Spaghetti Western

‘’[B]Αγαπη Κι Αιμα[/B]’’(1968 του [B]Niκου Φωσκολου[/B]

Ποιος ειπε οτι η Ελλαδα σε αυτο το ειδος δεν εχει να παρουσιασει κατι?Eχει και μαλιστα οχι μια,αλλα τρεις ταινιες
!!!Ολες φυσικα του παρεξηγημενου [B]Νικου Φωσκολου[/B] που προσωπικα εχω σε περιοπτη θεση για ολες τις δουλειες του στα 1960’s και στα 1970s κυριως.
Εδω θα ασχοληθω με την ΤΑΙΝΙΑΡΑ ‘[B]‘Love And Blood[/B]’’.Προκειται για ενα Euro-Western,με πολυ action,απιστευτη spaghetti western-like μουσικη και δυναμικη σκηνοθεσια που σταζει ενθουσιασμο και ορεξη.
Δυο οικογενειες μισουνται θανασιμα,αλλα παρ¨ολα αυτα κορη και γιος αντιστοιχα των δυο οικογενειων αγαπιουνται παραφορα.Δυστυχως πρεπει να ξεπλυθει με αιμα αυτο και η ταινια εχει πολυ gunshot και πολυ αιμα.Οι διολογοι,αμιγως Φωσκολικοι,δλδ βουτηγμενoι στην υπερβολλη και στις δακρυβρεχτες δηλωσεις,αλλα ταινια με [B]Λακη Κομνηνο[/B] να κανει τον επιστατη με περιδεραιο στα χερια αλλα [B]Hetfield[/B] και [B]Σπυρο [/B][B]Καλογυρου/Γιαννη Αργυρη[/B] στους ρολους των πατεραδων ,δεν περνα απαρατηρητη.Σας ξαφνιαζω,αλλα η ταινια ΓΑΜΑΕΙ Κ ΔΕΡΝΕΙ αλυπητα!!!Οσοι γουσταρουν τετοια φαση ,θα βρουν μια ταινια που θα τους εκπληξει ευχαριστα.Ισως να την εχετε δει οι πιο πολλοι.
Παιδια αυτο μαζι με το ‘’[B]Aιμα Βαφτηκε Κοκκινο[/B]’’ και το ‘’[B]Oi Σφαιρες Δεν Γυριζουν Πισω[/B]’’ του Φωσκολου ειναι επισημα αναγνωρισμενες ταινιες ως Euro-Western Films απο το πιο εγκυρο site του ειδους,το [B]Spaghetti Western Database[/B].
Παρτε link και χαζεψτε με φωτογραφιες και memorabilia…

http://www.spaghetti-western.net/index.php/Special:Search?search=nikos+foskolos&go=Go

αυτο θα ελεγα, πως το ‘‘Aιμα που βαφτηκε κοκκινο’’ ειναι,μαζι με το παραπανω-γτ τις σφαιρες δεν τις εχω δει- η ελληνικη πολυ πετυχημενη συνεισφορα στο ειδος…ειδικα το αιμα με τα μετεωρα και τον καμπο\μ/

Oι ‘’[B]Σφαιρες.[/B]…’’ ειναι απο τα τρια πιο καθαροαιμο spaghetti western.
Το λες spaghetti και μαλιστα απο τα πολυ καλα.Εχει παλι πολυ action και [B]Καλογηρου [/B]να κανει τον κακο και να προσκυνας.
Ψαξε δες τις¨¨[B]Σφαιρες[/B]¨¨και θα με θυμηθεις…

Μολις ειδα το “Massacre Time”…πολυ επικη ταινια, ο Νero γαματος οπως παντα, μεγαλη μορφη ο αλκοολικος αδελφος του…μικρη σημειωση…ποσο πιο τρελη κοπια απο το ντυσιμο του Εastwood στην “Dollars Trilogy” παιζει να ειναι το ντυσιμο του Νερο…μαυρο παντελονι, μπλε πουκαμισο, καφε γιλεκο με το “sheepskin” απο μεσα και απο πανω ποντσο…χαχαχαχα

edit: jiopa στο μεγαλο ποστ εκανα εντιτ και εβαλα το “God’s Gun” σε σποϊλερ…οσο για το οτι σε ολες τις ταινιες που εβαλα παιζουν ο Van Cleef & o Nero…oι αγαπες δεν κρυβονται…τους προσκυναω και τους δυο!!!

