Sons Of Apollo - 24/09/18 - Αθήνα - Fuzz Club

Σε ευχαριστω πολυ.

@chinaski Καλα και εσυ βαλε μια υπενθυμιση στο ημερολογιο στο κινητο, δεν τα κανουν αυτα…

@Vic Γιατι σε ειχα σιγουρο εγω εσενα? Σου αρεσε και ο δισκος απ’ οσο θυμαμαι και εισαι και μεγας φαν του Bumblefoot.

Απλώς μένει Ηράκλειο. Κρήτης :stuck_out_tongue:.

Στερνή μου γνώση…

Τέλεια, αν μου βρείτε τα 100 ευρώ τα έχω καλύψει τα αεροπορικά!

@angus7pl Ο δίσκος μου αρέσει πολύ, τον ακούω τακτικά και είμαι μέγας φαν του Bumblefoot αλλά με ξετίναξε το καλοκαίρι (worth it!). Εντωμεταξύ φοβάμαι μην η παρατεταμένη συναυλιακή νηστεία πιάσει και τους Morgana Lefay… Αλλά πονάει πολύ που θα το χάσω αυτό.

Σε καταλαβαινω, ολοι εχουμε χασει συναυλιες που θελαμε σαν τρελοι να δουμε για οικονομικους και οχι μονο λογους και ποναει πολυ οντως…

2 Likes

:open_mouth:

Καλά, όποιος μπορεί να πάει και σνομπάρει γιατί “σιγά να πούμε” του αξίζουν ένα μύριο φάσκελα.

@angus7pl Το κακό είναι ότι εμένα είναι το νορμάλ να χάνω συναυλίες και η εξαίρεση να βλέπω. Για αυτό και δεν έχω καμία κατανόηση για άτομα στην Αθήνα που διαμαρτύρονται για τιμές εισιτηρίων μέχρι και το πενηντάρικο, τους χρειάζεται λίγο Κρήτη να στρώσουν, να νιώσουν στέρηση, να πετάνε 150άρια για ένα λάιβ, να δουν τι εστί βερύκοκο.

και οχι μονο Κρητη φιλε μου!και εδω πανω τον τελευταιο καιρο τα ιδια σκ@τ@ ειμαστε. Ακομα χαλασμενος ειμαι για Leprous και Pain of Salvation. (κυριως για τους πρωτους μιας και τους 2ους του εχω δει 5-6 φορες)

1 Like

Aυτό με τα λεφτά γενικά να το προσέχουμε λίγο, γιατί δεν ξέρουμε τι παίζει με τον άλλον.
Και δεν χρειαζεται να στίσουμε τις κωλοτρυπίδες μας να δούμε ποιά είναι πιο σφιχτή.

1 Like

Ναι, εντάξει, αλλά στην πράξη ο Αθηναίος μπορεί να πάει να δει άλλα λάιβ και να σνομπάρει το πανάκριβο, να διαλέξει να πάει αλλού και αν είναι φανμπόης μπορεί να τα μαζέψει ανετότατα τα φράγκα του γιατί τα λάιβ ανακοινώνονται μήνες πριν.

Αυτή η επιλογή αλλού ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ καν. Είναι το αντίστοιχο με γκρίνιες γιατί δεν έχεις παντεσπάνι ενώ πεινάνε στην Αφρική, μόνο που η Αφρική εν προκειμένω είναι εδώ δίπλα σου και είναι το ντιφώλτ για όσους δεν μένουν Αθήνα. Δεν μιλάμε καν για σύγκριση εσόδων. Μιλάμε ότι αν θέλουμε να δούμε λάιβ ξεκινάμε από το κατοστάρικο και βλέπουμε. Ε, τι να κάνουμε τώρα, δεν θα λυπηθώ έναν Αθηναίο που πρέπει να σκάσει 10-20 ευρώ παραπάνω από αυτό που θεωρεί ΟΚ τιμή. Αν δεν είναι φανατικός δεν πάει και πάει σε κάποιο άλλο λάιβ από τα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ που γίνονται και αν είναι φανατικός τα εξτρά λεφτά είναι αστεία σε σχέση με αυτά που πληρώνουν όλοι οι άλλοι που δεν μένουν εκεί, πόσο μάλλον σε νησί.

Δεν χρειάζεται να στηθεί τίποτα. Δεν υπάρχει καν θέμα σύγκρισης.

4 Likes

γαμώ τη δουλειά και την ηλικία μου που δεν μπορώ να συνηθίσω ακόμα το πρωινό ξύπνημα. Μέχρι πριν καμιά ώρα κοιμόμουν “μεσημεριανό” ύπνο

ελπίζω να προλάβω . @angus7pl & @pantelis79 δώστε ακριβές στίγμα :stuck_out_tongue:

1 Like

Προφανως εχεις επιλεξει την μη-Αθηνα για καποιους λογους.
Για δουμε λοιπον, αξιζουν αυτοι οι λογοι τελικα το “τιμημα” των λαιβ? Το λεω γνωριζοντας οτι εισαι 30πλας

1 Like

Εγώ που είμαι 40+ (όπως και ο @Vic αν δεν κάνω λάθος - sorry αν αποκαλύπτω ηλικίες τώρα, μεταξύ μας είμαστε, αν κάποιος διαφωνεί ας στείλει φωτογραφία της ταυτότητάς του :joy:) να δηλώσω ότι η προφανής επιλογή της “μη-Αθήνας” (για τον Θεό όμως!) εννοείται ότι αξίζει το “τίμημα” των live.

