Sopa/pipa/acta

Ε αφού έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα στην Ελλάδα, ας πιάσουμε και τους anonymous

οι Έλληνες Anonymous (AnonGR) ισχυρίζονται οτι δεν έχουν σχέση με την επίθεση που πραγματοποιήθηκε εναντίον του Υπουργείου Δικαιοσύνης

http://www.secnews.gr/archives/38300

φαίνεται πως η ομάδα που χάκαρε την ιστοσελίδα του Υπουργείου αποτελείται από εθνικιστές ακροδεξιούς.
Τα θολά νερά στα οποία κινούνται ενίοτε οι Anonymous (αφού ως ομάδα δεν είναι κάτι στέρεο, με αρραγή πολιτική τοποθέτηση ή σαφή προσανατολισμό) φαίνεται πως στη συγκεκριμένη περίπτωση ευνόησαν την εν λόγω ομάδα ημεδαπών χάκερ GHS (Greek Hacking Scene) ,η οποία ουσιαστικά φαίνεται να ?χρησιμοποίησε? το όνομα και τη φήμη των Anonymous. Αυτό που έχει πολύ ενδιαφέρον, είναι να μάθουμε αν πράγματι οι Anonymous ξέρουν τις φονταμενταλιστικές τάσεις της συγκεκριμένης ομάδας, αν πράγματι βοήθησαν τη συγκεκριμένη ομάδα να κάνει το χτύπημα , αν εντέλει συμμετείχαν οι ίδιοι σε αυτό το χτύπημα ή απλά χρησιμοποιήθηκε το όνομά τους ως προκάλυμμα.
(Το βίντεο που ανέβηκε στο site του Υπουργείου ,πάντως, είναι από τους ίδιους τους Anonymous και έχει ανέβει στο Διαδίκτυο από τις 31/1 ,επομένως εύκολα μπορεί να το χρησιμοποίησαν κατά το δοκούν)
[…]
[B][I]Greek Hacking Scene - [1995 - 2011][/I][/B]
http://www.youtube.com/watch?v=YgNN2sEmsd4

http://parallhlografos.wordpress.com/2012/02/03/%CE%BF%CE%B9-anonymous-%CF%81%CE%AF%CF%87%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%BF-site-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9/

η κατάσταση ειναι τραγική…

http://www.freeweird.com/2012/02/twitter-piracy-dmca.html
πως τα καταφέρνει αυτος ο άνθρωπος(Trier) ακομα και εδω να μου σπάει τα νεύρα!!!

Ο Mark Cuban που αναφέρεται, είναι η προεδραρα των Dallas Mavericks?

Edit: Αυτός είναι

:lol:
αρα είσαι υπερ του SOPA/PIPA/ACTA ? γιατί αν κλείσουν το facebook όλα τα site που αναφέρονται σε αυτό και έχουν link σε αυτό και όλες οι εικόνες που σχετίζονται με αυτό θα αναγκάσουν τα υπόλοιπα site του κόσμου να κλείσουν

Δεν ενημερωθηκα τι ακριβως ειναι τα SOPA/PIPA/… Θα πω απλως τις αποψεις μου για

  1. πειρατεια. Ειμαι τελειως κατα της πειρατειας. Ουσιαστικα μιλαμε για κλεφτες και κλεπταποδοχους. Ο καλλιτεχνης ειτε ειναι μουσικος ειτε ηθοποιος ,σκηνοθετης θα πρεπει να αμοιβεται για τα δικαιωματα του εργου του. Η τεχνολογια μπορει να βοηθησει στην παροχη υπηρεσιων pay per view, στο να μην μπαινουν στο παιχνιδι δισκογραφικες οπου δεν το επιθυμει ο καλλιτεχνης κτλ κτλ. Αν θελουν οι radiohead να δωσουν δωρεαν το in rainbows ας το κανουν αλλα οχι να το κατεβαζει ο καθενας παρανομα.

  2. ασφαλεια στο διαδικτυο και ιδιωτικοτητα. Εδω ειναι μεγαλη κουβεντα. Δεν εχω κατασταλλαξει αλλα πιστευω πρεπει να μπει μια ταξη και εδω. Γινονται παρα πολλα ηλεκτρονικα εγκληματα και πρεπει να γινει κατι περι αυτου.

