Souls Series

μην πας με πολύ φόρα μόνο και την προσπεράσεις :stuck_out_tongue:

3 Likes

Δεν θυμάμαι άλλο Boss να ακροβατεί μεταξύ του επικού και του άδικου τόσο όσο η Malenia. Θεωρώ χοντρή μαλακία πως πρέπει να φας όλη την ζωή της για να παει στη δεύτερη φάση, γιατί πολύ απλά θέλει χρόνο και έτσι ΔΕΝ μαθαίνεις την δεύτερη φάση. Επίσης, στην δεύτερη φάση έχει πολλές εναέριες κινήσεις και απλά ΔΕΝ μπορείς να διαβάσεις το πότε θα κάνει την παπαριά με τα πολλά slices ώστε να προετοιμαστείς και να τρέξεις.

Η πρώτη φάση με εξάντλησε, την έμαθα απέξω, απλά χάνω στις λεπτομέρειες συνήθως και σπανίως πάω πιο κάτω. Οριακά ξενέρα και σκέφτομαι να μην το ξαναπιάσω για κανά χρόνο και είμαι στούρνος, ξεροκέφαλος με γαϊδουρινή υπομονή συνήθως.

4 Likes

Double post γιατί έχω σκάσει, επίσης είναι σούπερ μούλικο και το διαπίστωσα πως η ΚΑΡΓΙΑ σε περιμένει για να κάνει το waterfowl dance. Έτυχε να κόβουμε βόλτες 2-3 λεπτά στην αρένα και ήμουν σίγουρος πως με περίμενε. Της έριξα ένα σπελλ και την τρίγκαρα και όντως το έκανε.

1 Like

ΕΛΑ, ΦΙΛΑΚΙΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ!

Φώναξα το mimic tear μου (δεν παίζω με summons αλλά κάπως έπρεπε να αλλάξω την στρατηγική μου) και μετά από μερικές προσπάθειες, η κυρα Malenia μας χαιρέτησε. Νομίζω η νικητήρια μάχη ήταν από τις πιο intense που έχω παίξει, μιλάμε έπεσε άγριο ταβερνόξυλο :stuck_out_tongue:

Πάμε τώρα να απολαύσουμε το τέλος του παιχνιδιού, με ηρεμία, αποφασιστικότητα και ψυχραιμία.

6 Likes

Εσυ εισαι καλος στανταρ. Μονος μου δεν μπορω να φανταστω καν ποσα χρονια θα μου επαιρνε :stuck_out_tongue:

1 Like

Δεν ξέρω αν είμαι καλός, η μόνη συμβουλή που έχω να δώσω και ισχύει για κάθε δύσκολο boss είναι πως χρειάζεται να το βλέπεις με λίγο άλλη οπτική, π.χ. σαν puzzle. Μπες μέσα και μην σε νοιάξει να κερδίσεις, μάθε τέλεια τις κινήσεις του αντιπάλου και έχε υπομονή. Σε δύσκολα bosses καλό είναι επίσης να πας με εξοπλισμό που νιώθεις 100% οικεία μαζί του (π.χ. εγώ με το Moonveil είμαστε αχώριστοι σύντροφοι). Από εκεί και πέρα αν φτάσεις σε ένα υψηλό επίπεδο και νιώθεις πως δεν κάνεις progress, πειραματίσου.

Το ξέρω πως ακούγονται ίσως λίγο κλισέ όλα αυτά, μα έτσι το βλέπω. Π.χ. εγώ δεν έχω μάθει να παίζω με summons και δεν με βολεύει. Αποσυντονίζομαι. Ε χθες, και αφού είχα πελαγώσει, είδα ένα βίντεο με έναν τύπο που είχε παρόμοιο build με εμένα και δοκίμασε με mimic tear. Λέω τι έχω να χάσω, ας το δοκιμάσω. Στην αρχή δεν μπορούσα να βρω ρυθμό, αλλά σταδιακά άλλαξα προσέγγιση. Κατέληξα να έχω μια εντελώς aggresive στάση στην μάχη, κάτι που δεν είχα ξανακάνει στο παιχνίδι, όχι σε τέτοιο βαθμό. Μπήκα και άρχισα να βαράω αλύπητα, αδιαφορώντας πόσο ξύλο θα φάω. Έπιασε και με το παραπάνω. Αυτή είναι και η μαγκιά του παιχνιδιού, πως μπορεί να έχεις παίξει 150 ώρες αλλά σε κάποια bosses ακόμα και στο τέλος, μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις mindset (όχι απαραίτητα εξοπλισμό όμως).

