Spectral Lore

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε γνώση πάνω σ’αυτό το όνομα αλλά και τίποτα να μην γνωρίζετε, εμείς θα τα πούμε όλα (θα κρατήσουμε μερικά μυστικά για να κρατήσουμε το underground προφίλ, χαχαχ).

Πρόκειται για τον καλύτερο έλληνα καλλιτέχνη/μπάντα στην Ελλάδα, με διαφορά.
One man band όπως έγινε αντιληπτό από την προηγούμενη πρόταση, με 2 full length δίσκους κι ένα φανταστικό σπλιτ.
Ας τα πάρουμε με τη σειρα:

Spectral Lore - I

Αυτό είναι το εξώφυλλο από το πανέμορφη digipack έκδοση που βγήκε πριν λίγο καιρό.
Αρχικά είχε κυκλοφορήσει σε κασετα από το 2006, αριθμημενη στις 250 κόπιες. Πρόκειται για καταπληκτική προσπάθεια, ambient bm, σε πολύ ξεχωριστό ύφος, ωραίες συλλήψεις ιδεών όμορφα ταιριασμένες. Δίσκος με προσωπικότητα που φανέρωσε τι θα επακολουθήσει. Μοναδικό μειονέκτημα είναι ο ήχος, καθώς παίζει drum machine σαπιλα και ήταν οι πρώιμες προσπάθειες ηχογράφησης. Στο cd που βγηκε τωρα ειναι σαφως βελτιωμένη η κατάσταση.

Spectral Lore - II

Η συνέχεια στα τέλη του 2007, μας βρήκε απροετοίμαστους αυτός ο δίσκος. Συγκλονιστικά πράγματα θα βρείτε μόνο, παιγμένα εδώ μέσα. Βγήκε σε 50 αριθμημένες κόπιες, σε ξύλινο κουτί με το ονομα σκαλισμένο πάνω του. Μιλάμε για πολύ μπροστά πράγματα, εμπειρία που αποκτάται με τον καιρό και μένει για πάντα στο μυαλό. Εδώ έχει τελειοποιήσει το υφος του, πολύ ξεχωριστός ήχος και είναι κάτι που σπάνια συναντάω τόσο έντονα σε μπάντες.
Περιμένω το ΙΙΙ ή όπως θα αποφασίσει να το πει.

Spectral Lore/Underjordiska - Split

Δύο κομμάτια διάρκειας 30 και 35 περίπου λεπτών, ο κάθε καλλιτέχνης το δικό του.
Ένα απίστευτο ταξίδι μέσα από ανεξερεύνητα ηχοτοπία που αξίζει να το ζήσει οποιοσδήποτε ακροατής σέβεται τον εαυτό του και θέλει να θεωρείται μουσικόφιλος =P
Ambient μουσική, από τις λίγες.

Mε ποιό ξεκινάω?

Μαλλον με το δευτερο, αν κρινω απο την περιγραφη του BAN. Εμενα μ’εψησε παντως.

To split εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ εξωφυλλο.8O

Αν δεν βρίσκετε λινκς μπορώ να σας βοηθήσω σ’αυτό.
Μάνο επειδή δεν είσαι τόσο κάφρος απ’ ότι έχω ψυλλιαστεί, έμπαινε με προσοχή στους δίσκους γιατί θα σε ξενίσουν λογικά =P
Το split το ακούει ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ και γουστάρει και έρχεται μετά εδώ να εξυμνήσει.
Γενικά μιλάμε για μία μουσική προσωπικότητα πολύ ξεχωριστή, με διάθεση και πολύ υπομονή σ’αυτό που κάνει.
Για μένα είναι ο έλληνας crippled black phoenix (από την άποψη διαφορετικότητας κλπ, όχι στον ήχο).

Ντάξει πχ γουστάρω πολύ Negura οπότε απ’ ό,τι το κόβω τέτοια φάση δεν είναι?

Εν πάσει περιπτώση, κάνε τα κουμάντα σου με όποιο νομίζεις :wink:

Ηχητικά δεν μοιάζουν πολύ (καλά οι negures είναι περίεργη φάση κι αυτοί από μόνοι του, ειδικά μετά το om ξεφύγαν τελείως), αλλά εμένα μου βγάζουν το ίδιο συναίσθημα, είσαι σε παρόμοια κατάσταση εγκεφαλικά.

Σου κάνω κονέ σε λίγο για το ΙΙ αρχικά, όποιος άλλος μη διστάσει να ζητήσει.

βρήκα ενα δείγμα στο γιουτούμπι.