καλά τα λες αλλά υπάρχουν πολλά, αλλά…

στην ουσία μιλάμε για αντίγραφα, και οχι δωρεάν αυθεντικό προϊόν.(το ιδιο που καναμε με τις κασέτες.οκ πιο δύσκολο απο 3 κλίκ, αλλά και πάλι)

οι καλλιτέχνες πρέπει να αμείβονται για την δουλειά τους, αλλά άντε πες το αυτό στις δισκογραφικές ξερω γω. αν μια μπάντα βγάλει απο το πουθενά ενα καλό δισκακι και πουλήσει 50+ χιλιάρικα κόπιες(παλιά) η εταιρία θα έπαιρνε μισό μμυριο(σχεδόν) και η μπάντα μισό αρχίδι.

αν εγω αγοράζω 12 cd τον χρόνο , μετά την απαγόρευση των αρχείων στο ιντερνετ παλι 12 θα αγοράζω.
με τα αρχεία στο ίντερνετ, ποιο πιθανό ειναι να αγοράσω 1-2 παραπάνω(γιατι άκουσα κάτι που δεν περίμενα και δεν θα τσέκαρα), παρά το αντίθετο.(σε εμένα αυτό έχει γίνει)

υπάρχουν μπάντες που δεν θα είχα στον ηλιο μοίρα αν δεν υπήρχε το παράνομο download…μπάντες με 200 πωλήσεις και μαζεύουν κόσμο στα live τους.

η υπολογισμός που κάνουν οι εταιρίες για τα ποσά που χάνουν , είναι ηλίθιος…
εκτός αν νομίζει κανείς οτι μια μπάντα την βουλγαρια επειδή έχει 600 χιλιάδες download θα ειχε έστω το 1/3 αυτών σε πωλήσεις.
ουτε θα έβλεπε ο μισός πλανήτης την ταδε ταινία.
ουτε θα μπορούσε κανείς να πάει σινεμά 867 τον χρόνο, οσες οι ταινίες που κατέβασε φέτος.

αν απαγορευτούν τα αρχεία στο ίντερνετ, η άνοδος που θα υπάρχει στις πωλήσεις δεν θα είναι τόσο μεγάλη.
αν εγω εχω 100-200-350 ευρο τον χρόνο για αυτες τις αγορές, τα ίδια χρήματα θα εχω και μετά τις όποιες απαγορεύσεις.

ας λογικέψουν τις τιμές τους στα προϊόντα τους, και ο κόσμος θα είναι εκει.αλλά μην περιμένουν να πέσει ο κόσμος στις νέες κυκλοφορίες των 18 ευρο(22 σε επαρχία.!)
όταν είδαν οτι οι πωλήσεις πέφτουν, δεν σκεφτήκαν να ρίξουν τις τιμές ώστε να κρατήσουν τους πελάτες(ίδια χρήματα περισσότερο προϊών . 2cd+1 cd δώρο ξέρω γω), αλλά διάλεξαν να περιμένουν(το τι , κανείς δεν ξέρει)

βασικα ειναι μεγάλη κουβέντα και ψιλοβαριεμαι να την κάνω…καταραμένο ιντερνετ…εχει χαθεί και η φυσιολογική κουβέντα

*υπάρχει και η συνομοσιολογια που λεει οτι άφησαν τον κόσμο για 10 χρόνια, για να του το απαγορεύσουν και μετα να γινει καταλανωτης -ζόμπι λόγο της συνήθειας στην έκθεση πολύ υλικού.(και καλά θα τρέξουμε να αγοράζουμε)

μεγάλη φαντασία έχεις :lol:
με την εικόνα δεν καταφέρνεις τίποτα, αλλά αν καταφέρνεις κάτι θα πάρω εκδίκηση που θα κλείσουν το φέισμπουκ, οπότε αφού έχεις άμεση σύνδεση με αυτό θα κλείσουν και σένα φυλακή!

λογικευτείτε ανθρώποι.