Και ένα τελευταίο. Ο Mohg μου πήρε περισσότερο από την Malenia :stuck_out_tongue: . Θεωρώ πως η Malenia έχει πολύ εύκολες κινήσεις στην πρώτη φάση που τις dodge-αρεις άνετα μετά από λίγες προσπάθειες. Επίσης, σου αφήνει χρόνο να αναπνεύσεις και σου προσφέρει ανοίγματα για hits. Άπαξ και μάθεις να αποφεύγεις το Waterfowl Dance που είναι προφανώς στα όρια του cheat και είσαι πολύ πολύ προσεκτικός, μπορείς να πας στην δεύτερη φάση έχοντας ξοδέψει 1-2 health flasks μόνο. Απλά όπως είπα πιο πάνω, παίρνει πολύ ώρα όσο καλά και να το μάθεις και έτσι δεν μπορείς να εξοικειωθείς εύκολα με την δεύτερη φάση που το moveset εμπλουτίζεται κι άλλο.

Anyway, πάμε για εξερεύνηση Farum Azula και να δούμε τι γίνεται στο τέλος!

1 Like

Δεν φανταζομαι πως μπορω να φαω τον Maliketh προς το παρον. Παρα ειναι δυσκολοι οι τελευταιοι για μας τους νιουμπηδες

Tο mimic summon θα σου κάνει την δουλειά.

1 Like

Tο cheat είναι το health regen, όχι η συγκεκριμένη.κίνηση Αυτή είναι μια κίνηση ενός boss, ή πιο χαρακτηριστική, πρέπει απλά να την μάθεις όπως συμβαίνει με όλα τα .bosses.
Αλλά αυτό το πράγμα με την υγεία της που ανεβαίνει συνεχως μονο που σε αγγίζει, ακόμα και όταν κάνεις block με την ασπίδα…

1 Like

ο malekith με Carian Retaliation, στη β’ φάση του, βγαίνει σε λιγότερο από λεπτό, άπαξ και καταφέρεις να κρυφτείς πίσω από καμιά κολόνα μέχρι να ‘‘γεμίσεις’’, αφήνοντας παράλληλα τo mimic να τον απασχολεί

Bασικα ωρες ωρες ειμαι πολυ ανυπομονος…Απλα αλλαξα αντι για Mimic σε Black Tiche που τους εσκισε με το drain που κανει και αλλαξα και εγω απο το τιμιο, αλλα straightforward, golden halberd μου σε Blasphemous Blade και σιγονταριζα με το skill του και τον βγαλαμε μετα απο 2-3 προσπαθειες.

2 Likes

ΤΕΛΟΣ.-

Σήμερα ήταν ημέρα που είχε μόνο ξύλο στο παιχνίδι. Malekith, Placidusax, Godfrey, Radagon/Elden Beast έκαναν πέρα για να υποδεχθούν τον νέο Elden Lord.

Λίγα λόγια για τα boss fights αυτά:

Malekith: Φοβερό boss, το οποίο αφού συνήθισα την πρώτη φάση, έφυγε πολύ γρήγορα (γενικά 2-3 φορές πρέπει να το έπαιξα). Μαγική δεύτερη φάση, φοβερή αισθητική.

Placidusax: Επιτέλους μια λίγο διαφορετική δρακομάχη στο παιχνίδι (θα έπρεπε γενικά να έχει λιγότερες, εφόσον δεν είχαν ουσιαστικές διαφορές αλλά τεσπα). Πολύ ωραία μάχη, λίγο σπαστικό που στο τέλος ο Δράκος δεν καθόταν σε χλωρό κλαρί και δεν μπορούσες να τον πλησιάσεις. Θετικό πρόσημο όμως, σίγουρα.

