Το Spotify στην Ελλάδα


Μηπως απλα δεν εχεις πατησει το χ πανω αριστερα διπλα απο το " μουσική "

Μονο σε εμενα αρεσει το νεο design ? :stuck_out_tongue:

1 Like

Εμένα δε μου έχει έρθει ακόμη :stuck_out_tongue:

btw, σχετικά με τα updates γενικά για τα apps, ανά τακτά χρονικά διαστήματα να σβήνετε την κάθε εφαρμογή και να κάνετε εκ νέου download αν έχετε πρόβλημα χώρου. Όταν κάνει update, η μνήμη που τρώει προστίθεται σε αυτή που υπάρχει (κατά κάποιο τρόπο) , ενώ αν κάνεις clean install, παίρνει λιγότερο χώρο στη συσκευή.

Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ή γίνονται πιο οptimal από τους app developers τα updates πια, το είχα τσεκάρει πολλές φορές παλιά (πριν 7-8 χρόνια) με δοκιμές, και από τότε το κάνω ευλαβικά.

1 Like

Και αυτο, αλλιως μπορεις να καθαρισεις το cache του υπολογιστη σου - ειτε manually (settings>storage) ειτε με αυτοματοποιημενο rule.

2 Likes

Ναι

Way out of my league αφού έχω να πιάσω μνήμες κάτι χρόνια, αλλά η cache δεν είναι για όταν λειτουργεί μια διεργασία στη RAM?

Εγώ λέω ότι αν πχ μια εφαρμογή πιάνει 350mb και κατεβάζεις ένα update 35mb τότε πιάνει 385mb χώρο στη συσκευή. Αν κάνεις clean install τότε πιάνει 360mb or smth. Δε θυμάμαι νούμερα κλπ, αλλά αυτό παρατηρούσα συνέχεια

Το cache ειναι η προσωρινη μνημη του Η/Υ οπου κραταει πληροφοριες απο προγραμματα κ αρχεια που χρησιμοποιουνται περισσοτερο για να τα βρισκει πιο γρηγορα απο το να ψαξει στη RAM.
Πολλες φορες μπορει να ξεμενουν υπολειμματα απο προγραμματα, installers …κλπ οποτε καλο ειναι να καθαριζεται.
Αυτο που περιγραφεις δε το καταλαβαινω :stuck_out_tongue: τα updates αυτη τη δουλεια κανουν - και εχουν εξελιχθει πολυ ανα τα χρονια - να κανουν τις αναλογες αλλαγες στον κωδικα, δε σημαινει οτι μετα απο 4 updates το προγραμμα σου απο 350 θα φτασει 500 αν δε το κανεις clean install.

1 Like

Αν σβησεις τα δεδομενα (ιστορικο μηνυματων για παραδειγμα σε καποιο messaging app) τοτε ο συνολικος χωρος που πιανει οποιαδηποτε εφαρμογη πρεπει να ειναι ο ιδιος ειτε το σβησεις και το εγκαταστησεις ξανα, ειτε κατεβασεις το update.

Επισης, στο android και στις λεπτομερειες της εφαρμογης, αναφερεται το μεγεθος του app ξεχωριστα απο το μεγεθος των προσωπικων data. Οποτε ειναι ξεκαθαρος ο διαχωρισμος. Διαβαζοντας τα μνμ σας, διαπιστωσα οτι εχω 0,8 gb cache στο σπετσοφαι, παω να το καθαρισω.

Ουπς! Cache spotify 4,7 giga!!!

2 Likes

Αυτό που λες εδώ εννοούσα, αλλά έχουν περάσει πολλά χρόνια από όταν το δοκίμαζα και να μην ισχύει πια (ή και να μην ίσχυε ποτέ και να μην καταλάβαινα τι έβλεπα :stuck_out_tongue: )

Yes, τη γενική εικόνα την έχω, αλλά το computer architecture ήταν από τα μη αγαπημένα μου, L1, L2, read/write errors, miss rates κλπ κλπ :see_no_evil: :see_no_evil:

Αυτά δεν αποθηκεύονται στη συσκευή ρε, αφού έχεις πρόσβαση από παντού όπου κι αν συνδεθείς

Το ιστορικο μηνυματων υπαρχει σε καποια βαση δεδομενων (για παραδειγμα το WhatsApp αποθηκευει τα μηνυματα σου καθε μερα στις 2 τα ξημερωματα αν το θεσεις σε ημερησια αποθηκευση), αλλα η αμεση προσβαση που εχεις εσυ ως χρηστης στα μηνυματα, καταλαμβανει χωρο στο κινητο σου. Αν σβησεις ολα τα δεδομενα του WhatsApp για παραδειγμα, θα κανουν reset ολοι οι διαλογοι που εχεις στο κινητο σου, και δε θα υπαρχει κανενας διαλογος προσβασιμος σε σενα, αλλα οι διαλογοι θα υπαρχουν στο Google Drive, και μπορεις να τους κανεις restore αν επιλεξεις.

Η ιδια λογικη επικρατει και σε Messenger, Instagram, Google Email, Google Maps, Και οτι αλλο θελεις.

Οταν ειχα κινητο της πλακας, μου τελειωνε πολυ συχνα ο χωρος στην μνημη, κι ετσι εσβηνα πολυ συχνα το ιστορικο μηνυματων σε ολες τις αποπανω εφαρμογες (και σε πολλες ακομα), για να ελευθερωσω χωρο.

Όντως ισχύει αυτό? Αυτό για το drive το έχω δει στο Whatsapp (που δεν το χρησιμοποιώ) αλλά νομίζω είναι για backup, όχι για άμεση πρόσβαση.

Περίεργο μου φαίνεται, θα υπέθετα πως τα μηνύματα τα έχει η εταιρία σε κάποια δικιά της βάση και εσύ είσαι αυτός που έχει πρόσβαση μόνο, όχι να στέλνει δεδομένα στη συσκευή σου και μετά ξανά πίσω (υποθέτουμε με αρκετή σιγουριά πως και η εταιρεία τα αποθηκεύει για εμπορικούς/διάφορους σκοπούς)

Μια χαρα αποθηκευονται ρε.

Αυτο λεω, για Back up ειναι. Δεν ειναι για αμεση προσβαση.
Οτι ειναι για αμεση προσβαση, πιανει μνημη στην συσκευη σου.

1 Like

Επανηλθε το παλιο interface χωρις να κανω κατι. Ελπιζω να καταλαβανε ποσο μεγαλη μαλακια ηταν το καινουργιο

Δεν ξέρω αν είναι παλιό feat ή αν το παρατήρησα τώρα εγώ, αλλά σου δείχνει και τις επόμενες συναυλίες στο Spotify

Υπηρχε, απλως δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν updated. Δεν το παρακολουθουσα σαν feature για να ειμαι ειλικρινης.

Edit: Το spotify με ενημερωνει οτι εχει 27 Μαιου Psychotic Waltz στο Gagarin, μην ξεχαστω.

Ειδα λεφτα στην καρτα μου και δε θυμομουν ΚΑΝ οτι ειχα κλεισει εισιτηριο γι’ αυτη τη συναυλια. Ενταξει, ειχαν περασει και μερικα χρονακια :joy:

3 Likes

Τι αηδία είναι αυτό το νέο “modular” UI στο dektop…