αρκετά ενδιαφέρον φαίνεται στην πρώτη αυτιά (και δεν είμαι του μπλακμέτσαλ) αλλά ρε ΒΑΝ, ο ήχος (στο βιντεάκι τουλαχιστον) στα “ξυσίματα” ακούγεται σα χαλασμένο σεσουάρ! Και στο δίσκο έτσι είναι? :?

Πας κι εσύ ν’ ακούσεις τέτοια μουσική από το youtube; :stuck_out_tongue:

είναι πχιο ΤΡΟΥ έτσι. θυμίζει παλιά κασέτα γραμμένη από ράδιο ενώ η βελόνα δεν “ακούμπαγε” καλά σε σταθμό… :p:p:p:p
Πάντως όσο πιο πολύ το ακούω, τόσο πιο “σωστό” μου φαίνεται (άσχετα αν ο ήχος πηγαινοέρχεται. είπαμε ΤΡΟΥ!)
Αν είναι θα σου πω από αύριο για μορ ινφο…

Βρηκα λινκ και μου ερχονται αργα μεν σταθερα δε τα 2 πρωτα. Θα επανελθω με εντυπωσεις μαλλον αυριο.

Επειδή είναι επιθυμία του καλλιτέχνη η μουσική να διαδίδεται ελεύθερα από κάθε μέσο, αλλά και γιατί κάποιοι βαριούνται να μπουν στον κόπο, παραθέτω τα λινκς για τους δίσκους και ο θεός ο βοηθός (moderators μην διανοηθείτε να το σβήσετε το ποστ, βαριέμαι να ξαναγράφω, έχω έγκριση).

το Ι
το II πρώτο πάρτ, το ΙI, δεύτερο παρτ
το σπλιτ

Καλές ακροάσεις.

το σπλιτ που ειχα ακουσει ητο φανταστικο, σημερα ακουσα και το ΙΙ. τα ιδια.

Λοιπόν Μάνο και λοιποί ρίχτε τα χαρτιά σας γιατί πέρασε ο καιρός.
Ελπίζω να μην ειστε ακόμα αδιάβαστοι.

Ακούστε τώρα φάση που θα ενδιαφερει αρκετούς από δω γιατί είναι όντως κάτι ενδιαφέρον:!:

Φτιάχνεται ένα compilation στο οποίο θα υπάρχει κομμάτι (φίνο) Spectral Lore. H λίστα περιέχει αρκετά tracks από γνωστά groups κιόλας και το μεγαλύτερο μέρος της θα είναι ακυκλοφόρητα πράγματα των καλλιτεχνών που είναι μόνο για τη συγκεκριμένη συλλογή. Πάρτε δω.

Agalloch & Mathias Grassow
October Falls - Usva
Vindensång - The Reaper and The Seed
Gallowbraid - The Stars Will Fall as Ash Tonight
Underjordiska - Ej Hit Kommen
Thayer Cabin - The Painting Moves
Enmerkar - Of Mist and Memories
Ancestral - Fall
Äldresjäl - Through Fire the Serpent Uncoils
Wandar - Waldgänger
Spectral Lore - Pilgrimage
Stroszek - Land des Schweigens und Dunkelheit
Dreams of the Drowned
A Death Cinematic - The Tumbling Dawn Light, Their Ryes Fall Frozen Through the Mist and Rain
Nebelung - Graue Nacht
Kehrä - Valo
Neun Welten
Oskoreien - Ode to Arinbjorn
Christopher Rowan - Turned as Eventithe
Nechochwen - Winter Strife
Velnias - Sovereign Nocturnal
Kauan - Vmesto Slez
Dämmerfarben - Oktobersturm
Fen - The Wind Whispers of Loss
Carved In Stone - Night
Nachtreich - In Gedanken
Musk Ox - The Face of Patience…
Schwarze Heimat - Verlorener Glanz
Quellenthal - Winterreise

Είναι στα ψαξίματα απ’ όσο ξέρω ο τύπος για να βρει τώρα εταιρεία που θα το κυκλοφορήσει, οπότε αναμένουμε.
Θεματολογία τώρα, ξεκινώντας από το όνομα "Der Wanderer über dem Nebelmeer " ή σε αγγλική εκδοχή “Wanderer Above the Sea of Fog”, είναι ένα αφιέρωμα μουσικό αρχικά ας πούμε σ’ έναν αριστουργηματικό πίνακα-ελαιογραφία (τον οποίο έμαθα χάρη σ’αυτή τη συλλογή, μην το κρύβω) του γερμανού Caspar David Friedrich ο οποίος δημιουργήθηκε στο τέλος της Γερμανικής ρομαντικής περιόδου αλλά δεν σταματάει εκεί . Πάρτε βασικά το description που έκανε ο τυπάς και τι θέλει ν’ αποδώσει με τη συγκέντρωση αυτού του υλικού:

The meaning of this compilation is a tribute to the painting
and the painter, but also to the wandering
and pantheistic spirit and soul within each of us.
To the feeling of being one with nature. Concluded from every human being.
Surrounding topic’s can also be isolation, loneliness,
paganism, heathism, … and more.
It’s not the intention to stay very close to the painting,
the concept is broad.