Crimson μπορει για σενα ετσι να ειναι τα πραγματα αλλα δεν σκεφτονται ολοι σαν εσενα. Ο περισσοτερος κοσμος σταματησε να παιρνει cd απο τοτε που βγηκε το napster. Καποιοι πιο μερακλιδες το γυρισαμε σε καποια φαση στο βινυλιο. Οσο αναφορα λοιπον τα ψηφιακα format δεν υπαρχει κανενας λογος να πληρωνει καποιος να κατεβασει οταν το βρισκει το ιδιο ακριβως προιον δωρεαν. Αν απαγορευτει λοιπον η πειρατεια οι λατρεις του mp3 θα αναγκαστουν να πληρωσουν. Και δεν ειναι αναγκη να πληρωσουν τις δισκογραφικες. Ανετα μπορουν να τα πουλησουν απ ευθειας οι καλλιτεχνες απο το site τους. Οσο αναφορα βεβαια το βινυλιο τοτε ισως χρειαστει να υπαρξουν καποιες αλλες εταιριες που θα αναλαβουν τη διανομη.

Ο crimson_Idol μιλησε πολυ σοφα.
Οπως και να χει το θεωρω χαοτικα ανεπτυγμενο το θεμα της πειρατειας για να καταφερει να καταπολεμηθει, οποτε
http://www.cristgaming.com/pirate.swf

καλο sofi-k:lol:

το ξέρω, και οι arcturus έχουν, οι οποίοι έχουν ΚΑΙ facebook 8O
άρα στη φυλακή θα είμαι ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ!!! ΝΑΙ!

έβαλα και άλλη εικόνα γιατί μου αρέσουν οι εικόνες.

εγώ πάντως ασχέτως πειρατείας μια χαρά αγοράζω και cds και dvds και απ’ όλα, όταν τα βρίσκω σε νορμάλ τιμές κι εφόσον έχω λεφτά εννοείται. παλιότερα θυμάμαι να δίνω και 20άρικα για ένα κομμάτι, τώρα πια ούτε για αστείο… αν μου κόψουν το κατέβασμα, δεν πρόκειται να αγοράζω περισσότερα, ακόμα και τεράστια οικονομική άνεση να έχω. το πιθανότερον έτσι όπως πάνε τα πράγματα είναι αντί για συλλογή δίσκων να το ρίξω στη συλλογή οσπρίων.

σόρρυ κιόλας αλλά το βρίσκω κοροϊδία:

να δίνω 9 ευρώ για να δω μια ταινία στο σινεμά. δείτε πόσος κόσμος πάει κινηματογράφο τις ημέρες που υπάρχουν προσφορές! τρίτη σειρά βρήκα να κάτσω στο descendants και μάλιστα σε πολύ μεγάλη αίθουσα… θες να πάρεις κι ένα ποπ κορν, μια κοκα κολα, ένα νερό, κάτιτις ρε αδερφέ και σου βγαίνει η έξοδος στο θεό. φυστικάκι απ’ το σπίτι λοιπόν και άντε γεια.

να σκάω 15+ για να πάρω ένα κωλοσιντί. άντε πες είναι καινούργια κυκλοφορία. αρchίδια! όσος καιρός και αν περάσει, η τιμή εκεί, σταθερή και ανεπηρέαστη. προτιμώ να πάρω merch από κάνα λάηβ. ίσως πάνε και περισσότερα λεφτά στον καλλιτέχνη έτσι…

να κυκλοφορεί η ΜΙΣΗ πρώτη σεζόν prison break και να χει 50 ευρώ! έλεος, δεν πρόκειται να το ξεχάσω ποτέ αυτό… και με μετάφραση που σπάει κόκκαλα. ο διευθυντής της φυλακής, ονόματι Pope, να εμφανίζεται σαν Πάπας στους υπότιτλους… έχω δώσει και 70 ευρώ για το The Wire, και 7-8 ευρώ κατά μέσο όρο για κάθε σεζόν Blackadder, και 20 ευρώ για X-files, και 25 ευρώ για Deadwood. με νορμάλ τιμές αγοράζω, όχι και να μου τον σφυρίζουνε στο κωλαράκι όμως.

