Αγαπημένος stand up comedian

Δεν ξέρω πόσους θα ενδιαφέρει αυτό το poll (και είμαι σίγουρος ότι ξέρω ποιός θα πάρει τις περισσότερες ψήφους λόγω tool :wink:). Αλλά είπα να ξεκινήσω ένα θρεντ για να μάθω κι εγώ κάποιον καινούργιο…

Εννοείται ότι ψηφίζω Bill Hicks χαλαρά… Ο τύπος απλά δεν παίζεται. Τον χαρακτήρισαν ως τον “Chomsky with dick jokes” αλλά είναι κάτι πολύ περισσότερο… Ουδείς προφήτης στον τόπο του, ποτέ δεν έκανε ιδιαίτερη επιτυχία στην Αμερική, αλλά στην Αγγλία και αλλού οι περιοδείες του ήταν sold out.

Μην αρχίσετε τα “δεν ήταν κωμικός, κύρηγμα έκανε…” κλπ Είναι σαν να μου λέτε πως “όταν γελάω δεν θέλω να σκέφτομαι”

δεν ξερω αν υπαρχει ηδη τοπικ,αν οχι ευγε,λιωσιμο αργοτερα…

George Carlin - Η θρησκεία είναι παραμύθι



George Carlin Baseball vs Football

αντε γεια.!!

*and there is no God. None, not one, no God, never was.

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=8806

Κατα τ’ άλλα αρκετά εξειδικευμένο poll, για όσους είναι μάλλον εξοικειωμένοι με την αμερικανική κουλτούρα. Γνωρίζω μόνο τρεις απο τους συμμετέχοντες στο poll, απο τους οποίους ο ένας έχει αφήσει ιστορία για τις ταινίες του (Woody Allen), ο άλλος… εχμ, βασικά ως ηθοποιό τον ξέρω μόνο (Eddie Murphy) και ο τρίτος φυσικά είναι ο Carlin, ο οποίος είναι ιδιοφυία απλά. Εχω επίσης απλά ακουστά τους Hicks και Pryor.

Θα έδινα στον Carlin την ψήφο μου, αλλά ρε γμτ, δεν ξέρω τους περισσότερους απο τους άλλους για να συγκρίνω. Υπάρχει όμως κανείς που να μπορεί να συγκριθεί μαζί του, όχι μόνο σε επίπεδο χιούμορ, αλλά και στο βαθύτερο επίπεδο της κοινωνικής κριτικής?

Ειδικά για Carlin θρεντ έχουμε πάντως, επομένως ας το θυμόμαστε αυτό.

George Carlin & Bill Hicks by faaaar…:slight_smile:

Ο Murphy είναι εκπληκτικός στα stand up του. όπου βρεις raw και delirious δες τα και μετά θα τραγουδάς 'And GI Joe got stuck in tha wataaaaaa"

Όσο για το ποιός να συγκριθεί με τον Carlin?

Κι επειδή σπας το κεφάλι σου να θυμηθείς που την έχεις δει αυτή την εικόνα, άνοιξε το βιβλιαράκι του Aenima…


Aν και οντως δεν ξερω πολλους απο τους αλλους, μονο 1-2

νταξει, κλασσικα στον καρλιν η πσηφος μου…

αλλα εχω ΑΠΕΙΡΕΣ αγαπες…

πρoσωπικη αδυναμια και αγαπη ο Mitch Hedberg (RIP), εχει αρκετα ιδιαιτερο στυλ. Παντα μαστουρωμενος, και με γυαλια, γιατι φοβαται το κοινο και εχει κλειστα ματια. Γενικα δεν ειναι ολα τοοσο αστεια, αλλα στο συνολο, κενταγε. Απο μεμονομενα κλιπακια δε θα καταλαβετε και πολλα δηλαδη… αλλα πάρτε εδώ

αλλη αγαπουλα ειναι ο Daniel Tosh, αρκετα καυστικος, αρκετα γαματος, λιγο πρητενσιους, αλλα νταξει, ετσι ειναι αυτα. Εδω

αλλη φορα οι αλλοι, βαργιεμαι

σχετικό άσχετο…
ενα βραδυ μετα τις 2, ειχε στο νετ μια περίεργη μίξη απο stand up comedi και μουσική.!
ενα τεράστιο θέατρο με όλους τους θεατές και τους καλλιτέχνες να ειναι μαύροι.
και η μουσικοί να παίζουν gospel ξερω γω…!
αλλα ηταν πααααααρα πολυ γαμάτο.
αλλα δεν ξερω τι ηταν για να πω ονόματα και διευθύνσεις…:?