The cd will include “metal” and “non-metal”,
genre’s ranging from black/dark/pagan metal to
ambient/acoustic/folk music.

Τα συμπεράσματα δικά σας, τέλος για το trivia να πούμε ότι οι wittr προόριζαν μάλλον το πρώτο κομμάτι του καινούριου δίσκου γι’ αυτή τη συλλογή αλλά απ’ ότι φαίνεται προτίμησαν να το βάλουν στον σιντί. Και δανείστηκαν και τ’ όνομα, έμπνευση.

Το The Thorns That Guide My Warpath είναι έπος, ειδικά το σημείο που μπαίνουν οι ακουστικές είναι haunting. Όλο το ΙΙ είναι όμορφο.

Απλά να… αισθάνομαι άβολα να μιλάω για μπλακμαιταλς. Θα έρθει ο άλλος και θα μου πει, τι το παίζεις, ότι είσαι γαμάτος και ακους τα πάντα? -και δίκιο θα έχει.

Αλλά για χάρη του μπαν που τον αγαπάω, θα ομολογήσω ότι μου άρεσε ο δίσκος. Για τις μικρές ώρες είναι βέβαια.

Edit: Μιλάω για το ακουστικό σημείο κάπου στο 15ο λεπτό του κομματιού…

Eγώ ακόμα περιμένω να τους ακούσω υπό σωστές συνθήκες (ακα μόνος μου αργά το βράδυ/νωρίς το πρωί), μέχρι στιγμής το ΙΙ το βρίσκω πάρα πολύ καλό, αλλά φαντάζομαι θα ακούγεται πολύ καλύτερο όταν δεν θα είμαι στοιβαγμένος σε ένα λεωφορείο… :?

Δίχως να είμαι πολύ σχετικός με το είδος κατέβασα το ΙΙ για να το ακούσω…Μετά από 3 ακροάσεις έχω μείνει εντυπωσιασμένος από αυτό που άκουσα…The Thorns That Guide My Warpath είναι απίστευτο έπος,φανταστικά και τα Towards The Great Crossroad,Through an Infinite Dreamscape,Where Nature Will Not Ever Yield To Man…

Λίγο που έψαξα το ebay βρήκα μόνον το I…Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρω για αγορά το II?

Το ΙΙ σε cd παίζει να έχει εξαντληθεί (από τις πρώτες μέρες βασικά έφυγαν σχεδόν όλες οι κόπιες νομίζω, θα σου πω σύντομα), θα ποστάρω φωτογραφία να δείτε πως είναι σε κάποια φάση. Επανακυκλοφόρησε δυστυχώς μόνο σε μορφή tape.
Αν ενδιαφέρεσαι πάντως και γι’αυτό ακόμα, ρίξε ένα μήνυμα εδώ


και ρώτα, επίσης αν είναι να πάρεις το Ι πάρτο από δω καθώς θα σου κοστίσει πιο φτηνά.
Και γενικά ρίξτε μια ματιά στο label, έχει φέρει και πολύ ωραία καλούδια.

Ευχαριστώ πολύ BAN:D

Τους έστειλα e-mail και ρώτησα για το Split και το I…Να στηρίξουμε τον καλλιτέχνη:)

Θα σου ήμουν ευγνώμων εάν μάθαινες για το II και αν μπορώ να το αγοράσω κάπως:)

(btw γεια, ειναι το πρωτο μου post)

μηπος καποιος ξερει καποιο τροπο να επικοινονησο μαζι του?
δεν μπορω να βρω το email του πουθενα.
εστειλα μηνυμα στο label, ελπιζο να το εχουνε…

το email θα στο δωσει ο χρηστης BAN.
τωρα αν ενδιαφερεσαι για το ΙΙ, δυο λεξεις ειναι. ξεχασε-το.
το εχει πει και ο ιδιος ο φθογγος οτι δεν το ξανακοβει, παρολο που το ζητανε πολλοι(μεσα σ’ αυτους κι εγω).