Αγαπημενα split

συνεχιζοντας το θρεντ του Κοσμα, εχουμε και λεμε.

Urfaust / Joyless

Unearthly Trance / Minsk

Suma / Unearthly Trance

Baroness/Unpersons

Red Sparowes/Made Out Of Babies/Battle Of Mice

Deathspell Omega / S.V.E.S.T.

και παει λεγοντας…

Red Sparowes/Gregor Samsa :-({|=

Thorns/Emperor

Agoraphobic Nosebleed/Converge

Mastodon/American Heritage

1983: Το Αδιέξοδο και η Γενιά του Χάους σας εύχονται καλή όρεξη

όταν 16χρονοι να τραγουδάνε “όταν θέλω να αντιδράσω, το σύστημα με κάνει μόδα” και “δικαιώματα που ξέρατε τώρα δεν υπάρχουν, υπάρχει μια σκατοζωή και μια τυφλή υπακοή” και το εννοούνε… το αποτελεσμα είναι να περάσουν 26 χρονια από τότε και ακόμα να γίνεται χαμός με αυτά τα τραγούδια, όπου κ αν ακούγονται.

και το σπλιτ επίσης από Αντί - Κοινωνικά Απόβλητα στην Wipe Out αν και αγαπημένη θεωρώ την πλευρά των Αντί μονο.

Α! και το ίδιο ισχύει για την καλή πλευρά εκείνου του split από την cogumelo records, όπου η πλευρά των Overdose είναι απαράδεκτη (βέβαια οι Overdose φτιάξανε αρκετα χρόνια αργότερα!

Tέλος αγαπημένο είναι και το Black Arts Lead to Everlasting Sins των Necromantia - Varathron.

Επίσης, άλλο ένα “σπλιτ” το οποίο αξίζει να ανακαλύψετε, όσοι ενδιαφέρεστε, είναι η κασσέτα των Kreator - Destruction - Rage, που έχει συντεύξεις τους σε ραδιοφωνικό σταθμό το 86, αλλά και ζωντανές εκτελέσεις κομματιων, από εκείνη την εποχή.

Aπο αυτα που αναφερθηκαν μ’αρεσουν τρελα τα :

Urfaust / Joyless (Αψογο ΕΡ)
Deathspell Omega / S.V.E.S.T. (Dso διδασκουν παλι.)
Thorns/Emperor (Θελετε και σχολια ρε ?)
Black Arts Lead to Everlasting Sins των Necromantia - Varathron (Ενα Split το οποιο
πολυς κοσμος το θεωρει ισως την καλυτερη ελληνικη ΒΜ κυκλοφορια!μονο αυτο αρκει)

Και 2 δικα μου ετσι για το γαμωτο.

Emperor & Enslaved - Emperor / Hordanes Land : 2 απο τις καλυτερες μπαντες τις χωρας,
σε ενα split που περιεχει παλιο τους υλικο.Η ποιοτητα ειναι στα γνωστα υψηλα επιπεδα,
αλλα η παραγωγη οχι.:stuck_out_tongue:

Horna / Behexen : 2 απο τις καλυτερες μπαντες της Φινλανδιας στην δεκαετια
που φευγει μας δινουν ισως το καλυτερο τους υλικο σε ενα απο τα καλυτερα split του ειδους.Αψογο φινλανδικο ΒΜ απο 2 γνωστες του ειδους.

Agalloch/Nest του 2004 είναι από τα αγαπημένα μου split.:roll:

Aς πούμε και δυο λογάκια τώρα που δε βιαζόμαστε.

