Το Απόλυτο Αστικό Soundtrack

#-o:oops::tomato:

Kαι ναι αυτά δυστυχώς έχει ως αποτέλεσμα το ανελέητο κατέβασμα απ’ το pc και η απομάκρυνση σταδιακά απ’ το χειροπιαστό:p

Όν τόπι. Βασικά και για όταν βρίσκεσαι μόνος μακρία από την πολή, στην εξοχη ή στη θάλασσα είναι ιδανικό…

Μία εναλλακτική εκδοχή:

Περίπου 3 χρόνια πριν.
Εποχή: καλοκαίρι
Μέρος: Αθήνα
Ζέστη αφόρητη, ‘κλίμα’ περίεργο, φίλοι-γνωστοί λείπουν και εγω λίγο από επιλογή, λίγο οι συγκυρίες, λιώνω στην πρωτεύουσα.

Μουσικό backround?
Death In June - Operation Hummingbird

πιο συγκεκριμένα:
Winter Eagle

Απόλυτο αστικό σάουντρακ δεν το λες, καμμενιά που αγγίζει τα όρια του σουρεάλ το λες, αλλά όπως και να 'χει, ήθελα να τελειώσει το ρημαδο-καλόκαιρο όσο τίποτα άλλο.

Ps:
Οποιαδήποτε (συνειρμική) ομοιότητα με πρόσωπα, πράγματα ή καταστάσεις, είναι εντελώς συμπτωματική

δεν είμαι σίγουρος αν σε πιάνω, αλλά αφού ποστάρεις gy!be συμφωνώ…

αφού σου άρεσε αυτό, τσέκαρε ο,τιδήποτε έχει βγάλει ο mark lanegan.από screaming trees μέχρι την πρόσφατη συνεργασία του με την isobel campbell.

είσαι ΛΑΘΟΣ.

σωστό ποστ φίλε.οι death in june μπορεί να είναι λίγο “ασφυκτικοί” στις ατμόσφαιρες, αλλά σίγουρα εμπίπτουν στην κατηγορία του αστικού soundtrack με την έννοια των μουσικών που, όπως λες και εσύ ο ίδιος, σε κάνουν να νοσταλγείς το χειμώνα.

Lol, μ’ αυτά που γράφεις στα ποστ σου όλοι γι άντρα σε περνάνε! :lol:

Κατά τ’ άλλα ποτέ δεν θα μπορούσα να συνδυάσω τον folk χαρακτήρα των DIJ με την ατμόσφαιρα της πόλης.

γιατί γυναίκα είναι?:o
οι death in june για μένα κολλάνε ως αστικός ήχος για πόλεις της σκανδιναβίας και έτσι.εγώ δε θα τους έβαζα εδώ μέσα, αλλά το αιτιολόγησε σωστά η…φίλη?:-s

Εκτός κι αν μου ξέφυγε μου φαίνεται περίεργο που κανένας δεν έχει αναφέρει:

Red Sparowes - At the soundless dawn

Tribes of Neurot - Grace

Μοιάζει σαν την αποτύπωση του όγκου των κτηρίων που σε καταπλακώνει.
Ειδικά αν μιλάμε για τη Νέα Υόρκη, μέσα Σεπτεμβρίου, ο κόσμος να τρέχει πανικόβλητος και ενώ είναι 8.30 το πρωί να είναι σκοτεινά όχι τόσο από τα σύννεφα, αλλά από τις σκιές των κτηρίων… (/douche_mode_off)

Επίσης νομίζω ο,τιδήποτε από Meshuggah ή Fear Factory δένει αν περπατάς σε πιο βιομηχανικές περιοχές…

Λογικό. Δε γίνεται να συνδυαστεί κάτω από φυσιολογικές συνθήκες.
Εδώ όμως μιλάμε για καταστάσεις που χρήζουν κλινικής βοήθειας. :lol:

On topic
Για πιο κρύες, μελαγχολικές, νοσταλγικές στιγμές (αν και είναι δύσκολο να μπω στο μουντ μ’ αυτη τη ζέστη) μου έρχονται τα παρακάτω:

[Mark Lanegan - Shiloh Town](Mark Lanegan - Shiloh Town)
Mark Lanegan - Creeping coastline of light

Για στιγμές που ο κόσμος περνάει πάνω κάτω από μπροστά σου σε συνδυασμό με βαβούρα από ομιλίες, φωνές, ήχους αυτοκινήτων, ήχους πόλης γενικότερα, αλλά για κάποιο λόγο νιώθεις απλός θεατής, όχι μέρος του σκηνικού, λες και το παρακολουθείς από οθόνη στο mute:

Soulsavers - Ask The Dusk

Soulsavers - No Expectations

Τώρα σε μετρό, λεωφορεία, μετακινήσεις, μου έρχεται κάτι σε:

Godflesh - Like Rats
ή

Greymachine - Wolf At The Door

Αν είναι να διαλλέξω και κάτι για πριν από έξοδο, νομίζω τα παρακάτω κάνουν τη δουλειά τους (at the time as we speak)

Nitzer Ebb - I’m Undone
VNV Nation-Legion

@Horror:
Μη δίνεις σημασία, έτυχε :roll:

Για μένα έχει δουλέψει αρκετά καλά τούτο:

Old Man Gloom - Christmas

Και ειδικά όταν μπαίνει το Something for the Mrs.

[SIZE=“4”]Κορυφαιος[/SIZE] trip-hop δισκος για βολτα βραδυ με αμαξι (κατα προτιμηση χειμωνα)

[SIZE=“3”]Hooverphonic - A new stereophonic sound spectacular[/SIZE]

παιζει κ ναναι ο καλυτερος τριπ-χοπ δισκος που δεν εχετε ακουσει (η τυπισσα εχει φωνητικα στα ισα κ beth κ ολες τις και καλα ιερειες της τριπ-χοπ σκηνης)

για μενα ειναι πιο πανω απο dummy (πολυ κλαμα το dummy - ενω αυτο ειναι κ

α)πιο μελωδικο
β)πιο χαρουμενο(οχι χαζοχαρουμενο ε)
γ)πιο πολλα χρωματα (το dummy ειναι μαυρο/γκριζο/μαυρο/γκριζο/μαυρο/γκριζο κοκ)
δ)πιο αιθεριο

δισκαρα.μην το αγνοησετε , εσεις θα χασετε.

Ακριβώς στην ίδια φάση ήμουν κ εγώ αλλά εγώ την πάλεψα με αυτά τα δύο

Electric Wizard - Dopethrone

Acid King - Busse woods

(και με λίγο Kyuss :stuck_out_tongue: )

Underworld - Dirty Epic / Cowgirl

ΕΡ 76 λεπτων (!!!)

Τοχα τσιμπησει απο μετροπολις πριν πολλα χρονια (πανω απο 10) οταν ηταν στα ντουζενια τους τα παιδια (born slippy)

Τοχαν ξερω γω 4 ευρω (ενα αστειο ποσο) κ λεω παρτο μιση μπυρα ειναι.

Που να ηξερα τι δισκαρα αγοραζα…

10+ χρονια μετα , για μενα παραμενει το μονο δισκακι απο τους τυπους που το ακουω απο την αρχη μεχρι το τελος κ παταω κ το ριπιτ

Με μια λεξη ? Trip .

Τεραστιο ΕΡ απιστευτης ομορφιας κ ‘χασιματος’ , που δεν του αξιζει να το περιγραψω με λεξεις στεγνες κ δυσκαμπτες.

Οσοι γουσταρετε ηλεκτρονικeς μουσικες που ακουγοντας τις , νιωθετε οτι ειναι το soundtrack της ταινιας ‘Η Ζωη Μου’ , τσιμπηστε το οπωςδηποτε και ετοιμαστειτε για τρελλο ‘ταξιδι’

You’re so dirty , and the light it blinds my eyes
Here comes Christ on crutches…

9/10

Μόνο με αυτά τα δύο; Έπρεπε να κάνεις τρίο

Και φάνταζομαι ότι υπήρχαν και συνοδεύτικα…:wink:

Σε φαντάζομαι στο Battery, +soda και σε πάρτι στα Οινόφυτα :dizzy::lol:

παλι μπερδευεις την γαμηστερη ηλεκτρονικη μουσικη με τα ισραηλινα ‘πριονια’ ?

ασχετε ε ασχετε :stuck_out_tongue:

σεβομαι την αποψη του συναδελφου αλλα νομιζω οτι με εξαιρεση τα 70s η τοποθετηση του ειναι τελειως αστοχη.

βαριεμαι να γραφω σεντονια , αλλα ηθελα να το πω γιατι με ετρωγε απο την 1η στιγμη που διαβασα το συγκεκριμενο ποστ.

οι μουσικες επιλογες επισης,αν σκεφτουμε τι απειροι δισκοι εχουν βγει αυτες τις 10ετιες ειναι λιγο ακυρες

(o lanegan μιλαει για γυναικα/τον ιδιο του τον εαυτο υπο την πρεζα-καμια σχεση ο δισκος με πολη κ αστικο περιβαλλον και αλλα πολλα που βαρειμαι να αναλυω)

ελαφρυντικο ,το οτι μαλλον καταλαβε το συγκεκριμενο θεμα απο μια αλλη οπτικη γωνια - δεν επελεξε δισκους για να ακους στην πολη αλλα δισκους που μιλανε για την πολη

αλλα ακομα κ στην 2η τοποθετηση μπορω να βρω απειρως πιο χαρακτηριστικους δισκους.

αυτα.

σαν ακαδημαικη προσεγγιση παντως ειναι ενδιαφερουσα.

Eγώ πάντως κατάλαβα το θρεντ ως οι μπάντες/τα άλμπουμ/τα κομμάτια που μας θυμίζουν (εμάς -τελείως- δηλαδή προσωπικά) το περιβάλλον μιας πόλης.

Πες ρε χόρορ τι εννόουσες!:stuck_out_tongue:

εχει τοποθετηθει ο συγγραφεας ηδη :stuck_out_tongue:

Ναι το ξέρω, απλά είδα ότι και μετά απ’ αυτό υπήρξαν παρανοήσεις:wink:

Εγώ σαν “αστικό σάουντρακ” καταλαβαίνω το δίσκο που θα βάλεις στο μπ3/άηποντ/ΓΟΥΟΚΜΑΝ, θα σφηνώσεις τα ακουστικά στις αυτάρες, θα βγεις και θα περπετήσεις στην πόλη βράδυ, και θα στα σκάσει. Θα νοιώσεις τις πολυκατοικίες να σου μιλάνε, τους περαστικούς να συνχρονίζονται με τα ΜΠΗΤΣ, τα αμάξια να περιστρέφονται γύρω σου, γενικά θα νιώσεις ΚΟΜΜΑΤΙ της πόλης ρε παιδί μου.
Ε κι αν μετά απ’όλα αυτά βρεθείς να έχεις καρφωθεί σε κάνα μπαλκόνι με απλωμένα σώβρακα, ε κι αυτό μες στο πρόγραμμα είναι. :blues:

Σωστό! :-k:idea:\:D/

Γενικά πάντως, απ’ ότι φαίνεται, βλέποντας κανείς το τίτλο μπορεί να δώσει διαφορετικές ερμηνείες στο θέμα.

Πάντως δεν ήταν κακό και το ποστ του κρισπ. Ισως αστοχο (οπως ειπε ο awake) από το πρίσμα του χόρορ, αλλά ενδιαφέρον όντως.