Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

Το προηγουμενο Artillery ηταν απογοητευση, να δουμε αυτο τωρα…

δεν θυμαμαι ή δεν τα εχω δει να τα λεμε ξανα αλλα…
1.sextrash κανεις ? τους βραζιλιανους …
2.καμια μπαντα 80ς-90ς ελληνικη πέρα απο flames και epidemic ?

Για το δευτερο ψαξου Acetic Voice :wink:

an psahneis olokliromeno disko apo ekeines tis epohes tha einai diskolo na vris otidipote.an tin paleueis me ton tote eiho apo ta tote demos tis epohis eho 3-4 na sou proteino.akou an vreis pouthena tous Salonikious ‘‘Destructive Aggression’’ kai to proto demo tous ‘‘The Darkest Truth’’.itan axiologi douleia

[B]Anihilated - Scorched Earth Policy[/B]

αλλη μια μπαντα απο τις παλιοσειρες των 80’s που επανενωθηκε πριν 2-3 χρονια και κυκλοφορησε ενα παρα πολυ καλο αλμπουμ!
Αν και Αγγλοι, ο ηχος τους παραπεμπει σε αμερικανικο thrash με γαματα riffs, πολυ καλη παραγωγη και δυνατα φωνητικα. μου φερνουν αρκετα (ειδικα στα φωνητικα) σε Slayer, πραγμα καλο κατα τη γνωμη μου, καθως μιλαμε για Thrash!

οι [B]Havok [/B]απο την αλλη, ειναι αμερικανοι, σχηματιστηκαν πριν 6-7 χρονια και το φετινο [B]Time is up[/B] ειναι η 2η δουλεια τους

o ηχος τους παραπεμπει σε Bay Area (θα ελεγα σε Exodus της Pleasure of the flesh περιοδου, χωρις αυτο να σημαινει οτι ο δισκος δεν εχει χαρακτηρα!). απο τις εκπληξεις της χρονιας για μενα, το ακουσα πολλες φορες μεχρι να καταλαβω απο που μου ηρθε! γαματη παραγωγη, riffs που σκοτωνουν κ ενας πολυ καλος drummer! σπανια ενθουσιαζομαι με ενα δισκο απο τις πρωτες ακροασεις, αλλα αυτοι οι τυποι πραγματικα εχουν πολλα να δωσουν!

Μια και η κουβέντα έφτασε σε ελληνικές μπάντες και επειδή τελευταία τους έμαθα ας πω και γώ 2 κουβέντες:

Οι Dead City είναι ένα ελληνικό τρίο που υπάρχει από το 2002 με τα εξής μέλη:
Ηλίας Ζοιόπουλος - Κιθάρα/Φωνή
Δημήτρης Χαρίσης - Μπάσο (κιθάρα στους Released Anger)
Γιώργος Πανούδης - Drums

Έχουν κυκλοφορήσει ένα demo ονόματι [B]Toxic Waste (2005)[/B]:

[B]1. Toxic Waste
2. Injustice
3. One Way Life
4. Send Them To Grave
5. No Gods No Masters
6. Amistad[/B]

5 χρόνια μετά κυκλοφορούν το split 12άρι με τους Released Anger με τη δικιά τους πλευρά να λέγεται State Of War και να περιέχει:

[B]1. Reign In Flames
2. Intoxicated
3. Toxic Waste
4. State Of War[/B]

Στα δικά μου αυτιά παίζουν πάρα πολύ καλό τεχνικό Thrash (κάπου διάβαζα ότι επιρροή τους είναι οι Coroner αλλά δεν κατέχω από Coroner οπότε δε σχολιάζω) και πραγματικά θέλω να δώ τη συνέχεια τους.:smiley: Για να ακούσω γνώμες!

http://www.myspace.com/deadcitygreece
http://www.athensthrashattack.com/

πολύ καλό το σπλιτάκι με released anger

εχω ακουσει ενοχλητικα καλες γνωμες για τουτους εδω και αν και δεν παω το gay area σκεφτομαι σοβαρα να τους ακουσω. πειτε και κανεις αλλος καμια γνωμη…

Ποτε βγηκε το δευτερο Havok οεο και δεν το πηρα χαμπαρι ?

Kαλα αν το λες gay area μην μπαινεις καν στο θρεντ ρε αδερφε…

To post μου για αυτους http://rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=667929&postcount=702

ενταξει σορυ αν προσβαλει μερικους, εχω συνιθισει να το λεω ετσι!
απλως καποια πραγματα σε αυτο το στυλ θρας μου τη δινουν οπως τα φλωρικα φωνητικα και οι πολυ αγαπησιαρικοι ρυθμοι… κατα τα αλλα γι αυτο οπως ειδες ρωτησα για τουτο εδω (ενω λογικα δεν πρεπει να εχω αναφερθει ουτε 1 φορα σε τετοιου στυλ μπαντα ολο τον καιρο που ειμαι εδω) επειδη μου εκαναν εντυπωση τα οσα λεγονται…

btw το ποστ σου το ειχα δει παλια!

Τι να προσβληθω,απλως ειναι μια απο τις κυριαρχες σκηνες του θρασ μεταλ.
Ειναι σαν να λες πινω μπυρα αλλα οι γερμανικες μπυρες ειναι της πλακας :stuck_out_tongue:

Eιναι απο τις πιο ποιοτικες μπαντες οι Havok παντως.Παιζουν καλη μουσικη πανω
απ’ολα.

επειδη οτι στυλ και να ακουω πανω απ ολα με νοιαζει ακριβως αυτο που ειπες (δεβ ξερω βεβαια αν το εννοεις οπως εγω), χαιρομαι που το λες αυτο γι αυτη τη μπαντα! μακαρι να ειναι θεοι!

εντιτ:οσο για το πρωτο σκελος της απαντησης σου, δυστυχως αυτος ειναι και ο λογος που δεν ακουω τοσο θρας οσο ντεθ. οτι ενα μεγαλο ποσοστο του μου φαινεται πολυ “φλωρικο” με την εννοια οτι αν θελω κατι γλυκουτσικο ακουω helloween… και δεν μιλαω μονο για τη μουσικη αλλα και σε μεγαλο βαθμο για αυτα τα “φωναχτα φωνητικα” που κυριαρχουν στο χωρο…

Τουλαχιστον εχεις λογο που δεν σ’αρεσει γιατι εχουμε πηξει στο δεν μ’αρεσει κατι
γιατι ετσι :stuck_out_tongue:

Το πρωτο Havok παντως δεν βρισεται σε rip της προκοπης.Απο καποιο σημειο και μετα
κολλαει.Το καινουριο τωρα θα το ακουσω.Για τους Havok εννοω οτι φτιαχουν τα τραγουδια
οπως κανανε παλια.Συνθεσεις ολοκληρωμενες.Οχι ξερο τουπα τουπα.

Oυτε εγω πηρα χαμπαρι οτι κυκλοφορησε νεο Havok. Tωρα κατεβαινει!!!

ακουσα λιγα τραγουδακια απο τους [B]Xentrix[/B] και μου φανηκαν εντονη αντιγραφη παλιων μεταλικα, στο λιγο πιο θρας… για πειτε…

ειδικα στα φωνητικα και σε μερικες μελωδιες…

Τι να πούμε; Να σου αλλάξουμε γνώμη; :stuck_out_tongue:
Αν θές από άλμπουμ άκου [B]For Whose Advantage[/B] (προσωπικό αγαπημένο) και [B]Shattered Existance[/B].
Αν δεν σου αρέσουν μην προχωράς παρακάτω. Βασικά θα 'λεγα αν δεν σου αρέσει το For Whose Advantage μην προχωράς παρακάτω αλλά ντάξει και το Shattered Existance είναι πολύ καλό.

Αυτό το άκουσες π.χ.;

Αν θυμάμαι καλά δεν σου αρέσει και το Bay Area thrash, οπότε ψιλοτζάμπα κόπος :stuck_out_tongue:

μου αρεσουν οι παλιοι μεταλλικα. δεν τα ειπα αυτα για να πω οτι τουτοι εδω ειναι χαλια (αλλιως σιγα μην εμπαινα στη διαδικασια να ποσταρω) αλλα για να πω οτι μου ακουστηκαν πολυ αντιγραφεις… ακουσα απο το πρωτο τους το 1ο τραγουδι και απο το 2ο το ομοτιτλο…

οσο για αυτο που μου προτεινες (το τραγουδι) ωραιο ειναι ρε παιδι μου αλλα μου ακουγεται τοσο εντονα η αντιγραφη στα αυτι μου που ξενερωνω στην ιδεα οτι καποιοι ανθρωποι θελησαν να παιξουν τοσο εντονα οπως ΑΚΡΙΒΩΣ οι μεταλλικα. ειναι πολυ εντονο στα φωνητικα ειδικα! θενκς παντως για την προταση!

Πολυ καλη μπαντα, για μπυρες δεν ξερω ομως :lol: To Burn με ειχε ενθουσιασει αρκετα (κομματαρα το afterburner), την αλλη εβδομαδα θα εχω το Time is up, δεν εχω ακουσει νοτα ακομα…:slight_smile:

δεν θα παω κατι νέο ,απλα να πω τις εντυπώσεις μου με μερικα που ακουσα
…το νεο [B]havok[/B] δεν με ενθουσιασε,καλο απο την μια εχει ριφαρες σε κάποια σημεια,αλλα μου την σπάει αφάνταστα τα φωνητικα αλα maiden σε καποια σημεια και γενικα περισσοτερο σπιντ παρα θρας ειναι,πολυ μελωδια παντως…

…το νέο [B]violator[/B],μαρεσε περισσοτερο απο το havok,αν και το μόνο μου παράπονο,και αυτο ειναι γενικοτερο με τις νεες θρας μπάντες,ειναι η έλλειψη αργών σημείων…ναι θρας ειναι αλλα…μαρεσε πολυ

…το [B]nekromantheon[/B],οτι και να πώ ειναι λίγο ,βρήκα την νεα μου μπάντα (…Beware… :lol: ) ,γαμάει αφάνταστα,λες και ειναι οι συνέχεια των sodom εποχης in the sign of evil ,καποιος θα μπορουσε να πει aura noir με αλλο τραγουδιαρη … γαμαει γαμαει γαμαει,το λάτρεψα,γενικα ξεπέρασε ακομα και το black future των vektor που το ειχα για θρας αλμπουμ της δεκαετια 8)

πω πω ετσι και δεν ισχυουν οσα λες θα πεσει μαυρη φωτια να σε καψει!