Thorns/Emperor 1999

Όταν βγήκε, ήμουν φουλ χωμένος στους Έμπερορ. Και τέζα ΜΕΤΑΛΑΣ κιόλας. Toυς Thorns δεν τους ήξερα ούτε καν σαν όνομα. Το’χε παρουσιάσει ο Γιοβανίτης στο χάμερ με το γνωστό του ύφος που αν δεν ΞΕΡΕΙΣ, δεν καταλαβαίνεις Χριστό (ΧΑ!). Το πήρα από φανμποηλίκι και μόνο, μου πήρε ΠΟΛΛΕΣ ακροάσεις να το νιώσω (“rave σε δίσκο emperor?”), αλλά όταν έγινε το προσκύνησα. Προσωπικά το προτιμώ σε σύγκριση με το “Thorns”, και μόνο το “666 international” το ξεπερνάει.

Agoraphobic Nosebleed/Converge 1999

2 μεγάλες μπάντες σε ένα cd. Η “πλευρά” των ΑΝΒ για μένα κερδίζει ΑΝΕΤΑ βέβαια, και πρόκειται για την καλύτερη στιγμή τους μαζί με το φετινό “Agorapocalypse”. Oi Converge βέβαια, μας δίνουν εδώ ένα “Locust Reign” οπότε έπος!

Mastodon/American Heritage 2003

Αυτή ήταν η πρώτη Mastodon κυκλοφορία που αγόρασα, μιας και το remission ως τότε το έλιωνα από κασέτα (\m/). Περιέχει την φανταστική διασκευή τους στο “Emerald” των Thin Lizzy, και πρέπει να ήταν η πρώτη φορά που τους ακούσαμε με καθαρά φωνητικά. Οι American Heritage από την άλλη, μας πετάνε ένα υπέροχα σιχαμερό mathcore σκατόπραμα ονόματι “boylover”. Η Πλευρά των Mastodon κοσμείται από ένα υπέροχο εξώφυλλο του Paul Romano. Να σημειωθεί πως κυκλοφόρησε μόνο σε 7" picture-ΕΡ

ενα ρισπεκτ σε panago, διοτι μεψησε να ψαξω το σπλιτ, εχοντας ακουσει μονο το 38 χιλιοστα απο Αδιεξοδο, λογω της διασκευης που παιζουν σε καθε λαηβ τους πλεον οι dXm και πραγματικα συγκινουν.

απο Κοσμα ειναι στα υποψιν το Horna / Behexen.

ο Bleedin History απλα με καλυψε, τα ξεχασα και τα 3 =/

επισης συνονοματε, τσεκαρε το σπλιτακι Unearthly Trance / Minsk. και δωσε βαση στο κομματι των Minsk, ειναι διασκευη σε Roky Erickson, βαλτα και τα δυο μαζι να παιξουν και με ανοιχτο το στομα, περνα απο δω παλι.

Μιλαμε το ακουω ολη μερα αυτο το κομματι. Ειναι απιστευτο και σαν διασκευη και απο μονο του, οπως κι αν το δεις. Και το πρωτοτυπο δηλαδη ειναι για πολλες χαρες.

In Quest / Sarcastic Terror

In-quest

  1. Rewarded with Ingratitude 06:13
    Sarcastic Terror (Grc)
  2. Intro 03:44
  3. Putrescense 04:43
  4. The Last Act of Subsidience (Abuse) 06:13
    Total playing time 20:53

Οι In quest είναι βέλγοι και δεν μου άρεσαν, αλλά οι δικοί μας Sarcastic Terror σπέρνουν!

Το minsk/UT το’χω σε εφτάιντσο αλλά δεν το’χω ακούσει ακόμα. :oops:
Ξέρω, τσο και λο και τα σχετικά…

δίνω το κρέντιτ στο Νομιστεράκι, καθώς και τα δυο Unearthly Trance splits που είπε είναι φανταστικά! Και όντως, η διασκευή των Μινσκ από άλλο Γαλαξία. :thumbup:

πάμε σ’άλλα τώρα. Ξεσκόνισα τη δισκοθήκη μου και…

Iron Monkey/Church of Misery 2000

Ο Κυριότερος λόγος που άργησα να εκτιμήσω τους Ιάπωνες θεούληδες, είναι ότι τους γνώρισα μέσα από αυτό το δισκάκι. Καλοί, χρυσοί, αλλά δίπλα στους θεούς Iron Monkey φαίνονται φτωχοί συγγενείς. Οι Μάνκυ εδώ διασκευάζουν και το Kiss of Death των Corrosion of Conformity.