Χαιρομαι που σου αρεσε και συμφωνω για το ντυσιμο!
Αντε τωρα να παθεις κ την πλακα της ζωης σου ως σπαγγετας με το ‘‘The GReat Silence’’.

Σημερα οχι αλλα θα κατεβει αποψε οση ωρα θα κανω μπανιο και θα το δω οταν εχω χρονο!!!

Ετσι για να γινεται κουβεντα,βαζω εδω τη λιστα που εχει κανει το Spaghetti Western Database με τα 20 καλυτερα SW.

http://www.spaghetti-western.net/index.php/Essential_Top_20_Films

Απο τη λιστα προσωπικα διαφωνω με το να ειναι το ‘’[B]DJANGO KILL, IF YOU LIVE, SHOOT![/B]’’ στην 20αδα και μου κανει εντυπωση που το βλεπω και σε αλλες λιστες.
Πολυ υπερτιμημενη ταινια για μενα.

Επσιης σας παραθετω και τα αγαπημενα SW του [B]Quentin Tarantino[/B] που υπαρχουν σε αυτο το site!

http://www.spaghetti-western.net/index.php/Quentin_Tarantino's_Top_20_favorite_Spaghetti_Westerns

αλλα και του [B]Alex Cox[/B]

http://www.spaghetti-western.net/index.php/Alex_Cox's_Top_20_Favourite_Spaghetti_Westerns

Τοσο ψηλα το “Once Upon A Time In The West”? Ακομα κι εκει υπαρχουν πια τα κωλοκλισε…οπως στα καλυτερα concept albums εχεις παντα πανω πανω “Dark Side…”, “Sgt. Pepper’s”, “Tommy” και τα ρεστα…και σχετικα χαμηλα το [B]Keoma[/B]…αυτη η ταινια ρε φιλε…ποσο γαματη…

Ναι κι εγω προτιμω λιγο περισσοτερο το ‘’[B]Keoma[/B]’’ που το θεωρω μια απο τις πιο αναρχικες και με τεραστια αποψη ταινια.

Το “αναρχικες και με τεραστια αποψη” εξηγησε μου λιγο για να μπορωνα πουλαω μουρη στα φιλαρακια μου!!! :stuck_out_tongue:

Στα φιλαρακια σου μπορεις να πουλας μουρη και μονο που εχεις δει την ταινια.:smiley:

Οχι σοβαρα δεν το καταλαβα…για ριξε ενα explain!!!

Εννοω οτι το γεγονος οτι ο Keoma ειναι μισος λευκος μισος Ινδιανος,οτι εχει αυτην την εκδικητικη/αρνητικη σταση ερχομενος σε συγκρουση με τους παντες,συν το γεγονος οτι το τελος της ταινιας εχει μια κοινωνικη προεκταση,στα ματια μου το κανουν ανατρεπτικο τουλαχιστον.Θεωρω οτι ολη η φιλοσοφια των spaghetti ηταν ενταγμενη και σε κοινωνικα πλαισια,λογω εποχης κυριως.
Αν ο χαρακτηρισμος ‘‘αναρχικη’’ ταινια σου φαινεται υπερβολλικος,φανταζομαι αποδεχεσαι ευκολοτερα το οτι ειναι ανντισυμβατικη.Επισης η λεξη ‘‘αποψη’’ πηγαινε στην εκπληκτικη ατμοσφαιρα,στους συμβολισμους της γριας με τη μοιρα και στη λασπη και το βορβορο που επικρατουν στην ταινια και ενεργουν σημειολογικα.
Η αληθεια ειναι οτι την εχω δει καμμια δεκαρια χρονια πριν και λεπτομερειες δεν θυμαμαι,αλλα μου εδωσες καλη αφορμη να την ξαναδω.

Αχα!!! Καταλαβα!!! Εννοειται πως ΔΕΝ μου φαινεται υπερβολικος ο χαρακτηρισμος “αναρχικη” ετσι οπως τον τεκμηριωνεις…σωστο σε βρισκω!!!