Επειδή όμως η τιμή του εισιτηρίου μιας συναυλίας για εμάς είναι κλάσμα των συνολικών εξόδων (κυμαίνεται συνήθως στο 1/4) οι διαμαρτυρίες για τα 5 (ή 10) ευρώ παραπάνω από μόνιμους κατοίκους Αθηνών, φαίνονται κάπως υπερβολικές.

4 Likes

Απλα σκεψου συγχρονως οτι η υπαρξη της μη Αθηνας, συνηθως συνεπαγεται και μειωμενα εξοδα διαβιωσης - να μην πουμε για τα προφανη, ηρεμια, καθαρος αερας, πιο ανθρωπινες συνθηκες κλπ.
Οποτε τελικα τα εξοδα ενος λαιβ, που καποιος θεωρει οτι ειναι μονο το εισητηριο, ξαφνικα ναι μεν ειναι μονο το εισιτηριο, αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι σαφως πιο ακριβα. Τελικα ειναι μια η αλλη η φαση (ολα αυτα πολυ χονδρικα φυσικα), χωρις καν να εξετασουμε συνθηκες διαβιωσης. Δηλαδη, να το πει αυτο καποιος πιτσιρικας ειναι πολυ λογικο, αλλα απο καποιον 30+, θα περιμενα να το εχει σκεφτει λιγο διαφορετικα.

1 Like

Τα θετικά της Αθήνας νομίζω ότι υπερκαλύπτουν τα αρνητικά.

Εσείς γκρινιάζετε γιατί το εισιτήριο είναι 35 και όχι 30… εμείς γιατί δεν μπορούμε να κατέβουμε Δευτεριάτικα για live γιατί πρέπει να δώσουμε 200 ευρώ για ένα live και να χάσουμε μια μέρα δουλειάς.

Για εμάς πιο φθηνά από Θεσσαλονίκη βγαίνει να πάμε στο εξωτερικό παρά στην Αθήνα.

Το καθαρό οξυγόνο και οι συνθήκες είναι κάτι το πολύ σχετικό. Αλλωστε και οι πιο πολλοί επαρχιώτες δεν ζουν και σε σπίτια με αυλές και κοτέτσια αλλά σε αστικά κέντρα…

1 Like

Το αν τα υπερκαλύπτουν, αυτό μάλλον είναι στην κρίση του καθενός και εξαρτάται από πολλά πράγματα. Υπάρχουν ωραίες περιοχές για να μείνεις και υπάρχουν κυρίως και πολλές άθλιες(αυτό δεν το βρίσκεις εύκολα αλλου).

Το γεγονός ότι σε μια πιο μικρή πόλη (καλά εννοείται πως εξαρτάται και εδώ - και δεν εννοω την Θεσσαλονίκη εδώ προφανώς), μπορείς να κινηθείς πιο εύκολα, λες να πας μια βόλτα και είσαι σε έναν λογικό χρόνο εκεί που θες, είναι απίστευτο προτέρημα.
Εδώ ναι μεν έχει πολλά όμορφα μέρη, αλλά πχ το καλοκαίρι αν θες να πας θάλασσα, θες μια ώρα plus (αναλόγως που μένεις φυσικά). Πολλά από αυτά τα μέρη επίσης θα τα επισκεφτείς λίγες φορές μέσα στον χρόνο, γιατί απλά δεν προλαβαίνεις και δεν έχεις την διάθεση να κλειστείς μισή ώρα και παραπάνω στο αυτοκινητο και κυρίως την κίνηση για να πας(και όταν είσαι μόνος σου πάει στο διάολο, όταν έχεις και παιδί αυτό πλέον είναι μαρτύριο για όλους). Θα φύγεις από το σπίτι ένα 3ωρο και από αυτές τις ώρες, η 1μιση μπορεί να είναι απλά για να μετακινηθείς.

Μπορεί να φαίνεται απλό, αλλά δεν είναι. Τέσπα.

Προσωπικά δεν γκρίνιαξα για το εισιτήριο παντως. Δεν βγαίνω να δώσω 40 ευρώ για μια συναυλία του portnoy και σια, οπότε απλά δεν πάω, end of story.
Το αν το πεί ο μεταλλάς 15-25, έχει μια άλλη βάση, μια άλλη οπτική. Που και εκεί δεν μπορώ να πω κάτι όμως.

2 Likes

Τι να δώσω, εγώ φαίνομαι :stuck_out_tongue:!

Καλό το live, αλλά όχι κάτι το φοβερό, για δύο λόγους: απουσία πολύ καλού υλικού και μέτριος ήχος, το οποίο και είναι λίγο κατόρθωμα, μιας και είχαν δικό τους ηχολήπτη. Τρομερό τελείωμα με solo Derek και υπερτραγουδάρα Lines In The Sand, όπως και το encore με And The Cradle Will Rock των Van Halen και Coming Home.

3 Likes

η αλήθεια είναι, όπως σου είπα κιόλας, σε βρήκα πολύ γρήγορα όταν ανέβηκα στον εξώστη :stuck_out_tongue:

Σε σημεία διασκέδασα αρκετά, σε άλλα με έπιασα να βαριέμαι

Παραδόξως μέτριος ήχος και για μένα.

Μου άρεσε ο δίσκος τους και αν και απόφαση τελευταίας στιγμής, δεν το μετάνιωσα

Τα χιτάκια alive & coming home με αποζημιώσανε , όπως και τα όργια που έκανε στα πλήκτρα ο Sherinian . Βρήκα ωραίο και διασκεδαστικό ότι έβγαζε ήχους σαν ηλ.κιθάρα με τα πλήκτρα του, έκανε diveboms, σολίδια και λοιπά ωραία και μετά ο Bumblefoot έβαλε την κιθάρα καθιστή στα γόνατα του Soto όπως θα τοποθετούσες τα πλήκτρα π.χ. …και την έκανε να ακούγεται σαν πιάνο :astonished:

ο άλλος έκανε κάτι τρομερά bending με το μπάσο και έπαιζε σαν shredder στο σολο του

Γενικά άντε γαμηθείτε κουφάλες γιατί δεν πάει πιο πάνω η μουσική & τεχνική αρτιότητα σας

Πιο ψυχρά όμως, δεν έχουν να προσφέρουν και τόοοοσα πολλά πλην θαυμασμού για το επίπεδο τους. Πως να το θέσω σωστά;; Αν δεν παίζεις μουσικό όργανο στ αρχίδια σου που παίζει ο άλλος με κλειστά μάτια μια fretless κιθάρα και δεν χάνει νότα γμτχτ :rage: , όσο κι αν διακρίνεις στο παίξιμο του το πόσο έρωτα έχει με την μουσική και το όργανο που υπηρετεί

2 Likes

Δεν παιζω κανενα μουσικο οργανο, και παρολα αυτα οχι μονο δεν ειναι σταρχιδια μου αυτες οι φασεις, αλλα με κανουν να εκτιμω την μουσικη που ακουω πολυ περισσοτερο. Συγκεκριμενα εχω δει Sherinian να λικνιζεται με τα πληκτρα του στον Λυκαβηττο το 1998 και ειναι απο τις συναυλιακες εμπειριες που ανετα βαζω στο πανθεον. Ειναι φοβερος παιχταρας, παιζει ωραια σολιδια με συναισθημα που δεν βαριεσαι τη ζωη σου, και εχει και στυλ.

Τα ιδια και για Petrucci που οποτε τον εχω δει live με εχει εντυπωσιασει με το ποσο απιστευτα αψεγαδιαστος ειναι. Φημες λενε οτι πλεον μπορει να παιζει κιθαρα μονο με τα βυζια του:

4 Likes

Μλκ γαμάει η φωτό αυτή :joy::joy::joy:!

2 Likes

Ναι, είμαι 40+ (41 συγκεκριμένα) και ναι, έχω επιλέξει να ζήσω στην Κρήτη, νομίζω όμως ότι το σχήμα Αθήνα-συναυλίες vs επαρχία-ποιότητα ζωής είναι αρκετά απλοϊκό, υπάρχουν αρκετά πλεονεκτήματα εκατέρωθεν και πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν το κόστος ζωής για να το κλειδώσουμε εκεί. Δεν χρειάζεται να πάμε τόσο μακριά.

Μιλάω για τις τεράστιες συζητήσεις για διαφορές 5-10 ευρώ στα εισιτήρια από την τιμή που θα έδινε κάποιος (…) και ολόκληρη ανάλυση και υβρεολόγια σε διοργανώσεις για κλοπές κλπ Ενώ στην ουσία μιλάμε για κάτι πρακτικά ελάχιστο. Οι Αθηναίοι είναι σε τρομακτικά πλεονεκτική θέση στο θέμα λάιβ και είναι και κακομαθημένοι και σνομπάρουν πολλά λάιβ για χαζές δικαιολογίες αντί να πούνε “ε, βαριέμαι”. Δεν αναφέρομαι προφανώς σε άτομα που χαλάνε πολλά λεφτά σε λάιβ και όντως δεν τους βγαίνει να πάνε σε όλα, ελπίζω να είναι σαφές αυτό. Και σίγουρα δεν έκανα προσωπική αναφορά εδώ, η κουβέντα ξεκίνησε από την κλάψα μου που έχασα αυτό το λάιβ.

Άτιμη κενωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα τάρταρα! Καλά ο μέτριος ήχος αλλά μέτριο υλικό;

Α ρε Ρον, εγώ θα σας εκτιμούσα ρε, κωλόπαιδα του Απόλλωνα, παλιομούλικα του Φοίβου :frowning: