Sony PSP, γνώμες

Σκεφτομαι να τσιμπισω ενα πσπ, για να εχω να παιζω τις ωρες που θα σπαταλαω περιμενοντας λεωφορεία, και γενικα οταν θα μαι εκτος σπιτιου.

Αξιζει?

Η αισθηση του gaming υπαρχει, ή ειναι σαν να παιζεις παπαριτσες σε κινητο?

Και οκ, εχει πολυ μεγαλους τιτλους παιχνιδιων, αλλα σε τετοια οθονη ποσο απολαμβανεις το εκαστοτε παιχνιδι?

Γνωμες!

Το καταχαρηκα στο στρατο… Εχει καποιες παιχνιδαρες, οπως Dante’s inferno, God of War kai Final Fantasy.
Γενικα το gameplay του ειναι αρκετα ευχαριστο.

Η πιο κυρια χρηση του βεβαια ηταν για ταινιες ! Παιζει να ειδα καμια 30αρια στη θυτια μου! ( κορδωνι , ακουστικα…κλπ )
Και για μουσικη λεει μια χαρα.

Απλα εκατσε μια τραμπα με ενα Blackberry ( που με υπερσυνεφαιρε ) κ στο σκοτωσα

Καλά με παιχνίδια κινητών δεν συγκρίνεται…καμία σχέση!
Δεν πιστεύω να σε απογοητεύσει
Η οθόνη του μια χαρά είναι…μιλάμε για φορητή παιχνιδομηχανή!
Βέβαια έχω μείνει λίγο πίσω στο θέμα psp έχουν βγει καινούρια μοντέλα(psp go) και έρχεται και το psp 2 αν δεν κάνω λάθος

Ερχεται, αλλα ποτε???/

Αν εινα να βγει σε 4+ μηνες, να το βρασω.Υπαρχει επισημη πληροφοριση??

Στις παρουσες εκδοσεις, ποια να προτιμησω?

Θα αργησει
πρωτα θα βγει το Nintendo 3D S

Μου προτειναν να παρω παλια εκδοση που να χακαρεται.Ποια συγκεκριμενα?Σε τι κοστος?

χακαρεται η 2004 νομιζω. αλλα δεν εχει το ιδιο καλη ποιτητα οθονης.
Καλο να το σπασεις οκ… αλλα προτιμω να εχω ενα καλυτερο μοντελο και να παιρνω απο το public used παιχνιδια! Ειναι αρκετα φθηνα.

Τωρα για τιμη 2004, αναλογα τον πωλητη.

Σειρα 3000 ή Go???

Ευχαριστω για τις απαντησεις :smiley:

to 3004 ειχα, και γενικα τα 3000 παιρνουν κανονικα UMD disks.
To Go εχει μικροτερη οθονη νομιζω κατα λιγο, και κατεβαζεις τα παιχνιδια. Επισης εχει διαφορετικο χειρισμο ( με το slide )
Εγω προσωπικα προτιμω το 3000. Πιο φθηνο, πιο ευχρηστο, και πιστευω στο μελλον θα χακαριστει.

Τα κατεβαζεις και πως τα πληρωνεις?Account με πιστωτικη?

Ακριβώς, αγοράζεις παιχνίδια από το playstation store με πιστωτική. Μου φαίνεται οτι υπάρχουν και προπληρωμένες κάρτες.

Σε καμία περίπτωση μην αγοράσεις το go.

Για περισσότερες πληροφορίες για homebrew, custom firmwares κτλ μπες εδώ

Ετσι, ποσταρε το ατομο που ηθελα :stuck_out_tongue: (χωρις να θελω σε καμια να μειωσω τα πολυ βοηθηιτκα ποστ του Εβιλ)

Με κατι γοογλε σερτς που εκανα καταληγω στο 3004.

Τι λες?

Ε ναι και εγώ αυτό προτείνω.
Απλά ψάξε στο forum που έδωσα πριν, να δεις με ποιον τρόπο θα περάσεις custom firmware.

Ωραιος, θενξ.

Τελευταια ερωτησις.

Psp 2000 μονο μεταχειρισμενο πλεον βρισκω ε/

Ναι

The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 5 characters.

και γω σκεφτομαι να το παρω

πιστευω αξιζει για να σκοτωνεις την ωρα σου,ε?

το θεμα ειναι ποιο να αγορασεις?

βλεπω σε διαφορες προσφορες μαγαζιων
ενα psp
που δινουν δωρο
ή το νεο god of war
ή το παλιο god of war και το tekken

αυτο το μοντελο αξιζει?
και ποιο παιχνιδι θα λεγατε οτι αξιζει να διαλεξω?

γιατι διαβασα καπου οτι το παλιο god of war
ειναι παρα πολυ μικρο
τερματιζεται δηλαδη μεσα σε μια μερα!!!

Υπάρχουν 2 μοντέλα στην αγορα το PSP 3000 και το PSP Go. Το πρώτο έχει το κλασσικό σχήμα του psp, περνει UMD δισκάκια και είναι πιο φτηνό. Το δεύτερο είναι sliding δηλαδή ανεβαινει η οθόνη προς τα πάνω και εμφανίζονται τα κουμπιά απο κατώ της, έχει ελαφρός πιο μικρή οθόνη, είναι πιο ακριβό και μπορείς να παιξεις παιχνίδια μόνο αγορασμένα απο Playstation Store και κατεβασμένα στην μνήμη του, δεν πέρνει umd. Εγώ θα σου πρότεινα το πρώτο. 'Οσο για το God of War ισχύει ότι το chains of olympus είναι αρκετά μικρό και άμα το λιώσεις το παιχνίδι μπορείς να το τερματίσεις σε μία μέρα. Μπόρεις να πάρεις το Ghost of sparta αν θες αλλά να ξέρεις οτι είναι direct sequel του chains στην ιστόρια οπότε αμα θες να καταλάβεις τι παίζει καλύτερα να παίξεις το chains πρώτα.Τώρα αν έχεις σκοπό να παίξεις και τα 2 god of war και δεν σε νοιαζει το tekken παρε καλύτερα την προσφορά με το καινουριο μιας και ειναι πάνω κατω τα ιδια λεφτα με το άλλο και το chains το βρίσκεις πόλυ φτήνα να το πάρεις σκέτο.

ωραιος man, thanks!

τα υπολοιπα παιχνιδια λενε?
εχουν διαρκεια?

πχ εχω δει οτι εχει βγει ενα silent hill
gran turismo
yu-gi-oh

και προτεινετε και κανενα αλλο γαματο τιτλο…

Δεν έχω παίξει κανένα απο αυτά που λες αλλά έχω παίξει παιχνίδια όπως crisis core - final fantasy 7, dissidia - final fantasy και τα metal gear τα οποία έχουνε πολύ μεγαλύτερη διάρκεια σε σχεση με το god of war ειδικά άμα κάνεις και τα side quest. Αν έχεις ασχοληθεί καθόλου με αυτές τις σειρές αξιζει να τα πάρεις. Γενίκα άμα το ψάξεις λίγο μπορείς να βρεις πόλλα αξιόλογα παιχνίδια για το psp και για όλα τα γούστα.

Αν σε ενδιαφέρει να “κατεβάζεις” παιχνίδια για να παίζεις αντί να τα αγοράζεις πρόσεξε το firmware που θα έχει το PsP που θα πάρεις και εννοείται να είναι 3004 και κάτω. Παίζει ρόλο. Ψάξε λίγο στο internet και θα μάθεις περισσότερα.