Harkonen/These Arms are Snakes “Like a Virgin” 2004

Πέρα από το τελειωμένα πούστικο εξώφυλλο, τούτο δω είναι ένα πανέμορφο και πολύ πορωτικό post-hardcore δισκίο. Στο τελευταίο κομμάτι μάλιστα, οι δυο μπάντες ενώνουν τις δυνάμεις τους.

Trapthem/Extreme Noise Terror 2008

Μετά τη σαρωτική εμφάνιση των υπερβαβουριάρηδων Trapthem στην Αθήνα πέρσι, πήγα και σήκωσα όλο το merch τους. Στο εφτάιντσο αυτό είναι μαζί με τους grindcore θεόθεους ΕΝΤ οπότε πανικός!

Δυστυχώς, από τη στιγμή που δεν μαζεύω βινύλια δεν μπορώ να έχω πολλά splitάκια!
Σε CD έχω βρει προς το παρόν το κλασικό split των Unida με τους Dozer:

Ελπίζω στο μέλλον να πάρω και το split των Kylesa με τη noise rock μπάντα Cream Abdul Babar που είναι κι αυτό μια ομορφιά:

Άξια αναφοράς και τα 3 split που έβγαλαν φέτος οι Black Tusk με τους ASG, Holy Mountain και Fight Amp, δυστυχώς μόνο το πρώτο σε CD:

Εγω ολο το σπλιτ-ακι ειναι απο τους αγαπημενους μου ελληνικους δισκους… Αν και μαλλον λογω Αντι ανεβηκαν λιγο και τα κοινωνικα αποβλητα

Αυτό δεν είναι split όμως. :wink:

Αντίθετα με αυτά:

Isis (US)
1. Streetcleaner (Godflesh cover)
Pig Destroyer
2. Exhume To Consume (Carcass cover)
3. Genital Grinder (Carcass cover)
4. Regurgitation Of Giblets (Carcass cover)


Jesu

  1. Farewell
  2. Blind and Faithless
  3. Why Are We Not Perfect?
    Eluvium
  4. Time-Travel of the Sloth Parts I, II and III

κουραστικος τυπος εχει καταντησει ο jesu, δεν ξεχναμε το παρελθον.
περα απ’ το σιλβερ που ειναι κατ’ εμε η καλυτερη του δουλεια χωθηκε και σε σπλιτ με Battle of Mice, τα κομματια του jesu κλασικα αδιαφορα, σε αντιθεση με των αλλονων που πραγματικα δεν εχω καταλαβει γιατι διαλυσαν.

να παρτε και εξωφυλλο.

Εγώ έχω να προτείνω το ακόλουθο, που λογικά θα αρέσει και στον προηγούμενο.

Επειδή τα σπλιτ έχουν αξία όταν έχουν μπάντες με διαφορετική αφετηρία αλλά κοινή αντίληψη των πραγμάτων. Κρίμα που το έχω κατεβασμένο (δε μπορώ να επαληθεύσω την υποψία μου ότι στο 2o κομμάτι των ΜΜ συμμετέχουν και οι των Kylesa).

δεν τους ξερω αυτους τους μεμεντο, προγκ ντεθ λεει. και γιατι χρησιμοποιησαν το ονομα της μπαντας του Messiah Marcolin; θα το τσεκαρω.

Aλητηριε Νοmisterakye μια χαρα σε χωνει ο Jesu.
Και το split που ειπες και το αλλο με Envy ειναι πολυ γουστοζικα και τα εχω
ακουσει πολυ.

και το επικό που δεν βρίσκω για κανένα λόγο, όσο και να ψάξω:

κι αυτό ωραίο: