Το Απόλυτο Αστικό Soundtrack

θεος.αυτο ακριβως.οπως λενε κ οι αγγλοι ‘straight to the point’.μπραβο ρε bleeding.

νομίζω πως ήμουν κατατοπιστικότατος.
ο chrisp το πήρε λίγο διαφορετικά το θέμα, προσπαθώντας να προσεγγίσει την έννοια του αστικού ανά δεκαετία.
εγώ αναφέρομαι περισσότερο στη σύγχρονη έννοια του αστικού.
αν τώρα υπήρξαν παρανοήσεις, αυτά που λένε οι worst enemy και bleedin είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

έχετε καρφωθεί κι άλλοι σε μπαλκόνι με βρακιά δηλαδή? :-s

E ρε χαζούλη awake όταν λέμε αστικό σάουντρακ εννοούμε δίσκους που αποπνέουν τα συναισθήματα, τις εντάσεις, την ατμόσφαιρα και τις ανθρώπινες σχέσεις που συναντάς σε μια πόλη. Τώρα αν ο horror νομίζει ότι αστικό σημαίνει ότι νοσταλγούμε το χειμώνα δε φταίω εγώ. Επίσης στα μέσα μεταφοράς ο καθένας μπορεί να ακούει οτιδήποτε, αυτό δεν το κάνει “αστικό σάουντρακ”.

Ο Lanegan που μιλάει για γκόμενες και πρέζα είναι ακριβώς κομμάτι μιας πόλης που σκληραίνει τους ανθρώπους και τις μεταξύ τους σχέσεις. Έλα, δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Αλλά ΟΚ, μπορούμε να γράφουμε όλοι απλώς κατεβατά με τραγούδια (τριπ χοπ κυρίως γιατί είμαστε και ψαγμένοι λέμε), κάνα εξωφυλλάκι, κάνα λινκ από γιουτιούμπ κι άλλο ένα άχρηστο θρεντ στο ρόκιν θα είναι γεγονός.

ναι, αλλά φαντάζομαι πως αυτό εξαρτάται από το για τι βρακιά μιλάμε…:naughty:

Σ’ αυτό δε συμφωνώ. Στον καθένα ότι γουστάρει του θυμίζει την πόλη. Τώρα αν το πρόβλημα έγκειται στην λάθος χρήση της λέξης “αστικό” οκ τότε.

ναι οκ απλα το ειδες απο αλλη οπτικη γωνια το θεμα.δεν υπαρχει σωστο κ λαθος εν τελει απλα με ξενιζει λιγο η τοποθετηση σου.

ενδιαφερουσα παντως η κοινωνικοπολιτικη αναλυση , αν κ εκει εχω αλλη αποψη/αντιληψη.

τεσπα σε αυτο ειδικα το θεμα ολα ειναι 100% υποκειμενικα.

προχωραμε :slight_smile:

γιατί τέτοια σύγχυση με την έννοια του αστικού?νομίζω πως την “έπιασα” από κάθε άποψη και όχι τόσο μονόπλευρα.
πάντως ο παραλληλισμός πόλη-χειμώνας είναι μια από τις 5 παραμέτρους που όρισα (και δε διεκδικώ το αλάθητο.την άποψή μου λέω), και δε νομίζω πως είναι λάθος.
όπως και να το κάνουμε το καλοκαίρι είναι περισσότερο συνυφασμένο με τη ζωή στην επαρχία.

Για όσους δε δουλεύουν.

καλά, μη νομίζεις ότι κι εγώ κάνω τις σούπερ καλοκαιρινές διακοπές.
απλά το θέτω αντικειμενικά.τι σημαίνει για τον περισσότερο κόσμο και πως αυτή η άποψη έχει ενσωματωθεί στην κουλτούρα ενός λαού.
εγώ ας πούμε αυτόν τον καιρό όταν πηγαίνω προς το κέντρο, δε λαμβάνω τις ίδιες “δονήσεις” που λαμβάνω το φθινόπωρο ή το χειμώνα.

Ούτε γω τις λαμβάνω, αλλά το τοπίο δεν παύει να είναι αστικό. Τέλος πάντων, μην το κουράζουμε, απλά θα ήθελα πολύ να ξέρω τι ακριβώς το “αστικό” έχουν τα δέκα χιλιάδες κομμάτια που έχουν αναφερθεί εδώ μέσα εκτός του ότι “τα ακούω το βράδι που πάω βόλτα στην πόλη”.

το ότι τα ακούς και νοιώθεις τα φώτα της πόλης να πέφτουν πάνω σου.τις λεωφόρους της, τα σκοτεινά σοκάκια της, τη βουή των αυτοκινήτων’ μυρίζεις το καυσαέριο, αισθάνεσαι την αγωνία των ανθρώπων για “απόδραση”, βλέπεις τις πολυκατοικίες να υψώνονται μπροστά σου και κατανοείς την “έξαψη” των ανθρώπων καθώς βρίσκονται στα μέσα μεταφοράς κατευθυνόμενοι για τη βραδυνή τους έξοδο και για τις μικρές ευχάριστες καθημερινές εκπλήξεις που θα διαφοροποιήσουν τη μια μέρα από την άλλη μέσα στη μεγαλούπολη.
στην τελική μπορεί και να λέω απλά μπούρδες.ο bleedin το έθεσε πολύ πιο εύστοχα.

@chrisp

δεν ειναι ψαγμενα ρε συ τα τριπχοπ αλμπουμ,εμεις που προλαβαμε κ ζησαμε φουλ τα 90s τα ειχαμε διαρκως γυρω μας

ον τοπικ

δεν ξερω αν τοχει ποσταρει κανεις (λογικα εχει ποσταριστει)

αλλα ενα απο τα πιο αστικα 90s album…ειναι αυτο εδω και λογικα ο horror(ο οποιος τα λεει κ αυτος μια χαρα για το τι εστι αστικο αλμπουμ/soundtrack) θα γουσταρει/συμφωνησει :wink:

Θα προτιμούσα τον πιο μυστήριο ήχο του kid a ή ακόμα και το eraser (σε σχέση με το topic πάντα)

εννοείται πως το ok computer είναι από τους κορυφαίους δίσκους των 90’s, αλλά το έχω πει και σε άλλα threads πως τους αγάπησα πραγματικά με το kid a.
δισκάρα από τις λίγες και από τους ορισμούς του thread για μένα.

το eraser δεν το εχω ακουσει (αρα δεν εκφερω κ αποψη)

αλλα εβαλα το ok computer γιατι εκφραζει αψογα για τα 90s ολη αυτη την συγχιση του μοντερνου ανθρωπου απεναντι σε μια κοινωνια που απειλει να τον καταπιει και να τον διαμορφωσει σε κατι λιγοτερο ανθρωπινο απο ανθρωπος…

το kid a τοχω ακουσει επισης λιγο , οποτε δεν μπορω να μιλησω για αυτο

παρακαλω κυριε rip noob ?

(δινει το μικροφωνο στον rip noob για να μιλησει για τα eraser/kid a) :stuck_out_tongue:

Επιτέλους ένα ποστ που να εξηγεί το γιατί είναι αστικό σάουντρακ -δεν ειρωνεύομαι.

Το ΟΚ Computer είναι σαφέστατα αστικός δίσκος απ’ την αρχή μέχρι το τέλος του, αλλά και μόνο του το Let Down θα έφτανε:

[I]Transport, motorways and tramlines
Starting and then stopping
Taking off and landing
The emptiest of feelings
Disappointed people, clinging on to bottles
And when it comes it’s so, so, disappointing

Let down and hanging around
Crushed like a bug in the ground
Let down and hanging around
…[/I]

εμενα ρε συ κρις με σκοτωνει το no surprises

καθε στιχος του και μια μαχαιρια στο δολοφονημενο ονειρο του μεσου (μικρο)αστου

[B]a job that slowly kills you

Such a pretty house
and such a pretty garden.

No alarms and no surprises (get me outta here),
[/B]

γαμησε μας ρε thom :frowning:

παμε μια 10ετια πισω.80s

απο τις πιο ’ to the point ’ μπαντες εκεινης της περιοδου

talking heads.

2 κομματαρες με στιχους-μπουνια για την συνειδητοποιηση/απογνωση της επερχομενης συναισθηματικης ‘χρεωκοπιας’

road to nowhere - once in a lifetime

σκατα.

βασικά πολύ ωραία όσα λέτε, αλλά περισσότερο από αυτόν το δίσκο αυτό ανταποκρίνεται στο αστικό εν έτει 1997 και μέχρι και σήμερα:
http://www.youtube.com/watch?v=RnfXvPBV1dA

Τα λες ωραία (όπως και με το no suprises)

Καταλαβαίνω απόλυτα γιατί διαλέγεις αυτό το album, απλά εγώ είμαι περισσότερο της μουσικής και όχι των στίχων γι’αυτό προτιμώ τα kid a και eraser για το topic λόγω της αλλαγής του ήχου σε πιο ηλεκτρονικό (<- spoiler :p).

Σίγουρα δεν μπορώ να πω οτι το kid a και το eraser είναι καλύτερα από το ok computer γιατί με αυτό (και το bends) μεγάλωσα, λόγω (κλασικά) μεγάλου αδερφού από τον οποίο τους έμαθα πολύ μικρούλης.