θα μου πεις “και ποιός είσαι εσύ που θα αποφασίσεις ποιά είναι μία νορμάλ τιμή? διαφωνείς? μην αγοράσεις, αλλά μην κατεβάσεις κιόλας γιατί είσαι παράνομος”. μπορεί και να χεις δίκιο, δεν ξέρω.

Καλλιτέχνης είναι αυτός που νοιάζεται για την τέχνη και το έργο που κάνει . Τέχνη δεν είναι προϊόν . Είναι έκφραση ιδεών και συναισθημάτων . Όσοι δημιουργούν για να βγάζουν λεφτά δεν είναι καλλιτέχνες . Είναι έμποροι .

Άμα θέλουν να το κρατήσουν για την πάρτι τους ας μην το εκδώσουν . Μουσική , ζωγραφική , ποίηση κ.λ.π είναι κομμάτια του πολιτισμού μας και θα έπρεπε να από την ώρα που δημοσιοποιούνται να είναι ελεύθερα στα μάτια , στα αυτιά και στις αισθήσεις του καθενός πάνω στον κόσμο .

Οι Καλλιτέχνες θα μπορούσαν να διανέμουν τα έργα τους δωρεάν και απλά να ζητούσαν από εμάς να τους στηρίξουμε με ένα οποιοδήποτε ποσό εμείς επιθυμούμε για να συνεχίσουν να δημιουργούν . Προσωπικά εγώ εκεί θα έδινα πολύ πιο εύκολα χρήματα για να στηρίξω τον καλλιτέχνη γιατί είναι τίμιο και πάνω από όλα σωστό όταν η δουλειά ενός σε συγκινεί να τον ευχαριστήσεις με την παρουσία σου , την αγάπη σου και το ‘ευχαριστώ’ σου και να τον βοηθήσεις να συνεχίσει την προσπάθεια αυτή που δημιουργει τέτοια αισθήματα .

Η δημιουργία τέχνης και η εξωτερίκευση δεν είναι επάγγελμα . Είναι μεράκι , αγάπη και ανάγκη μεταφοράς συναισθημάτων και ιδεών με τον υπόλοιπο κόσμο.

Το ξέρω γίνομαι αυστηρώς αλλά η τέχνη δεν εξυπηρετεί οικονομικούς σκοπούς . Δεν είναι επάγγελμα . Είναι δύναμη δημιουργείας χαμόγελων και συναισθημάτων. To οικονομικό σύστημα όμως τα διαλύει όλα .

Τώρα για να να σχολιάσω για την αγορά και την διακίνηση μουσικής .

Το πρόβλημα δεν είναι η πειρατεία , είναι η τιμή των Cd . Άμα σταματήσει η πειρατεία , εγώ δεν θα αλλάξω και θα αρχίσω να αγοράζω Γιατί ; Γιατί ο λόγος που με έστρεψε σε αυτήν δεν έχει αλλάξει ( Τιμή ) . Ειδικά σε εποχές που τα οικονομικά μας γίνονται όλο και χειρότερα δεν μπορώ να δίνω είκοσι ευρώ για κάθε ένα . Σορρυ αλλά προτιμώ να ζήσω αξιοπρεπέστατα και να στηρίζω μπάντες που διανέμουν την δουλειά τους και απλά ζητάν κάποιο ποσό για να συνεχίσουν το έργο τους παρά να πληρώνω ζάπλουτες δισκογραφικές . Τώρα άμα νομίζουν ότι ο κόσμος θα το γυρίσει στην αγορά Cd πρέπει να είναι χαζοί . Αλλά πιστεύω ότι PIPA/SOPA/ACTA άλλα κρυφοκοιτούν και άλλα συμφέροντα εξυπηρετούν .

Αρα δεν ειναι καλλιτεχνες οι radiohead, oi metallica , o lars von trier, κτλ κτλ. Ειναι απλα εμποροι. Καλλιτεχνες ειναι μονο οσοι δινουν τα εργα τους τζαμπα στον κοσμο και κανουν δευτεη δουλεια για να επιβιωσουν

Επισης κατι που δεν καταλαβαινετε ειναι οτι δεν εχει σημασια οτι δεν θα παιρνατε περισσοτερα cd αν δεν υπηρχε πειρατεια. Σημασια εχει οτι ο καλλιτεχνης η ο εμπορος που παραγει ενα προιον εχει επιλεξει να το πουλησει. Και με την πειρατεια τον κλεβουμε. Αν ηθελε μπορουσε να τα δωσει τζαμπα. Δεν το κανει ομως.

