Soundgarden

Εγώ νομίζω ότι ποτέ οι Soundgarden δεν έγραψαν έναν δίσκο ή μεμονωμένα κομμάτια για hit ή για να ικανοποιήσουν τους οπαδούς τους. Το πρώτο κομμάτι που γράψανε για hit είναι νομίζω το πολύ κακό Live to rise. Άντε και κάνα Pretty Noose ή Βlow up… παλιότερα. Επίσης από το πρώτο άκουσμα μου φαίνεται σαν να είναι ο δίσκος λίγο πιο κοντά στο Superunknown από ότι στο Down… Νομίζω στο Down… πειραματίστηκαν περισσότερο και φυσικά με τεράστια επιτυχία. Πολύ καλή η κριτική , πολύ καλός (ανέλπιστα για μένα) ο δίσκος. Θέλει και άλλα ακούσματα βέβαια.

Υ.Γ: Το Black Hole Sun θεωρώ ότι προέκυψε hit και ότι δεν γράφτηκε με αυτό αποκλειστικά σαν στόχο. Είναι ένα ιδιαίτερο κομμάτι και πολύ πιασάρικο αυτό είναι όλο.

Δεν έχει και αδικο ο Crabsody πιο πάνω στο ότι δεν στόχευαν ποτέ σε hits ή σε τακτικές για να ικανοποιήσουν εύκολα π.χ. δοκιμασμένες συνταγές. Για το ότι φέρνει προς κάποιο άλμπουμ δεν θα συμφωνήσω…νομίζω ότι το King Animal είναι δύο πράγματα: η απόλυτη γραμμική εξέλιξη των προηγούμενων δίσκων ενώ στέκει παράλληλα αυτόφωτο, στο ολόδικό του σύμπαν.

Τώρα που το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές, μπορώ να πω ότι δεν κάνει κοιλιά κάπου…μου ακούγεται ομοιογενές, και όταν ξεκινώ με το Been Away too Long φτάνω μέχρι το Rowing χωρίς να το καταλάβω. Όλα τα κομμάτια προσφέρουν κάτι, πολλά είναι σε ιδιαίτερα υψηλό επίπεδο, χωρίς όπως σωστά ειπώθηκε να έχουμε ΤΟ εκθαμβωτικό κομμάτι. Καλά ίσως όταν ξεκινάει ο Cornell με τη φωνάρα του να τραγουδάει “time is my friend” εκεί, σκαλώνω λίγο:p.

Το By Crooked Steps μου ακούγεται τέρμα Zeppelin by the way. Α και ο Cameron, ανέβασε πάλι επίπεδα τον δίσκο. Θα συμφωνήσω και με την κριτική ότι τέτοια drums στους Pearl Jam γιοκ. Βέβαια εκεί θέλει πιο straight-forward προσέγγιση βάσει μουσικής…αλλά και πάλι. Δεν είναι μόνο το παίξιμό του, είναι ο ήχος του, είναι ότι βάζει όσο πρέπει, κάθε hit έχει το νόημά του λέμε. Άψογος.-

Στιγμές υπάρχουν για να σκαλώσεις.

Δεν μπορεί π.χ. να μπει η φωνή του Cornell στο “Taree” και να μην σκεφτείς “τι φωνή έχει ρε ο άνθρωπος”. Όσο κι αν το ξέρεις.

Δεν υπάρχει ο συνονόματός σου λέμε. Ο λύκος κι αν εγέρασε και άσπρισε το μαλλί του…

Eπίσης πάλι στίχους φεύγα/αφηρημένους έγραψε, κάτσε να έρθει και το cd…

εντιτ: και το ακαθόριστα μπλουζ feeling του Rowing είναι για τρελό σκάλωμα…γαμάτο κλείσιμο δίσκου

Βινύλιο ftw.

Έχει όλο το βιβλιαράκι σε μέγεθος βινυλίου (με στίχους εννοείται) και τα σπάει.

Έχω βάλει ένα φρένο στα βινύλια γαμώτο, γιατί εδω και κάτι αιώνες προσπαθώ να φτιάξω το vintage πικ-απ μου. Αλλά ναι, που θα πάει…θα το τιμήσουμε κι αυτό.

Πάντως οι ευκαιριακοί ακροατές (του ενός τραγουδιού) ντεν τα τσιμπήσουν από ντίσκο τίποτις. Όστις ακούσει όλο τον δίσκο, θα ανταμειφθεί στη βασιλεία των (χαρντ ροκ) ουρανών (ανατρίχιασα!:p)

Τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω πάρει αρκετά και οι εταιρείες πλέον τα έχουν επαναφέρει και αυτό φαίνεται όλα και πιο έντονα.
Οπότε πάμε δυνατά για το box set που τα έχει όλα.:roll:
Τις πρώτες μέρες των προ παραγγελιών από το site τους,στο box set έδιναν και μπλούζα αλλά με πιο τσιμπημένη τιμή.
Αργότερα το άλλαξαν και η παραγγελία γίνεται μέσω της universal από Αγγλία χωρίς μπλούζα.

Στην Ελλάδα έχει έρθει το cd?

Εγώ το Σάββατο είδα και βινύλιο και τις 2 εκδόσεις του CD.

Που και ποσο;

Τελικα βγηκε box set με βινυλια; Κανα link για αγορα;

Πατρα τα βρήκα, οπότε πιστεύω θα υπάρχουν κι αλλού. Το βινύλιο γύρω στα 20 αν θυμάμαι καλά (διπλό gatefold 180 gr), γιατί πήρα κι άλλα.

Οι δυο εκδόσεις cd είχαν ως μόνη διαφορά τα bonus tracks (demos). Και οι 2 digi ήταν πάντως.

Στο offtherecord το εχει 23 ευρω

http://store.universal-music.co.uk/search?q=*&categoryPathRefs=mercuryrecords&pdxtreleasename=King%20Animal&bklist=icat,4,shop,artist,mercuryrecords

Φυσικά δεν είναι έτοιμο ακόμα (το γράφει στην περιγραφή) …θα περιμένουμε του χρόνου.
Εγώ σαν “θύμα” τους:p θα πάρω το cd στην έκδοση με τα demo γιατί δεν μπορώ να περιμένω και χτυπάω και το box set.
To telephantasm που ήρθε από Αμερική ευτυχώς δεν πιάστηκε στο τελωνείο,τώρα από Αγγλία κανένας φόβος.
Άντε να γεμίζει το ράφι με φρέσκο υλικό.:p:p

Πρόσφατα για να μπω στο κλίμα,αγόρασα από ebay το Classic Album Selection που δεν διαφημίστηκε πολύ μιας και πωλείται μόνο στην Ευρώπη,αλλά αξίζει για κάποιον που θέλει να γνωρίσει την μπάντα και να πάρει τόσα άλμπουμ με λίγα χρήματα.
5 cd με 27 ευρώ με τα μεταφορικά από Αγγλία
Louder than love
Badmotorfinger
Superuknown
Down on the upside
Live on I-5

Σήμερα το απόγευμα το site τους ήταν under maintenance αλλά τώρα που κοίταξα το άλλαξαν ολόκληρο.
Ωραίο έγινε.:slight_smile:

οσο πιο πολυ ακουω το αλμπουμ τοσο πιο πολυ ενθουσιαζομαι. το πα και πριν,θα το ξαναπω, σε μερικους μηνες οταν θα χει κατσει καλα θα το συγκρινουμε με το down on the upside,και πολυ πιθανον να το βαζουμε και απο πανω. μετα απο 16 χρονια δισκογραφικης απουσιας,να κανεις τετοια επιστροφη ειναι ΠΟΛΥ μεγαλο πραγμα. ρισπεκτ

εκαναν εμφανιση στον λετερμαν προχθες νομιζω,και βρηκα καποια βιντεο…παιξαν ολοκληρη συναυλια απο οτι εχω καταλαβει:

i ve been away for too long:

incessant mace:

δεν ξερω τι διαολο κανει ο κορνελ, αλλα ΔΕΝ υπαρχει αυτη η φωνη. εχει βρει το ελιξιριο της νιοτης, δεν θα ηταν υπερβολικο να πουμε οτι η φωνη του ειναι πολυ κοντα στα επιπεδα της 90-92 περιοδου, badmotorfinger εποχες.

23 ευρώ καλά είναι, μάλλον θα το πάρω από το offtherecord. Είναι και συμπαθές παιδί ο Τάσος που το έχει, ας στηρίξουμε.

Έχει απομείνει δισκάδικο στην Πάτρα Χρήστο; Εντύπωση μου κάνει :D. Ποιο, το Musical;

23,90 έχει στο offtherecord, δηλαδή 24. Εντάξει, καλά είναι. Και από εξωτερικό να το πάρει κάποιος, δύσκολα θα έρθει φτηνότερα. Άσε που μπορεί να γίνει σκατά και κατά τη μεταφορά.

Ο ενθουσιασμός ας έχει και τα όριά του. Το Down On The Upside είναι τεράστιο άλμπουμ. Μην προτρέχεις από τώρα για το μέλλον, άκου το King Animal, γουστάρισέ το, λιώσ’ το, ευχαριστήσου το και σε μερικούς μήνες θα δεις πώς θα σου κάθεται. Είναι σχεδόν αδύνατο να ξεπερνά το εξαίσιο Down On The Upside, αλλά δεν μας ενδιαφέρει. Κι εγώ όσο πιο πολύ το ακούω το King Animal, τόσο πιο πολύ ενθουσιάζομαι. Και ήμουν πάρα πολύ επιφυλακτικός στην αρχή. Αλλά είναι καλό, πολύ καλό.

Καλα παιξαν το Incessant Mace(!) τα παλουκαρια?
Απιστευτη κομματαρα και αποδειξη του ποσο επιρεαστηκαν απο τους Zeppelin.

[SPOILER]Ιδιο το dazed and confused ειναι… :p[/SPOILER]

Όλο το σόου στου Λέττερμαν:

έπαιξαν και παλιά

Πάντως τι σου είναι η Αμερική ε…πήγαν παίξανε στον παππού, τον clean-cut, τον αηδία…άνετοι ρε. Που να δεις εδώ τέτοια…(με όποια συγκροτήματα έχουμε και μεις τέλος πάντων)

Το king animal όσο πιο πολυ το ακούω , τόσο πιο καλα μου κάθεται.
Δισκάρα τελικά !