Παντως ακριβως ολη αυτη η σαπιλα και η αρνητικοτητα που βγαζει αυτη η ταινια, και ταυτοχρονα το να εχεις τα αρχιδια να τα βαλεις με τους πιο δυνατους απο 'σενα, ειναι και η μαγεια της ταινιας…

Θυμηθηκα την πρωτη φραση του Keoma…εντελως doom metal!!! “The world keeps going round and around…so you always end up at the same place…” ποσο το γουσταρω αυτο το εργο…και μην ξεχναμε επικο στιλ του Nero με το μαλλι και το μουσι…υπερβολικα ροκ χαρακτηρας

Ακριβως οπως τα λες…

Περιμενω μικρε το ‘‘σεντονακι’’ σου μολις δεις το ‘‘Great Silence’’.
Σ¨αφηνω διοτι βλεπω ταινιαρα μεγαλη,western φυσικα…Οχι ιταλικο,αμερικανικο.
Θα επανελθω σε καμμια ωρα που τελειωνει.

Κι εγω παω να πεσω γιατι αυριο γραφω φυσικη κατευθυνσης…νυχτες!!!

Πεθαίνω για τη μουσική αυτής της ταινίας.

Eγω να δεις…

Οπως και αυτο φυσικα…

(Θα σας τα πρηξω,ειπαμε…)

αλλα και απο αυτο

Μα και απο αυτο


(Aπιστευτο soundtarck και θεοτρλλη ταινια…=

Το “Death Rides A Horse” οντως εχει πολυ γαματη μουσικη και γενικα ολα του Morricone, κυριως το “Mercenary” και η “Dollars Trilogy”

Φτου φτου πλαφ πλαφ (φτυνεις παλαμες και τις τριβεις μεταξυ τους) κρακ κρακ (τριζεις δαχτυλα) κραααααακ κραααααακ (κανεις περιφορες τους ωμους και δεξια-αριστερα-μπρος-πισω το κεφαλι σου). Χρειαζεται χοντρη προετοιμασια για να γραψεις για την ταινια που ειδα σημερα.

Guys, ειδα το [B][U]“The Great Silence”[/U][/B]…κανονικα το ποστ θα επρεπε να σταματαει εδω αλλα οοοοοοοοχι…θα κανω φουλ παραθεση αποψεων γιατι ετσι γουσταρω.

Λοιποοοοοον…αγαπητε συμφορουμιτη κατσε αναπαυτικα στην καρεκλα σου, παρε το μοχιτο σου η οτι διαολο πινεις μπροστα στο pc ανα χειρας και διαβασε με προσοχη.

Ας ξεκινησουμε απο τα γενικα. Η ταινια, διαδραματιζεται στην πολιτεια της Utah και τοποθετειται χρονικα στη διαρκεια της μεγαλης βαρυχειμωνιας του 1899. Ο Silence, ειναι ενας μουγκος πιστολας ο οποιος πολεμαει οσους σκοτωνουν αλλους ανθρωπους για το χρημα τους γνωστους “κυνηγους κεφαλων”, γιατι ειδε τους ιδιους του τους γονεις να σκοτωνονται απο κυνηγους επικυρηγμενων.

Περναμε τωρα στο δια ταυτα. O Silence, κανει τη δουλεια αυτη με το αζημιωτο οπως και καθε πιστολας ενος Spaghetti western που σεβεται τον εαυτο του. Ετσι, βοηθαει μια ομαδα κυνηγημενων ανθρωπων που ζουν στα βουνα και εχουν επικυρηχτει, και εναντι αμοιβης σκοτωνει τους κυνηγους που πηγαινουν για να τους συλλαβουν-σκοτωσουν. Απο την αρχη της ταινιας, βλεπουμε οτι η μεθοδος του Silence ειναι να αφηνει τον αντιπαλο του να τραβαει πρωτος το οπλο του ετσι ωστε να μπορει μετα να επικαλστει την δικαιολογια της αυτοαμυνας, ενω παραλληλα αν καποιος αντιπαλος του επιζησει και παραδοθει, του πυροβολει τον αντιχειρα ωστε να μην μπορει να κρατησει το οπλο. Ηγετης των κυνηγων κεφαλων και αρχι-κακος του εργου ειναι ενας ξανθος τυπος με φραντζα που λεγεται “Loco”. O Loco, εχει παντα την ταση να σκοτωνει τους επικυρηγμενους και να τους θαβει στο χιονι για να μην αλλοιωθουν. Αρωγος στη δραση του (και της συμμοριας του) ειναι ο Henry Pollycat, που ειναι ο τραπεζιτης της πολης του Snow Hill και πληρωνει τον Loco για τις υπηρεσιες του.