και για τον Bill Hicks

The progressive metal band Tool invited Hicks to open a number of concerts for them on their 1993 Lollapalooza appearances, where Hicks once famously asked the audience to look for a contact lens he’d lost. Thousands of people complied.[35] Tool singer Maynard James Keenan so enjoyed this joke that he repeated it on a number of occasions. Keenan, who worked as a comedian in Los Angeles prior to Tool, met and befriended Hicks through mutual friends and performing at the same venues.[citation needed]Tool dedicated their triple-platinum [36] album Ænima (1996) to Bill Hicks. The band intended to raise awareness about Hicks’s material and ideas, because they felt that Tool and Hicks “were resonating similar concepts”.[37] In particular, Ænima’s final track, “Third Eye”, is preceded by a clip of Hicks’ performances, and both the lenticular casing of the Ænima album packaging as well as the chorus of the title track “Ænema” make reference to a sketch from Hicks’ Arizona Bay philosophy, in which he contemplates the idea of Los Angeles falling into the Pacific Ocean. The closing track “Third Eye” contains samples from Hicks’ Dangerous and Relentless ,[37][38] An alternate version of the Ænima artwork shows a painting of Bill Hicks and mentions of Hicks are found both in the liner notes and on record.

λογικά μιλάς για το The original kings of comedy με Steve Harvey, D.L. Hughley, Cedric The Entertainer, Bernie Mac και σκηνοθεσία (εννοείται) Spike Lee. http://www.youtube.com/watch?v=3fk_9gLrQws

το τσεκαρα λιγο στο youtube και μαλλον δεν ειναι αυτο.!!
αυτο που λεω εγω ειχε πααααρα πολυ live μουσικη…!

*παντως και αυτο εχει τρελα ονοματα μεσα…thanx.:slight_smile:

MICHAEL WINSLOW ΕΥΚΟΛΑ!!!

Carlin. Ο άνθρωπος ηταν απίθανος, μια μεγάλη ιδιοφυϊα, θεός, τον λατρεύω. Από τα άτομα που θα ήθελα πραγματικά να τους σφίξω το χέρι, να τους αγκαλιάσω και να τους πω ευχαριστώ για πολλους και διάφορους λόγους.

Από αλλους, ξέρω
Τον Dane Cook, κάποια νούμερά του ειναι καλά, κάποια πολύ κρύα.
http://www.youtube.com/watch?v=P21irX3zXCo

Και o Jeff Dunham με το dead terrorist.
http://www.youtube.com/watch?v=F1RvTtPMnbk

για οσους μπορει να μην ξερουν ποιος ειναι…ειναι ο αστυνομος απτο Police academy…που κανει τους πιο εξωπραγματικους ηχους που χω ακουσει.

http://www.youtube.com/watch?v=5-503UXiumc κανει ολους τους ηχους απο κομματι του star wars :lol::lol:

Tι θεός!!!:lol::lol::lol:

Έλα ρε φίλε εγώ νόμιζα ότι στις ταινίες είναι μούφα αυτα που έκανε!!!

Τζίμης Πανούσης

εκτός συναγωνισμού…

Mitch hedberg ομολογουμένως θεούλης. Το act του βασιζόταν σε one-line jokes, τα οποία άνετα στέκονται και σαν ανέκδοτα.

Daniel Tosh δεν έχω τσεκάρει (ακόμα). Δεν έχει και δικότου show στο comedy central?

Επίσης τσεκάρετε και Demetri Martin. Έχει ένα εξαιρετικό show στο comedy central, ενώ κυκλοφορεί και μία εμφάνισή του σε ένα φεστιβάλ στην Αγγλία που είναι απλά απίστευτος. Πατριωτάκι και παπαδοπαίδι, παράτησε την σχολή δικηγορίας ένα χρόνο πριν την τελειώσει για να αφοσιωθεί στο stand up comedy, ευτυχώς…

ναι εχει ενα σοου, αλλα δεν τοχω δει ποτε… οπως και ο μαρτιν εχει σοου, και ειχε το χαβαλε του… αλλα δεν πιανει μια μπροστα στο σταντ απ του… βεβαια γιαυτο που τον παραδεχομαι, ειναι το IF I πουχε βγαλει, πουναι ντεμι αυτοβιογραφικο και αξιζει πραγματι να το δει κανεις… τοχα λιωσει καποια περιοδο, και το εκλεψα σε εναν λογο πουχα βγαλει καποτε στο σχολειο :stuck_out_tongue:

Εδω το παρτ 1 (http://www.youtube.com/watch?v=mKnzPHtf9u4) και παρτε το μονοκοπανια, και αστειο ειναι, και Food for thought… Ασχετο που οσο και να δεχομαι κατι πραματα που λεει, δε μπορω να τα κανω :frowning:

αναμνησεις… ειχα καποτε το just jokes στο mp3 μου, και θυμαμαι χαρακτηριστικα πουχαμε παει για φαι με τους γονεις μου και καποιο αλλο ζευγαρι, και το ακουγα κρυφα,και σε καποια φαση εφτυσα το φαι μου απο το γελιο… πωωω

επισης, αν γουσταρετε βρετανιαρηδες, το νεο DVD του Michael McIntyre, το οποιο ειναι αψογο (Wembley 2009)

Και δω ενα ασχετο αγαπημενο μου κλιπ, οσο αχωνευτος και ναναι, ειναι αστειος ο πουστης