Spice vs. JB

Christian “Spice” Sjöstrand


Janne “JB” Christofersson

Σουηδικές φωνές αμφότεροι, ο ένας διάδοχος του άλλου στους Spiritual Beggars, με τις προσωπικές τους μπάντες (ο Spice με άπειρες:D). Σε διαφορετικό μήκος κύματος ο καθένας. Πιο ψηλά φωνητικά και μεταλλικά ο JB, πιο σκοτεινά και ροκ ο Spice. Διαλέχτε και πάρτε κόσμε. Εγώ προτιμώ χαλαρά τον ΘΕΟ Σπάις, χωρίς να παραγνωρίζω και το μεγαλείο του JB.

Θεούληδες και οι δύο.Ο Spice για εμένα από τους λίγους εναπομείναντες ήρωες που είναι εν ενεργεία.Πάντως και ο JB φοβερός.Και στους Grand Magus(που δεν τους έχω ακούσει τόσο πολύ)και βέβαια στο καταπληκτικό On Fire.Η ψήφος στον πρώτο.

Αλητεία και οι 2, τους λατρεύω εξίσου στους Beggars.
Θα ψηφίσω αργότερα.

JB α ν ε τ α .
ο αλλος ειναι κωλοπαιδαρας και κοντεψε να διαλυσει μπεγκαρς.
επισης το τελευτσιο μσγκους ειναι οτι πιο ατσαλινο βγηκε το 2008.
ενω οι μπαντες του κοιλαρα δεν κλανουν μια.

Δεν τα κατάφερε τόσο καλά όσο ο Αmmott με την all star plastic death metal band :p:(

H συγκριση ειναι τυπικη διαδικασια για μενα,διοτι ο spice ηταν μαζι με τον Αμμοτ το Α κ Ω των ‘‘ζητιανων’’…μου αρεσει ο jb,γουσταρω και On fire,demons κτλ και κοπανιεμε,αλλα ουτε καν στην ιδια προταση δεν τους βαζω…SPICE FTW…απο αλλο πλανητη!!

απο εμπορικης πλευρας?
γιατι ναι ο αμμοτ ειναι ΚΑΙ αυτος χοντρομαλακας.

Σαν φωνή, Spice για μένα.

δυσκολο πολλ.

θα ψηφισω τζεημπι επειδη αυτη τη στιγμη ειναι η πιο φορμαρισμενη φωνη στο χιεβυ ηχο.
το καινουργιο του σπαης δεν με τρελανε να πω την αληθεια. θα παμε βεβαια στο λαηβ του. αλλα…

Με τιμαει που οταν ειδα το JB σκεφτηκα τον Jack black?:-s

Κατα τα αλλα SPICE!

Δεν έχω ακούσει τις μετα - Beggars δουλειές του Spice, αλλά ψηφίζω αυτόν. Να πω την αλήθεια μου κιόλας, όταν είχα πρωτακούσει τον JB στους Beggars είχα ψιλοξενερώσει κάπου. Με τον καιρό βέβαια τον συνηθισα κ αυτόν. Αλλά ο Spice εβγαζε μία “βρωμιά” στην φωνή του που ήταν αρκετά ελκυστική.

Ειμαι ο μονος που διαβαζοντας τον τιτλο νομιζε οτι οι Spice και JB θα ηταν πορνοσταρ;

ρε σπαις ρε…σπαις δαγκωτο…δεν εχω ακουσει τζεη μπι στην αλλη του μπαντα αλλα στους μπεγγαρς δεν μου εκανε…

Mεγαλο διλημμα!Spice λογω Beggars ή JB λογω Grand Magus ? :-k

JB λογω Grand Magus.

Εξαίρετο poll από τον Σόνοφ! :smiley:

Ούτε εγώ θα πρωτοτυπήσω- Spice ρε :!: Ντρέπομαι βέβαια που το λέω, αλλά δεν έχω ασχοληθεί με RJ Band και Mushroom River Band, ενώ γουστάρω αρκετά Keyser, χωρίς όμως να τρελαίνομαι. Όταν όμως μιλάμε για τον άνθρωπο που τραγούδησε στα “Another Way το Shine”, “Mantra III” και πάνω απ’ όλα το υπέρτατο, ασύγκριτο, λατρεμένο “Ad Astra”, το θέμα κλείνει με συνοπτικές και διόλου δημοκρατικές διαδικασίες :!:

Όσο για τον JB, έχει πιο “στρωτή” φωνή απ’ τον Spice (όχι απαραίτητα πιο πορωτική/καυλωτική βέβαια), ενώ μόνο αυτός δε φταίει για το ότι οι Beggars μαλάκωσαν μετά τη φυγή του Spice και δεν είναι πια εκείνο το συγκρότημα… Επίσης η δουλειά του στους Grand Magus είναι πελώριο respect. Αλλά είπαμε. SPICE.

Ο ένας (Spice) είναι θεός ενώ ο άλλος (JB) είναι ένας καλός τραγουδιστής.

το αυτό όμως 8)

γενικά, δεν ψηφίζω, gamay κι ο ένας κι ο άλλος

Φανατικά, υποκειμενικά εντελώς, κάθετα, με τσαμπουκά, μακράν και χωρις καν σκέψη, Spice. Beggars δεν υφίστανται απο τότε που έφυγε. Βέβαια ο JB είναι φωνάρα και οι Grand Magus γαμάνε (αν και θα προτιμούσα να το γυρνούσαν σε ήχους Monument και πάλι) αλλά αυτό δεν έχει να κάνει καθόλου με το poll.

ρε παιδια χαλαρωστε λιγο που διαλυθηκαν οι μπεγγαρς μετα την αποχωρηση του σπαης.
το ντιμονζ ειναι μια χαρα δισκαρα και θα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος αν το επομενο αλμπουμ ειναι κατι παρομοιο.