Spiritual Beggars

Φοβερο συγκροτημα!! 5 δισκοι απο πολυ καλοι εως τελοιοι και ενα mini LP (μια απο τα ιδια και αυτο). Απο τις αγαπημενες μου μπαντες. Δυστυχως μετα το πολυ καλο “Demons” του 2005 η μπαντα εχει μπει στον παγο χωρις να εχουμε νεα της, η επισημη σελιδα της μπαντας δεν λειτουργει πλεον (ασχετα αν μονιμως ηταν under construction και ειχε μονο ειδησεις και ενα forum). και η μονη κυκλοφορια μετα το “Demons” ηταν το “Live Fire” DVD. Αυτο γινεται μαλλον γιατι ο M.Amott εχει δωσει βαση πιο πολυ βαση στους Arch Enemy (μπανταρα και αυτη, αλλα θελουμε και Spritual Beggars) με τους οποιους ετοιμαζει νεο δισκο. Επισης για το Demons δεν εγινε καν περιοδεια μονο το πολυ 5 συναυλιες σχεδον ολες στην Ιαπωνια. Οποτε δεν ξερουμε τι εχουν απογινει και αν θα ξαναβγαλουν δισκο.

Πειτε λοιπον εδω την αποψη σας για αυτην μπαντα, δισκοι σαν το Mantra III, Ad Astra, On Fire (βασικα ολα!) δεν βγαινουν συχνα.

Γκρουπάρα!!! Αγαπημένος μου το Mantra III:D

autous arghsa na tous anakalipsw. tous iksera san onoma, kai peri amott, apla den eixa akousei tpt. otan vghke to ad astra mou efere to cd enas filos mou na to akousoume me mpires klp. e! tou to katesxesa. epa8a plaka teleiws. kommatares opws to angel of betrayal, wonderful world klp klp akoma me porwnoun san na tis akouw prwth fora. agaphmeno mou loipon to ad astra, an kai to mantra III einai top epishs. to on fire den mou poliarese an eksaireseis kapoies stigmes tou. alla to teleutaio htan kalitero ( den 8imamai pws legetai, auto pou exei to salt in your wounds klp telospantwn) nomizw.

Είναι από τις ελάχιστες stoner μπάντες (αν θεωρούνται έτσι) που μου αρέσουν. Ad Astra & On Fire για μένα, χωρίς τα υπόλοιπα να πάνε πίσω.

Προσκυνω καθε νοτα που χουν παιξει απ τον πρωτο μεχρι τον τελευταιο δισκο τους.Μετα απο καιρο καταφερα να τους ακουσω και στο αμαξι με ασφαλεια,γιατι οταν τους πρωτοεμαθα κοντεψα να στουκαρω κανα 2 φορες λογω headbanging.:stuck_out_tongue: .Αν και ο Spice μ αρεσε περισσοτερο και επισης πιστευω και πως ταιριαζε περισσοτερο στον ηχο τους,ο Jb κανει τρομερη δουλεια και φανηκε ηδη απ τις πρωτες ακροασεις του On fire.Με τους Kayser ο Spice θεωρω πως κατασταλαξε και ειναι καλυτερα εκει πλεον.Mακαρι ο Μιχαλακης να μην τους βαλει στον παγο για πολυ καιρο και να εχουμε καινουριο χτυπημα λιαν συντομως. :respect: :bow2: :bow2: :bow2:

Το Another Way to Shine όταν βγήκε και το άκουσα είχα πάθει πλάκα. Είναι γαμάτο αλμπουμ. Μετά άκουσα το Ad Astra και ενώ είχε κάποιες κομματάρες (π.χ. Angel of Betrayal) δεν μου έκανε την ίδια εντύπωση.

Μπανταρα!Πραγματικα ο M, Ammot μας αποδυκνειει τι μουσικαρα ειναι με ολες τις δουλειες που εχει κανει!Πηγε στους Carcass και εδωσε μια τρελη μελωδικοτητα που πολλοι δεν γουσταραν!αν και βγαλαν κομματαρες!Arch Enemy καταφερε να γινει μια απο τις σημαντικοτερες μπαντες στο ειδος!Spiritual Beggars μας δειχνει φανερα τις επιροες του και το αποτελεσμα το βλεπουμε και μονοι μας!!Αγαπημενοι δισκοι το On Fire και Ad Astra !!