Ολα αλλαζουν, οταν ο κυβερνητης στελνει εναν σεριφη στο Snow Hill με σκοπο να δωσει αμνηστια στους φυγαδες οι οποιοι ειναι στα ορια της λιμοκτονιας. Απο την πρωτη στιγμη, ο σεριφης ερχεται σε συγκρουση με τον Pollycat και τον Loco, καθως εχουν αλληλοσυγκρουομενα συμφεροντα. Ταυτοχρονα, ο Silence, αναλαμβανει απο μια νεαρη γυναικα να σκοτωσει τον Loco ο οποιος σκοτωσε τον αντρα της που ηταν ενας απο τους φυγαδες.

Δεν θα αναφερθω αλλο στην πλοκη, αλλα σε καποια απο τα χαρακτηριστικα του εργου. Αρχικα, ειναι ισως το μοναδικο western το οποιο δεν διαδραματιζεται σε καποια ερημο, αλλα σε ενα χιονισμενο βουνο. Η μουσικη, ειναι γραμμενη απο τον μαστορα του ειδους Εnnio Morriconne, και βαδιζει στα χναρια των soundtracks της “Dollars Trilogy” και των αλλων westerns για τα οποια εχει γραψει μουσικη ο συγκεκριμενος συνθετης. Τελος, ενα χαρακτηριστικο που μου κινησε την περιεργεια, ειναι το οπλο του Silence, το οποιο δεν ειναι περιστροφο αλλα ενα ματζαφλαρι σαν το κεφαλι του, με γεμιστηρα (ισως απο τα πρωτα οπλα με γεμιστηρα).

Οι ερμηνειες των ηθοποιων ειναι over the top, με τον Klaus Kinski στο ρολο του Loco να δινει ρεστα σαν ψυχρος εκτελεστης.

Οσον αφορα την ατμοσφαιρα, τωρα, το ολο σκηνικο μιας ερημης και σχεδον εγκαταλελειμμενης πολης, σε συνδυασμο με τη μουσικη του Morriconne αλλα και το γενικοτερο concept του εργου, δημιουργουν μια τρομερα creepy & DOOM ατμοσφαιρα η οποια ενισχυεται απο την μυστηριωδη φιγουρα του μουγκου Silence.

Παραλληλα, απο την ταινια δεν λειπει και το χιουμορ, με τον γεροντοερωτα του σεριφη με μια “entertainer” απο το σαλουν της πολης. Συγκεκριμενα, κορυφαια σκηνη ειναι εκεινη στην οποια η γυναικα αυτη, σερβιρει καφε στον σεριφη απο την καφετιερα του γραφειου του και εκεινος της λεει “πολυ καλος ο καφες…αφου τον εφτιαξες εσυ”…ΤΙ ΕΦΤΙΑΞΕ ΡΕ ΖΩΟ ΑΦΟΥ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΚΟΥΠΑ!!! :lol:

Για το τελος, αφησα το τελος της ταινιας. Σ’ αυτο, ο Silence εκδικειται για τον θανατο των γονιων του, ομως το σκηνοθετικο μυαλο του Sergio Corbucci, επιφυλασσει μια αντροπη η οποια αντιτιθεται στην νορμα και το κλασικο φιναλε ενος Spaghetti western.

Κλεινοντας αυτο το σεντονι, και συνοψιζοντας αυτα που εγραψα παραπανω (τα οποια πασχουν λιγο στο συντακτικο τομεα αλλα ειμαι τρελα ενθουσιασμενος απο την ταινια και δεν ξερω τι να πρωτογραψω), εχω να προτεινω την ταινια σε ολους ακομα και αν δεν εχουν δει ουτε ενα Spaghetti western στη ζωη τους. Φοβερη πλοκη, καταπληκτικη σκηνοθεσια, γαματη μουσικη…τι αλλο να ζητησει κανεις…

[B]THE GREAT SILENCE wannabe review by Panos Stargazer!!![/B]