσα ποτέ να τους εκτιμήσω. Παρότι τους σέβομαι επεριόριστα, και πάμπολλα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα τους αναφέρουν σαν επιρροή, ό,τι και αν άκουσα από αυτούς δεν κατάφερε να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον…

τεσπά, πάρτε ένα backstage βιντεάκι τους, όπου σκάει ο Cobain κομμάτια και τα κάνει λίμπα. :slight_smile:

Αυτο ομολογουμενως μου διεφυγε.Γαματο βιντεακι,thanks.:slight_smile:

To Daydream Nation την παλευει σουπερ. Τα αλλα λιγοτερο κατα τη γνωμη μου. Παρτε κι αυτο:

Youth against Fascism

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=305574&postcount=9

Eμενα το αγαπημενο απο Sonic Youth ειναι το Wish Fullfilment απο το Dirty… ωραιες κιθαρες!

Συμφωνούμε στα αγαπημένα με τον Outlaw, Goo & Daydream nation. Πιο obscure τυπάδες φυσικά, θα αναφερθούν στην ακόμα πιο πρώιμη περίοδος και στις ηχογραφήσεις της SST όπως τα (ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΗ) Εvol & Sister ενώ οι ακόμη πιο καίλες σε confusion is sex κτλ.

Η αλήθεια είναι πως και mid '90s τύπου Washing machine έσκιζαν ενώ με τα τελευταία συνεχίζεται μία σειρά αξιόλογων δίσκων.Απλώς για να επανέλθω, στα goo & daydream έπιασαν παρόν και μέλλον τέλεια. Ενώ με τα hooks τους κέρδισαν και ένα πιο pop κοινό!

Μεγάλη μπάντα πάντως, όποιος θεωρέι πως έχει εναλλακτικά ακούσματα και δεν τους έχει ψάξει ας εντρυφήσει ταχύτατα!

Ποοο,τι δισκαρες το dirty και το daydream nation!!!εχω φαει κολλημα!!!

Ειδες?στα λεγα γω.:smiley:

Kαι εγώ εκτός από το Dirty που έχω ακούσει άπειρες φορές, δεν έχω ψάξει την υπόλοιπη δισκογραφία τους. Στο Rockwave του 2005 πάντως ήταν απλά απολαυστικοί…

yeah!!!:Dαυριο παιρνει ενα απο τα 2 το δρομο του να μπει και στη δισκοθηκη και το επομενο θα του κανει παρεα τελη του μηνα…

Ακομα και το τελευταιο τους Rather Ripped ειναι γαμω τους δισκους.Να και μια “παλια καραβανα” που δεν εχει ξεχασει πως γινονται.