@dude καλα κανεις και θεωρεις κοροιδια την αγορα ενος προιοντος. Μην το αγοραζεις. Κατεβαζοντας ομως κατι χωρις την συμφωνη γνωμη του δημιουργου γινεσαι μιας μορφης κλεπταποδοχος.

Άμα ο σκοπός τους είναι να πουλήσουν για να βγάλουν φράγκα ναι . Μπορεί να είναι μουσικοί , ζωγράφοι κλπ και να βγάζουν αριστουργήματα αλλά καλλιτέχνης δεν είναι αυτός που δημιουργεί για να βγάλει κανά εισόδημα . Βέβαια επειδή τώρα το συζήταγα με τον κολλητό μου , αυτό γίνετε γιατί το σύστημα που ζούμε που χρειάζεται λεφτά για να απολαύσεις κάτι , να το αποκτήσεις κλπ δημιουργεί την ανάγκη σε αυτούς να κάνουν το έργο τους επάγγελμα , που σε αυτό πάω πάσο . Αλλά η πραγματική τέχνη δεν υπηρετεί εισοδηματικούς σκοπούς πως να το κάνουμε .Οι γιατροί του κόσμου 'η οι ακτιβιστές του WWF( και όποια δήποτε ομάδα κοινωφελούς προσφοράς) υπηρετούν την επιστήμη και το έργο τους προσφέροντας όχι για να ζήσουν αλλά για να κάνουν καλό και να δώσουν ζωή . Αυτοί είναι ένα βαθμό πιο πάνω από τους υπόλοιπους συναδέλφους τους.

Τώρα το πόσο εύκολα αυτή η λογική μπορεί να εφαρμοστεί στον κόσμο μας … μάλλον χάνω σε αυτό . :frowning:

Το αληθινό καλλιτέχνη τον νοιάζουν τα εύσημα που θα πάρει για τη δουλειά του, δηλαδή η αναγνώριση και η συμβολή στην τέχνη. Αν τον νοιάζει πώς θα αγοράσει 10 σπίτια, ακριβά αμάξια και πως θα έχει πολλές γκόμενες να παίζει, ε κάτι έχει χαλάσει πώς το λένε. Κάτι πάει στραβα

Και άμα εγώ δεν έχω λεφτά να αγοράσω ότι και εσύ για τους χ,ψ λόγους ; Καταλήγουμε σε έναν κοινωνινκό ρατσισμό λόγω οικονομικής κατάστασης αγαθών που εξιψώνουν τον άνθρωπο και δημιουργούν παιδεία και ιδέες . Δεν το αγοράζω γιατί δεν έχω , δεν κλέβω γιατί δεν πρέπει . Άρα μένω στην άπ΄έξω … Δίκαιο ; Δεν νομίζω :-s :-k

Αυτό ακριβώς

Φίλε crabsody πιστεύω οτι είσαι αρκετά λάθος σε διάφορα σημεία.
Αυτό που λες οτι ο “Ο περισσότερος κοσμος σταματησε να παιρνει cd απο τοτε που βγηκε το napster” ισχύει εν μέρει.
Αλλά δεν σταμάτησε ο κόσμος να αγοράζει μουσική ξαφνικά εκεί στις αρχές του 2000 απλά έδειξε μια τεράστια αλλαγή στην προτίμηση του με τη μετάβαση ψηφιακό μέσο. Κάτι που όλες οι δισκογραφικές εταιρίες άργησαν να το καταλάβουν.
Έπρεπε να έρθει ο καραγκιόζης ο steve jobs το 2003 με το σιχαμερό drm για να καταλάβουν οτι αρκετοί είναι διατεθειμένοι να αγοράσουν ψηφιακά media.

Αν και σε πολλούς δεν αρέσει, τα λέει ωραία: http://www.youtube.com/watch?v=natuySn28Q8

btw http://www.businesswire.com/news/home/20120105005547/en/Nielsen-Company-Billboard’s-2011-Music-Industry-Report