MIchael Ammot :bow2: :bow2: :respect: :respect:

Τεραστιο συγκροτημα, το Ad Astra χαλαρα στα 10 καλυτερα της δεκαετιας, ειχα (και εχω) χοντρο κολλημα με δαυτο…

Τελεια φωνη ο JB αλλα ρε γαμωτο μου λειπει πολυ το γρετζι και οι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ στιχοι του Spice… Πειτε το κολλημα αλλα θεωρω οτι τα τελευταια 2 δεν φτανουν ουτε για πλακα τους δισκους με τον Spice…

Επισης respect στον Amott γιατι δεν αντεγραψε στεγνα οπως πολλοι Iommi, Blackmore αλλα αξιοποιησε με τον καλυτερο τροπο την κληρονομια φοβερων κιθαριστων σαν τον Uli Jon Roth και τον Frank Marino…

Μέχρι και το “Ad Astra” ήταν απίστευτη γκρουπάρα.
Μετά τη φυγή του Spice και αφού ο Amott έβαλε σε πρoτεραιότητα τους Arch Enemy, ναι μεν έβγαλαν το “On Fire” που είναι μια χαρά δίσκος και τα σπάει (επίσης, το solo στο “Look Back” είναι απίστευτο) , αλλά κάπου έχασαν και σε δημοτικότητα και σε παραγωγή. Το “Demons” χωρίς να είναι κακό, δεν πλησιάζει το Mantra ή το Another Way To Shine σε καμμία περίπτωση.

Δεν τρελαίνομαι αλλά καλοί.
Δε θα κάτσω να ακούσω ολόκληρο δίσκο, μόνο επιλογές.
Έχουν μερικά πολύ καλά τραγούδια πάντως.

Απο τοτε που την εκανε ο Spice σιγουρα εχουν αλλαξει καπως υφος αλλα δεν παυουν να βγαζουν δισκαρες. Μακαρι ο Ammot να εδινε λιγο περισσοτερο βαρος στους Beggars…

Μη σου πώ μακάρι να έδινε βάρος μόνο στους Beggars

τα σπανε! πολυ καλο Group! 8)

Βασικα αυτο θελω να πω κι εγω αλλα λιγο διπλωματικα. Ενταξει καλοι και οι Arch Enemy αλλα θελουμε περισσοτερους Beggars.

Μπα! Εμενα μου αρεσουν και τα δυο γκρουπς πολυ, απλα εχω μια μικρη προτιμιση στιυς Beggars, αλλα ο Amott εχει: “με τους Arch Enemy βγαζωι το ψωμι μου και με τους Spiritual Beggars τις πνευματικες και μουσικες ανησυχιες”.

κατα τη γνωμη μου ο ammott αν και γαμω τους κιθαριστες-δημιουργους, ειναι μεγαλος μαλακας!
οι arch enemy ειναι καλοι, αλλα και που υπαρχουν εμενα δε μου λενε τιποτα! δεν χρειαζομαστε τετοια συγκροτηματα, αυτο που λειπει ειναι συγκροτηματα σαν τους beggars… και ο ammott δε λεει να το καταλαβει… εφυγε και ο ΘΕΟΣ spice και γαμησε τα, χωρις αυτον δεν εχουν λογο υπαρξης οι beggars.
δε λεω, καλοι δισκοι τα on fire και demons, αλλα την αιγλη, την εμπνευση και τη ΦΩΝΗ των προηγουμενων δεν τη φτανουν με τιποτα, οσο και να χτυπιεται ο μιχαλακης…

…και να φανταστειτε οτι ειμαι μεγαλος οπαδος των beggars, carcass (και περιοδου ammott φυσικα).
δεν ειναι οτι δεν τον παω, απλα αποδεικνυει οτι ειναι ηλιθιος με τις κινησεις που κανει…![-X

Συμφωνώ 1000%. Οι Arch Enemy είναι ανύπαρκτο/αχρείαστο group-ακι που δεν προσφέρει και τίποτα το ουσιαστικό. Απ’ τα γκρουπ που κάνουν επιτυχία μόνο στην Άπω Ανατολή και χαζοχαίρονται τα Γιαπωνεζάκια.
Οι Beggars πάλι είναι κορυφαίο γκρουπ, με δισκάρες και προσωπικότητα. Και live φυσικά θερίζουν (όσοι τους είχαν δει πριν αρκετά χρόνια στο Ρόδον ξέρουν). Το On Fire ήταν ένας καλός δίσκος, αλλά το Demons δυστυχώς ήταν σκέτη απογοήτευση. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι ο Ammot αντιμετωπίζει τους Beggars σαν side project και όχι σαν full time μπάντα. Μακάρι να αλλάξει η στάση του.

σε παω…!!
χαχα!!

συμφωνω σε πολυ μεγαλο ποσοστο. well said.

και μενα με χαλασε ο ηχος του on fire. το demons οντως πολυ καλο αλλα δεν ειναι το 100% που μπορουν να δωσουν…

σιγουρα ισχυει αυτο…το πιστευω…