Godfrey: Εδώ ζορίστηκα λίγο, καθώς μου φάνηκε πολύ γρήγορος και βασικά, ειδικά στη δεύτερη φάση, ένιωθα πως δεν είχα καθόλου περιθώριο να πιω potions. Αφού άρχισα να μαθαίνω την πρώτη φάση, στην δεύτερη προσπαθούσα περισσότερο να βρω opening για heal-αρισμα παρά για χτυπήματα. Εν τέλει τα κατάφερα, αλλά θεωρώ πως δεν την έκανα master την μάχη. Ακόμα και στο νικητήριο run έφαγα αρκετό ξύλο και με ταλαιπώρησε.

Radagon/Elden Beast: Guess what, απεχθάνομαι τα back to back boss fights :stuck_out_tongue: Έπαιξα μια φορά τον Radagon. Τον δοκίμασα και μια δεύτερη. Στην τρίτη λέω πως οκ, τρώω λίγο ξύλο αλλά του κάνω γερό dmg, άρα πάμε για όσες φάμε και όσες δώσουμε και ας καταναλώσω όλα τα flasks. Εν τέλει ναι, μπήκα επιθετικά, έφαγα αρκετές, ήπια σχεδόν όλα τα potions μου και βλέπω μετά πως έχει και δεύτερη μάχη. Είχα μείνει με 100-200 hp και χωρίς health flasks άρα πούλο. Ε τσαντίστηκα λίγο, αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ένα rune arc και summon για να φάω γρήγορα τον Radagon και να αρχίσω να μαθαίνω το Elden Beast. Όντως έφυγε γρήγορα ο Radagon και μου έζησε και το mimic tear. Επομένως πάω τούμπανος στο Elden Beast (το οποίο γενικά δεν μου άρεσε) και το έβγαλα με την μία, βοήθησε τρελά το mimic tear. Γενικά underwhelming τελική μάχη, περίμενα περισσότερα, λίγο δεν είχε ωραία κλιμάκωση, λίγο δεν βγήκε ο σχεδιασμός, δεν μου κλίκαρε.

Στο τέλος φυσικά και έκανα το ending της Ranni και έτσι ακολουθεί η Βασιλεία των Άστρων από εδώ και πέρα!

Δεν έχω να προσθέσω κάτι, τις σκέψεις μου τις έχω γράψει πολλές φορές, τι μου άρεσε και τι όχι. Παρά τις όποιες ατέλειές του, το Elden Ring ήταν ένα φανταστικό ταξίδι και εννοείται πως δεν μετανιώνω καμία από τις περίπου 170 ώρες που του αφιέρωσα. Άντε να πιάσω και BB/DS3/Sekiro κάποια στιγμή!

Για την Ranni:

I wondered…As we beheld the world about us
I knew…As I beheld the cosmos about me

Compelled towards the spiritual black dimensions aura
As I reached for outer dimensions my spirit became complete

5 Likes

Είμαι στη φάση που προσπαθώ να μπω κάπως στο capital αλλά ο μόνος δρόμος που βλέπω είναι μέσα από το Siofra Aqueduct που πρέπει να κερδίσω τα 2 gargoyles.
Αλλά δεν είμαι ακόμα κοντά στο να τα κερδίσω όπως και τον Godskin Apostle στο Divine Tower of Caelid.

Στην είσοδο με τον Draconian Sentinel εφτασες; :stuck_out_tongue:

1 Like

Βρήκα έναν στο Altus Plateau, λογικά τον ίδιο λέμε.
Αλλά δεν ασχολήθηκα ακόμα μαζί του.
Να το δοκιμάσω;

1 Like

Σωστά, στο Altus Plateau, ανατολικά της Πρωτεύουσας. Τον νικάς και μπαίνεις. Τι level είσαι;

113 εκεί γύρω.

ΒΑΡΑ ΤΟΝ ΣΤΟ ΨΑΧΝΟ!!
:muscle:

3 Likes

Χώσου ρε, τι το συζητάς, αυτός θα έπρεπε να σε φοβάται :stuck_out_tongue:

2 Likes

Σας ευχαριστώ πολύ :slight_smile:
Και χώθηκα, και τον έφαγα και μπήκα στο Leyndell.
Τι πανικός γίνεται εκεί; Φοβάσαι τι θα συναντήσεις στο επόμενο μέτρο.
Άσε που Site of Grace βρίσκεις με το σταγονόμετρο.

EDIT: Godfrey down

4 Likes